Jump to content

Προγραμματισμός πρώτου θαλασσινού


Recommended Posts

Προγραμματισμός πρώτου θαλασσινού

2,00μ Χ 0,45 Χ0,70

Αν και έχω πελαγώσει λίγο να τι σκέπτομαι:

12εκ DSB άμμος 0,5 έως 4 μιλάμε Coral sand -

10 κιλά νεκρό βράχο (για βάση στον ζωντανό)

100 κιλά ζωντανό βράχο

1 εξωτερικό φίλτρο 1150λτ/ώρα για υαλοβάμβακα – ενεργό άνθρακα – αντιφοσφορικο

Σκίμμερ ab Aqua Medic Turboflotor Blue 3000 – για 500-1500λτ ενυδρείο

3 αντλίες - κυκλοφορητές 950λτ/ώρα η κάθε μία (μαζί με το σκιμμερ και το φίλτρο κυκλοφορία 3600 λτ/ωρα… )

9βατ UV – σε σειρα πριν το φιλτρο

Το πρόγραμμα μου:

Το ενυδρείο αφού το γεμίσω άμμο –νεκρό βράχο και νερό το αφίνο να τρέξει 2 μέρες με το φίλτρο και το σκιμμερ –χωρίς φώτα.

Μέρα 3 -- 10-20 κιλά ζωντανό βράχο (ότι δεν μου μυρίζει από την ποσότητα)

Μέρα 5-7-9-11 σταδιακά ο υπόλοιπος βράχος (ανάλογα πόσο μου μυρίζει μπορεί να το τραβήξω αυτό το κομμάτι )

Μέρα 15 κάτι ζωντανό – θα προτιμούσα μανιτάρια-πολυψ-σαρκοφυτο

Μέρα 20-25-30 κάτι ζωντανό –ίδια προτίμηση

Θα έχω την ευκαιρία να έχω ένα μικρό sump 38Χ30Χ46 λίγο πιο ψηλά από το ενυδρίο. Να τι σκέφτομε για αυτό:

Την αντλία του σκιμμερ θα την έχω μέσα στο ενυδρείο -- 1μ σωλήνα ως το σαμπ όπου και θα είναι το σκιμμερ εξωτερικό… αυτό θα παρέχει νερο στο σαμπ (αργότερα αν θελήσω καλσιουμ ριακτορ θα το βάλω παράλληλα με το σκιμμερ)

5εκ-υποδοχή νερού-γυαλί με κενό κάτω – 2εκ- γυαλί με κενό επάνω στα 40εκ(από τα 46) 20 εκ refugium- γυαλί με κενό κάτω – 4εκ – γυαλί με κενό επάνω στα 40εκ και τέλος 5-6 εκ κενό για να φύγει το νερό από τρύπα που την έχω σε ύψος 39εκ

Μήπως χιάζομαι πιο χοντρή άμμο? Ή αραγονίτη? Μπορεί κανείς να υπολογίσει αν τα κιλά είναι σωστά?

Ο ζωντανός βράχος μήπως είναι πολύς-100κιλά?

Μήπως τα 3,600λτ/ώρα είναι πααααρα πολλά για κικλοφορια για τα 500 λιτρα μου?

(τον βράχω θα τον φέρω από έξω και θα τον κουράρο ξεχωριστα σε άλλο ενυδρείο το οπόιο μπορεί αργότερα να χρισιμοποιιθε για φραγκιν – επισις θα έχω και καραντινα μονιμα στιμενη 100λτ… δεν την εχω προγραμματίσει ακομα την καραντίνα)

Ααααα ναι, από ψάρια σκέυτομε να βάλω μόνο ειρινικά μικρά και φτινα. Δεν είναι προτερεοτιτα για εμενα

Link to comment
Share on other sites

Προγραμματισμός πρώτου θαλασσινού

2,00μ Χ 0,45 Χ0,70

Αν και έχω πελαγώσει λίγο να τι σκέπτομαι:

12εκ DSB άμμος 0,5 έως 4 μιλάμε Coral sand -

Να παρεις αραγονιτη ζωντανο 0,5 - 1 mm. Στην Ελλαδα εχει απο 25 ευρο τα 10 κιλα.

