Jump to content

στρώσιμο, φωτισμός, καφέ άλγη


Recommended Posts

Επανέρχομαι με μερικές ερωτήσεις.. :rasp:

post-5817-1212570636_thumb.jpg

Το ενυδρείο είναι όπως το βλέπετε. DIY 52 λίτρων και θα ήθελα στο μέλλον να γίνει πυκνοφυτεμένο. Όμως δεν βλέπω ανάπτυξη στα φυτά, εκτός της ανούμπιας. Νομίζω ότι φταίει ο λίγος φωτισμός. :bowdown: Είχα μια arcadia fresh water, αλλά επειδή με συμβουλέψατε όλοι να χρησιμοποιήσω κάποια με περισσότερο κόκκινο φάσμα έψαξα και το μόνο που βρήκα είναι μια narva που ροζίζει. Στην Πάτρα δεν υπάρχει ποικιλία δυστυχώς και σαν πρόχειρη λύση πήρα αυτή. :rasp: Επίσης "φύτεψα" στο χαλικάκι ταμπλετίτσες DENNERLE STARTER TABS και έβαλα diy co2, μπας και ξυπνήσουν τα φυτούλια μου. Διαβάζοντας όμως άρθρα εδώ είδα ότι όταν ξεκινάει ένα ενυδρείο χρειάζεται στρώσιμο με αμμωνία ή άλλους τρόπους. Εγώ δεν έκανα κάτι τέτοιο, νόμιζα ότι δεν είναι απαραίτητο αν είναι φυτεμένο χωρίς ψάρια.

Μπορεί να φταίει το μη-στρώσιμο για την ανάπτυξη των φυτών μου; Χρειάζεται στο ενυδρείο μου και αν ναι τι πρέπει να κάνω;

Τέλος θα κατασκευάσω ένα diy φωτιστικό, επειδή στο ραφάκι που έχει τώρα το ενυδρείο μου χωράει μόνο μια λάμπα. Λόγω των 70cm μήκος, σκέφτομαι να το κάνω ώστε να χωράει 2 x 15w και 1 x 18w=48w. Φτάνουν αυτά τα w για πυκνοφυτεμένο ή να φτιάξω το φωτιστικό ώστε να χωράει 4 x 15=60w και αν τα φυτά δείξουν ότι χρειάζονται άλλο φως βάζω και τις 4; Σκέφτομαι ότι ίσως χρειαστεί τόσο πολύ φως γιατί θέλω να φυτέψω γκαζονάκι αν όλα πάνε καλά.

Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο έχει καφέ άλγη παρά τις 12 ώρες φωτισμού. Υποψιάζομαι ότι μπορεί να χρειάζεται κι άλλο χαλικάκι γιατί όπου φύτεψα ταμπλετίτσα το μαύρο χαλικάκι έχει βγάλει καφέ τριχίδια.. :buttrock::buttrock:

Χίλια ευχαριστώ!!

Αυτά για τώρα, λέτε να τα κατεφέρω να το κάνω πυκνοφυτεμένο;

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Το χαλίκι που έχεις μου φαίνεται σαν λατερίτης, τι ακριβώς είναι?

Η καφέ άλγη σημαίνει οτι έχεις αρκετά θρεπτικά στο νερό και χαμηλό φωτισμο, αύξησε τον φωτισμό σου από 0,5 έως 1 watt ανά λίτρο με συνδυασμό κόκκινου κίτρινου και άσπρου χρώματος (ρώτα εδω για λάμπες ανάλογα με τι βρίσκεις εκεί...) (προσωπικά προτιμάω full spectrum λάμπες γιατί δεν μου αρέσει το ροζ χρώμα που βγάζουν οι μονόχρωμες) και αύξησε τα φυτά σου, αυτά θα κάνουν τα υπόλοιπα. Επίσης αν προχωρήσεις σε diy φωτισμό, βάλε σε 2 από τις λάμπες που θα χρησιμοποιήσεις ξεχωριστό ballast, θα βοηθήσει πολύ να τις ανάβεις πρώτες ξεχωριστά για μείωσε κινδύνου άλγης (το πρωί τα φυτά "ξυπνάνε" μετά την άλγη και αυτή το εκμεταλλεύεται)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Το χαλίκι είναι απλό μαύρο λεπτό χαλαζιακό χαλίκι. Δίκιο έχεις για τα ballast, έτσι θα κάνω. Τελικά το μη-στρώσιμο δεν παίζει κάποιον ανασταλτικό ρόλο έτσι;

