Jump to content

Ψύξη Σε Rio 180 High-Lite


delta66

Recommended Posts

ευχαριστώ πολυ σε λιγη ωρα πεταγομε να το παρω.τροφοδοτικο εχω παρει και ανεμιστιρακι και τον λειτουργώ αλλα το προβλημα ειναι οτι ενω τον εχω ανάποδα να βγαζει τον αερα εξω μετα απο κανα 2ωρο φτανει απο 28 στους 2pκαι φοβάμαι μην κατεβάσει πιο κατω γιαυτο θα παρω το controller η απορια μου ειναι οτι ενταξει θα τον συνδεσω με των ανεμιστηρα αλλα με των θερμοστάτη του ενυδρειου αν καταλαβα καλα πως???η συνδεω το ανεμιστηρακι και με τον αισθητήρα που θα εχει θα ανοίγει και θα κλείνει το ανεμιστιρακι???

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:

Ορίζεις κατώτερη θερμοκρασία τους 26oC και ανώτερη τους 28oC. Όσο η θερμοκρασία του νερού σου είναι μέσα σε αυτές τις τιμές, τότε ο Controller δεν κάνει τίποτα. Επίσης του ορίζεις μία τιμή στην οποία όταν η θερμοκρασία την ξεπεράσει θα ανοίξει το ανεμιστηράκι σου και άλλη μία ώστε όταν η θερμοκρασία κατέβει κάτω από αυτήν θα ανοίξει ο θερμοστάτης σου.

π.χ.:

Κατώτερη θερμοκρασία 26

Ανώτερη θερμοκρασία 28

Ορίζουμε ως τιμή ενεργοποίησης των του ανεμιστήρα ή του θερμοστάτη 0,1oC

Αυτό σημαίνει πως αν η θερμοκρασία πάει στους 28,1oC θα ανοίξει ο ανεμιστήρας και θα κλείσει όταν η θερμοκρασία πάει στους 28, ενώ αν πάει στους 25,9oC θα ανοίξει ο θερμοστάτης και θα κλείσει όταν η θερμοκρασία πάει στους 26...

Ελπίζω να έγινα κατανοητός...

Μην σε απασχολεί πάντως... Πάρε το Eliwell IC915 και για τα υπόλοιπα θα σου πούμε ακριβώς τί πρέπει να κάνεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Με την ευκαιρεια συζητησης στο φορουμ επι της ψυξεως, θα ενημερωσω το θεμα.

Με την χρηση του συστηματος παρουσιαστηκαν διαφορα θεματα προς λυση που μπορει να σας απασχολησουν.

Θα αναφερω πως τα αντιμετωπισα.

1ο θεμα : Να μη φτανει επαρκως η ψυξη λογω καυσωνα.

Λυση : α) ανοιγμα στο τερμα (12V) του τροφοδοτικου

β) γυρισα και το τεταρτο ανεμιστηρακι μεσα, αφου τα RIO ενυδρεια εχουν ανοιγματα απο πισω για σωληνες κλπ για την εξατμιση.

και γ) ανοιγμα του ανοιγματος της ταιστρας αν νομιζετε οτι δεν επαρκουν τα πισω ανοιγματα.

Αν χρησιμοποιειτε για την εξατμιση το ανοιγμα της ταιστρας, βαλτε το καπακι που αφαιρεσατε λοξα πανω στο ανοιγμα για να χωριζει το ανοιγμα στα δυο και να σπαει τη δυνη που δημιουργειται απο κατω στην επιφανεια του νερου.

Αν δεν φτανουν αυτα πρεπει να βρεθουν πιο ισχυρα ανεμιστηρακια.

Σχολιο : βαση παρατηρησεων μου, αν υπαρχουν ανοιγματα στο ενυδρειο δεν χρειαζεται ανεμιστηρακι με ροη προς τα εξω.

Επισης αν γινει επιδρομη απο εντομα λογω φωτος πρεπει να κλειστουν ετσι κι αλλιως τα ανοιγματα (με χαρτοταινια πχ) μεχρι λυσεως του προβληματος. (τα ανοιγματα των ανεμιστηρων που εχουν το φιλτρο-σκονης δεν εχουν κανενα προβλημα)

2ο θεμα : η τοποθετηση ανακλαστηρα και μειωση του χωρου για ανεμιστηρακια.

Λυση : α) Κοψιμο του ανακλαστηρα στα σημεια που εφαπτεται των ανεμιστηρων.

β) σχεδιαση απο την αρχη να χωρανε τα ανεμιστηρακια ειτε με περισσοτερα και μικροτερα σε διαμετρο ανεμιστηρων ειτε με στριμωγμα προς την ακρη του φλαπ του καναλιου και των ανεμιστηρων.

