Jump to content

Τετραψηφιο νουμερο λιτρων...


WaVeHuNTeR

Recommended Posts

Εφτασε η ωρα... :bowdown::buttrock:

Η παραγγελια της γυαλας εχει ηδη γινει....

ΟΙ διαστασεις ειναι 2,5μ Μηκος x 0,80μ Πλατος x 0,60μ υψος=1200 λιτρα + 400 λιτρα sump/fuge που το τρεχω με το τωρινο ΡΙΟ 400 το οποιο και θα ξεστησω...Οποτε εχω γυρω στα 60 κιλα ετοιμο στρωμενο βραχο αλλα 60 κιλα αμμου(θα την ξεπλυνω με θαλασσινο νερο πριν μπει στο μεγαλο)Ερωτηση,ποσα κιλα αμμου θα χρειαστω ακομα για να φτασω γυρω στα 7cm υποστρωμα?Επισης ποσα κιλα βραχου ακομα λετε να συμπληρωσω αργοτερα σταδιακα?

Το skimmer μου ειναι το 200-2xF2001 για 1500 λιτρα...θα με καλυψει?το βιοφωρτιο θα ειναι μετριο προς ελαφρι στην αρχη κ μετα βλεπουμε...

Εννοειτε οτι μιλαμε οτι μιλαμε για reef

Προς το παρον εχω αυτον τον CR (δεν τον εχω σε λειτουργια τωρα..)

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/b1b...vid/manufac.610

τι λετε θα με καλυψει προσωρινα?

Απο κυκλοφοριτες εχω ετοιμους 3x6025,1x 6045,1x6060,1x6080 κ εχω παραγγιλει αλλους 2 6201(ρυθμιζομενοι..)

Υπαρχει κ μια UV 55 watt de barry την οποια δν ξερω αν θα την χρησιμοποιησω...(γενικα οι UV δν με ενθουσιαζουν...Οζον κ παλι Οζον! )

Οζονιστιρας Sander 100mg O3/h...

Απο φωτισμο θα μεινω Προσωρινα με αυτο που εχω...

http://www.giesemann.de/60,2,,.html

4 Τ5x80 watt και 2 HQIx150watt

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτινα να αγορασεις μια μασκα θαλασσης για να μπορεις να κανεις και εξευρενηση στο ενυδρειο σου. :bowdown:

Aπο εξοπλισμο δεν μπορω να σου πω εγω τιποτα γιατι ειμαι αρχαριος στο Reef αλλα σιγουρα θα βρεις την λυση

το μονο που μπορω να σου πω ειναι καλη επιτυχια και περιμενουμε και φωτογραφιες που σιγουρα θα ειναι φοβερες

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά μ αρέσουν οι διαστάσεις που επέλεξες .. και αν προσέξεις λίγο το αρχικό στήσιμο του βράχου .. δεν θα χρειάζεσαι μάσκα ..

το skimmer είναι καλό και με τη βοήθεια του όζοντος δεν θα χρειαστείς μεγαλύτερο ποτέ ..

οι κυκλοφοριτες θα δεις αν είναι αρκετοί όταν στήσεις το βράχο .. γενικά επιδιώκουμε περισσότερο από 12χ κυκλοφορία

σε ένα τέτοιο ενυδρείο δεν θα έβαζα 7 εκ υπόστρωμα .. αλλά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση .. αν θέλεις τόσο πρέπει να βάλεις 190-210 κιλά άμμο ..

το cr θα σε καλύψει προσωρινά ..

καλή επιτυχία !

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά μ αρέσουν οι διαστάσεις που επέλεξες .. και αν προσέξεις λίγο το αρχικό στήσιμο του βράχου .. δεν θα χρειάζεσαι μάσκα ..

το skimmer είναι καλό και με τη βοήθεια του όζοντος δεν θα χρειαστείς μεγαλύτερο ποτέ ..

οι κυκλοφοριτες θα δεις αν είναι αρκετοί όταν στήσεις το βράχο .. γενικά επιδιώκουμε περισσότερο από 12χ κυκλοφορία

σε ένα τέτοιο ενυδρείο δεν θα έβαζα 7 εκ υπόστρωμα .. αλλά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση .. αν θέλεις τόσο πρέπει να βάλεις 190-210 κιλά άμμο ..