Από λάμπες εδώ παίζει μόνο arcadia ενώ σε μαγαζιά ηλεκτρολογικών ειδών βρήκα philips aquarelle, osram 865 και narva :s Γενικά που να κοιτάξω για λάμπες και διαστάσεις ώστε να σχεδιάσω κατάλληλα το φωτιστικό; Επίσης αν γνωρίζεις και κανένα site να πάρω ιδέες για φωτιστικά θα το εκτιμούσα. Εννοείται ότι έχω ήδη δει ότι υπάρχει στο aquazone σχετικά.

Ευχαριστώ και πάλι!

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε. Υποθετω οτι το ενυδρειο σου δεν τρεχει πολυ καιρο ετσι;Δωσε λιγο χρονο στα φυτα σου να προσαρμοστουν. Δεν αναφερεις επισης ποσα watt εχεις αυτη τη στιγμη. Επισης χωρις ψαρια μεσα δεν υπαρχει αμμωνια και τα παραγωγα της που ειναι απαραιτητα στα φυτα για να τραφουν. Μπορεις να αρχισεις το στρωσιμο με αμμωνια ωστε και τα φυτα να παρουν τα πανω τους και να ειναι ετοιμο οταν ερθει η ωρα να προσθεσεις ψαρια μεσα. Η αλγη που εχεις μεσα ειναι διατομικη καφε και ειναι πολυ συνηθισμενη σε νεοστημενα ενυδρεια. Φευγει μονη της συνηθως. Προσεξε ομως την φωτοπεριοδο σου 10 ωρες ειναι αρκετες στην αρχη γιατι η τριχοειδης και οι αλλες αλγες παραμονευουν.Και αφου πας για πυκνοφυτεμενο ο πιο ασφαλης τροπος να εισαι σιγουρος για το τι κανεις ειναι οι συχνες μετρησεις. Και να θυμασαι οτι φωτισμος-CO2-λιπασματα ειναι ενα τριπτυχο που πρεπει να βρισκεται σε ισορροπια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Raven,

θα ακολουθήσω την συμβουλή σου μειώνοντας από σήμερα μισή ώρα το φωτισμό και σταδιακά να το κάνω 10 ώρες. Δεν σκέφτομαι να βάλλω ψάρια σύντομα, αν γινόταν θα προτιμούσα να μείνει σκέτο φυτεμένο ώστε να έχω περισσότερη ελευθερία να φροντίζω τα φυτά μου χωρίς να ανησυχώ αν αγχώνω τα ψάρια, μέχρι να μάθω να συντηρώ φυτεμένο ενυδρείο.

Μπορώ δηλαδή να προσθέσω αμμωνία με τα φυτά ήδη μέσα;

Ο φωτισμός που έχω τώρα είναι 18w.

Μπορεί το CO2 να βοηθάει την άλγη καθώς επειδή δεν υπάρχει αρκετό φως δεν το χρησιμοποιούν τα φυτά μου;

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση, ελπίζω να μάθω κι άλλα σιγά σιγά..

Link to comment
Share on other sites

Πώς προσθέτω αμμωνία σε ενυδρείο ήδη φυτεμένο χωρίς ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Πανε σε ένα φαρμακείο και ζήτα καθαρή αμμωνία. Είναι πολύ φθηνή (~20 λεπτά). Για δοσολογία δεν ξέρω αλλά εαν δεν έχεις ψάρια δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να ξεφύγεις λίγο. (Εγώ πρόσθετα καθημερινά στο 50 λιτρό μου 10-12 σταγόνες). Τα φυτά δεν έχουν πρόβλημα αφού τρέφονται από αυτή. Καλή υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την πληροφορία φίλε, θα πάω αύριο πρωι πρωί!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα τεστάκια στο νερό:

KH=179

GH=179

NH3=0.25

NO2=0

NO3=6

PH=7

Οι τιμές αυτές ήταν χτες, σήμερα πήρα καθαρή αμμωνία από φαρμακείο και πρόσθεσα 10 σταγόνες όπως πρότεινε ο συμφορουμίτης lion. Τι συμπεράσματα μπορούμε να βγάλουμε από αυτές τις τιμές; Βοήθεια κανείς; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα τεστάκια στο νερό:

KH=179

GH=179

NH3=0.25

NO2=0

NO3=6

PH=7

Οι τιμές αυτές ήταν χτες, σήμερα πήρα καθαρή αμμωνία από φαρμακείο και πρόσθεσα 10 σταγόνες όπως πρότεινε ο συμφορουμίτης lion. Τι συμπεράσματα μπορούμε να βγάλουμε από αυτές τις τιμές; Βοήθεια κανείς; :bowdown:

To kh και το gh, μας τα λές λάθος. Πως τα μετράς;

Μέτρα πάλι την αμμωνία (ΝΗ3) για να δούμε σε τί συγκέντρωση έφτασε με τις σταγόνες που έριξες.