Σημειωση : Οτι γραφω δεν ειναι κανονας, απλα παρατηρησεις μου που παραθετω για κοινη χρηση και ευχαριστως δεχομαι παρατηρησεις προς διορθωση του συστηματος :huh:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Απλα θα ήθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω κι εγω στο σπυρο για τι μεγαλη βοηθεια σε αυτο το θεμα!!

Ο πρωτος eliwell τοποθετηθηκε με επιτυχια!!!

Αλλος ένας έμεινε...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!

:(:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κάνω και εγω 2 ερώτησούλες?!

Έβαλα σε ριο 300 ,5 ανεμηστήρες αλλά το τροφοδοτικό με 1000ma στα 12v δεν κάνει και πολλα πράγματα,

να αγοράσω 1400 ή 1200?παίζει να μου τα κάψει στα 12v?

Επίσης το καπάκι έχει γίνει πολύ εύκαμτο!έχει κάνει κανείς καμία πατέντα??

Link to comment
Share on other sites

Ψυξη σε Rio 180 High-lite

Και προαιρετικα, ελεγχος ανωτατης και κατωτατης θερμοκρασιας με controller eliwell IC 915.

Προλογος.

Η ψυξη γινεται με 4 ανεμιστηρακια (3 εισαγουν αερα μεσα στο ενυδρειο και ενα εξαγει) με τη μεθοδο της εξατμισης του νερου.

(Χονδρικη μετρηση εξατμισης 2-6 λιτρα την ημερα, αναλογα τις θερμοκρασιες)

Ο θερμανση γινεται με ρυθμιζομενης θερμοκρασιας θερμαντηρα Jaeger 150W.

Ο ελεγχος της θερμοκρασιας θα γινει με controller που θα ελεγχει και θα ανοιγοκλεινει την θερμανση ή την ψυξη αναλογα την κατωτατη και ανωτατη θερμοκρασια που θα ορισουμε.

Τα υλικα που διαλεξα ειναι:

- 4 ανεμιστηρες 80mm 14€

- 1 σταθεροποιημενο τροφοδοτικο πολλαπλης τασης (1,5-12V) και 1Α (Amarad MWS 8211) 7-8€

- 1 temperature controller Eliwell IC915 220V (με τον πλαστικο αισθητηρα Eliwell NTC PVC καταλληλο για νερο) 49€ απο ΕΨΕΜ

- 4 Αντικραδασμικες βασεις για τους ανεμιστηρες και ροδελες για τις βιδες απο σιλικονη. 8€

- 4 Φιλτρα σκονης. 12€

- 16 Ανοξειδωτες βιδες και παξιμαδια που θα αντικαταστησουν τις απλες βιδες του ανεμιστηρα που σκουριαζουν. (1,70€ οι 20+20)

- 1 αρσενικο διπολικο φις 220V (για την τροφοδοτηση του Eliwell)

- 2 θηλυκα διπολικα φις 220V (για την τροφοδοτηση του θερμαντηρα και του τροφοδοτικου των ανεμιστηρων)

- 1 αρσενικο μικρο βισμα για 12V (για την ενωση τροφοδοτικου και καλωδιου που παει στα ανεμιστηρακια)

- 1 θηλυκο μικρο βισμα για 12V (το αντιστοιχο).

- 1 δικλωνο καλωδιο 220V (μηκος να φτανει απο το eliwell μεχρι την παροχη ρευματος)

- 2 δικλωνα καλωδια 220V (μηκος να φτανουν απο το eliwell μεχρι τα θηλυκα διπολικα φις που θα δινουν ρευμα στα θερμαντηρα και στο τροφοδοτικο)

- 1 δικλωνο καλωδιο για 12V (μηκος να φτανουν απο το τροφοδοτικο μεχρι το τελευταιο ανεμιστηρακι κανωντας τη διαδρομη πισω απο το ενυδρειο και μεσα στο καπακι. Θα χρειαστει λιγο παραπανω - πχ 0,5 μετρο - για τις διακλαδωσεις)

- 1 καναλι καλωδιων (καταλληλου παχους για να χωραει το καλωδιο 12V των ανεμιστηρων.)

- Μονωτικη ταινια ή θερμοσυστελομενο μακαρονι για τις ενωσεις των καλωδιων.

- Λαστιχακια στηριξης καλωδιων σε σασι.

Κατα προτιμηση ολα τα ηλεκτρολογικα (καλωδια, φις) σε χρωμα μαυρο.

Συνολο ηλεκτρολογικου υλικου 7-10€

Συνολικο κοστος ~100€ (χωρις το κοστος του θερμαντηρα ~21€ που προυπηρχε)

Μερικα εργαλεια που χρησιμοποιησα.

aRIO180001.jpg

:D:P:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγω 2 ερώτησούλες?!

