Jump to content

απορειες ενος ασχετου


Recommended Posts

Γεια σας.εχω ενα 100λιτρο καρφουρισιο και λεω να ασχοληθω για πρωτη μου φορα με φυτα.ΕΧΩ ΧΙΛΙΕΣ ΑΠΟΡΕΙΕΣ.ακομη δεν εχω σκεφτει τι ψαρια θα βαλω.προεχουν τα φυτα,και αργοτερα θα μου πειτε ποια ψαρια ταιριαζουν. καταρχην,το υποστρομα.εχω αμο απο παραλια,και πετραδακια απο παραλια(μικρης διαμετρου).θελω να αποφυγω οσο το δηνατον γινετε τα πετ σοπ.σας λεω την διαδικασια που νομιζω,και εσεις μετα διορθωστεμε.πρωτα φυλλα απο βελανηδια.(που να τα βρω τετοιο καιρο δεν ξερω),για λιπασμα.(αν ξερετε πες τε μου κατι καλυτερο).μετα πετρες χοντρης διαμετρου,μετα πετρες μικροτερης διαμετρου,και μετα αμμο.(ετσι εχω ακουσει).και ρωτω...ακολουθοντας αυτη τη σειρα πως δεν θα γινει το αντιθετο?δει ειναι λογικο μετα απο λιγο καιρο να πεσει κατω κατω η αμμος,μετα το ψιλο χαλικι,και να μηνει επανω το χοντρο?ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΑΠΟΡΙΑ ειναι...γιατι να πληρωσω 15 ευρο για ενα μικρο κλαδακι φυτου,απ το πετ σοπ,και να μην παω σε ενα ποταμι να μαζεψω δωρεαν οτι μου αρεσει?δηλαδη οτι μου πασαρει το πετ σοπ πρεπει να αγωρασω?δεν μπωρει....η ελληνικη φυση και τα ελληνικα ποταμια θα εχουν κι αυτα καποια ομορφα φυτα. αργοτερα θα σας ρωτησω για τον φωτησμο.(αν δεν κανει η λαμπα του καρφουρ με ποια να την αντικαταστησω),και αργοτερα για co2.(μιλαω για αυτοσχεδιο μηχανισμο με σοδα κτλ.). ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αν και είμαι κι εγώ στο ξεκίνημα, επειδή έχω διαβάσει αρκετά θα προσπαθήσω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου.

Καταρχήν θα πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα σε άμμο και χαλίκι. Σε περίπτωση που επιλέξεις να χρησιμοποιήσεις την άμμο τότε δεν πρέπει να χρησιμοποιήσεις υπόστρωμα. Αν χρησιμοποιήσεις χαλίκι, τότε θα χρειαστείς και υπόστρωμα. Με λίγο διάβασμα στο forum θα βρεις άρθρα που εξηγούν πως να φτιάξεις υπόστρωμα μόνος σου από φυλλόχωμα όπως το παρακάτω που είναι πολύ ενδιαφέρον.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18204

Το χαλίκι πράγματι μπαίνει το πιο χοντρό κάτω και το πιο ψιλό πάνω. Αν η διαφορά στην κοκκομετρία των 2 χαλικιών είναι μεγάλη προφανώς και θα ανακατευτούν. Αν όμως είναι μικρή η διαφορά τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Θα πρέπει να ελέγξεις αν η άμμος ή το χαλίκι είναι ασβεστολιθικό οπότε θα ανεβάσει την σκληρότητα του νερού σου και θα καθορίσει τις μετέπειτα επιλογές στα ψάρια. Σε οποιαδήποτε περίπτωση ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΛΥΣΙΜΟ - ΒΡΑΣΙΜΟ πριν τα βάλεις στο ενυδρείο!

Φυτά από ποτάμι σίγουρα μπορείς να βρεις (το έχουν κάνει ήδη κάποιοι φίλοι και υπάρχουν σχετικά post στο forum) αλλά σίγουρα η ποικιλία είναι πιο περιορισμένη, πρέπει να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι μολυσμένα και υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να μεταφέρεις ανεπιθύμητους οργανισμούς στο ενυδρείο σου μέσω των φυτών. Αν τελικά διαθέσεις χρόνο για να βρεις κάτι, νομίζω ότι όλοι θα θέλουμε να μάθουμε περισσότερα!

Για το φωτισμό θα χρειαστεί σίγουρα να προσθέσεις μία 2η λάμπα (το ίδιο έχουν κάνει πολλοί κάτοχοι του ενυδρείου) και αν σκοπεύεις να βάλεις πολλά φυτά, τότε και το CO2 είναι απαραίτητο.

Για όλα αυτά θα βρεις πολλές και πιο αναλυτικές πληροφορίες ψάχνοντας στις κατάλληλες κατηγορίες του forum.

Καλή επιτυχία και θα περιμένουμε νέα/φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σου φιλε μου .

Θα ειμαι λιγο πιο επιθετικος στην απαντηση μου :buttrock::rasp:

Σου προτεινω να μη χρησιμοποιησεις φυτα απο ποταμο η λιμνη η οτιδηποτε αλλο γιατι τα χρηματα που θα γλυτωσεις θα τα πληρωσεις σε ψαρια , φαρμακα και χρονο στον internet ψαχνοντας απαντησεις .

Σιγουρα το κοστος αγορας απο πετσοπ δεν ειναι και μικρο .

Τα ποσα φαινονται μεγαλα , αλλα σε πληροφορω οτι ενα μεγαλο ποσοστο απο τα αυτα πανε σε μεταφορικα σε φυλαξη σε εκτροφη σε αποσβεση φυρας απο στοκ κ.α. Δεν μας ''κλεβουν'' .

Εννοειτε οτι δεν εχω μαγαζι ουτε εχω σχεση με πετσοπικα. :bowdown::buttrock:

Ειμαι ''καμμενος'' απο συνοικιακα πετσοπ και δεν εχω λογο να τα υποστηριξω .Ειναι ομως η αληθεια .

Αγορασε τα φυτακια σου απο ενα μαγαζι , παρε τις πληροφοριες σου απο το φορουμ μας και ολα θα πανε καλα.

Φιλικα

Veteran

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ισος να χεις και δικιο.γιατι σκευτομαι οτι τα ψαρια (τα περισοτερα)ζουνε σε τροπικα και ζεστα νερα,ενω εδω στην ελλαδα τα νερα ειναι κρυα και ισος να μην αντεξουν τα φυτα σε ενα ενυδρειο με 25 βαθμους. οσο για τις ασθενιες ,αν εψαχνα για καμια πυγη καθαρη?εδω στην δραμα εχουμε πολλες πυγες και νερα.(υδραμα).μαλον απο δω πειρε και το ονομα της η πολη.........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...