Θα βάλεις ψάρια ή όχι;

Έγινε επεξεργασία - lion_
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όλα τα μετράω με υγρά τεστ της API. Η αλήθεια είναι ότι για τα GH και KH μπλέκομαι λίγο κι εγώ γιατί μετράς σταγόνες. Ξανάκανα τα τεστ, το απότέλεσμα ήταν 10 σταγόνες για το KH και 11 σταγόνες για το GH. Για αυτές τις σταγόνες ιδού ο πίνακας, πώς τον διαβάζουμε δεν ξέρω.. :s

number of drops dKH ppm KH/GH

10 10 179

11 11 196.9

Η αμμωνία πήγε στο 0.6.

Δεν θα ήθελα να βάλλω ψάρια. Σκοπός μου είναι να το κάνω πυκνοφυτεμένο χωρίς ψάρια. Αργότερα σκέφτομαι να προσθέσω μερικές γαρίδες και αν όλα πάνε καλά μπορεί νέον.. Αλλά μετά το καλοκαίρι. Είναι το πρώτο φυτεμένο και θέλω να μάθω να το λειτουργώ αυτόνομα. Γίνεται έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήθελα να βάλλω ψάρια. Σκοπός μου είναι να το κάνω πυκνοφυτεμένο χωρίς ψάρια. Αργότερα σκέφτομαι να προσθέσω μερικές γαρίδες και αν όλα πάνε καλά μπορεί νέον.. Αλλά μετά το καλοκαίρι. Είναι το πρώτο φυτεμένο και θέλω να μάθω να το λειτουργώ αυτόνομα. Γίνεται έτσι δεν είναι;

Όλα γίνονται, αλλά τα ψάρια παράγουν αμμωνία που είναι τροφή για τα φυτά οπότε εάν δεν βάλεις ψάρια ή άλλα ζωάκια, πρέπει να φροντίζεις να ρίχνεις τροφή για τα φυτά σου. Λιπάσματα φυσικά, ρίχνουμε ακόμη και εαν έχουμε ψάρια, αλλά έχουμε σίγουρα ένα μέρος της τροφής (ΝΟ3) και του διοξειδίου (CO2) που χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν περίμενα να απαντήσει κανείς τόσο γρήγορα, ευχαριστώ. Ωστόσο έμεινα με πολλά ερωτηματικά.

Γενικά οι παραπάνω τιμές είναι φυσιολογικές για το ενυδρείο;

Τι τιμές αμμωνίας πρέπει να έχω για να ζήσουν χωρίς ψάρια τα φυτά μου;

Τι σημαίνει ότι έχω ΝΟ2=0 και ΝΟ3=6;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν περίμενα να απαντήσει κανείς τόσο γρήγορα, ευχαριστώ. Ωστόσο έμεινα με πολλά ερωτηματικά.

Γενικά οι παραπάνω τιμές είναι φυσιολογικές για το ενυδρείο;

Τι τιμές αμμωνίας πρέπει να έχω για να ζήσουν χωρίς ψάρια τα φυτά μου;

Τι σημαίνει ότι έχω ΝΟ2=0 και ΝΟ3=6;

Για τις τιμές το αφήνω σε πιο έμπειρους να απαντήσουν.

Αδιάβαστο σε βρίσκω...

Διάβασε εδώ

Κάνε και μία βόλτα από εδώ

ένα θέμα είναι ότι όταν στρώσει το φίλτρο σου, χωρίς οργανισμούς που παράγουν αμμωνία τα τυχόν βακτηρίδια που θα δημιουργηθούν θα πεθάνουν από ασητία...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ευχαριστώ για τις κατευθύνσεις που μου έδωσες! Λίγο πολύ τον κύκλο του αζώτου τον ήξερα, αυτό που δεν αναφέρεται όμως πουθενά είναι αν οι ανεβασμένες τιμές NO2 και ΝΟ3 έχουν κάποια επίπτωση στα φυτά μου ή απλά τους δίνουν περισσότερη τροφή.

