Jump to content

Υγρό τεστ αμμωνίας...


Recommended Posts

Από τον Ιανουάριο του 2008 έχω πάρει ένα τεστ αμμωνίας της Tetra (Tetratest NH3/NH4). Μαζί με αυτό έχω και ένα χρωματικό τεστάκι επί μονίμου βάσεως μέσα στο ενυδρείο της Seachem διάρκειας ζωής 1 έτους. Γνωρίζω πως αυτού του είδους τα τεστ δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά μπορεί να σε προφυλάξει, πιθανόν, από το κακό. Προ 2 ημερών αυτό το μόνιμο τεστάκι, έδειχνε πως είχα αμμωνία μέσα στο ενυδρείο, αλλά όχι σε ανησυχιτικό επίπεδο. Το επιβεβαίωσα βέβαια και με το υγρό τεστ, που όντως έδειξε πως κάτι είχα περί του 0,25mg/l. Έριξα 2 φορές την αναλογούμενη ποσότητα βακτηρίων και όντως έπεσε σχεδόν άμεσα. Για λίγο όμως.......

Από εκεινη τη μέρα έχω ρίξει ένα λίτρο βακτήρια αλλά τίποτα. Αλλάζω νερό, και πάλι τίποτα. Θεώρησα πως για κάποιο λόγο (ίσως η προσθήκη μαγειρικής σόδας) "σκότωσε" τα βακτήρια του φίλτρου μου (Eheim 2224). Σήμερα πήγα και πήρα αμπούλες Bio Digest και Stop Ammo, πάλι δεν βλέπω βελτίωση. Για να είμαι πιο ακριβής, το μόνιμο τεστάκι δεν δείχνει να έχει αμμωνία. Το υγρό τεστ δείχνει 1,5mg/L!!!!!!!!!!!!

Υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει το υγρό τεστ το οποίο φυλασσόταν σε σκιερό μέρος;;;;

Όσον αφορά την συμπεριφορά των ψαριών, δεν μπορώ να πω πως έχουν κάτι. Με παραξενεύει βέβαια το γεγονός ότι αρκετά συχνά τα Corydoras Panda, κάνουν μία ξαφνική άνοδο προς την επιφάνεια και ξανακατεβαίνουν....

Λοιπά χαρακτηριστικά:

ΚΗ - 2

GH - 7

PH - 7

NO2 - 0

(όλα με υγρά τεστ)

Επίσης να αναφέρω πως τα ταϊζω γενικώς ελάχιστα και απο χτες καθόλου!!!!

Ξέρει κανείς τίποτα;;;;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ψαχνεις σε λαθος σημειο την αληθεια....

ουτε βακτηρια ριχνουμε σε στρωμενο ενυδρειο,ουτε η σοδα επηρεαζει τα βακτηρια,ουτε αμπουλες να ριχνεις χρειαζεται....!!!

ειδες πχ οτι για καποιον λογο εχεις αμμωνια..??κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου,και ξαναμετρησε οχι μονο με τα δικα σου υγρα αλλα με ενος φιλου σου(η ζητησε σε καποιο πετ σοπ να σου μετρησει το νερο..).

ετσι θα ξερεις αν τελικα τα εχει ''παιξει'' το τεστ σου,και χριζει αλλαγης....

μην πανικοβαλλομαστε λοιπον....αυτος ειναι ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ... :bowdown:

**το τελευταιο που αναφερες ειναι οντως σημαντικο και πολυ βασικο για ενυδρεια που εχει εμφανιστει αμμωνια(και εχουν μεσα ψαρια...).

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι πανικοβάλομαι, αλλά περισσότερο ότι αγχώνομαι. Το ενυδρείο έχει μέσα καμιά 50αριά μικρά Ancistrus Sp3 μαζί με το ζεύγος, 5 Corydoras Panda, 10 Tetra και 3 Golden Apple Snails.

