Jump to content

Ζητώ συμβουλές για τάισμα πλακόστομου!!!


Argiris93

Recommended Posts

Καλησπέρα.... :bowdown:

Σήμερα αγόρασα ένα πλέκο για να με βοηθήσει με την πράσινη άλγη που δημιουργήθηκε στο τριών εβδομάδων 60λιτρο ενυδρείο μου και διαβάζοντας άρθρα στο φόρουμ για τα πλέκο έπαθα ΣΟΚ...!

Νόμιζα πως αυτού του είδους τα ψάρια τρέφονται μόνο με άλγη και γενικά νόμιζα πως τρέφονται μόνα τους σε ένα ενυδρείο αλλά μάλλον έκανα μέγα λάθος.... Μπορεί κάποιος να μου δώσει συμβουλές για το τάισμα του ζωντανού και για την τροφή που πρέπει να αγοράσω??? Είναι σχετικά μικρό ψαράκι (γύρω στα 7-8 εκ.).

Link to comment
Share on other sites

Μία φωτογραφία θα πιστοποιήσει το είδος και τη διατροφή που χρειάζεται, μέχρι τότε κοίτα αυτό και αυτό.

Ευχαριστώ για την ώρα.... Σύντομα θα παραθέσω και μία φωτογραφία!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία φωτογραφία θα πιστοποιήσει το είδος και τη διατροφή που χρειάζεται, μέχρι τότε κοίτα αυτό και αυτό.

Ορίστε και οι φωτογραφίες...!

IMG_1244.bmp

IMG_1245.bmp

IMG_1246.bmp

Link to comment
Share on other sites

Μία φωτογραφία θα πιστοποιήσει το είδος και τη διατροφή που χρειάζεται, μέχρι τότε κοίτα αυτό και αυτό.

Πριν από λίγη ώρα του έδωσα μια ταμπλέτα για ψάρια βυθού, την οποία έφαγε αλλά συνεχίζει να είναι κρυμμένος κάτω από τα φυτά... Μάλλον αυτό είναι φυσιολογικό γιατί είναι η δεύτερη μέρα του στο ενυδρειάκι μου και πιστεύω πως σε λίγο καιρό θα αρχίσει να βγαίνει και να ψάχνει για άλγη!!!

Αλλά απο την άλλη δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να τον ταΐζω μόνο ταμπλέτες βυθού... Μάλλον θα του βάλω και ένα κομμάτι αγγούρι για κάνα δυο μέρες και αναρωτιέμαι αν θα το τιμήσει όπως τις ταμπλέτες...

Έγινε επεξεργασία - Argiris93
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πριν από λίγη ώρα του έδωσα μια ταμπλέτα για ψάρια βυθού, την οποία έφαγε αλλά συνεχίζει να είναι κρυμμένος κάτω από τα φυτά... Μάλλον αυτό είναι φυσιολογικό γιατί είναι η δεύτερη μέρα του στο ενυδρειάκι μου και πιστεύω πως σε λίγο καιρό θα αρχίσει να βγαίνει και να ψάχνει για άλγη!!!

Αλλά απο την άλλη δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να τον ταΐζω μόνο ταμπλέτες βυθού... Μάλλον θα του βάλω και ένα κομμάτι αγγούρι για κάνα δυο μέρες και αναρωτιέμαι αν θα το τιμήσει όπως τις ταμπλέτες...

Tο αγγούρι άφησε το μέσα μόνο για κάνα 12ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Με τις ταμπλέτες και το αγγούρι ο pleco θα είναι μια χαρά απο διατροφή,

το μεγεθος του ενυδρείου όμως ,είναι απαγορευτικό για το συγκεκριμένο ψαρί, όπου σε τελικό μέγεθος μπορεί να ξεπεράσει το μήκος του ενυδρείου σου :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...