Jump to content

Νεο ενυδρειο...


Recommended Posts

Γεια σας.. Την αλλη εβδομαδα θα παρω ενα ενυδρειο 200λ και θα ειναι το πρωτο ρεεφ ενυδρειο που θα φιαξω. Ποσα κιλα ζβ θα χρειαστω και τι να βαλω για αμμο?Επισης το νερο πως θα το φιαξω? ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά !

σε ένα 200αρι reef μπορείς να βάλεις 20-30 κιλά ζωντανό βράχο

η άμμος που χρησιμοποιούμε συνήθως είναι αραγωνίτης λεπτόκοκκος ..

στην αγορά θα βρεις <<ζωντανό>> η στεγνό και με τους δυο κάνεις δουλειά

για την ποσότητα που πρέπει να βάλεις υπάρχουν πολλές απόψεις και δεν υπάρχει μόνο μια πετυχημένη συνταγή .. κατά τη γνώμη μου οι καλύτερες επιλογές είναι ένα υπόστρωμα με υψος 1-3 εκ η ένα υπόστρωμα περισσότερο από 10 εκ

για να φτιάξεις θαλασσινό νερό θα χρειαστείς καθαρό νερό από αντίστροφη όσμωση ένα δοχείο , έναν θερμοστάτη , ένα κυκλοφορητή – αντλία , ειδικό αλάτι και το όργανο που μετράει την αλατότητα – refractometer

αυτά είναι βασικά αξεσουαρ για το θαλασσινό ενυδρείο

ρίξε μια ματιά στο άρθρο του Discos

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

θα σε βοηθήσει πολύ στη φάση που βρίσκεσαι

Link to comment
Share on other sites

WELCOME ΣΤΟ ΑΖ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑΤΙΑ

Καλη επιτιχια και οπως ειδες ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε οπως κανουν τα παιδια εδω και πολυ καιρο...

Κρατα μας ενημερους για το ρεεφ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στην θαλασσινή μας παρέα, καί καλή συνέχεια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερετε περιπου ποσα κοραλια χωρανε σε 20κ. ΖΒ ?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ την εχω ''παιδεψει'' αυτην την ερωτιση...

αυτο που καταλαβα ειναι πως εξαρτατε απο τα παρακατω

1.Πως θα τον βαλεις τον βραχο, ποσο μεγαλο μερος του εχει καλη κυκλοφορια και φωτισμο,

2.Ποσα συνολικα λιτρα εχεις,

3.Απο εξοπλισμο τι εχεις κανει -σκιμμερ calsium reactor UV οζον κτλ- τι δυνατοτιτες εχουν τα μηχανιματα σου

4. Τι κοραλια θα βαλεις, μεγαλωνουν γρηγορα? ειναι επιθετικα? θελουν όλα φως? θέλουν όλα κυκλοφορια καλη?

5. Τι γνωσεις έχεις... θα κανεις φραγκινγκ?(ναι ναι να κανεις) μπορεις να τα οργανωσεις? μπορεισ να αντιμετοπιζεις τα προβλήματα που το 'φορτωμα' θα δημιουργισει?

6.οσο λιγοτερο χρονο εχεις διαθεσιμο για τον υφαλό σου τοσο λιγοτερα κοραλια μπορεις να βαλεις...

εγω θα έχω χώρο αναμεσα στον βραχο μου (ειναι 2μετρο ενυδρειο) για αποστασεις, θα έχω λιτρα, θα έχω απο εξοπλισμο στιν αρχη τα παντα εκτοσ απο calsium reactor θα έχω φως και κυκλοφορια θα πειραματιστω με φραγκινγκ θα έχω πολύ χρονο να του δόσω.... και για τα προβλήματα θα τρέχω....και ευχομε να φτανω :bowdown:

αλλα και παλι κοιταζω μονο για μη-επιθετικα μη-sps και λιγα....

προτιμώ να καλιεργίσω τον βράχο μου και να φω τι μπορει να μου βγάλει

Εγώ όμως είμαι ο πιο αρχάριος των αρχάριων.... στα λεω μονο απο οτι διαβαζω εδω στο reef central και αλλου... θα με διορθωσουν οι γνώστες

Υ.Γ. αγαλι αγαλι γινετε η αγουριδα μέλι.... και να έχεις 2000 λιτρα ενυδρειο, με τα καλυτερα μηχανιματα και τον Δρ Σιμεκ γειτονα δεν θα σου προτινει κανεις να τα βαλεις ολα απο αρχη

Link to comment
Share on other sites

Το ποσα κοραλια θα βαλεις θα το καταλαβεις οταν θα εχεις στισει τον βραχο και θα εχεις επιλεξεις καποια κοραλια... :buttrock:

Συνηθως στα λιτρα σου

χωρανε σχετικα καμποσα αλλα να θυμασε οτι εξαρτατε με το μεγεθος των κοραλιων , αναπτυξη τους και τις ιδιοτροπιες-αναγκες τους :buttrock: ...Αν θες πολλα θα επιλεξεις οσο πιο μικρα μπορεις να τα βρεις με σκοπο να τα βλεπεις να μεγαλονουν και αν θες λιγοτερα θα τα παρεις πιο μεγαλα... :rasp:

Απο εσενα εξαρταται... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να σου πανε ολα καλα,και να το δεις οπως επιθυμεις.Καλη επιτυχια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια και υπομονη σε αυτο που ετοιμαζεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...