Jump to content

Φυτά


Recommended Posts

γεια σας παιδια και παλι.εκανα την αλαγη του ναερου οπος ειπατε τη παρασκευη το πρωι.οι μετρησεις σημερ (κυριακη) πρωι ειναι KH 3. PH 7 . NH3 NH4 0 . NO2 <0.3. ειναι καλες οι μετρησεις?επισεις μου εδωσαν απο το πετ κατι σαν χαπια για την αλγη (algo-stop depot της zmf) ειναι καλα?προς το παρον εγω βλεπω οτι σταματησε η εξαπλωση της εσεις τι λετε? υ.γ.δεν μπορω να βαλω φοτο.εχω βαλει μονο 2 στο προφιλ μου.ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία (ΝΗ3-ΝΗ4) έχεις λίγη, και νιτρώδη (ΝΟ2) έχεις! Πρέπει να κάνεις άμεσα 20-30% αλλαγή νερού, γιατί από ότι φαίνεται το ενυδρείο δεν έχει στρώσει εντελώς ακόμα (εφόσον τα τεστ μετράνε σωστά).

10798[/snapback]

ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΣΤΕΛΑ.Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

10866[/snapback]

Χάρη καλημέρα,

όταν λέω ότι αμμωνία έχεις λίγη και νιτρώδη περισσότερα, θεωρώ ευννόητο ότι για να είναι στρωμένο το ενυδρείο και να μπορεί να δεχτεί άφοβα ψάρια, αυτά τα δύο ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΜΗΔΕΝ! Υπάρχουν πολλά post και άρθρα στο Aquazone που αναφέρονται στο στρώσιμο του ενυδρείου και τον κύκλο του αζώτου τα οποία αναφέρουν τις συνθήκες του νερού πριν βάλει κανείς ψάρια. Μάλλον μπερδεύτηκες με τον τρόπο που το έγραψα... Δεν εννοούσα να τα ανεβάσεις, αλλά ότι ΠΡΕΠΕΙ αυτά τα δύο να μηδενιστούν.

Θοδωρή ευχαριστώ που εξήγησες τα γραφόμενά μου μια κι εγώ δεν μπορούσα να μπω και να το διευκρινήσω το ΣΚ. Thanx :D

Χάρη από ότι βλέπω έπεσαν οι τιμές αμμωνίας και νιτρώδων. Συνέχισε να παρακολουθείς τις τιμές του νερού σου για λίγο καιρό ακόμα, μέχρι αυτά να παραμείνουν μηδέν...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω γιαννη για τις πληροφοριες. δεν σε καταλαβα στην αρχη αλλα τα παιδια με βοηθησαν.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινήσεις τα χημικά, πάρε 1 τεστ ΝΟ3 και μέτρα τα νιτρικά σου. Πολλές φορές η περίσσεια νιτρικών είναι αιτία για την εμφάνιση άλγης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα παιδια.παρακολουθω τις τιμες του ενυδρειου οπος μου ειπατε απο τις 5 / 2 / 06 ( KH 3 , PH 7 , NH3 NH4 0, NO2 < 0.3).οι τιμες μεχρι σημερα ειναι αμεταβλητες με εξερεση το PH που στης 9 του μηνος μου εθτασε 7,5 αλλα το διορθωσα.οι σημερινες τιμες ειναι ακριβος ιδιες με τη 5 του μηνα.το προβλημα μου ειναι με τα φυτα που βγαζουν μαυρες τριχουλες (μαλον αλγη)πανω στα φιλα.μου εδοσαν απο το πετ κατι καψουλες αλλα δεν κανουν τιποτα.πως μπορω να το αντιμετοπισω?επισεις πηρα τεστ NO3 της SERA αλλα θελει και απεσταγμενο νερο.υπαρχει αλλος τροπος να κανω το τεστ?εχω φοτο στο προφιλ μου.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

η αλγη αυτη που περιγραφεις ειναι η μαυρη τριχοειδης η επονομαζομενη και ως ΒΒΑ.

Link to comment
Share on other sites

Tο Ph πως το διόρθωσες;

Το τεστ για ΝΟ3 θέλει απεσταγμένο /απιονισμένο νερό όταν είναι πολύ ψηλές οι τιμές των νιτρικών για να αραιώσουμε το δείγμα. Διάβασε καλά τις οδηγίες και κάνε το τεστ σύμφωνα με τις οδηγίες.

Εχεις πολλά φυτά; πόσες ρίζες; Θα μπορούσες να ξεκινήσεις φτιάχνοντας ένα diy co2 για να βοηθήσεις στον περιορισμό της bba.

Καλό είναι να μην πολυχρησιμοποιούμε φάρμακα κατά της άλγης σε φυτεμένα ενυδρεία γιατί πολλές φορές εκτός από την άλγη χάνουμε και φυτά. Δοκίμασε με οξυζενέ τοπικά, ή και αφαίρεσε εντελώς τα φύλλα που έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μηχαλη εκανα το τεστ NO3 η τιμη που προεκιψε στο 10ml + 10ml ειναι 40mg/l.

