Jump to content

Τοποθετηση ανεμιστηρα απο Pc σε 45λιτρο μονομαχοενυδρειο


delta66

Recommended Posts

Τοποθετηση ανεμιστηρα απο PC σε 45λιτρο μονοομαχοενυδρειο.

Προλογος.

Ακομα δεν εχουν πιασει οι χοντρες ζεστες αλλα δεν θελω να περασω παλι τα περσυνα με τη ζεστη και προετοιμαστηκα καταλληλως εφετος.

Φυσικα το καλυτερο ειναι να εχεις controller θερμοκρασιας (και αυτο θα κανω καποια στιγμη ακομα και για το "μικρο") αλλα μπορει να γινει "δουλεια" και χωρις αυτο αν θελεις να κανεις οικονομια, με τα αναλογα ρισκα παντα.

Η σκεψη ειναι να βρω τη πιο καλη ρυθμιση ταχυτητα του ανεμιστηρα ετσι ωστε να λειτουργει σε 24ωρη βαση και να ψυχει το ενυδρειο σε ανεκτες θερμοκρασιες (26-28) για το ψαρι.

Σε περιπτωση που απουσιαζω και πεσει η θερμοκρασια περιβαλλοντος, την πιθανη πτωση θερμοκρασιας στο ενυδρειο (απο το ανεμιστηρακι) θα την αντιπετωπισει ο θερμαντηρας που θα ειναι ρυθμισμενος στο κατωτατο οριο, 26C.

Αν ανεβει η θερμοκρασια μεχρι 29 θα ειναι ανεκτη για λιγο.

Αν παει παραπανω τρεχω σπιτι αμεσως.

(γι'αυτο αξιζει ο eliwell, θα τρεχει αυτος για μενα)

Στην αρχη του καλοκαιριου που δεν θα εχει πολλη ζεστη, με 6V απο το τροφοδοτικο θα μπορει να κατεβαζει 1-2 βαθμους την θερμοκρασια.

Αργοτερα μεσα στο καλοκαιρι ανεβαζω στροφες.

Επισης για τη ακριβη ρυθμιση των στροφων χωρις να επεμβαινω στο τροφοδοτικο, αγορασα ενα ρυθμιστη στροφων για ανεμιστηρακι.

Μεχρι στιγμης αποτελεσματα :

Ξεκινησα με αρκετη ζεστη το μεσημερι (28C στο ενυδρειο) και το βραδυ επεσε η θερμοκρασια περιβαλλοντος αρκετα, με αποτελεσμα ο ανεμιστηρας να κατεβασει αρκετα πιο κατω τη θερμοκρασια απ'οτι επρεπε.

Στα 9V(περιπου) συνεχη λειτουργεια κατεβαζε και διατηρουσε τη θερμοκρασια 3 βαθμους περιπου.

Εξατμιση νερου 1 λιτρο την ημερα. (αναπληρωσα αργα με μιξη 50-50% απιονισμενου και αποχλωριομενου βρυσης)

Θα ενημερωσω και για περαιτερω παρατηρησεις με τις αλλαγες της θερμοκρασιας το καλοκαιρι.

Και ξεκιναω.

- Τα υλικα που αγορασα.

1. Ενα ανεμιστηρακι 80cm (αφου ειχα μετρησει πρωτα το σημειο που θα τοποθετηθει και ειχα εξακριβωσει οτι χωραει) 3,50 €

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806151

2. Το ρυθμιστη στροφων για ανεμιστηρακι. 4,20 €

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806160

3. Αντικραδασμικη βαση απο σιλικονη μαζι με ροδελες σιλικονης για τις βιδες (συμπεριλαμβανοταν) 2€

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804100

4. Φιλτρο σκονης που καλυπτει και ομορφα τη κατασκευη. 3€

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808984

5. Τροφοδοτικο 12V 500mA, (αν και το ανεμιστηρακι "τραβαει" 170mA, οσο πιο "μεγαλο" ομως το τροφοδοτικο τοσο πιο ξεκουραστα δουλευει)

πολλαπλης τασης, δηλαδη απο 1,5 V εως 12V. (3 - 5 € ή 7€ για σταθεροποιημενο)

http://www.amarad.gr/view_cat.php?cat_id=3#

Το πιο απλο που θα εβαζα θα ηταν το MW691)

Εγω ειχα περισσευουμενο ενα 1Α πολλαπλης τασης.