Έβαλα σε ριο 300 ,5 ανεμηστήρες αλλά το τροφοδοτικό με 1000ma στα 12v δεν κάνει και πολλα πράγματα,

να αγοράσω 1400 ή 1200?παίζει να μου τα κάψει στα 12v?

Επίσης το καπάκι έχει γίνει πολύ εύκαμτο!έχει κάνει κανείς καμία πατέντα??

Τα αμπερ τα κοιταμε στο τροφοδοτικο να καλυπτουν τα ανεμιστηρακια σε τροφοδοσια για να μη ζεσταινεται και καει το τροφοδοτικο και οχι για να τρεχουν τα ανεμηστηρια πιο γρηγορα. πχ αν ειναι το ανεμιστηρι 200 mA το καθενα και εχεις 5, χρειαζεσαι μινιμουμ τροφοδοτικο 5Χ200=1000mA = 1A (θα εβαζα 1.5Α για να μη ζεσταινεται).

Τα βολτ που τους δινει ρυθμιζει τις στροφες τους.

Και πιο μεγαλο τροφοδοτικο να βαλεις, με τις ιδιες στροφες θα γυριζουν αν τους δινεις τα ιδια βολτ.

Μαλλον πηρες ψοφια (αθορυβα) ανεμηστηρια ή πολυ μικρης διαμετρου.

Ποια πηρες, ποσες στροφες και ποση ροη αερα εχουν?

Γιατι εβαλες 5? εχουν βαρος και λυγιζει το καπακι αν ειναι απο Juwel που ειναι λεπτη φετα.

Τα 4 των 80mm ειναι οριακα.

Δες ποσα αμπερ ειναι το καθε ανεμηστηρακι και εχε αναλογο τροφοδοτικο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν! Έχω κάνει την εξής χαζομάρα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί δεν βρίσκω άκρη και πιθανόν να μην υπάρχει!!

Έχω (όπως τα γράφουν)2 ανεμιστήρες με 50 mA και 3 με 0,21Α στα 12v dc

Και τροφοδοτικά(όπως τα γράφουν):

α)dc 12v,dc 2.5A

β)dc 1,5-12v,1000MA

γ)12vdc 2A

δ)+9,5V 3,33Α

Όταν βάζω το (δ) δεν κάνει τίποτα

Όταν βάζω το (γ,α)πάει να σπρώξει και σταματάει

Όταν βάζω το (β) κουνάει τα ανεμιστηράκια με τα 50ma και τα άλλα πάνε να ξεκινήσουν αλλά μπα!!

Ξεχωριστά τα ανεμιστηράκια των 50ma ή τα 0,21Α τα λειτουργούνε όλοι!!

ΕΧΩ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΤΑ ΟΠΛΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σου φαίνεται μπελάς, αλλά την απλούστερη απάντηση την βρήκες ήδη.

Βάλε ξεχωριστό τροφοδοτικό για τα 2 είδη.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα. Αφού είτε τα 2 ή τα 3 μαζί ανά κατηγορία δουλεύουν μπορώ να υποθέσω μάλλον λάθος συνδεσμολογία; Θωρητικά και τα 5 μαζί θα πρέπει να μπορεί να τα οδηγήσει ακόμη και το β. Τα τροφοδοτικά είναι καλής ποιότητας;

Εναλλακτικά κάνε ότι λέει ο Arkanidis παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία - space4711
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν υπάρχει αλλη λύση?!

έχω ήδη παρα πολλά καλώδια δεν ήθελα να γεμίσω περισσότερα!!

άμα είναι έτσι θα αλλάξω τους 3 και θα βάλλω όλους ίδιους!!

ο (α) κ (β) ναι, οι αλλοι δεν ξερω καν πως βρεθήκαν σπιτι!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ένσταση ως προς τα 10Α. Που το βρήκες αυτό.

Αν πρόκειται για τον eliwell το μέγιστο φορτίο είναι 2Α στα παλαιά μοντέλα και 3Α στα νέα.

Το οποίο καλό είναι να μην το φτάνουμε.

Κανω παραθεση την απαντηση του Δημητρη.

Επιτελους εβγαλα σχετικα καθαρες φωτογραιες απο τα ρελε του ελεκτη. Ειμαι σιγουρος οτι αναφερει 8Α/250VAC. Το μεγεθος του ρελε δικαιολογει ελεγχο ρευματος εως 8Α. Δεν ξερω τι σημαινει το (3) που γραφει, εχω στειλει ερωτηση στον κατασκευαστη, ελπιζω να απαντησουν.

