Jump to content

Τοποθετηση ανεμιστηρα απο Pc σε 45λιτρο μονομαχοενυδρειο


delta66

Recommended Posts

Ο controller δεν συμμετεχει στην ψυξη.

Eλεγχει απλα τη θερμοκρασια με αισθητηρα μεσα στο ενυδρειο και απλα ανοιγοκλεινει τα ανεμιστηρακια δινοντας και κοβοντως το ρευμα ετσι ωστε να κραταει τη θερμοκρασια εκει που εχουμε ορισει.

Απεφυγε τις αποτομες διακυμανσεις θερμοκρασιας. Μπορουν να σκοτωσοιυν κυριολεκτικα τα ψαρια.

Θελεις πιο κατω απο 25? Εχεις ψαρια κρυου νερου?

Αναλογα τον καιρο και τις εποχες, αφηνε τη θερμοκρασια να παιζει.

πχ το χειμωνα κοντα στα χαμηλοετρα ορια που οριζουν τα προφιλ των ψαριων που διατηρεις και στον καυσωνα κοντα στα ψηλοτερα.

Ειναι και καλο για τα ψαρια αλλα και για την τσεπη σου.

Δεν πιστεύω να ήταν απότομη η διακύμανση από τη στιγμή που το πρωί η θερμοκρασία ήταν στους 26 από τους 25 που το άφησα το βράδυ. Εννοώ τον ρυθμιστή στροφών σαν controller (fan controller) και όχι τον ελεγκτή θερμοκρασίας. Ο fan controller δεν παίζει ρόλο στη θερμοκρασία δίνοντας περισσότερες στροφές ή όχι?Άρα για τα ανεμιστηράκια που προμηθεύθηκα μπορώ να έχω περισσότερεσ στροφές ή έχω πιάσει το max κόβοντας τις αντιστάσεις?

Έχεις κάποιο καπάκι ανοιχτο στο σύστημά σου όταν δουλεύει ο ανεμηστήρας ή κοιτάζεις να έχεις τις λιγότερες απώλειες από δροσερό αέρα?

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν πιστεύω να ήταν απότομη η διακύμανση από τη στιγμή που το πρωί η θερμοκρασία ήταν στους 26 από τους 25 που το άφησα το βράδυ.

2. Εννοώ τον ρυθμιστή στροφών σαν controller (fan controller) και όχι τον ελεγκτή θερμοκρασίας. Ο fan controller δεν παίζει ρόλο στη θερμοκρασία δίνοντας περισσότερες στροφές ή όχι?Άρα για τα ανεμιστηράκια που προμηθεύθηκα μπορώ να έχω περισσότερεσ στροφές ή έχω πιάσει το max κόβοντας τις αντιστάσεις?

Έχεις κάποιο καπάκι ανοιχτο στο σύστημά σου όταν δουλεύει ο ανεμηστήρας ή κοιτάζεις να έχεις τις λιγότερες απώλειες από δροσερό αέρα?

1. Το ειπα γιατι διαβασα και εγραψες: από τις 15:00 έως τις 23:30 η θερμοκρασία έπεσε μολις 4 βαθμούς από 29-25!. Αυτο δεν ειναι οτι πιο ομαλο, οχι πως απαραιτητα θα κανει κατι αμεσα κακο. Καλυτερα πιο σταδιακα η αλλαγες.

2. Ο ρυθμιστης στροφων κοβει μονο, δεν προσθετει.

Χωρις τις αντιστασεις εχεις το μαξιμουμ.

Μην εμπιστευεσαι απολυτα φτηνους ρυθμιστες. Ο πρωτος μου καηκε και σταματησε η ψυξη. (τον ειχα με ενα φορτιστη απο κινητο και ισως εφταιξε κι αυτο)

Link to comment
Share on other sites

1. Το ειπα γιατι διαβασα και εγραψες: από τις 15:00 έως τις 23:30 η θερμοκρασία έπεσε μολις 4 βαθμούς από 29-25!. Αυτο δεν ειναι οτι πιο ομαλο, οχι πως απαραιτητα θα κανει κατι αμεσα κακο. Καλυτερα πιο σταδιακα η αλλαγες.

2. Ο ρυθμιστης στροφων κοβει μονο, δεν προσθετει.

Χωρις τις αντιστασεις εχεις το μαξιμουμ.

Μην εμπιστευεσαι απολυτα φτηνους ρυθμιστες. Ο πρωτος μου καηκε και σταματησε η ψυξη. (τον ειχα με ενα φορτιστη απο κινητο και ισως εφταιξε κι αυτο)

Πιστεύω να μη σου κάηκε αυτός ο zalman που έχεις στις φωτό γιατί με λίγο ψάξιμο τον βρήκα στο e-bay και τον περιμένω στα κοντά..!!!!

zalman ο ρυθιστής, zalman και τα ανεμιστηράκια...

Τώρα ο μετασχηματιστής είναι μόνο μεταχειρισμένος και όχι εναλλασώμενων V οπότε γι'αυτό είπα να πάρω συθμιστή στροφών..Μέχρι τότε θα το πάω σπαστά με χρονοδιακόπτη!Περισσότερο την μέρα και κυρίως στη φωτοπερίοδο και λιγότερο το βράδυ! Ευχαριστώ και πάλι! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πάρα πολύ καλή παρουσίαση!!! :)

Ήθελα μία εκτίμηση, για 100lt ενυδρείο πιστεύεις οτι 2Χ8cm ανεμιστήρες είναι αρκετοί;

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει στο μεγαλυτερο ενυδρειο αυτο που λες.