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...control/005.jpg

6. Ανοξειδωτες βιδες και παξιμαδια που θα αντικαταστησουν τις απλες βιδες του ανεμιστηρα που σκουριαζουν. (2,50€ οι 30+30)

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...control/018.jpg

- Μερικα εργαλεια που χρησιμοποιησα:

aRIO180053.jpg

Τα υλικα μου.

- Ανεμιστηρακι με μαξιμουμ ταχυτητα περιστροφης ανεμιστηρα 3000 RPM και ροη αερα 36,5 CFM και θορυβο στο τερμα 34,2 dB-A.

001.jpg

- Fan controller

002.jpg

- Το καλωδιο που συνδεει ταυτοχρονα ανημιστηρακι και τροφοδοτικο με το controller (ενδιαμεσα).

003.jpg

- Το τροφοδοτικο.

005.jpg

Εργασια.

1. κανονικα επρεπε να ειχα παρει ενα ποτηροτρυπανο 8cm για να κανω την τρυπα ευκολα και γρηγορα αλλα οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια.

Γι'αυτο αντι για ποτηροτρυπανο χρησιμοποιησα ποτηρο...... (8cm διαμετρου, που ετυχε να εχω)

006a.jpg

και τρυπανο

006.jpg

2. Σημαδεψα

006b.jpg

3. για να κανω τρυπα σιγα-σιγα

006c.jpg

4. Ουφ τελειωσα.

007.jpg

5. Μπααα, πρεπει να κοψω με κοπιδι τα ψιλα (προσοχη στα χερια).

008-1.jpg

6. ετοιμο?????

009.jpg

7. Οχι, θελει λιμα.

010.jpg

8. Τωρα να κανω σημαδια για να ανοιψω τις τρυπες που θα περασουν οι βιδες.

011.jpg

Τα σημαδια, ανοιγω τις τρυπες και παμε για μονταρισμα.

012.jpg

9. Βαζω τη αντικραδασμικη βαση πανω στο ανεμιστηρακι (προσεχω να το βαλω απο τη μερια που θα εφαπτεται στο καπακι και με τη φορα του αερα μεσα στο ενυδρειο.

Εχει και σημαδι πανω στο ανεμιστηρακι για τη φορα.

013.jpg

10. Βγαζω απο το σακουλακι που συνοδευει την αντικραδασμικη βαση, τις ροδελες σιλοκονης.

015.jpg

Και τις εφαρμοζω πανω στο καπακι απο την εξωτερικη μερια και πανω στις τρυπες για τις βιδες.

016.jpg

11. Βαζω απο πανω και το φιλτρο σκονης

017.jpg

12. Περναω τις βιδες και απο κατω σφιγγω τα παξιμαδια

019.jpg

13. Μονταρισμενο (μενουν οι συνδεσεις των καλωδιων)

020.jpg

14. Εγω χρησιμοποιησα κολλητηρι αλλα μπορουν να γινουν και απλα με ενωση των καλωδιων και τυλιγμα με μονωτικη ταινια.

021.jpg

15. Ξεγυμνωμα καλωδιων του τροφοδοτικου.

022.jpg

16. Απο τα τρια καλωδια του καλωδιου που συνδεει ταυτοχρονα ανεμιστηρακι και τροφοδοτικο με το controller χρησιμοποιω μονο τα κοκκινο-μαυρο.

023.jpg

17. Ενωνω τα καλωδια με του τροφοδοτικου (αν δεν δουλεψει αλλαζουμε την πολικοτητα.

Συνηθως τα τροφοδοτικα εχουν διακοπτη αλλαγης πολικοτητας αλλιως γυριζω τα καλωδια αναποδα. (τσεκαρω πριν τυλιξω με μονωτικη)

024.jpg

18. Συνδεω και τσεκαρω παλι τη λειτουργεια.

025.jpg

19. Ολα καλα. Τοποθετω το ρυθμιστη με την ταινια διπλης οψεως που διαθετει, στο σημειο του καπακιου που με βολευει.

026.jpg

20 Απολαμβανω... (στηνω αυτι να δω αν δουλευει γιατι πρεπει να το βαλω τερμα για να το ακουσω)

027.jpg

Παω τωρα να βαλω και στο μεγαλο τα ανεμηστηρακια του και τον eliwell.

