Jump to content

Ανεμιστηρες και θερμαντηρας μαζι ?


delta66

Recommended Posts

- Εχω βαλει στα δυο ενυδρεια (47 και 200 λιτρα) ανεμιστηρακια για ψυξη.

- Στο μεγαλο εχω τον eliwell για να ελεγχει τη θερμοκρασια και να ανοιγοκλεινει τα ανεμιστηρακια και ο θερμαντηρας θα φυλαχτει εκτος ενυδρειου σιγα σιγα.

Νο προμπλεμα εδω.

- Στο μικρο ομως δεν εχω κοντρολερ και θελω να μου πειτε αν θα λειτουργησει αυτο που σκεφτηκα και με ποια πλεονεκτηματα ή μειονεκτηματα.

Αν καποιος το κανει ηδη πολυ θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη του και την εμπειρια του.

Αυτο για την περιπτωση που λειψω 3-4 μερες.

- Ας πουμε οτι θελω να κραταω σταθερη θερμοκρασια στους 27C.

- Η θερμοκρασια δωματιου ας πουμε οτι θα ανεβει το πολυ 33C τις μερες που θα λειπω.

- Ρυθμιζω (δυνατα) τον ανεμιστηρα (σε 24ωρη σταθερη λειτουργεια) να κατεβαζει τη θερμοκρασια απο 33C στους 27C.

- Εχω ρυθμισμενο το θερμοστατη του θερμαντηρα μεσα στο ενυδρειο, στους 27C.

- (Οταν εχει μικροτερη θερμοκρασια απο 33 βαθμους, λογικα το ανεμιστηρακι θα μου κατεβαζει την θερμοκρασια πιο κατω απο τους 27C).

Τοτε θα επεμβαινει ο θερμαντηρας και θα την ανεβαζει στους 27C.

Και αυτο στην περιπτωση που ειμαι σπιτι.

- Ας πουμε οτι θελω να κραταω σταθερη θερμοκρασια στους 27C.

- Η θερμοκρασια δωματιου ας πουμε οτι θα ανεβει το πολυ 30C αυτην την ημερα.

- Ρυθμιζω τον ανεμιστηρα (σε 24ωρη σταθερη λειτουργεια) να κατεβαζει τη θερμοκρασια απο 30C στους 27C. (με πιο χαμηλες στροφες δηλαδη απο πριν, μεσω του πολλαπλης τασης τροφοδοτικου ή του Fan controller που εχω για το ανεμιστηρακι).

- Εχω ρυθμισμενο το θερμοστατη του θερμαντηρα μεσα στο ενυδρειο, στους 27C.

- (Οταν εχει μικροτερη θερμοκρασια απο 30 βαθμους, λογικα το ανεμιστηρακι θα μου κατεβαζει την θερμοκρασια πιο κατω απο τους 27C).

Τοτε θα επεμβαινει ο θερμαντηρας και θα την ανεβαζει στους 27C.

Aυτο γινεται ηδη 2 μερες, βλεπω που και που το θερμαντηρα να αναβει και το θερμομετρο ειναι στους 27C

Τι λετε?

post-4587-1212207178_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το μονο προβλημα που μπορω να σκεφτω εγω ειναι η αυξημμενη εξατμιση νερου και η καταναλωση ρευματος.

Κατα τα αλλα νομιζω οτι εισαι ΟΚ.

Παντως 50 € ειναι πολυ λιγα για την ηρεμια που προσφερει ο elliwel, δεν παιρνεις ακομα εναν? Τοσα και τοσα σκαμε για τα ενυδρεια μας...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολητος με τον Zorba_The_Freak και αφου εχεις δοκιμασει τον elliwel ( οπως και εγω ) και κανει δουλεια γιατι να πεδευεσαι και να ξωδευεσαι σε ρευμα , ο elliwel θα σου τα βγαλει τα λευτα του με το παραπανο σε βαθος χρονου ! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι το εχω κανει και παραμενει σταθερη στου 26. εκτος απο την εξατμιση αλλο προλβημα δεν ειδα.

Link to comment
Share on other sites

θα έχεις τεράστια εξάτμιση!

