Jump to content

Πρόβλημα Φωσφορικών σε νέο δισκοενυδρείο


dpolyk

Recommended Posts

Καλημέρα σας , μετά από περίπου δυο βδομάδες προσπάθειας ετοίμασα το νέο ενυδρείο που θα υποδεχτεί ελπίζω δίσκους , έχω παραγγείλει ΡΟ από ΡΟ-ΜΑΝ "αλλά" για να μην περιμένω αποφάσισα να ρίξω το Ph με buffer που και μετά από πολλές δόσεις έπεσε τελικά στα επιθυμητά όρια του 6~6,5 . Αυτό που δεν γνώριζα είναι ότι τα buffer δεν πάνε για φυτεμένα και όταν έκανα τεστ για PO4 και ανακάλυψα μεγαααλες ποσότητες φωσφορικών . Το ενυδρείο είναι στα 350 λίτρα με υπόστρωμα από χώμα και πάνω χαλίκι με κάποια φυτά , χρησιμοποιώ CO2 tablets της Serra και μια μικρή DIY συσκευή για CO2 στην αναμονή της παραγγελείας του Ph controller .

Η απορία μου είναι τί προκάλεσε τα PO4 είναι όντως λόγο του buffer ή οφείλεται σε άλλους παράγοντες ?

Να χρησιμοποιήσω χημικά για την απομάκρυνση τους ?

Όταν με το καλό πάρο ΡΟ τί αλλαγές να κάνω δεδομένου της κατάστασης ?

Και μία τελευταία απορία όσο αφορά στο φίλτρο , έχω εξωτερικό canister με σειρά υλικών με ροή νερού τύρφη->βιομπάλες->κεραμικά , είναι σωστή ?

Ευχαριστώ παιδιά

Link to comment
Share on other sites

το buffer οφειλεται στο οτι εχεις φωσφορικα.αλλαγες νερου με νερο α/ο μεχρι να πεσουν.σταματα την χρηση

buffer.το φιλτρο σου ειναι βιολογικο.προτεινω να βαλεις και ενα ακομα βιολογικο-μηχανικο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε zapetros να μην χρησιμοποιήσω χημικά για καταπολέμηση PO4 , όταν λες βιολογικό-μηχανικό με τι υλικά ? Το ενυδρείο αρχικά ήρθε με ένα φίλτρο σαν κανάλι το οποίο καθόταν στις κόντρες του ενυδρείου να χρησιμοποιήσω αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

αυτο το βαζεις σαν δευτερο με μπλε σφουγγαρι και μακαρονι(εγω τουλαχιστον ετσι θα εκανα)δεν ειμαι υπερ της λυσης χημικων στο νερο.οι δισκοι ειναι αρκετα ευαισθητα ψαρια.αλλαγη νερου κανε ενα 40% με νερο α/ο

και βλεπεις με μετρησεις PO4.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι επό μένα.

Το buffer που χρησιμοποίησες σου ανέβασε τα Φωσφορικά.Ακριβώς έτσι την πάτησα κι εγώ πριν από λίγο καιρό και αγανάκτησα να το επαναφέρω με αυτά τα κατασκευάσματα που χρησιμοποίησα και που έλεγαν μάλιστα τα συγκεκριμένα ότι είναι για φυτεμένα ενυδρεία.

Η μόνη λύση τώρα είναι αλλαγές νερού σε ποσοστό 25% δύο φορές την εβδομάδα και προσθήκη Antiphosphate στο φίλτρο σου σύμφωνα με τις οδηγίες του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας , μετά από περίπου δυο βδομάδες προσπάθειας ετοίμασα το νέο ενυδρείο που θα υποδεχτεί ελπίζω δίσκους , έχω παραγγείλει ΡΟ από ΡΟ-ΜΑΝ "αλλά" για να μην περιμένω αποφάσισα να ρίξω το Ph με buffer που και μετά από πολλές δόσεις έπεσε τελικά στα επιθυμητά όρια του 6~6,5 . Αυτό που δεν γνώριζα είναι ότι τα buffer δεν πάνε για φυτεμένα και όταν έκανα τεστ για PO4 και ανακάλυψα μεγαααλες ποσότητες φωσφορικών . Το ενυδρείο είναι στα 350 λίτρα με υπόστρωμα από χώμα και πάνω χαλίκι με κάποια φυτά , χρησιμοποιώ CO2 tablets της Serra και μια μικρή DIY συσκευή για CO2 στην αναμονή της παραγγελείας του Ph controller .

Η απορία μου είναι τί προκάλεσε τα PO4 είναι όντως λόγο του buffer ή οφείλεται σε άλλους παράγοντες ?

Να χρησιμοποιήσω χημικά για την απομάκρυνση τους ?

Όταν με το καλό πάρο ΡΟ τί αλλαγές να κάνω δεδομένου της κατάστασης ?

Και μία τελευταία απορία όσο αφορά στο φίλτρο , έχω εξωτερικό canister με σειρά υλικών με ροή νερού τύρφη->βιομπάλες->κεραμικά , είναι σωστή ?