__

Έγινε επεξεργασία - delta66
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα! η σχάρα σκόνης λέει πολύ και πρακτικά και οπτικά.

Ζήτω το DIY!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα ηθελα να ζητησω συγνωμη για μερικες "κουνημενες" φωτο.

Με το ενα χερι δουλευα και με το αλλο τραβαγα φωτογραφιες.

Αν και απ'το βλεπω δεν μπηκαν στο θεμα παρα μια στο τελος (που ηταν και "ευκολη" ποζα :bowdown: )

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

Πολύ καλή και επαγγελματική δουλειά αλλα και ωραία παρουσίαση!

...αμα υπάρχει μεράκι :bowdown::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Σπύρο, η προσοχή στην λεπτομέρεια κάνει την διαφορά. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

οντως.....τετοιου ειδους παρουσιασεις κατασκευων,βοηθουν ενα σκαλοπατι περισσοτεερο το χομπι μας...!!!

μπραβο και απο μενα φιλε μου,μερακι και σωστο τελικο αποτελεσμα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εκπληκτικη εργασια!!!!συγχαρητητρια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρηση.

Αν επιχειρησει να το φτιαξει καποιος, αν δεν ειναι σταθεροποιημενο το τροφοδοτικο μη δωσει πανω απο 9V ταση, γιατι μετρησα με το πολυμετρο και το απλο τροφοδοτικο, στη ρυθμιση 12V δινει 18!!! και μπορει να καψει το ντιμερ αφου αυτο λειτουργει μεχρι 12V.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρατηρηση :

το 80mm ανεμιστηρακι, Ταχύτητας Περιστροφής ανεμιστήρα: 3000 RPM και Ροής αέρα: 36,5 CFM

αποδειχθηκε πολυ ισχυρο τελικα για το 50cm (47 λιτρων) ενυδρειακι.

Με την προυποθεση οτι το σχεδιασα να λειτουργει 24 ωρες.

Εχω ρυθμισει στα 4,5V και το ντιμερ στο 0 και το εχω βαλει στο χρονοδιακοπτη της λαμπας γιατι το βραδυ που δεν εχει ζεστη και ειναι και κλειστα τα φωτα γινεται αλασκα. (κατεβαινει απο του 26 και ανοιγει ο θερμαντηρας).

Την ημερα με τη λαμπα ανοιχτη ειναι στους 26,8-27.

Το σωστο θα ειναι λοιπον να εχουμε ή μικροτερης διαμετρου ανεμιστηρακι (αλλα δεν υπαρχουν αντικραδασμικες βασεις και φιλτρα) ή το πιο σωστο ανεμιστηρακι με λιγοτερες στροφες (πιο ψωφιο δηλαδη). για να εχουμε τη δυνατοτητα να "παιξουμε" και προς τα κατω με τις στροφες απο το ντιμερ και τα Volt απο το τροφοδοτικο

πχ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804058

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλο αυτο που εκανες.....καλη δουλεια και μου αρεσε οπως ανέδειξες τη δουλεια που εκανες..αλλα θα ηθελα να δω εναν τροπο να εχω αισθητηρες μεσα στο ενυδρειο με 2 ανεμιστηρακια ωστε να σταματα αυτοματα...και καλες τιμες μπορω να πω..μπράβο και παλι...

ελπιζω να βρω κατι σαν αυτο που σου ειπα γιατι τα ψαρια μου αρχιζουν και κανουν ηλιοθεραπεία στο πατωμα....εχω ανοιχτό το καπακι

:)

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλο αυτο που εκανες.....καλη δουλεια και μου αρεσε οπως ανέδειξες τη δουλεια που εκανες..αλλα θα ηθελα να δω εναν τροπο να εχω αισθητηρες μεσα στο ενυδρειο με 2 ανεμιστηρακια ωστε να σταματα αυτοματα...και καλες τιμες μπορω να πω..μπράβο και παλι...

ελπιζω να βρω κατι σαν αυτο που σου ειπα γιατι τα ψαρια μου αρχιζουν και κανουν ηλιοθεραπεία στο πατωμα....εχω ανοιχτό το καπακι

:)

Εχω κανει στο μεγαλυτερο ενυδρειο αυτο που λες.

Τωρα το ποσα ανεμιστηρακια χρειαζονται για να γινεται ψυξη ειναι αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου, το μεγεθος των ανεμιστηρων αλλα και των προδιαγραφων τους.

