Jump to content

Recommended Posts

θελω πολλή να δωσετε λυση στο μεγαλο προβλημα που αντιμετωπίζω.αυριο δυστηχως η ΔΕΗ θα εχει διακοπη ρευματ ος 10 ωρες περιπου.... πηρα ενα ups turbox 1000v αλλα το προβλημα ειναι οτι ενω δουλευη ενα κρεμαστο φιλτρακι που εχω με ανθρακα και αντιφ. ο κυκλοφορητης που ειναι koralia 1 μουλαρώνει η προπέλα και δεν δουλευη καλα και καποια στιγμη σταματαει τελειως!!!αρα δουλευει μονο το φιλτρακι που ειναι 5watt και μια λαμπα που ειναι15watt..δοκιμασα και αλλο κυκλοφορητη αλλα τα ιδια οταν το εχω στην επιφάνεια κατι κανει οταν τον βυθίζω μεσα τιποτα.τι τρεχει?????υποψην το πηγα πισω το κοιταξανε και το ups ειναι ενταξει μου ειπαν.Το δοκιμασα σε φραπεδιερα που ειναι 75 watt και δουλευη.....εχω τρελαθει θελω τα ¨¨φωτα σας¨¨ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλησπέρα.

Εφόσον λες ότι λειτουργεί το φιλτράκι κάτι είναι κι αυτό, θα υπάρχει μιά κυκλοφορία του νερού έστω και μικρή. Πρέπει όμως με κάποιο τρόπο να του δώσεις και λίγο οξυγόνο.

Αν το φιλτράκι που έχεις έχει ακροφύσιο για σωληνάκι,τότε του περνάς ένα κομματάκι με το ένα άκρο στο ακροφύσιο του φίλτρου και το άλλο έξω απ' το ενυδρείο. Με τον τρόπο αυτό θα έχεις λίγες φυσαλίδες.

Εάν τώρα δεν έχει ακροφύσιο το φιλτράκι τότε μπορείς να προμηθευτείς μία αντλία μπαταρίας.

Πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα, δέκα ώρες είναι αυτές θα περάσουν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε αλλα μια αναταραξη σιγουρα θα εχει αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν θα υπαρχει καθολου κυκλοφορια στο nano reef....εξαλου δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν δουλευουν οι κυκλοφορητες??????υποτιθετε οτι θα κραταγε ανετα το ups και για 10 ωρες ακομα 10 watt τουλαχιστων αναφερομε στην λειτουργεια koralia1και φιλτρακι.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε αλλα μια αναταραξη σιγουρα θα εχει αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν θα υπαρχει καθολου κυκλοφορια στο nano reef....εξαλου δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν δουλευουν οι κυκλοφορητες??????υποτιθετε οτι θα κραταγε ανετα το ups και για 10 ωρες ακομα 10 watt τουλαχιστων αναφερομε στην λειτουργεια koralia1και φιλτρακι.... :bowdown:

μηπως το εχει κανενας και ξερει τι γινετε?????

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει ..

τι κάνεις ακριβός ?

έχεις την αντλία με το ups να παίρνει ρεύμα από το δίκτυο και δουλεύει αλλά όταν σταματάει η παροχή του δικτύου σταματά και η αντλία ?

η ούτως η άλλως η αντλία δεν δουλεύει με το ups ?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει ..

τι κάνεις ακριβός ?

έχεις την αντλία με το ups να παίρνει ρεύμα από το δίκτυο και δουλεύει αλλά όταν σταματάει η παροχή του δικτύου σταματά και η αντλία ?

η ούτως η άλλως η αντλία δεν δουλεύει με το ups ?

σωστα εχω συνδεδεμενο φιλτρο 5watt koralia1 5 watt και 1 απο της 2 λαμπες 15watt και ενω ολα δουλευουν ο koralia γυριζει ισα ισα οταν μπαινει ups ,ενω οταν ειναι στο ρευμα ολα ο.κ!!!!δοκιμασα και εναν αλλο που ειχα τα ιδια.....αυριο περημενουμε στην παλληνη διακοπη ρευματος 10 ωρες απο της 8 το πρωι!!! ε μ π λ ε ξ α :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ φίλε μου με 2 κοραλια4 που έχω... μόλις έβαζα τροφοδοσία από ups. Ίσως έχει να κάνει με τον παλμό που βγάζουν κάποια ups αν είναι εναλλασσόμενος ή τετραγωνικός... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρισε να δεις τι σου λέει η συσκευή δηλ. λέει την κατανάλωση σε Watt ή σου δίνει Volts και Ampere? Τα watt είναι η κατανάλωση της συσκευής αλλά σε τι τάση και τι ένταση παίζει?

Έγινε επεξεργασία - johnnix
Link to comment
Share on other sites

Κωστα αν το ενυδρειο σου δεν ειναι φορτωμενο(απο ψαρια ενοω)τοτε η 10ωρη σταση εργασιας της ΔΕΗ δεν νομιζω να σε διμιουργησει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να σας ευχαριστησω ολους για την ανταποκριση που δειξατε. :buttrock: ενημερωτικα τωρα το ups αντεξε 7 ωρες!!!δουλεψαν επανω του κατα την διακοπη ρευματος ενα εξωτερικο φιλτρακι κρεμαστο που εχω για ανθρακα και αντιφ. οπου εχει καταναλωση 5watt,ενας koralia1 οπου εχει καταναλωση 5watt ο οποιος τελικα δουλευε μονο οταν τον ειχα κοντα στην επιφανεια(ηθελε αερα??) το γιατι δεν ξερω και ενας αλλος κυκλοφοριτης μονο ετσι δουλευε, οταν τον βυθιζα στο ενυδρειο σταματαγε σιγα σιγα και ο κοραλια το ιδιο εκανε οτν τον ειχα βυθισμενο!!!και μια λαμπα 15watt.Οποτε συνολικα παει 30 watt για 7 ωρες μετα τελος.συμπερασμα αξιζε αλλα καλα θα ηταν να μαθαιναμε τι παιζει και δεν δουλευουν σωστα οι κυκλοφορητες.παντως το συνιστω ειναι ενα εξοδο οπου εμενα μου εκανε την δουλιτσα του,εξαλου η Δ.Ε.Η μας εχει εκπληξουλες :buttrock::rasp: .Και παλι σας ευχαριστω και αν καποιος βρει λυση ας το πει πιστευω ειναι κατι σημαντικο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...