10 κιλά νεκρό βράχο (για βάση στον ζωντανό)

100 κιλά ζωντανό βράχο

1 εξωτερικό φίλτρο 1150λτ/ώρα για υαλοβάμβακα – ενεργό άνθρακα – αντιφοσφορικο

Σκίμμερ ab Aqua Medic Turboflotor Blue 3000 – για 500-1500λτ ενυδρείο

Καλυτερα να παρεις ενα Δελτεκ

3 αντλίες - κυκλοφορητές 950λτ/ώρα η κάθε μία (μαζί με το σκιμμερ και το φίλτρο κυκλοφορία 3600 λτ/ωρα… )

ειναι παρα πολυ λιγο για τα λιτρα σου

Μπορεις να βαλεις http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/b63...m%20Kit%20TS24/

η δυο απο αυτα http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/b63...t%20adjustable/

9βατ UV – σε σειρα πριν το φιλτρο

15 βαττ εναι καλυτερα

Το πρόγραμμα μου:

Το ενυδρείο αφού το γεμίσω άμμο –νεκρό βράχο και νερό το αφίνο να τρέξει 2 μέρες με το φίλτρο και το σκιμμερ –χωρίς φώτα.

Μετα βαλε ολο το βραχο μαζι

Μήπως χιάζομαι πιο χοντρή άμμο? Ή αραγονίτη?

Αραγονιτη θα βαλεις, οσο ποιο ψιλο βρεις.

Μπορεί κανείς να υπολογίσει αν τα κιλά είναι σωστά?

Θα σου χρειαστει το λιγοτερο 150 κιλα.

Ο ζωντανός βράχος μήπως είναι πολύς-100κιλά?

Οτι πρεπει ειναι.

Μήπως τα 3,600λτ/ώρα είναι πααααρα πολλά για κικλοφορια για τα 500 λιτρα μου?

Εναι παααααααααρα πολλυ λιγο!!!

Link to comment
Share on other sites

επισης δεν αναφερεις κατι για ΑΟ.....

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξεχασα, ΑΟ απο την πρωτη μερα

η RO man εχει μια προσφορα Αντίστροφη Όσμωση Professional 4 Σταδίων 285 l/d με μονάδα DI sta 143 ευρώ...

ειχα σκοπο για 190αρι 3 σταδια χωρις DI, αλλα εχει ελαχιστη διαφορα στην τιμή

Link to comment
Share on other sites

gia to skimmer η εναλακτικη μου ειναι Red Sea skimmer Berlin Classic - ή TUNZE DOC Skimmer 9010 ή το ab Aqua Medic Turboflotor Blue 3000.... και τα 3 τα προτινουν για βαρύ φορτιο 500 και ελαφρί φορτιο 1000 (το αβ aqua 1500lt) ... και κοστιζουν κοντα 250ε

Link to comment
Share on other sites

gia to skimmer η εναλακτικη μου ειναι Red Sea skimmer Berlin Classic - ή TUNZE DOC Skimmer 9010 ή το ab Aqua Medic Turboflotor Blue 3000.... και τα 3 τα προτινουν για βαρύ φορτιο 500 και ελαφρί φορτιο 1000 (το αβ aqua 1500lt) ... και κοστιζουν κοντα 250ε

και τα τρια ειναι πολυ μετρια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ok h deltec έχει αυτο183231_p1.jpg

Deltec external skimmer MCE 600

Stocking Normal Stocking 700 Litres (155 gallons) High Stocking 450 Liters (100 gallons)

στο ίδιο κοστος το ab Aqua Medic Turboflotor Blue 3000 προτινετε σε βαρυ φορτιο 600λτ ελαφρυ φορτιο 1500λτ

να προτιμισω deltec μικροτερης αποδοσης?

το θεμα του αραγονιτι εναντιον της αμου απο κοραλια... τι κερδιζω απο τον αραγονιτη? - ''χανω'' γυρο στα 150-200ε... αξίζει?