Δηλαδη, σε ενα ενυδρειο 200 λιτρων περιπου και μηκους 1 μετρου (σαν του δικου μου) πιστευω οτι 3 ανεμιστηρακια 80mm διαμετρου, με ικανοτητα 2500-3000 στροφες το λεπτο ειναι αρκετα (τα δυο να φυσανε μεσα και το ενα προς τα εξω) εγω εβαλα για σιγουρια 4 ανεμιστηρακια (3 μεσα + 1 εξω) αλλα βλεπω οτι και με 3 θα εκανα τη δουλεια μου.

Εδω ειναι το θεμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18537

Κανε και αναζητηση και για αλλες εργασιες.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Σπυρο. Ολοι οι μονομαχοι, θα ζηλευουν το σπιτι και την τυχη του δικου σου.- :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα Σπύρο, μου άρεσε πολύ η κατασκευή σου και είπα να σε αντιγράψω λιγάκι.. Μόνο που εγώ έχω γαριδάκια αντι για μονομάχο!Λοιπόν εξαιτίας του μινι καύσωνα που είχαμε την προηγούμενη εβδομάδα και που παρατήρησα ότι η θερμοκρασία στο ενυδρείο με ανοιχτό καπάκι ήταν 30-31!!! πήρα την απόφαση να βάλω ανεμιστηράκια.. Πήρα λοιπόν 2 με στροφές 1700 έως 2800

(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806355).

Χρησιμοποίησα ένα μετασχηματιστή με 1Α και έκανα τη σύνδεση. Δουλεύουν κανονικά αλλά μέσα σε 4 ώρες συνεχούς λειτουργίας (με αναμένη λάμπα) η θερμοκρασία κατέβηκε μόνο 0.5 βαθμό!!

Άρα, μήπως τα ανεμιστηράκια δουλεύουν εξ αρχής στις χαμηλότερες στροφές (1700) οπότε πρέπει να αγοράσω και να τοποθετήσω και το ρυθμιστή στροφών??

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμηστηρακια αυτα εχουν ενα κονεκτορα με μια αντισταση. Αυτην μην την χρησιμοποιησεις καθολου. Απο κατασκευης τους εαν δεν παρουν το ειδικο σημα απο την μητρικη λειτουργουν στο τερμα, χωρις κανενα ελεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σπύρο, μου άρεσε πολύ η κατασκευή σου και είπα να σε αντιγράψω λιγάκι.. Μόνο που εγώ έχω γαριδάκια αντι για μονομάχο!Λοιπόν εξαιτίας του μινι καύσωνα που είχαμε την προηγούμενη εβδομάδα και που παρατήρησα ότι η θερμοκρασία στο ενυδρείο με ανοιχτό καπάκι ήταν 30-31!!! πήρα την απόφαση να βάλω ανεμιστηράκια.. Πήρα λοιπόν 2 με στροφές 1700 έως 2800

(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806355).

Χρησιμοποίησα ένα μετασχηματιστή με 1Α και έκανα τη σύνδεση. Δουλεύουν κανονικά αλλά μέσα σε 4 ώρες συνεχούς λειτουργίας (με αναμένη λάμπα) η θερμοκρασία κατέβηκε μόνο 0.5 βαθμό!!

Άρα, μήπως τα ανεμιστηράκια δουλεύουν εξ αρχής στις χαμηλότερες στροφές (1700) οπότε πρέπει να αγοράσω και να τοποθετήσω και το ρυθμιστή στροφών??

To ανεμιστηρακι εχει 3 καλωδια κοκκινο μαυρο κιτρινο,το κιτρινο ειναι για τη αυξομειωση των στροφων μεσω της μητρικης αναλογα με τη θερμοκρασια που εχουμε στο pc.

Aν εσυ θες να δουλεψεις το ανεμιστηρακι με ρυθμιστη στροφων ενωνεις το ανεμιστηρακι με τον ρυθμιστη με το αρσενικο-θυλικο φισακι οπως εκανε ο Σπυρος.

Αν θες να δουλευει συνεχεια σε full στροφες και να κανονιζεις τις στροφες απο το τροφοδοτικο αλλαζοντας τα Volt τοτε κοβεις τα καλωδια πριν το φισακι και χρισημοποιεις μονο το κοκκινο και το μαυρο.