Το φίλτρο δεν είναι πλήρως στρωμένο. Είναι καινούριο, αλλά έχει μέσα του 1L Siporax δουλεμένο κατά 4 μήνες + το μηχανικό μακαρόνι της Eheim + 1,5L Substrat (καινούριο).

Το θέμα με τις αλλαγές νερού είναι πως όταν τις κάνω, πέφτει η αμμωνία (έλεγχος με υγρό τεστ). Μετά από μισή μέρα είναι και πάλι στα ύψη (έλεγχος με υγρό τεστ). Όπως είπα και πιο πάνω, αυτά παρουσιάζονται μόνο στο υγρό τεστ και όχι στο μόνιμο μέσα στο ενυδρείο.

Επίσης ξέχασα να πω πως η θερμοκρασία είανι σταθερή στους 29 (έχω πάρει ανεμιστηράκια αλλά δεν έχω προλάβει να τα προσαρμώσω).

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, συνεχισε τις συχνες αλλαγες νερου παντα με τη χρηση αντιχλωριου,φαγητο ελαχιστο,βαλε και καμμια αεραντλια για μεγαλυτερη οξυγονωση του νερου σε τετοιες θερμοκρασιες και με τοσο πολλα ζωα μεσα,σε ενα σχετικα οχι ετοιμο απο θεμα βιολογιας ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να πω πως τις 3 τελευταίες μέρες έχω φυτέψει συνολικά 5 ρίζες από εύκολα φυτάκια. Αρχικά υπέθεσα πως η ανατάραξη του υποστρώματος έκανε τη ζημιά, αλλά μετά από λίγες ώρες δεν θα έπρεπε να είχε πέσει η αμμωνία αν έφταιγε αυτό;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, συνεχισε τις συχνες αλλαγες νερου παντα με τη χρηση αντιχλωριου,φαγητο ελαχιστο,βαλε και καμμια αεραντλια για μεγαλυτερη οξυγονωση του νερου σε τετοιες θερμοκρασιες και με τοσο πολλα ζωα μεσα,σε ενα σχετικα οχι ετοιμο απο θεμα βιολογιας ενυδρειο....

Αεραντλία 24 ώρες ούτως ή άλλως....

Αύριο, αν δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα θα γίνει γερή αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν έχει νιτρώδη αλλά μόνο αμμωνία τότε τα βακτηρίδια δρουν κανονικά.

Μήπως (εάν όντως το τέστ είναι αληθές) υπάρχει κάτι στο ενυδρείο που παράγει αμωνία; Τα έχεις μετρήσει τα ψάρια μήπως κάπου έχει ψοφήσει κανένα σε κάποιο κρυφό σημείο; Μήπως πουθενά κατακρατείται τροφή και σαπίζει σιγά - σιγά;

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν έχει νιτρώδη αλλά μόνο αμμωνία τότε τα βακτηρίδια δρουν κανονικά.

Μήπως (εάν όντως το τέστ είναι αληθές) υπάρχει κάτι στο ενυδρείο που παράγει αμωνία; Τα έχεις μετρήσει τα ψάρια μήπως κάπου έχει ψοφήσει κανένα σε κάποιο κρυφό σημείο; Μήπως πουθενά κατακρατείται τροφή και σαπίζει σιγά - σιγά;

Τα ψαράκια είναι όλα ζωντανά. Δεν μπορώ να γνωρίζω βέβαια αν και τα 50 μικρά ancistrus είναι ok. Αλλά και αν ψόφησε κάποιο, δεν το θεωρώ ικανό να κάνει τέτοια ζημιά. Όσον αφορά τη τροφή... δεν τα ταϊζω, και όταν τα ταϊζα φρόντιζα να ελέγχω για το αν τρώγεται η τροφή. Το Τεστ το έλεγχξα και λειτουργεί σωστά (δυστυχώς). Χτες άλλαξα το μισό νερό πάλι και όλα ήταν ok. Θα κάνω έναν έλεγχο και τώρα....

Link to comment
Share on other sites

OΥΠΣ!!!

