Jump to content

βοηθεια,το φιλρτο μου ειναι ελλιπες


Recommended Posts

σημερα πηρα το καινουριο μου εδυδρειο 120 λτ,ολο το πακετο συμπεριλαμβανε κ αντλια 400λτ/ωρα η οποια ομωσ συνοδευεται μονο ενα μπλε σφουγγαρακι κ πολυ λιγο υαλοβαμβακα.νωμιζεται οτι ειναι αρκετα αυτα ή χρειαζομαι κ αλλα υλικα???

ανυπομονο να το στισω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με 'γειά το νέο ενυδρείο! :bowdown:

Προσωπική μου τακτική είναι να βάζω βιολογικό υλικό sera siporax (μακαρόνι) σύμφωνα με την αναλογία που προτείνει η εταιρία (1 λτ siporax/200λτ νερού), δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ ως υλικό και επιπλέον το ενυδρείο στρώνει πιό γρήγορα και είναι και πιό σταθερό βιολογικά.Πρίν το μακαρόνι βάζω 2 κομμάτια υαλοβάμβακα, το πρώτο το αντικαθιστώ όταν βρωμίζει πολύ και σε κάθε συντήρηση του φίλτρου πλένω τον υαλοβάμβακα μόνο.

Αν σε παίρνει ο χώρος στο φίλτρο που έχεις για να βάλεις τα παραπάνω, είσαι οκ αλλά αν είναι μικρό, πάρε ένα εξωτερικό για τα λίτρα σου το οποίο θα βοηθήσει έτσι και αλλιώς στο φιλτράρισμα και στο μικρό βάλε λίγο μακαρόνι και μπόλικο πυκνό υαλοβάμβακα (να τον συμπιέσεις για να μειωθούν τα κενα) για να κατακρατάει περισσότερα σκουπιδάκια.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

ωραια,

υπαρχει καποιοα σyγκεκριμενη σειρα που τα βαζω αυτα?'η απλοσ υαλοβαμβακα,φιτρο,sera siporax?το φιλτρο πρεπει να ειναι ενδιαμεσα σε αυτα ή στημ μια ακρι?

ευχαρισρω

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να αντικαταστήσεις την αντλία με μεγαλύτερη 600 – 1000 λ/ω.

Όταν θα προσθέσεις τα βιολογικά υλικά μέσα στο φίλτρο ,θα μειωθεί η απόδοση και η υπάρχουσα των 400 λ/ω δεν θα μπορεί να σου επανακυκλοφορήσει όπως θα πρέπει, 4-5 φορές / ω , το νερό σου.

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα το εχω στα υποψιν μου για το μελλον,τωρα ομωσ τα χρηματα ειναι περιορισμενα.

αν ξεκινησω με αυτην π.χ. εχει που μπαινει το νερο στο κουτι που ειναι τα υλικα θα βαλω υαλοβαμβακα?

υπαρχει σχετικο αρθρο εδω στο σιτε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...