το cr θα σε καλύψει προσωρινά ..

καλή επιτυχία !

Ευχαριστω..

Οζον γενικα προσπαθω να ριχνω τοσο ετσι ωστε να το εχω συνεχεια ανοιχτο..

Την κυκλοφορια πιστευω θα την παλεψουμε...

Ποσα εκ υποστρομα μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

για το θέμα του υποστρώματος ο διάλογος δεν έχει τελειώσει ακόμα .. και ίσος να μη τελειώσει ποτέ .. πρακτικά όσο υπόστρωμα και να βάλεις η να μη βάλεις .. το ενυδρείο θα δουλέψει .. τι μπορεί να γίνει σε βάθος χρόνου όμως ? εκεί είναι το θέμα .. πολλοί θεωρούν ότι ένα βαθύ στρώμα άμμου 12+ εκ έχει ημερομηνία λήξης .. δεν συμφωνούν όλοι μ αυτό ..

υπάρχει η άποψη ότι ένα στρώμα άμμου λιγότερο από 9 εκ θα <<τελειώσει>> γρήγορα μαζεύοντας βρωμιά που δεν μπορεί να αφομοιωθεί όπως συμβαίνει σε ένα σωστό dsb ( βαθύ στρώμα λεπτόκοκκης άμμου 12+εκ )

άλλοι δεν βάζουν τίποτα και ακολουθούν το κλασικό σύστημα BERLIN ( ζωντανός βράχος , δυνατό skimming , δυνατός φωτισμός . χωρίς υπόστρωμα άμμου .. ίσος λίγο σπασμένο κοραλλί )

σε μπέρδεψα ?

Link to comment
Share on other sites

Nope..ξερω τι μου λες μιας κ ειμαι διαβασμενος πλεον :bowdown: ...Μου προτινεις δηλαδη να παω σε dsb 12εκ..Και καθε 2 χρονια αλλαγη καπιο μερος της μιας κ αυτη θα <μπουκωνει> καποια στιγμη....?Ποσα κιλα αμμο περιπου θα χρειαστω ακομα?Eχω καμια 60αρια κιλα απο το παλιο εχω και αλλα 27κιλα ζωντανη στο υπογειο..Για ποσα κιλα νεκρης αμμου μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Για τα 7εκ εννοεις τα 190-210κιλα αμμου?(190-210 κιλα + αυτα που εχω τωρα η ολα μαζι 190-210 κιλα?)

Έγινε επεξεργασία - WaVeHuNTeR
Link to comment
Share on other sites

200 κιλα ολο μαζι ειναι το λιγοτερο που θα θελεις, αν βαζεις και λιγο περισσοτερο, αν χρειστει - μονο καλο θα κανει.

Καλο ειναι να εχεις 10 εκ. αμμου για DSB.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια..τοτε στοχος μου ειναι dsb 10 εκατοστων...Σε τι αναλογια ζωντανης/νεκρης αμμου?

Τωρα εχω περιπου 85 κιλα ζωντανης...

Link to comment
Share on other sites

290- 300 κιλά θα χρειαστείς ..

μπορείς να μη βάλεις καθόλου ζωντανη η να βάλεις μόνο στην επιφάνεια

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

290- 300 κιλά θα χρειαστείς ..

μπορείς να μη βάλεις καθόλου ζωντανη η να βάλεις μόνο στην επιφάνεια

Οποτε η αναλογια που θα κανω θα ειναι 1/3 ζωντανη προς 2/3 νεκρη αμμο...συνολο 300 κιλα

Link to comment
Share on other sites

ακριβός .. πρόσεξε μόνο μη σε δει η πολεοδομία την ώρα που τη κουβαλάς και αρχίζει να ψάχνει που χτίζεις αυθαίρετα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Στο σαλονι μου...Σουυυυυςςςς!!!! :bowdown::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Και καθε 2 χρονια αλλαγη καπιο μερος της μιας κ αυτη θα <μπουκωνει> καποια στιγμη....?

Σου εύχομαι καλή επιτυχία στο μεγάλο εγχείρημά σου!

Πιστεύω να έχεις καλυφθεί αρκετά με τις απαντήσεις, που έχεις λάβει μέχρι στιγμής.