Μόλις τελείωσε το υγρό τεστ. Το απόγευμα πάω να πάρω...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τέστ της Sera. Βάση αυτού έχω αμμωνία 0,003mg/L, δηλαδή κίνδυνος μηδέν. Το θέμα είναι ΓΙΑΤΙ???

Δηλαδή αν ταϊσω τα ψάρια, τί θα γίνει;;;;

Μπορεί να είναι εντελώς ηλήθια η παρακάτω ερώτηση αλλά θα την κάνω:

Υπάρχει περίπτωση κάποιο φυτό να ανεβάζει την αμμωνία;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έχεις να τα ταΐσεις;

Link to comment
Share on other sites

2η μέρα σήμερα, αλλά και ποιο πριν τα είχα στη δίαιτα. Ίσα-ίσα που έπαιρναν γεύση φαγητού...

Βασικά σκέφτηκα τί θα κάνω.

Στο μεγάλο το ενυδρείο μου (300L) υπάρχει μπόλικο (8L) στρωμένο Substrat. Θα κάνω ανταλλαγή των 1,5L του μικρού στο μεγάλο. Το μόνο που με φοβίζει είναι πως πριν μία εβδομάδα στο μεγάλο ενυδρείο είχα περάσει μία αρρώστια (LINK)... Τώρα βέβαια δείχνουν να λειτουργούν όλα άψογα...

Δεν ξέρω... είμαι μπερδεμένος... Και αν αφήσω άλλη μια μέρα αταϊστα τα μικρά φοβάμαι για απώλειες!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό σκέφτηκα κι εγώ, μια που έχεις και μικρά. Νομίζω ότι πρέπει σιγά σιγά να τα ταΐζεις, εάν πάλι σηκώσει τιμές βλέπουμε, πάντως μην κάνεις άλλες αλλαγές, μία - μία για να δεις τι φταίει, άμα τα κάνεις πολλά μαζί μπλέκεις.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή μόλις έγινε!

Σε κανένα 2ωρο θα ξαναμετρήσω κι ελπιζω να είναι θετικές οι ενδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Με το που έκανα την αλλαγή των υλικών του φίλτρου και το ξαναέθεσα σε λειτουργία, το νερό του ενυδρείου θόλωσε. Λογικό άλλωστε από την ανατάραξη που υπέστει το φίλτρο. Τώρα παρατηρώ πως έχουν ξεμυτίσει όλα τα μικρά και τα Corydoras και τσιμπολογάνε από παντού από την "βρώμα" του φίλτρου. Οπότε λέω να μην ταϊσω και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Μην μεταφερεις τιποτα απο το ενα ενυδρειο στο αλλο η ασθενεια η ασθενεια που είχες ειναι μεταδοτική .

Πόσο καιρο δουλευει το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Μην μεταφερεις τιποτα απο το ενα ενυδρειο στο αλλο η ασθενεια η ασθενεια που είχες ειναι μεταδοτική .

Πόσο καιρο δουλευει το ενυδρειο;

Η μεταφορά έγινε από εχτές :bowdown: . Δεν θα την έκανα αν δεν έβλεπα πραγματική αλλαγή μετά την ασθένεια. Όπως και να έχει τώρα πια.....

Το ενυδρείο με τα μικρά δουλεύει περίπου 1μιση μήνα, αλλά με 1L στρωμένο Siporax από το παλιό.

Στο θέμα μας τώρα:

Υπάρχει κάποια μόνιμη πηγή αμμωνίας μέσα στο ενυδρείο. Δεν λέει να πέσει με τίποτα. Σταθερά μου βγαίνει η δεύτερη χρωματική κλίμακα από το υγρό τεστ. Αντίθετα για κάποιο λόγο, που δεν γνωρίζω, το PH από 7 πήγε 6,5, κάτι το οποίο υποθέτω πως είναι καλό. Το θέμα είναι γιατί δεν πέφτει η !@#$@!@$ αμμωνία. Στο εν τω μεταξύ έχω ρίξει 10πλάσια ποσότητα βακτηρίων....