κεραμίκά κάτω μετά βιομπάλες και πάνω απ΄όλα η τύρφη!

Ευχαριστώ παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες . Δημήτρη πόσο καιρό σου πήρε να απαλλαγείς από τα φωσφορικά ? Πήρα χθες ένα της serra σαν άσπρο πετραδάκι και το βαλα στο φίλτρο δημιούργησε ένα άσπρο νεφέλωμα στο ενυδρείο και μετά γέμισε με μαύρα υπολείμματα ο βυθός τα φύλλα των φυτών και γενικά όλο το ενυδρείο . Αν αφερέσω τα φυτά απ το ενυδρείο θα βοηθήσω στην πιο γρήγορη απαλλαγή από φωσφορικά ?

Andrikos ευχαριστώ άλλαξα τα υλικά όπως προτείνεις και τοποθέτησα symec μεταξύ όλων των στρώσεων

Link to comment
Share on other sites

Τα φωσφορικά οριοθετούνται ώς πρόβλημα απο πολλές παραμέτρους

1. Η φυτομάζα που έχεις στο σύστημά σου (πόσα φυτά)

2. Ο φωτισμός σου (πολύ-λίγο φώς)

3. Η ρουτίνα συντήρησης του τανκ (για τους δίσκους 50% την εβδομάδα !!!)

4. Ταίσμα

Τα ψαράκια σου στην τελική δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα με τα ανεβασμένα φωσφορικά, ούτε και τα φυτά. Τα νεύρα σου είναι που θα τσιτώσουν προσπαθώντας να απαλλαγείς απο την άλγη που θα πάρει φόρα. Εκτός βέβαια και αν το σύστημα σου είναι full φυτεμένο και με το φώς που χρειάζεται και τραβήξουν τα φυτά τα φωσφορικά.

Γενικά για τους δίσκους ............... πέτα όλα τα χημικά, κάνε συχνές αλλαγές, κράτα τους σε κοπάδι (4+), και άφησέ τους ήσυχους για να τους χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν αφερέσω τα φυτά απ το ενυδρείο θα βοηθήσω στην πιο γρήγορη απαλλαγή από φωσφορικά ?

Το αντίθετο... τα φυτά σου τραβάνε φωσφορικά...

Η λύση είναι ένα καλό αντιφώσφορο όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω στο φίλτρο (Tropic Marine elimi phos είναι μια καλή επιλογή) και αρκετές αλλαγές νερού.

Φυσικά πριν το βάλεις το πλένεις με νερό ώστε να φύγει η σκόνη (που πιθανών δημιούργησε το νεφέλωμα στην προηγούμενη προσπάθεια).

Επιλογή καλής ποιότητας τροφών (ώστε να δημιουργούν όσο το δυνατόν λιγότερα φωσφορικά), και ποτέ μα ποτέ χρήση χημικών buffer για την ρύθμιση του ph.

Όταν είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα (μετά από χρήση buffer) χρειάστηκε αρκετός καιρός για να απαλλαγώ, βέβαια είχα επίπεδα πολύ παραπάνω από τα μετρίσιμα επίπεδα των τεστ.

Μην ξεχνάς ότι οποιαδήποτε αλλαγή στις συνθήκες του νερού σου θα πρέπει να γίνεται ήρεμα και σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά και τους δύο (nemo 2b και chchhypno) για τις χρήσιμες συμβουλές , θα τις ακολουθήσω κατά γράμμα .

Κάποιες απορίες σε αυτά που είπατε ,

Τα φωσφορικά οριοθετούνται ώς πρόβλημα απο πολλές παραμέτρους

1. Η φυτομάζα που έχεις στο σύστημά σου (πόσα φυτά)

Τα φυτά είναι λίγα αν αυξήσω βοηθάει ?

2. Ο φωτισμός σου (πολύ-λίγο φώς)

Το φως είναι όντως πολύ λίγος σε χρόνο αν κρατήσω σταθερό ένα 8ωρο θα είμαι ΟΚ ?

3. Η ρουτίνα συντήρησης του τανκ (για τους δίσκους 50% την εβδομάδα !!!)

Να μην κάνω πιο συχνές αλλαγές μέχρι να απαλλαγώ τα ΡΟ4

4. Ταίσμα

Ευχαριστώ και πάλι πολύ θα σας ενημερώσω για την πρόοδο και θα ανεβάσω φωτογραφίες :)

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο ερωτημα ναι βοηθανε τα φυτα να πεσουν τα φωσφορικα

δευτερον φωτισμος 8-10 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός του ενυδρείου δεν έχει να κάνει μόνο με τον χρόνο που του παρέχεται αλλά με την ένταση, με τα kelvin του λαμπτήρα καθώς και τον τύπο του .............

Δώσε μας τα "φώτα" σου για τα φώτα σου :) (watt, t5-t8,MH ??, kelvin) καλύτερα .........

Έγινε επεξεργασία - nemo 2b
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νemo2b έχω δύο Τ8 30W για φυτά Solar colour της JBL και μία 15W πράσινο χρώμα για τα ψάρια . Αυτές τις πληροφορίες θημάμε , πρέπει να ανάβω και την 15W για ψάρια όλη μέρα ?