Mηπως στο τροφοδοτικο σου δεν εχεις επιλεξει 12V και ειναι πχ στα 9V;

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντος έχει μία αντίσταση και τα σύνδεσα για να έχω μεγαλύτερη ασφάλεια!!Που να ήξερα ότι μου κόβει την ταχύτητα...Τέσπα, θα το δοκιμάσω χωρίς τις αντιστάσεις και μετά βλέπω για παραγγελία του ρυθμιστή στροφών..

Ευχαριστώ!!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τον ρυθμιστη τον θες μονο εαν επιθυμεις να εχεις περισσοτερη ησυχια στο δωματιο με τα ανεμηστηρακια (σε ανταλλαγμα θα κανει περισσοτερη ωρα να ριξει τη θερμοκρασια).

Εαν το τροφοδοτικο που αγορασες (το λενε συχνα λανθασμενα μετασηματιστη) ειναι ρυθμιζομενης τασης απλα θα μειωσεις την ταση εξοδου, το ιδιο αποτελεσμα εχεις με τον ρυθμιστη.

Ολα αυτα οταν βγαλεις την αντισταση και δεις τι αποτελεσματα εχεις. Δηλαδη σε ποση ωρα συνεχους λειτουργιας φτανεις την επιθυμητη θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Τον ρυθμιστη τον θες μονο εαν επιθυμεις να εχεις περισσοτερη ησυχια στο δωματιο με τα ανεμηστηρακια (σε ανταλλαγμα θα κανει περισσοτερη ωρα να ριξει τη θερμοκρασια).

Εαν το τροφοδοτικο που αγορασες (το λενε συχνα λανθασμενα μετασηματιστη) ειναι ρυθμιζομενης τασης απλα θα μειωσεις την ταση εξοδου, το ιδιο αποτελεσμα εχεις με τον ρυθμιστη.

Ολα αυτα οταν βγαλεις την αντισταση και δεις τι αποτελεσματα εχεις. Δηλαδη σε ποση ωρα συνεχους λειτουργιας φτανεις την επιθυμητη θερμοκρασια.

Εάν βγάλω τις αντιστάσεις, θα μπορώ μετά να έχω αυξομειώσεις στις στροφές με τον ρυθμιστή ή οι αντιστάσεις είναι αναγκαίες?? Ρωτάω γιατί με τις συνεχείς στροφές στο max η θρμοκρασία θα μειωθεί αρκετά, άρα ο ρυθμιστής θα είναι αναγκαίος. Ο μετασχηματιστής που έχω είναι από μία παλιά ηλεκτρική συσκευή και είναι σταθερής παροχής 12V και μέχρι 1Α.

Link to comment
Share on other sites

Εάν βγάλω τις αντιστάσεις, θα μπορώ μετά να έχω αυξομειώσεις στις στροφές με τον ρυθμιστή ή οι αντιστάσεις είναι αναγκαίες?? Ρωτάω γιατί με τις συνεχείς στροφές στο max η θρμοκρασία θα μειωθεί αρκετά, άρα ο ρυθμιστής θα είναι αναγκαίος. Ο μετασχηματιστής που έχω είναι από μία παλιά ηλεκτρική συσκευή και είναι σταθερής παροχής 12V και μέχρι 1Α.

Θα παρεις ρυθμιστη τοτε η ακομη καλυτερα ελεκτη Eliwell 915C η STC1000

Η αντισταση δεν ειναι απαραιτητη εαν εχεις ρυμιστη.

Link to comment
Share on other sites

Θα παρεις ρυθμιστη τοτε η ακομη καλυτερα ελεκτη Eliwell 915C η STC1000

Η αντισταση δεν ειναι απαραιτητη εαν εχεις ρυμιστη.

Ευχαριστώ πολύ φίλε orc, έχω σκοπό να παρω και ελεγκτή για να συνδέσω μία και καλή και τα ανεμιστηράκια και το θερμοστάτη,αλλά λίγο αργότερα! Ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις ολα αυτα θα σου κοστισει ο κουκος αηδονι :bowdown:

Λογικα για να εχεις γαριδες θα ειναι μικρο ενυδρειο.

Το ενα απο αυτα τα ανεμιστηρια θα φτανει και θα περισσευει.