1 Relais SPST 8(3)A 1/2 hp 250 Va

1 Relais SPST 8(3)A 1/2 hp 250 Va

IMG_3197.jpg

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μια ερωτησούλα συνάδελφοι

Εφόσον θα χρησιμοποιήσω έτοιμους ανεμιστήρες, τα υλικά που θα χρειαστώ περιορίζονται στα :

2 φις διπολικά θηλυκά

1 φις διπολικό αρσενικό

+ καλώδιο διπολικό x μέτρα

Όλα σε 220V.

Σωστά?

Κανα καλαίσθητο κουτάκι για να μπει ο Eliwell έχετε βρει πουθενά? Ή να πάρω ξύλο και να φτιάξω ένα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια προταση για κουτι, ειναι αγορασμενο απο το καταστημα Φανος ηλεκτρονικα κοντα στην Κανιγγος, κοστος περιπου 5€, κοβεις τρυπα στο μπροστινο μερος και μπαινει με αρκετο χωρο για τις συνδεσεις.

Dsc09792.jpg

Δευτερη επιλογη με ξυλο

IMG_0079.jpg

Τριτη επιλογη στο πορτακι του ενυδρειου

IMG_2170Large.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κουτάκι μου φαίνεται μια χαρά. Ξέρω που είναι ο Φανός οπότε αύριο θα του κάνω μια επίσκεψη.

Με ταινία διπλής όψης δεν νομίζω να υπάρχει θέμα βάρους ε? Σκέφτομαι να το κολλήσω κάτω από το οριζόντιο ξύλο της βάσης.

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ οι οδηγίες και η κατασκευή/ρύθμιση 2 Eliwell έγινε σε χρόνο dt :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

O ένας μπήκε χύμα και πρόχειρα στο ραφάκι μέχρι να αποφασίσω που και πως θα τοποθετηθεί:

p6181194.th.jpg

και ο δεύτερος με κουτάκι:

p6181195.th.jpg

Εαν βαλεις την πραγματικα καλη ταινια αφρωδες της 3Μ οχι δεν θα εχεις κανενα προβλημα, περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να σκισεις το ξυλο οταν θελησεις να την ξεκολησεις παρα να πεσει απο μονο του το κουτι. Το προβλημα ειναι οτι εαν για οποιονδηποτε λογο θελησεις να ανοιξεις το κουτι θα πρεπει να κανεις ιστορια.

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ και δεν κόλλησα τον δεύτερο Eli. Θα ρίξω μια ματιά από Δευτέρα στα είδη κιγκαλερίας μήπως βρω βραχίονες αλουμινίου και απλά τον ακουμπήσω πάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πολύ ωραία και η κατασκευή και οι οδηγίες!!!

Με βλέπω κι εμένα για DIY με 2-3 ανεμηστήρες :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλη κατασκευη!

Μπραβο!

Οσο αφορα τον ελεγχο στις στροφες του ανεμιστηρα για δες για το MIC502 (μια και ειμαι fan του PWM control ) :)

ΥΓ. Αμα τελειωσω την κατασκευη με το ψυκτη θα κανω ανακοινωση! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Κανω παραθεση την απαντηση του Δημητρη.

Επιτελους εβγαλα σχετικα καθαρες φωτογραιες απο τα ρελε του ελεκτη. Ειμαι σιγουρος οτι αναφερει 8Α/250VAC. Το μεγεθος του ρελε δικαιολογει ελεγχο ρευματος εως 8Α. Δεν ξερω τι σημαινει το (3) που γραφει, εχω στειλει ερωτηση στον κατασκευαστη, ελπιζω να απαντησουν.

1 Relais SPST 8(3)A 1/2 hp 250 Va

1 Relais SPST 8(3)A 1/2 hp 250 Va

Οι κινητήρες όταν ξεκινάνε την λειτουργία τους μπορούν να τραβήξουν μέχρι και 10 φορές το ρεύμα λειτουργείας τους, Το λεγόμενο, λοιπόν, ρεύμα εκκίνησης χρειάζεται ισχυρό ρελέ (μέχρι και 3 ίππους αν θυμάμαι καλά) αλλιώς μετά θα πρέπει να συνδεθούν σε συνδεσμολογία Αστέρα-Τρίγωνο για να ξεκινήσουν.

Αυτά βέβαια είναι λίγο άχρηστες πληροφορίες για ανεμιστήρια ενυδρείου αλλά πρέπει να αναφερθούν σε συσκευή ελέγχου θερμοκρασίας.

Έχω την εντύπωση ότι το ονομαστικό ρεύμα λειτουργίας του ρελέ είναι στα 3Α με peak όριο τα 8Α.

Καμία απάντηση από τον καταστκευαστή είχες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Alex, με βλέπω να παραγγέλνω και γω Eliwell μιας και έχω ήδη πάρει τα ανεμιστηράκια της Hobby.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...