Ακόμη όμως είμαι με την απορία, ΝΟ2=0 σημαίνει ότι έχουν αναπτυχθεί τα βακτήρια για αυτή τη δουλειά, ενώ ΝΟ3=6 σημαίνει ότι ακόμη δεν υπάρχει ο κατάλληλος πληθυσμός αυτών των βακτηρίων; Ξέρω ότι τα μεν αναπτύσσονται στον πυθμένα ενώ τα άλλα στο φίλτρο, αλλά δεν ξέρω ποια είναι ποια. Ρητορική ερώτηση, θα το βρω ψάχνοντας!

Και πάλι ευχαριστώ, περιμένω κανένα σχόλιο για τις τιμές του νερού και από άλλους.

Καλό βράδι!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ευχαριστώ για τις κατευθύνσεις που μου έδωσες! Λίγο πολύ τον κύκλο του αζώτου τον ήξερα, αυτό που δεν αναφέρεται όμως πουθενά είναι αν οι ανεβασμένες τιμές NO2 και ΝΟ3 έχουν κάποια επίπτωση στα φυτά μου ή απλά τους δίνουν περισσότερη τροφή.

Ακόμη όμως είμαι με την απορία, ΝΟ2=0 σημαίνει ότι έχουν αναπτυχθεί τα βακτήρια για αυτή τη δουλειά, ενώ ΝΟ3=6 σημαίνει ότι ακόμη δεν υπάρχει ο κατάλληλος πληθυσμός αυτών των βακτηρίων; Ξέρω ότι τα μεν αναπτύσσονται στον πυθμένα ενώ τα άλλα στο φίλτρο, αλλά δεν ξέρω ποια είναι ποια. Ρητορική ερώτηση, θα το βρω ψάχνοντας!

Και πάλι ευχαριστώ, περιμένω κανένα σχόλιο για τις τιμές του νερού και από άλλους.

Καλό βράδι!

Τα φυτά σου τρέφονται από όλα αυτά (αμμωνία, ΝΟ2, ΝΟ3). Μάλιστα προτιμούν την αμμωνία, απλά βολεύονται από το ΝΟ3 σε ένα ενυδρείο, αφού τα υπόλοιπα (αμμωνία, ΝΟ2) είναι δηλητήριο για τα ψάρια όπως όμως και το ΝΟ3 σε υψηλές τιμές. Τα φυτά δεν έχουν πρόβλημα.

(Εγώ πάντως σου προτείνω μόλις στρώσει το ενυδρείο σου να βάλεις μέσα ένα κοπαδάκι (8) νεον ή καρδινάλιους στην αρχή για να διατηρήσεις την βιολογία σου και μετά από 1 μήνα βάλε και (4) corydoras για το βυθό. Εγώ πριν βάλω τα corydoras ο βυθός μου ήταν χάλια και έπρεπε να σκουπίζω συχνά. Τώρα λάμπει!)

Συνεχίζεις να βάζεις αμμωνία καθημερινά και όταν φτάσεις να μετράς μετά από 24 ώρες, πολλά ΝΟ3, μηδενικά ΝΟ2 και αμμωνία, είσαι ΟΚ. Κάνεις μία μεγάλη αλλαγή νερού και προσθέτεις ψάρια. Ολά τα παραπάνω αν σκοπέυεις να βάλεις ψάρια... άν όχι ΔΕΝ ΞΕΡΩ...

Link to comment
Share on other sites

μα το ΝΟ3 δεν είναι καλό για τα ψάρια. Στο link που μου έδωσες λέει ότι πρέπει να είναι κοντά στο 0 όλα, γιατί να βάλλω τα ψάρια όταν το ΝΟ3 είναι ψηλά; Σε έχω τρελάνει λίγο..

Δηλαδή ήδη έχω καλές συνθήκες;

Μετά απο 24 ώρες NH3<0.5

ΝΟ2=λίγο πάνω από 0

ΝΟ3=6

Δεν θα έλεγα όχι για ένα κοπαδάκι νέον, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι έχει σταθεροποιηθεί το νερό μου και λόγω εξεταστικής δεν έχω πολύ χρόνο τώρα. Μετά το καλοκαίρι..