το diy co2 τι ειναι?οσο για τα φυτα εχω 10 ριζες.το PH το εριξα με υγρο της sera

Έγινε επεξεργασία - xaris12
Link to comment
Share on other sites

Για diy CO2 δες στα παρακάτω links, έχει συζητηθεί αρκετά:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=56

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας παιδια.εχω μερικες ερωτησης.τα φιλτρα καθε ποτε τα αλαζουμε?θελουν καπια συντηρηση?εχω ενα ενυδρειο 1m x 30 x 40 της JUWEL με εσωτερικα φιλτρα απο τα χρηστουγενα.επισεις το φως ειναι αρκετο ( η λαμπα γραφει πανω F30T8/CW)για 10 ριζες?η αλαγες του νερου καθε ποτε πρεπει να γινοντε?οι τιμες που μετρησα εχθες ειναι KH 3. PH 7,5. NH3 NH4 0. NO2 <0,3. NO3 0.και κατι τελευτεο.ειχα ενα γκαπι αρσενικο και εξαφανιστηκε, δεν ξερω εαν το εφαγαν παντος δεν υπαρχει πουθενα μεσα στο ενυδρειο.τα αλλα ψαρακια μου ειναι : 1 skalari, 1 γκαπι θηλικο,1 χηρα,1τιγρακι,1πλατιστομο,2κονγκο τετρα,1colisa lalia,1gyrinocheilus-aymonieri,1 (δυστηχος δεν ξερω πως το λενε)αλλα ειναι πορτοκαλι με μαυρη ουρα,και τελος εναν μονομαχο,πιο απο τα ψαρακια μου ειναι ο ενοχος?μπορω να βαλω και αλλα ψαρια?ευχαριστω για την υπομονη σας αλλα σαν νεος στο χομπι εχω πολες αποριες

post-622-1141053036_thumb.jpg

post-622-1141053466_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.εχω μερικες ερωτησης.

12933[/snapback]

καλησπερα χαρη

1.τα φιλτρα σου δεν χρειαζονται αλλαγη..οταν και αμα μπουκωσουνε τα καθαριζουμε με νερο απο το ενυδρειο και αλλαζουμε τα υλικα τους οταν οταν αυτο χρειαστει.

2.πρεπει να μας πεις τι φυτα εχεις για να σου πουμε για τον φωτισμο.πρεπει να ξερεις οτι καποια ειδη φυτων χρειαζονται υψηλο,μετριο και αλλα χαμηλο,οποτε δεν παει με τις ριζες.

3.για τις αλλαγες δεν ειναι στανταρ αλλα αυτες που κανουμε πιστευω οι περισσοτεροι ειναι 30% περιπου μια φορα την εβδομαδα,με την καταλληλη ποσοτητα αντιχλωριου.

4.θεωρω οτι δεν υπαρχει ενοχος ψαρης ο οποιος θα μπορουσε να σου φαει το γκαπακι και παλι δεν ειμαι σιγουρος.

5.να ξερεις οτι η συνθεση των ψαριων σου ειναι λιγο......πως να το πω...μπερδεγουει..πριν βαλεις αλλα ψαρια πρεπει να τα ξεχωρισεις. :D

πιστευω να σε βοηθησα............................

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ppap.

επιδι δεν ξερω τις ονομασιες των φυτων μου εχω βαλει φοτο και στο προφιλ μου.

τι θες να πεις οταν λες οτι η συνθεση ειναι μπερδεγουει.δεν τεριαζουν τα ψαρια μεταξι τους?υπαρχει καπιος κηνδυνος;

Έγινε επεξεργασία - xaris12
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω την μπερδεγουει κατάσταση :D

Γενικά καλό είναι να βάζεις ψάρια είτε σε ζευγάρι είτε σε κοπάδι. Λίγα είναι εκείνα που ζουν μοναχικά λόγω επιθετικότητας και σίγουρα όχι αυτά που έχεις (εκτός του μονομάχου). Επίσης έχεις ψάρια που είναι από όλα τα μέρη της γης... (αφρική, ν.αμερική, ασία).

Το σκαλάρι σίγουρα θα εκτιμούσε παρέα. Το ίδιο και το τιγράκι. Όμως τα τιγράκια αρέσκονται να τσιμπούν τα μακρυά πτερύγια άλλων ψαριών και να τα στρεσσάρουν. Άρα θα έλεγα ότι αυτά το δύο είδη θα μπορούσαν και χώρια.

Το κόνγκο τέτρα πάλι αρέσκονται να είναι σε κοπάδι.

Και το θηλυκό γκάπι θα ήθελα κανένα ακόμα αφού ο αρσενικός της την έκανε... Αλλά πάλι η ουρά τους θα δεινοπαθούσε από τα τιγράκια. Βέβαια υπάρχει και ένας άγραφος "νόμος" ότι ζωοτόκα με ωοτόκα καλό είναι να μην είναι μαζί...

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...