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω ότι χτες αισίως έβαλα τους πρώτους δίσκους στο ενυδρείο μιας και τα φωσφορικά δεν αποτελούν πρόβλημα για αυτούς , εγκληματίστηκαν και σήμερα το πρωι τάισα και φάγανε με πολλή όρεξη τα παιδάκια

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τους δίσκους σου!Όσο για τα φωσφορικά μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα απλά να ξέρεις πως οτιδήποτε χημικό προσθέτεις συνήθως έχει κάποια αρνητική επίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε την φωτοπερίοδο σου στις 10 - 12 ώρες και πρόσθεσε φυτά εύκολα και "συμβατά" με τους δίσκους εδώ θα βρείς πληροφορίες.

Το "πράσινο" μπορείς να το ανάβεις λίγο νωρίτερα απο τα υπόλοιπα και να το σβήνεις λίγο αργότερα για ποιό σταδιακά, τα φυτά όμως χρειάζονται 10-12 ώρες.

Καλορίζικα και τα δισκάκια σου. Θα ήταν καλύτερο αν τους έβαζες όλους μαζί ............. τα επόμενα, αν οι μετρήσεις σου είναι ΟΚ, μην τα αργήσεις και πάς για max 7 !!!!

(σωστος ο θωμακος!!!) :)

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά , μια απορία θα μπορούσα να βάλω πιο πολλούς δίσκους μικρούς 12 ας πούμε για αρχή και μέχρι να μεγαλώσουν να τους μετακομίσω σε άλλο ενυδρείο 200Χ50Χ60 το οποίο σκέφτομε να κατασκευάσω DIY (1η προσπάθεια). Και μία άλλη απορεία τα buffer για μείωση Ph μπορούν να χρησιμοποιήθουν σε ενυδρεία με δίσκους χωρίς φυτά ? Σας παραθέτω buffer DIY που συνάντησα σε ένα άλλο forum για δίσκους αμερικάνικο που ασχολούντε περισσότερο με αναπαραγωγή δίσκων

"At first you should prepare two starting solutions:

Sol. 1: 9.1 g of KH2PO4 in 1 liter of water (1/15 mole)

sol 2: 11.2 g of Na2HPO4 in 1 liter of water (1/15 mole)

Then you can mix these solution in required proportion to obtain the buffer with almost any pH you want:

1+2|10+0|9 +1|8 +2|7 +3|6 +4|5 +5|4 +6 |3 +7|2+ 8||1+9|0+10

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

pH |4.53 |5.91|6.24 |6.47 |6.64|6.81|6.98 |7.17|7.38||7.73|8.30

Alternatively you can mix 63.7 g of KH2PO4 with 33.6g of Na2HPO4, dissolve this mixture in suitable amount of water and use as 6.50 buffer solution. "

Δεν ξέρω κατά πόσον αυτά είναι ακριβή και ασφαλή τα μεταφέρω ακριβώς όπως τα βρήκα σε forum από breeder επαγγελματία

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς ............. αλλά με προσοχή και η αλλαγή θα πρέπει να γίνει σχετικά άμεσα.

Για τα χημικά δεν ξέρω/δεν απαντώ ............ για να ρίξεις και να κρατήσεις το ph σου μιας και θα πάς και σε μεγαλύτερο επιβάλεται μια όσμωση, πακετάκι για καλύτερα co2 και για ασφάλεια controller ......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην θέση σου θα περίμενα την κατασκευή του καινούργιου ενυδρείου πριν πάρω τα 12 μικρά, και σίγουρα θα σταματούσα να ασχολούμε με χημικά για την πτώση του ph, ειδικά εφόσον υπάρχουν πιο φυσικοί και καλύτεροι τρόποι.

Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικός λόγος που σκέφτομε τα χημικά είναι γιατί με την όσμωση υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό νερού περίπου 4:1 το οποίο αποχετεύετε και εδώ (Κύπρο) έχουμε σοβαρό πρόβλημα έλλειψης νερού αλλά μάλλον θα ξεκινήσω να χρησιμοποιώ το νερό αποχέτευσης της ΡΟ στα καζανακια και τέλος πάντον να το αποθηκεύω , εμείς εδώ λέμε το νερό νεράκι πλέον. Έχω ήδη ξεκινήσει αλλαγές νερού από ΡΟ , το PH controller ήρθε επίσης στην αναμονή φιάλλης CO2 . Ευχαριστώ ακόμη μία φορά παιδιά για την ανταπόκριση στις απορίες μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην θέση σου θα περίμενα την κατασκευή του καινούργιου ενυδρείου πριν πάρω τα 12 μικρά, και σίγουρα θα σταματούσα να ασχολούμε με χημικά για την πτώση του ph, ειδικά εφόσον υπάρχουν πιο φυσικοί και καλύτεροι τρόποι.

Συμφωνω απολυτως. Για κανενα λογο (οχι μονο για το πε χα) "ζουμια" στους δισκους.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...