αυτο που βρικα ψαχνοντας ειναι να αποφυγω τιν silica sand

  1. Aragonite sand – Aragonite sand is the most expensive variety of sand available, and so it will not be a good choice for larger aquariums. However it helps in the buffering of the water and is fantastic for keeping the tank at an optimal chemical condition.
  2. Silica sand – Silica sand is common beach sand, and it is very cheaply available. It is mainly composed of silicon dioxide, SiO­­2, which is a natural ingredient in sand. The plus points of this sand are that it is smooth and sifts easily. It is very easy to clean during setup and maintenance, and it is available very cheaply.
  3. Coral sand – As the name suggests, coral sand is suitable for tanks that have corals as their inhabitants. Since corals can change internal levels of the tank, such as the nitrate levels and the pH values, drastically, it is wise to use this sand. Coral sand has a natural buffering action that can maintain the chemical composition of tank water at optimal values.

Link to comment
Share on other sites

ok h deltec έχει αυτο183231_p1.jpg

Deltec external skimmer MCE 600

1. να προτιμισω deltec μικροτερης αποδοσης?

2. το θεμα του αραγονιτι εναντιον της αμου απο κοραλια... τι κερδιζω απο τον αραγονιτη? - ''χανω'' γυρο στα 150-200ε... αξίζει?

1. Ναι.

Ειδα πολλες φορες αυτο το μοδελο σκιμμερ και ειναι πολυ καλο στην δουλεια του και στην αποδοση.

2. Για να βαλεις αραγονιτι, μονο κερδιζεις καλυτερο DSB!!! Δεν χανεις τιποτα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω RAIN

εχει κανεις αποψη για το sump?

Link to comment
Share on other sites

η RO man εχει μια προσφορα Αντίστροφη Όσμωση Professional 4 Σταδίων 285 l/d με μονάδα DI sta 143 ευρώ...

Και αυτη προσφορα ειναι πολυ καλη

http://www.ro-man.com/shop/product_info.ph...products_id/318

Εχει και το ΤΔΣ μετρ !!!

Προσεχε με το ρο-μαν στην Ελλαδα, διαβασε πρωτα, πολλες φορες αργη παρα πολυ να στειλει τα πραγματα :bowdown:

Το ρο-μαν απο την αγγλια στελνει χωρις κανενα προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι ότι το ενυδρείο που σχεδιάζεις είναι πολύ στενό. Καλύτερα να μικρύνεις το μήκος και να δώσεις πλάτος στα 60cm εαν δεν θέλεις να ξεφύγεις στα λίτρα. Τα 100 κιλά LR +10 νεκρός βράχος θα είναι πολύ οριακά σε τόσο στενό ενυδρείο. Συμφωνώ σε όσα σου ανέφερε η Rain και θα επιμείνω σε 2 πράγματα. Η κυκλοφορία που υπολογίζεις είναι ελάχιστη, θα πρέπει να σκέπτεσαι γύρω στα 30Χ τα λίτρα σου το λιγότερο και με καλή τοποθέτηση ώστε να μην υπάρχουν ζώνες χωρίς καλή κυκλοφορία γύρω από το βράχο (άλλο ένα σημείο που θα σε δυσκολέψει το στενό ενυδρείο)

Επίσης θα σου πρότεινα να βάλεις όλο μαζί το ζωντανό βράχο και όχι σταδιακά και να μην σκέπτεσαι με χρονοδιαγράμματα αλλά με μετρήσεις. Οταν δεις ότι δεν υπάρχουν τοξικές ουσίες στο νερό όπως αμμωνία και νιτρίτης τότε θα μπορέσεις να βάλεις ζωντανούς οργανισμούς. Μπορεί να κάνει 15 ημέρες, μπορεί να κάνει 1 μήνα μπορεί να κάνει παρα πάνω, εξαρτάται από το στρώσιμο του βράχου που θα βάλεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ ανδρέα

το θέμα της κικλοφορίας το εμπεδοσα :bowdown:

6000-8000 λτ/ωρα κυκλοφορια θα έχω

τον ζωντανό βράχο θα τον κουράρω σέ άλλο ενυδρίο, και θα τον βάλω όλον μαζι οταν έχει κουραριστεί.

ο αδελφός μου έχει 50 κιλά βράχο σε διαστάσεισ 1,40Χ45Χ68 -αρκετα μικρότερο, και είναι αρκετά άδειο... στην χειροτερη περιπτωση τον δινω τον περισευουμενο βράχο

το θέμα πλάτος διστυχώς δεν διορθώνετε λόγω διαρύθμησης... έδοσα μάχη για να μην είναι 38 το πλάτος...