Βγαλε την αντισταση και παρε ενα τροφοδοτικο 0.5Α με πολλαπλη ταση 3-12V και ρυθμισε αναλογα τη ζεστη που κανει κατα καιρους, σε 4.5-7V με σταθερη λειτουργια ολο το 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή κατασκευή και ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ......άλλα πιστεύω ότι το κοντρολερ δεν είναι απαιτητο ίσως κάνω λάθος :bowdown: γιατί θέλουμε όλοι την ισχυη του με τέτοιες θερμοκρασίες :bowdown:

μιλώ για μεσαία και μεγάλα ενυδρεία

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή κατασκευή και ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ......άλλα πιστεύω ότι το κοντρολερ δεν είναι απαιτητο ίσως κάνω λάθος :bowdown: γιατί θέλουμε όλοι την ισχυη του με τέτοιες θερμοκρασίες :bowdown:

μιλώ για μεσαία και μεγάλα ενυδρεία

Δεν ειναι απαραιτητο αλλα για αλλο λογο.

Γιατι μπορουμε να κανουμε ρυθμιση στοφων αν το τροφοδοτικο ειναι πολλαπλης τασης 3-12V.

Η ρυθμιση ειναι απαραιτητη οταν δεν υπαρχει κοντρολερ θερμοκρασιας.

Στο συγκεκριμενο ενυδρειο το συγκεκριμενο ανεμιστηρακι δουλεψε με 3-4.5V για να μη το κανει αλασκα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σπύρο!

Λοιπόν εχθές έκανα αυτό που με συμβούλεψαν τα παιδιά, να κόψω δηλ τις αντιστάσεις από τα δύο ανεμιστηράκια που έχω. Μετασχηματιστή είχα ένα παλιό από ηλεκτρική συσκευή 1Α. Τα 2 ανεμιστηράκια θέλουν περίπου τα μισα Α άρα είμαι οκ! Ωστόσο από τις 15:00 έως τις 23:30 η θερμοκρασία έπεσε μολις 4 βαθμούς από 29-25! Μήπως δεν κάνω κάτι καλά?Το ενυδρείο είναι 60lit και φωτοπερίοδο τώρα στη ζέστη την είχα 6 ώρες (είχε πιάσει 31 μεσα στο ενυδρείο). Ο controler λες να μου δώσει περισσοτερες στροφές ή τώρα που έβγαλα τις αντιστάσεις δουλεύουν στο max?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σπύρο!

Λοιπόν εχθές έκανα αυτό που με συμβούλεψαν τα παιδιά, να κόψω δηλ τις αντιστάσεις από τα δύο ανεμιστηράκια που έχω. Μετασχηματιστή είχα ένα παλιό από ηλεκτρική συσκευή 1Α. Τα 2 ανεμιστηράκια θέλουν περίπου τα μισα Α άρα είμαι οκ! Ωστόσο από τις 15:00 έως τις 23:30 η θερμοκρασία έπεσε μολις 4 βαθμούς από 29-25! Μήπως δεν κάνω κάτι καλά?Το ενυδρείο είναι 60lit και φωτοπερίοδο τώρα στη ζέστη την είχα 6 ώρες (είχε πιάσει 31 μεσα στο ενυδρείο). Ο controler λες να μου δώσει περισσοτερες στροφές ή τώρα που έβγαλα τις αντιστάσεις δουλεύουν στο max?

Ο controller δεν συμμετεχει στην ψυξη.

Eλεγχει απλα τη θερμοκρασια με αισθητηρα μεσα στο ενυδρειο και απλα ανοιγοκλεινει τα ανεμιστηρακια δινοντας και κοβοντως το ρευμα ετσι ωστε να κραταει τη θερμοκρασια εκει που εχουμε ορισει.

Απεφυγε τις αποτομες διακυμανσεις θερμοκρασιας. Μπορουν να σκοτωσοιυν κυριολεκτικα τα ψαρια.

Θελεις πιο κατω απο 25? Εχεις ψαρια κρυου νερου?

Αναλογα τον καιρο και τις εποχες, αφηνε τη θερμοκρασια να παιζει.

πχ το χειμωνα κοντα στα χαμηλοετρα ορια που οριζουν τα προφιλ των ψαριων που διατηρεις και στον καυσωνα κοντα στα ψηλοτερα.

Ειναι και καλο για τα ψαρια αλλα και για την τσεπη σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...