Θα προσθέσω ξανά 10 σταγόνες ΝΗ3 και θα επαναλάβω μετρήσεις σε 24 ώρες.

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν βάλω τα corydoras ο βυθός μου ήταν χάλια και έπρεπε να σκουπίζω συχνά. Τώρα λάμπει!)

Φιλε μου εαν δεν κανεις καθαρισμο με σκουπα βυθου μην περιμενεις τα corydoras να τον διατηρουν

καθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Στα φυτεμένα (με ψάρια) το ΝΟ3 το κρατάμε γύρω στο 10 ανάλογα την φυτοφόρτωση, για να έχουνε φαγάκι (ένα μέρος από ότι χρειάζονται) τα φυτά. Αν είναι 0 καραδοκούν οι άλγες. Αν είναι παραπάνω το ίδιο. Τα ψάρια δεν έχουν πρόβλημα σε τόσο χαμηλές τιμές. Το ΝΟ3 το μειώνουμε μόνο με αλλαγή νερού. Επίσης προσθέτουμε φυτά γρήγορης ανάπτυξης για να αποροφούν το ΝΟ3. Όταν φτάσεις σε αμμωνία 0, ΝΟ2 0, ΝΟ3 τέρμα (έξω από τα όρια του τεστ) είσαι στρωμένος. Κάνεις μία αλλαγή νερού 80% για να μειωθούν τα ΝΟ3 και πρόσθεσε ψάρια (δεν θέλουν και τίποτα extra, μόνο λίγο τροφή). Μετά αλλαγή 20% κάθε εβδομάδα και είσαι σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου stav και εγώ δεν τα έβαλα για αυτό τον λόγο, αλλά τελικά με το ανακάτωμα που κάνουν και εάν έχεις καλή κυκλοφορία, βοηθούν να φέυγουν οι βρωμιές προς το φίλτρο. Ενώ πριν έβαζα σκούπα και μετά από μία εβδομάδα πάλι ήταν χάλια, τώρα ο βυθός μου λάμπει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, μήπως να ρίχνω παραπάνω σταγόνες αμμωνίας για να φτάσει το ΝΟ3 στο 10 το καλό;

Την αμμωνία την προσθέτω άσχετα από τι άλλα λιπασματα βάζουμε έτσι; Για το plantamin που μου πρότεινε το μαγαζάτορας ξέρουμε τίποτα; Κάνει δουλειά ή έτσι μου το πούλησε. Έχω ήδη βάλλει ταμπλέτες της nutrafin σε ορισμένα σημεία. Διάβασα ότι πολλοί χρησιμοποιούν προιόντα της seachem, τιμούλα για αυτά; Φτάνουν Θεό;

Θέλω να βάλλω cuba όταν αναβαθμίσω το φωτισμό μου, τώρα δεν αξίζει θα μου κιτρινίσει όλο, οπότε δεν θαναι καλή ιδέα να ανακατεύουν το βυθό μου άτακτα ψαράκια!

Πρέπει να βρω χρόνο να φτιάξω το φωτιστικό... 18w είναι πολύ λίγα για τα 52 λίτρα μου.. :)

Link to comment
Share on other sites

την αμμωνία την προσθέτεις έτσι κι αλλιώς. Το θέμα είναι ότι αν ακολουθήσεις τη μέθοδο που προτείνεται συνήθως και ξεκινήσεις στρώσιμο με 4-5 mg/l αμμωνίας θα σου εμφανίσει πάρα πολλά ΝΟ3 στο τέλος, τόσο πολλά που θα είναι βλαβερά για τα φυτά σου. Αν είσαι σίγουρος ότι θές μόνο φυτά και όχι ψάρια μέσα ίσως είνια καλύτερα να ρίχνεις λιγότερη αμμωνία στο στρώσιμο.

τα λιπάσματα της seachem δε νομίζω να έχουν διαφορά στην τιμή από τα άλλα

Link to comment
Share on other sites

Τα λιπάσματα επηρεάζουν τιμές αμμωνίας, νιτρικών, ph κλπ; Δηλαδή τα προσθέτω ανάλογα με τις οδηγίες ή πρέπει να κάνω και μετρήσεις για να ελέγχω και να ρίχνω πχ περισσότερη αμμωνία ή κάτι άλλο;

ευχαριστώ kanenas για την απάντησή σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...