για το θέμα του skimmer? deltec 700ltmax or aqua medic 1500ltmax???

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου ενα ρεεφ ενυδρειο θελει περισοτερο πλατος και υψος παρα τοσο πολυ μηκος...Σκεψου οτι θα βαλεις κοραλια και πολλες πετρες καθως και ψαρια που θελουν χορο να βολταρουν...Κατα την γνωμη μου μπορεισ να μειωσεις 20 ποντους μηκος και 10-15 υψος και να τα προσθεσεις σε πλατος...Παρε για παραδειγμα και τα νανο-ρεεφ κυβους

εχουν πολυ πλατος -υψος και λιγοτερο μηκος...Ολα τα καλα και ξενα ενυδρεια εχουν κατα βαση πολυ πλατος και υψος...

φιλικα,Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Αλλα μολις τορα ειδα στο προηγουμενο ποστ σου οτι δεν μπορει να αλλαξει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, καταλαβένω πως δεν μπορώ να βάλω μεγάλα ψαρια και να τα εχω ευτυχισμενα...

μικρουλια οποτε

κοιταω το μαξιμουμ μεγεθος οταν μεγαλοσουν να ειναι κάτω απο 10 εκ...

ισως 1 εξαιρεση σε blenny

για την κυκλοφορια

το resun wave maker 15000 θα βαλω και σε συνδιασμο με τα 2500λτ/ωρα του σκιμμερ και 1150λτ/ωρα του φιλτρου

Link to comment
Share on other sites

για το θέμα του skimmer? deltec 700ltmax or aqua medic 1500ltmax???

Καταλαβαίνω ότι λόγω χώρου δεν μπορείς να πας πέρα από τα 45 οπότε σεβαστό (ανωτέρα βία) θα βολευτείς με αυτά που έχεις και θα το κάνεις εξίσου όμορφο.

Οσον αφορά τα skimmer χωρίς να έχω δουλέψει προσωπικά deltec έχω ακούσει από Ελληνες και έχω διαβάσει από forum του εξωτερικού πολύ καλά λόγια για αυτά οπότε θα το συνιστούσα. Συγκεκριμένα θα έλεγα για το AP701 που το δίνει για 1500 normal και 1000 heavy stock.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε ανδρεα

δεν αντεχω οικονομικα... απο τα 250ε για τα 1500 λιτρα τισ aqua medic να παω στα 550 τις deltec...

ισως να αναβαθμισω αργοτερα αν δεν ειμαι ικανοποιημενοσ...

Link to comment
Share on other sites

aaaaaaaaaaααααααααααααααααaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

αιφτασα τα 3500 αιβροοοοοοο

μωλις τα προσθεσα!!!!

χαλαλι.. δεν λεω ....

και δεν τους πιστευα οτι τοσο θα παει....

τα 3500ευρω ειναι χωρισ ψαρια-κοραλια-απροοπτα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τελευταια γεγονότα:

αγορασα το TUNZE 9210 skimmer- ειναι τελικα το μονο αρκετα κοντο για να χορεσει απο κατο στο σαμπ

αγορασα και Α/Ο με DI 3 σταδια

αγορασα και 3 κικλοφοριτεσ 5000λτ/ωρα και εναν 6000 λτ την ωρα

2 χρονοδιακοπτες... με βλεπω να περνω αλους 2

μου ειπαν πως κυκλοφορια μετακσι σαμπ και ενυδριου θα χριαστο 3000λτ/ωρα...

δεν ειναι πολλα? τα 1500 θελουν 1 40αρι σωληνα εσωτερικη υπερχειλιση... τα 300 2 40 αριδες..... αυτα μου τα ειπαν σε καταστημα βεβεα που προσπαθησαν να μου πουλισουν και 200 ευρω πραματα για την καθε υπερχιλιση κι ας ειναι με τρυπα στο ενυδριο... και οταν ρωτισα ο φτοχος τι κερδιζο με αυτα τα πραματα με κοιτουσε με ενα βλεμα...

τεσπα.... κανενα σχολιο για τα αγορασμενα ? η για την υπερχειλιση?

