Jump to content

Nekros Monomaxos K 3 Oranda Se Kindino- Help!


Recommended Posts

To enidreio to exo mia evdomada. ta oranda ta evala meta apo 3 meres. Antixlorio exo valei, tis Tetra k trofi ktl. Enan monomaxo pou evala mazi me ta xrisopsara psofise. Ola afta ta ekana simvoulevomenos enan filo me xronia empeirias p elege oti tha anteksoun. Apla ithela na simvpulefto ti na kano k apo allou. Ta 2 Oranda apo kinitika pou itan otan ta evala, tora ta 2 ine nothra telios, krivonte, anoreksia gia fai ktl, k to ena ine plagia k kolimpaei plagia/strava k anapneei tha elega grigorotera. Sas parakalo thelo voithia,-ti vgazei d ti vgazei ti nixta to 1...... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε Πάνο.

Είμαι εξίσου άσχετος, αλλά για να σε κάνω να κερδίσεις χρόνο, μέχρι τουλάχιστον να μπουν στο φόρουμ οι ΕΙΔΙΚΟΙ, κάνε μετρήσεις στο ενυδρείο σου για τα παρακάτω:

NH3/NH4 (Αμμωνία)

NO2

NO3

PH

KH

GH

Επίσης καλό θα ήταν να αναφέρεις το φίλτρο σου και τα υλικά του.

Τα παραπάνω θα μπορέσουν να βοηθήσουν τους πεπειραμένους στο να βρεθεί το πρόβλημα.

Σε πρώτη φάση και με τα λίγα που ξέρω, θα σου πω με βεβαιώτητα πως πρώτον έβαλες αρκετά γρήγορα και αρκετά σε ποσότητα ψάρια, σε νέο ενυδρείο, χωρίς να έχει στρώσει το φίλτρο. Κατά δεύτερον οι μονομάχοι είναι τροπικού κλίματος ενώ τα χρυσόψαρα είναι απλά γλυκού νερού, κάτι το οποίο σημαίνει πως δεν πρέπει να είναι μαζί.

Επίσης: Βακτήρια βάζεις (πχ Sera Nitrivec)?????

Link to comment
Share on other sites

-Αρχικα κανε μια καλη αλλαγη νερου-σιγουρα βοηθαει..

-Πες μας πιο πολλα για το ενυδρειο σου ,λιτρα,φιλτρα,φυτα ,ιχθυοφορτηση,υποστρωμα κ.λ.π

-Μην ταιζεις προς το παρον μονο κακο κανει...Αυτα τα λιγα περιμενε και αλλους για γνωμες

Link to comment
Share on other sites

Το ειχες στρωσει το ενυδρειο πριν να τα βαλεις1

Οι μετρησεις σου πως ηταν;

Να ξερεις πως αλλη φορα να μην βαλεις μονομαχο με τα χρυσοψαρα και στα 100λτ θα κρατησεις μονο 2 χρυσοψαρα τπτ αλλο

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προφανες πως το ενυδρειο σου ειναι ακομη αστωτο.Πρωτο και βασικο λαθος ειναι που εβαλες το μονομαχο μαζι με αλλα ψαρια.Ο φιλος σου ο Προφι δεν σου το ειπε αυτο.Δευτερο τραγικο λαθος ει που προτημεισατενα

στρωσεται το ενυδρειο και τον κυκλο του αζωτου με ζωντανους οργανισμους μεσα ενω υπαρχουν ενα σωρο

αλλοι μεθοδοι.Αγορασε τεστ αμωνιας ,ΝΟ2,ΝΟ3και οπως σου ειπεκι ο stormtrooper Βακτήρια βάζεις (πχ Sera Nitrivec.Ταιζε ελαχιστα και κανε συχνες αλλαγες νερου μεχρι και 50%.για οτι χρειαστεις μην δηστασεις να πωτησεις.

Φιλικα......Στρατος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παιδιά ακούστε πως έχει:

α) Σήμερα που τα είπα είπα αυτά στον φίλο μου, (επειδή δεν είχα internet για να δω το forum) μου είπε να αλλάξω 1/4 με 1/5 νερό και να κοιτάξω την οξυγόνωση. Έβαλα λοιπόν έναν άλλο καλύτερο πωρόλιθο και άλλαξα το νερό. Πιστεύω πως το ένα χρυσόψαρο από τα δύο που έμειναν είναι καλύτερα (κινείται ίσως λίγο πιο ζωηρά, αλλά και πάλι δεν ανταποκρίνεται όπως όταν το πρωτοέβαλα όταν ρίχνω τροφή), αλλά το άλλο είναι σε μία γωνία στην κατάσταση όπως προανέφερα.

β)Από βακτήρια έχω βάλει δύο αμπούλες που πήρα από το petshop

γ)Από φίλτρα έχω βάλει σφουγγάρι, υαλοβάμβακα και κεραμικό ''κοφτό μακαρονάκι" και από φυτά δεν έχω τίποτα

δ)Απλά να πω και ότι το νερό εδώ είναι σκληρότερο από την Θεσσαλονίκη όπου πήρα τα Oranda...

ε)Θέλω και να ρωτήσω, η κανάτα νερού που έχω στο σπίτι μου έχει καλό φίλτρο το οποίο απομακρύνει αρκετό χλώριο, αλουμίνιο, βαριά μέταλλα όπως μόλυβδο και παρασιτογόνους οργανισμούς. Πιστεύετε ότι θα έκανε καλό από εδώ και πέρα να έβαζα από αυτό το φιλτραρισμένο νερό + λίγο Aqua Safe αντιχλώριο της Tetra ή όχι?

στ)Θα πάω στο pet shop κατά το απόγευμα να ζητήσω για τα test, ίσως το νερό είναι υπερβολικά ακατάλληλο, ευχαριστώ σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το μισό νερό και κάνε τα τεστάκια και βλέπουμε, με οξυγόνωση και 1/4 αλλαγή, δεν βοηθάς και πολύ. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

OK, πάω τώρα pet shop, κάνω τα test και αλλάζω και νερό προηγουμένως. Έρχομαι μετά να σας πω πως πάει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά άσχημα νέα. Ο τυπάς του τοπικού pet shop δεν έχει tests.... Α ρε γαμώτο να ζούσα Θεσσαλονίκη να έβρισκα με τη μία. Τώρα λέει ΙΣΩΣ να φέρει Δευτέρα-Τρίτη... Τραγικά πράματα και δεν το βλέπω να τρέχω Θεσσαλονίκη... Λέτε καμιά λύση μπας και τα σώσω τα ψαράκια...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερού το μισο καθε 3 ημερες και δεν ταΐζεις καθόλου για 6 ημέρες .

Πρόσεχε αν εχουν ασπρα σημάδια στο σωμα ή στα πτερύγια .

Link to comment
Share on other sites

Loipon, olo ke xiroterevei. Emeine pleon ena Oranda... :bowdown: Και γιατί μιλάω στα greeklish? τες πα, τώρα το τελευταίο το αφήνω στην μοίρα του....?

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου εγραψαν παραπανω αλαγες νερου και τροφη στο ελαχιστο μπας και το σωσεις,επεισης διαβασμα μεσα

απο το φορουμ ωστε να καταλαβεις πως λειτουργει και τι ειναι το στρωσιμο του καινουργιου ενυδρειου.Ετσι την επομενη φορα θα ξες και δεν θα την ξαναπατησεις βλεπεις Πανο λιγο πολυ ολοι τα ιδια λαυη καναμε οταν αρχισαμε .Και Δεν απογοητευομαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...