Τωρα το ποσα ανεμιστηρακια χρειαζονται για να γινεται ψυξη ειναι αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου, το μεγεθος των ανεμιστηρων αλλα και των προδιαγραφων τους.

Δηλαδη, σε ενα ενυδρειο 200 λιτρων περιπου και μηκους 1 μετρου (σαν του δικου μου) πιστευω οτι 3 ανεμιστηρακια 80mm διαμετρου, με ικανοτητα 2500-3000 στροφες το λεπτο ειναι αρκετα (τα δυο να φυσανε μεσα και το ενα προς τα εξω) εγω εβαλα για σιγουρια 4 ανεμιστηρακια (3 μεσα + 1 εξω) αλλα βλεπω οτι και με 3 θα εκανα τη δουλεια μου.

Εδω ειναι το θεμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18537

Κανε και αναζητηση και για αλλες εργασιες.

Θα δοκιμάσω με ένα 8cm. Το θέμα είναι οτι επειδή έχω το καπάκι ανοιχτό διαγώνια (όπως ανοίγει το καπό του αυτοκινήτου), και το καλοκαίρι όπου να'ναι τελειώνει, θα στερεώσω τον ανεμιστήρα στην πίσω πλευρά του ενυδρείου. Να το βάλω να κοιτάει πάνω στο νερό ή κάπως διαγώνια; Παίζει ρόλο αν είναι απο την μεριά της εισόδου του φίλτρου ή της εξώδου;

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλή παρουσίαση!!! :)

Ήθελα μία εκτίμηση, για 100lt ενυδρείο πιστεύεις οτι 2Χ8cm ανεμιστήρες είναι αρκετοί;

Ναι.

Αν δεν εχεις διοδους εξαγωγης του αερα στο καπακι, θα εβαζα 3.

Δυο να φυσανε μεσα και ενα να προς τα εξω.

Αλλιως δυο φτανουν.

Το καπακι αν πηδανε τα ζωντανα εκτος νερου (πχ hachetfish μονομαχοι χρυσοψαρα οσκαρ γαριδες σαλιγγαρια κλπ) καλο ειναι να μενει κλειστο.

Αφου κανω που κανω την αγγαρεια, προτιμω να εχω δυναμη στους ανεμιστηρες για κανενα δυνατο καυσωνα, παρα να μη φτασει.

Το υπολοιπο νορμαλ καλοκαιρι απλα ρυθμιζω ποιο χαμηλες στροφες με λιγοτερα βολτ απο το τροφοδοτικο ή απο ντιμερ αν εχω βαλει.

Θα ειναι και πιο ησυχη η λιετουργια.

Δεν παιζει ρολο απο ποια μερια θα τα βαλεις. Σε ενδιαφερει να αναταρασουν το νερο για να δημιουργειται εξατμιση.

Προσεξε κατα την επιλογη, την αποδοση των ανεμιστηρων (CMF ροη αερα)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα εχθές έναν ανεμιστήρα 12V 8cm να φυσάει στο νερό με το καπάκι ανοιχτό όπως περιγράφω παραπάνω. Σε 10 ώρες συνεχούς λειτουργίας στα 7Volt έκανε διαφορά θερμοκρασίας 6oC (θερμοκρασια νερού 26oC- θερμοκρασία δωματίου 32oC).

Τα ψάρια μου (Guppy) δεν έχουν την τάση να πηδούν απο το νερό. Μία φορά μόνο μου έτυχε κάτι απίστευτο. Συμπλήρωνα νερό και ένα μικρό κολύμπησε τόσο γρήγορα προς τη ροή του νερού που βρέθηκε 2 πόντους έξω απο το νερό!!! Γενικά βλέπω οτι την έχουν αυτή την τρέλα. Πάνε απο την μεριά τής εξώδου του φίλτρου και τρέχουν πάνω κάτω σαν παλαβά!!! :P;)

Στα σαλιγκάρια (αυτά που μου έδωσες :) ) γίνονται τακτικές αναφορές για τυχών αποδράσεις :blush: Πώς καταφέρνουν πάντα να κρυβονται στα πιο απίθανα σημεία δεν έχω καταλάβει... Παρεπιπτόντως μου έτυχε και εμένα ένα μπλέξιμο με τι κεραίες στο φίλτρο. Μόλις το έβγαλα απο την μπρίζα σε ένα λεπτό την είχε κοπανήσει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ χαλαρα τοτε.

Μη κανεις τετοιες αποτομες βουτιες στη θερμοκρασια.

Το καλυτερο (οταν δεν εχεις controller θερμοκρασιας) ειναι να πετυχεις μια ρυθμιση που να δουλεουν τα ανεμιστηρακια συνεχως σε καποιες χαμηλες στροφες και να κρατανε τη θερμοκρασια στο μεγαλυτερο επιτρεπτο οριο.

Ακολουθησε τις εποχες στη ρυθμιση θερμοκρασιας.

Στον καυσωνα εχε τη στη μεγαλυτερο οριο που δινεται για τα ψαρια. (για να μην εχει και μεγαλη εξατμιση)

Μολις αρχισει και δροσιζει ο καιρος κατεβαζε λιγο.

Το χειμωνα στον παγετο, εχε το χαμηλοτερο οριο στη θερμοκρασια (θα κανεις και οικονομια στο ρευμα για θερμανση, που ειναι το μεγαλυτερο εξοδο σε συνηθες ενυδρειο)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...