το είχα κάνει πέρισυ και έβαζα 6λτ νερο τη μέρα !

η αλατότητε πήγενε πάνω / κάτω

eliwell + αυτόματη αναπλλήρωση = μονοδρομοσ!

Link to comment
Share on other sites

Παντως 50 € ειναι πολυ λιγα για την ηρεμια που προσφερει ο elliwel, δεν παιρνεις ακομα εναν? Τοσα και τοσα σκαμε για τα ενυδρεια μας...

Εχεις μεγαλο δικιο :buttrock:

Αλλο πραμα ο controller. :bowdown:

Ειχα σκεφτει το συστημα και ειχα κανει τα "σχεδια" και τις αγορες για το μικρο πριν "νοιωσω" τι προσφερει ο controller.

Πιο πολυ για να δω αν θα λειτουργουσε η σκεψη το εκανα και θα μου δωσει λιγο χρονο μεχρι να "χτυπησω" και δευτερο eliwell. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο εκανες πουθενα παρουσιαση και δεν το ειδα;

Οχι, χρειαζεται και για το μονομαχοενυδρειο? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

θα έχεις τεράστια εξάτμιση!

το είχα κάνει πέρισυ και έβαζα 6λτ νερο τη μέρα !

η αλατότητε πήγενε πάνω / κάτω

eliwell + αυτόματη αναπλλήρωση = μονοδρομοσ!

Θα ηταν μεγαλο το ενυδρειο για τοσα λιτρα εξατμιση.

- Αυτο για το οποιο συζηταμε ειναι (50Χ25Χ40) 35 λιτρα νερο.

Και μετα απο τριημερη παρατηρηση, φυσικα δεν εχουν πιασει ακομα οι χοντρες ζεστες αλλα,

(θα πω λιγες πληροφοριες για τις συνθηκες λειτουργειας, αφου δεν ειμαι ηλεκτρολογος να μπορω να τα πω με ορολογιες κλπ και να καταλαβετε οσοι ξερετε)

Το ανεμιστηρακι ειναι αυτο..

Εχει ταχύτητα περιστροφής ανεμιστήρα 3000 RPM στα 12V και ροή αέρα 36,5 CFM.

Ειναι αρκετα δυνατο δηλαδη.

Το λειτουργησα για 3 μερες συνεχως με ενα τροφοδοτικο πολλαπλης τασης (1,5-12V) 1Α αλλα οχι σταμπιλαρισμενο.

Αυτο το τροφοδοτικο ρυθμισμενο στα 12V (χωρις να τραβαει κατι ρευμα) μου δειχνει το πολυμετρο 18V και ρυθμισμενο στα 7,5V μου δειχνει να δινει 12V.

Ρυθμισμενο στα 7,5V λοιπον, το λειτουργησα για 3 μερες και αναπληρωσα 3 λιτρα νερο, μισο απιονισμενο, μισο βρυσης με αντιχλωριο. (Καλα εκανα?) :bowdown:

- Εχω ακουστα για την αυτοματη αναπληρωση αλλα δεν καθησα να ασχοληθω ακομα αφου εχω πιο επειγοντα θεματα να αντιμετωπισω.

(Ασχολουμαι, ουτε ενα χρονο και επρεπε να μαθω και να διορθωσω πολλα και γρηγορα, στη συνεχεια θα χαρω να μαθω και για τα πιο προχωρημενα του χομπυ μας.)

Τωρα αν δεν κανω λαθος για το μικρο δεν αξιζει να κανω αυτοματη αναπληρωση μαλλον. Πρεπει να ειναι πολυεξοδη και να χρειαζονται μερεμετια και υδραυλικοι εκτος των υλικων? :buttrock:

Αν και ολα τα ενυδρεια θα επρεπε να ειχαν, για να ειναι μεγαλυτερος ο χρονος αυτονομιας τους, ιδιως το καλοκαιρι που εχουμε και τις διακοπες.

(πανω απ 4-5 μερες δε με βλεπω να λειπω :buttrock: )

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν μεγαλο το ενυδρειο για τοσα λιτρα εξατμιση.

100λτ!

δλδ έχανε 6% του νερού και είχα και κλειστό καπάκι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...