Θα ήθελα να επισημάνω, στην παραπάνω φράση σου, ότι όταν η άμμος λειτουργεί σαν βιολογικό μέσο DSB, δεν μπουκώνει ποτέ και δεν χρειάζεται αντικατάσταση μέρους της. Οποιαδήποτε επέμβαση σε ένα τέτοιο φυσικό σύστημα, μόνο ζημιά κάνει. Από τη στιγμή που τα πάντα έχουν τοποθετηθεί και λειτουργούν σωστά, η φύση κάνει πολύ καλά το έργο της.

Όσον αφορά την αγορά ζωντανής άμμου, θα έλεγα ότι είναι πολύ ασύμφορη για τις ποσότητες που ενδιαφέρεσαι. Έτσι προτείνω να ρίξεις το βάρος στην καλή ποιότητα του βράχου που θα αγοράσεις και η άμμος σχετικά σύντομα θα ζωντανέψει.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

για το θέμα του υποστρώματος ο διάλογος δεν έχει τελειώσει ακόμα .. και ίσος να μη τελειώσει ποτέ .. πρακτικά όσο υπόστρωμα και να βάλεις η να μη βάλεις .. το ενυδρείο θα δουλέψει .. τι μπορεί να γίνει σε βάθος χρόνου όμως ? εκεί είναι το θέμα .. πολλοί θεωρούν ότι ένα βαθύ στρώμα άμμου 12+ εκ έχει ημερομηνία λήξης .. δεν συμφωνούν όλοι μ αυτό ..

υπάρχει η άποψη ότι ένα στρώμα άμμου λιγότερο από 9 εκ θα <<τελειώσει>> γρήγορα μαζεύοντας βρωμιά που δεν μπορεί να αφομοιωθεί όπως συμβαίνει σε ένα σωστό dsb ( βαθύ στρώμα λεπτόκοκκης άμμου 12+εκ )

ότι όταν η άμμος λειτουργεί σαν βιολογικό μέσο DSB, δεν μπουκώνει ποτέ και δεν χρειάζεται αντικατάσταση μέρους της.

Μπερδευτικα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

γιατί μπερδεύτηκες ..?

ο Νίκος λέει ότι ένα σωστό dsb έχει την <αντοχή> που χρειάζεται ώστε να μην χρειαστεί ποτέ αντικατάσταση

και εγώ αναφέρω ότι

αν το στρώμα άμμου είναι λιγότερο από 9 εκ πάχος δεν είναι σωστό dsb και μπορεί σε βάθος χρόνου να δημιουργήσει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον καθηγητή μας Shimek, ένα παχύ στρώμα άμμου απο 10cm έως 20cm, εξομειώνει πλήρως τη λειτουργία της φύσης.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα καταλαβει λαθος..Οκ τωρα :bowdown:

Για αυτα εδω τα skimmer τι εχετε να πειτε?

http://www.aquaristic.net/korallen-zucht-r...r-m.html?lang=1

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα γνωριζω τα συγκεκρημενα Skimmer αλλα η τιμη μου φενεται τσουχτερη.....Κρατα το skimmer σου ειναι πολυ καλο και δεν θα εχεις προβληματα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

η αντλία που χρησιμοποιεί δεν έχει και τις καλύτερες συστάσεις ..

και όπως είπε ο Θανάσης είναι ακριβό ..

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα μεινω στο Skimmer μου ειναι σιγουρο,απλα ηθελα να μαθω περισσοτερα για αυτα...Δεν αλλαζω τοσο ευκολα την Η&S :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

UPDATE:

Η βαση ειναι σχεδον ετοιμη(μισοβαμενη)

Φωτο :)

post-3878-1213180015_thumb.jpg post-3878-1213180066_thumb.jpg <--< μαζι με τον φυλακα ;)

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικη η βαση σου.2 πραγματα ειναι σιγουρα.οσω και ωραιο να ειναι το ενυδρειο πιο πολυ θα ευχαριστηθεις 2πλα γιατι ειναι ο κοπος σου και η υπομονη σου.Το αλλο πραγμα που ειναι σιγουρο ειναι οτι με τετοιο φυλακα δεν θα στην ακουμπησει κανεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...