Jump to content

Βοήθεια για φίλτρο Cayman


confucius

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα τη βοήθεια όποιου γνωρίζει και μπορεί να με βοηθείσει στο παρακάτω πρόβλημα που αντιμετοπίζω.

Έχω στη κατοχή μου ένα ενυδρείο cayman της ferplast.

Το συγκεκριμένο το χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή για αναπαραγωγή δίσκων.

Το πρόβλημα είναι οτι στη μια παροχή για ρεύμα συνδέονται ταυτόχρονα χρονοδιακόπτης, φώτα και εσωτερικό φίλτρο.

Εγώ για ευνόητους λόγους θα ήθελα να απενεργοποιήσω το φίλτρο αλλά και να το αφαιρέσω απο μέσα ουτως ωστε να τοποθετήσω ένα φίλτρο σπόγγου.

Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται αυτό και πώς?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

ανοιγεις το καπακι απο την πισω πλευρα και ξεβιδωνοντας την κλεμα βγαζεις τον κυκλοφορητη του φιλτρου. μετα αφου αφαιρεσεις το μαυρο κουτι στην μια πριζα του ενυδρειου θα εχεις συνδεμενο τον θερμοστατη και τον χρονοδιακοπτη για το φως.

Link to comment
Share on other sites

Thank you tony.

Θα το δοκιμάσω αύριο το απόγευμα.

Ελπίζω να μην έχω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού με τη βοήθεια του φίλου toni μπορώ όντως να αφαιρέσω το εσωτερικό φίλτρο, θα ήθελα τώρα να σας ρωτήσω αφού τοποθετήσω το sponge filter πόσο χρόνο πρέπει να το αφήσω να δουλεύει παράλληλα με το εσωτερικό ώστε να οριμάσει το σφουγγάρι?

Και μετέπειτα να αφαιρέσω το εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Xαιρομαι που βοηθησα. Παρε τα σφουγγαρια του cayman και στιψτα σε ενα μπολ καθαρο. μετα βουτα μεσα στο μπωλ το καινουργιο σφουγγαρι ωστε να αποροφησει οσα περισσοτερα βακτηριδια γινετε.

ή μπορεις να τα βαλεις να δουλευουν μαζι για 4-5 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...