Jump to content

Καλησπέρα σας!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους!! :buttrock: Εδω και μια εβδομάδα άρχισε το στρώσιμο του 1ου μου reef. Το ενυδρείο εχει διαστάσεις 130Μ*55Π*60Υ, SUB 75Μ*40Π*40Υ με 5 χωρίσματα, SKIMMER H&S 150F-2001 AQUABEE 850L, TECO TRIO TR15, 4 Τ5 54 watt(για αρχή), κυκλοφοριτες εχω 1 maxi jet 1000 και την εξαγωγή απο το sub(περιμένω αλλους 5 maxi jet απο internet).

Αυτη τη στιγμή έχει 45 κιλά ζωντανό αραγωνίτη και 45 κιλά ζωντανό βράχο. Τα φωτα ειναι σβηστά.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην παρεα μας..!!!

δειχνεις απο τους ''διαβασμενους'' χομπιστες και αυτο βεβαια συνεπαγεται με την επιτυχια ιδιαιτερα στα θαλασσινα συστηματα..!!

καλη συνεχεια και θα περιμενουμε εξελιξεις και φωτος απο το ενυδρειο σου.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες στο θαλασσινό aquazone ..!!

κάνεις μετρήσεις για αμμωνία ,ΝΟ2, ΝΟ3 ?

πως σκέφτεσαι να συνεχίσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρήκα!!! :bowdown: Εχω τεστάκια αλλα δεν εχω μετρήσει επειδη η αμμωνία νομιζω οτι πρέπει να ανέβει.

Εχω μετρήσει αλατοτητα 1026 και Ph 8. Σκεφτομαι να μεινει ετσι για κανα 2 εβδομάδες, να κάνω μετρήσεις και ύστερα να μπει το 1ο ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να μεινει ετσι για κανα 2 εβδομάδες, να κάνω μετρήσεις και ύστερα να μπει το 1ο ψάρι.

νομιζω οτι ειναι νωρις για ψαρια....

μην βιαζεσαι.

περιμενε ομως και τις αποψεις εμπειροτερων απο μενα στην αλμυρα.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα της θάλασσας!

Εύχομαι την καλύτερη εξέλιξη του ύφαλού σου.

Θα έλεγα και εγώ να περιμένεις να κλείσει ένα μήνα λειτουργίας και κατόπιν ανάλογα με τις ενδείξεις των τεστ να σκεφτείς για τους πρώτους οργανισμούς, που δεν θα πρέπει να είναι ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Η προσθήκη των extra κυκλοφορητών θα επιταχύνει τη διαδικασία του στρωσίματος. Με την κυκλοφορία που έχεις θα αργήσεις αρκετά να μηδενίσεις αμμωνία (και νιτρίτη για να μη ξεχνιόμαστε). Το επισημαίνω γιατί αρκετά ενυδρεία έχουν παιδευτεί περισσότερο με το μηδενισμό του νιτρίτη, παρά με την αμμωνία.

Πάντως να έχεις υπόψιν σου ότι δεν υπάρχουν στάνταρ χρονικά όρια στο μηδενισμό των τιμών και εξαρτάται κυρίως από την κυκλοφορία που έχεις στο ενυδρείο σου, το skimmer σου και το πόσο στρωμένος είναι πριν μπει μέσα. Το ότι βλέπεις σε μαγαζιά βράχο να είναι 2 εβδομάδες ας πούμε, μέσα σε δεξαμενή με ένα skimmer δε λέει και πολλά πράγματα για το χρόνο που θα χρειαστείς, γιατί η κυκλοφορία που υπάρχει σε αυτές τις δεξαμενές είναι σχεδόν ανύπαρκτη (μόνο από το skimmer)

Καλή επιτυχία και υπομονή :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Θα περιμένω να κλείσω μήνα.

Νόμιζα οτι ο πρώτος οργανισμός πρέπει να είναι ψάρι. :buttrock:

Εσείς τι λέτε να βάλω? :bowdown:

Κάτω ειναι μια foto απο το ενυδρείο μου σήμερα. Δυστυχός η foto ειναι απο κινητό...

post-5881-1212673817_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο !!!!!

βλέπω από την μπουτικ ΑΝΤΩΝΑΚΑΚΗ οι αγορές σου : :bowdown::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

θα ξεκινήσεις με αλγοφάγα σαλιγκαράκια ..

όπως τα trochus , asrtea , turbo , stomatella , haliotis , nerita , cerithium ,strombus

Καλορίζικο !!!!!

βλέπω από την μπουτικ ΑΝΤΩΝΑΚΑΚΗ οι αγορές σου : :buttrock::buttrock:

αυτή την υπερχείλιση .. κάπου την έχω ξαναδεί :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Σωστά Αντωνακάκης ειναι. Έκανε φοβερή δουλειά!

Αυτη ειναι μια foto απο τις αρχές.

post-5881-1212684366_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλώς ορισες και απο εμενα στο θαλασσινο μας Aquazone !!!

Βλέπω μια χαρα την εξέλιξη σου...

Καλή συνέχεια σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες,ευχομαι να δουμε πολλες φοτο απο το διαμαντι σου!!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οι τελευταιες μετρισεις που εκανα είναι

temp. 26,5

NO2 0,0

NO3 0,2

KH 8,3

NH <0,25 (μη μετρήσιμο)

SG 1024

PH 8,0

MG 1260

CA 370

PO4 0,00

Αυτη τη στιγμή το ενυδρείο έχει 3 Turbo Snail , 1 fox face και 1 μικρό blue tank. Ξερω οτι βιαστηκα αλλα ολα κυλανε κανονικα και η αλγη σιγα σιγα υποχωρεί. :)

post-5881-1215090815_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις σου φαινονται καλές! Πρόσεχε όμως να μη βιαζεσαι!

Θα σου πρότεινα να δημιουργήσεις περισσότερους χώρους για τα μελλοντικά κοράλλια σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! :thumbup:

Οι σημερινές μετρήσεις είναι:

NO2 0,0

NO3 5

KH 7,2

NH <0,25

SG 1022,5 ετοιμάζω νερο με αλάτι για να το αυξήσω

PH 8,30

PO4 0,00

CA 350ppm πρόσθεσα CA Tropic Marin

MG 1320ppm

TEMP 26,5C

Με το ΚΗ τι να κανω που πεφτει συνέχεια; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρέπει να το αφήνεις να κατεβαίνει κάτω από το 8.

Πρέπει να υπολογίσεις πόση απώλεια έχεις, και να βάζεις ανάλογα την απαιτούμενη ποσότητα πρόσθετων, ώστε να μην έχεις μεγάλες αποκλίσεις στις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα σου ειναι ασταθες, κατα συνεπεια πρεπει να κανεις τακτικες μετρήσεις για να γνωριζεις που βρισκονται οι τιμές σου!!!

Μην αφήνεις το kH σου να πευτει κατω απο 7 γιατι θα εχεις προβληματα ακόμα και τωρα. ΥΠάρχει πιθανοτητα να σου πετρώσει ο αραγωνιτης

Link to comment
Share on other sites

Για να ανεβάσω το KH πήρα της Seachem ενα που γράφει Alkaline Buffer. Αυτό ειναι; Δεν γραφει τιποτα για reef. Θα μου αυξησει και το PH; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε ενα μερος του βραχου που ήταν κοκκινο απο τη κοραλίνη τώρα εχει γίνει ασπρο, είναι πολυ σκληρό και εχει εξαπλωθεί σε μια μικρή επιφάνεια.

Ξερει κανενας τι μπορεί να είναι και τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...