Το πρόβλημα δεν είναι η μικρή ποσότητα αμμωνίας, αλλά το τί θα γίνει όταν τελικά ταϊσω.

Επίσης σκέφτηκα το εξής: Μήπως με την τοποθέτηση των φυτών δεν δημιουργώ σωστή κυκλοφορία νερού;;;;

Α) Μου φαίνεται λίγο δύσκολο καθότι δεν είναι δα και τόσο φυτεμένο. Δηλαδή τί θα γινόταν σε άλλα ενυδρεία που είναι κυριολεκτικά δάση.

Β) Το φίλτρο μου είναι το Eheim 2224. Δηλαδή ανακυκλώνει 700l/h. Τα λίτρα του ενυδρείου μου είναι μόλις 75max. Ήδη είναι πολύ δυνατό. Άρα αποκλείεται να μην ανακυκλώνει σωστά. Κάτι που φαίνεται και με το μάτι δηλαδή.

Στην επισυναπτόμενη φώτο είναι το εν λόγω ενυδρείο. Η εισαγωγή και η έξοδος του φίλτρου είναι από δεξία (φαίνεται και η ανατάραξη του νερού). Το κοχύλι είναι πραγματικό και τοποθετήθηκε γιατί είχα πρόβλημα με την σκληρότητα του νερού, κάτι το οποίο φαινόταν στα κελύφη των σαλιγκαριών που είχαν κάνει τρύπες.

Η μόνη εμφανή απώλεια που έχω (λέω "εμφανή" γιατί δεν μπορώ να μετρήσω τα μικρά) είναι ένα tetra το οποίο δεν το θεωρώ ικανό να μου ανεβάζει την αμμωνία. Εκτός κι αν κάνω λάθος...

Τί έχετε να πείτε πάνω σε όλα αυτά;;;;;

post-6647-1212556307_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Να σταματησης να κανεις αλλαγη νερου να μην ταισεις για ακομα 4 ημερες να βαζεις τα ζωντανα βακτιρια στη σωστη δοση και να προσθέσεις Ammo lock σύμφωνα με τις οδηγίες , και Εκτοζον.

Ειναι σημαντικο να μας πεις ποιο συγκεκριμενα το 1,5 μηνα ποσο ειναι ακριβως .

Link to comment
Share on other sites

Να σταματησης να κανεις αλλαγη νερου να μην ταισεις για ακομα 4 ημερες να βαζεις τα ζωντανα βακτιρια στη σωστη δοση και να προσθέσεις Ammo lock σύμφωνα με τις οδηγίες , και Εκτοζον.

Ειναι σημαντικο να μας πεις ποιο συγκεκριμενα το 1,5 μηνα ποσο ειναι ακριβως .

19/4/2008 έστησα το νέο ενυδρείο το οποίο έτρεχε με το εσωτερικό του φίλτρο.

30/5/2008 στήθηκε το νέο εξωτερικό φίλτρο με παλαιά και καινούρια υλικά

Το ΕΚΤΟΖΟΝ 2 κουταλιές της σούπας ανά 50L?????

Σήμερα το πρωί, πριν το μήνυμά σου, τάισα ελάχιστα. Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και δεν θα ταϊσω για 4 μέρες....

Ερώτηση γενική: Όταν λέμε π.χ. 10 σταγόνες τα 100L, σε αυτά τα 100L συμπεριλαμβάνεται και το νερό του εξωτερικού φίλτρου;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έριξα τίποτα ακόμα και μάλλον δεν θα χρειαστεί...

Έκανα τεστ και...

NH3/NH4 - 0 :buttrock:

GH - 7

KH - 1 :bowdown:

PH - 5,8 :buttrock:

Απώλειες:

2 Tetra

1 μωρό Ancistrus (τουλάχιστον)

Δεν έχω να πω τίποτα!!!!!!!!

Απλά είμαι ΠΛΗΡΩΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΥΓ: Προσθέτω μαγειρική σόδα...

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...