Jump to content

Συμβίωση ψαριών


geoaris

Recommended Posts

Γειά σας, καθώς είμαι καινούριος στην υπόθεση ενυδρεία, έχω την ακόλουθη απορία: Πήρα ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο σε πολύ καλή κατάσταση και με πληθυσμό αρκετών ψαριών που τα βασικότερα είναι 7 Tanichtys albonubes, 1 Hyphesobrycon pulchripinis, 1 Brachydanio rerio, 2 γαρίδες και μερικά ακόμα που δεν μπόρεσα να αναγνωρίσω ακόμα. Έχω ένα μικρό λίγο παλιότερο ενυδρείο με 2 γκουράμι. Η απορία μου είναι εάν μπορούν να συμβιώσουν τα γκουράμι με τα υπόλοιπα ψάρια σε ένα ενυδρείο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, καθώς είμαι καινούριος στην υπόθεση ενυδρεία, έχω την ακόλουθη απορία: Πήρα ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο σε πολύ καλή κατάσταση και με πληθυσμό αρκετών ψαριών που τα βασικότερα είναι 7 Tanichtys albonubes, 1 Hyphesobrycon pulchripinis, 1 Brachydanio rerio, 2 γαρίδες και μερικά ακόμα που δεν μπόρεσα να αναγνωρίσω ακόμα. Έχω ένα μικρό λίγο παλιότερο ενυδρείο με 2 γκουράμι. Η απορία μου είναι εάν μπορούν να συμβιώσουν τα γκουράμι με τα υπόλοιπα ψάρια σε ένα ενυδρείο.

Ευχαριστώ

Καλώς ήθες στην περέα! :bowdown:

Έχει μεγάλη σημασία πρίν πάρεις και άλλα ψάρια να βεβαιωθείς οτι το ενυδρείο λειτουργεί καλά μιας και είναι καινούριο για εσένα. Πόσα λίτρα είναι, τι φίλτρο έχει, τι υλικά περιέχει το φίλτρο και οι τιμές των χημικών χαρακτηριστικών του νερού (αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά, pH) είναι απαραίτητα στοιχεία για να προχωρήσεις σε περεταίρω αγορές.

Αυτό που μπορώ να σου πω τώρα είναι οτι τα lemon tetra και ειδικά τα zebra danio ζουν πιό άνετα σε κοπάδι άνω των 5 ατόμων οπότε αν θες να τα κρατήσεις πρέπει να λάβεις υπ όψιν και αυτή την αύξηση στον τελικό αριθμό ψαριών. Τέλος, για αναγνώριση των ψαριών αρκεί μία (καθαρή σχετικα) φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση, όμως τα 2 γκουράμι τα έχω ήδη, δεν πρόκειται να τα αγοράσω τώρα. άραγε μήπως είναι επιθετικά απέναντι στα άλλα που προανάφερα;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου είναι 60αρι της Aquadream χωρητικότητας 100 λίτρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...