Link to comment
Share on other sites

μια οικονομική λύση είναι στη φωτογραφία που βλέπεις

για επιστροφή μπορείς να βάλεις μια αντλία 2000-2500 λ/ω

τι κυκλοφοριτές αγόρασες ? μάρκα ,τύπος ?

post-434-1217361002_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφοριτες μεταχειρισμενοι 3 sunsun 5000lt 1 tunze 6000lt

apo ton tricky

μ'αρεσει το setup της φωτο... δεν ειανι τιποτα τρομακτικο... 40μμ σωλινας για 2000-2500λτ φτανει?...

να παρο πιο χοντρο μηπως? καλου κακου?

Link to comment
Share on other sites

με 1 ½ ίντσα κατεβάζεις περισσότερα από

3000 λίτρα /ώρα πιστεύω ότι θα σε καλύψει

για να τα ξανανεβάσεις όλα όμως θέλεις καμιά 150-200 watt αντλία τουλάχιστον .. που θα δουλεύει συνεχώς.. περιττά έξοδα .. μπορείς να κάνεις δουλειά και με μικρότερη όπως σου είπα ..

ο τύπος υπερχείλισης της φωτογραφίας είναι η εύκολη λύση για τις προϋποθέσεις που βάζεις δηλ φτηνή κατασκευή για τρύπα στο πάτωμα ..

η καλύτερη δουλειά που μπορείς να κάνεις κατά τη γνώμη μου είναι με δυο τυποποιημένες υπερχειλίσεις για τρύπα στο πλαϊνό τζάμι της TUNZE εκτός αν <πιάνουν τα χέρια σου > και έχεις δυνατότητα πειραματισμών για να φτιάξεις κάτι δικό σου

καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω τασο, αλλα το προβλημα ειναι εμφανισης...

τον σωληνα μεσα στο ενυδρειο τον κρυβω σχετικα ευκολα

το εξωτερικο υποερχειλιση δεν κριβετε με τιποτα....

το συστιμα μπενει στην ρεσεψιον μου....

εχω παραγγκηλει ενα pump 1000 λιτρα ιδ απο τους κνεζους... θα ξεκινισω με αυτο... αλλα θα τον βαλο τον σωληνα μιαμισι ιντσα... αναβαθμηση σε αυτο δεν γινετε :blink:

ακηηηηηη τι ποτιρι αγορασες????

Link to comment
Share on other sites

με 1 ½ ίντσα κατεβάζεις περισσότερα από

3000 λίτρα /ώρα πιστεύω ότι θα σε καλύψει

για να τα ξανανεβάσεις όλα όμως θέλεις καμιά 150-200 watt αντλία τουλάχιστον .. που θα δουλεύει συνεχώς.. περιττά έξοδα .. μπορείς να κάνεις δουλειά και με μικρότερη όπως σου είπα ..

ο τύπος υπερχείλισης της φωτογραφίας είναι η εύκολη λύση για τις προϋποθέσεις που βάζεις δηλ φτηνή κατασκευή για τρύπα στο πάτωμα ..

η καλύτερη δουλειά που μπορείς να κάνεις κατά τη γνώμη μου είναι με δυο τυποποιημένες υπερχειλίσεις για τρύπα στο πλαϊνό τζάμι της TUNZE εκτός αν <πιάνουν τα χέρια σου > και έχεις δυνατότητα πειραματισμών για να φτιάξεις κάτι δικό σου

καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις

Τασο εγω ετοιμαζω ενυδρειο 400-430 λιτρα (ενυδρειο + σαμπ) το οποιο θα εχει υπερχειλιση ντουρσο με πυργο και τρυπα στον πατο.

Ποσα χιλιοστα τρυπα να ανοιξω στον πατο;

Εχω αντλια 2500 λιτρων για επιστροφη, θα με καλυψη;

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις μια ίντσα σωλήνα υπερχείλισης

10-12 εκ μήκος υπερχείλισης

με αυτά μπορείς να έχεις ροή 1000+ λίτρα /ώρα

η αντλία που λες θα σε καλύψει σίγουρα .. ίσος να αποδειχτεί και πιο δυνατή από όσο πρέπει ανάλογα τη διαφορά ύψους

μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μικρότερη .. λχ 1500 λ/ω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...