Jump to content

Ph 8.5 τι κανουμε?


Recommended Posts

Καλησπέρα

Χρειαζομαι την βοήθεια σας!

Εχω το εξής προβλημα. Στο 60 lt ενυδρειακι μου( φυτεμενο με guppy) εχω τις εξής μετρησεις

Ph: 8.5

Kh: 8

Gh: 11

No2: 0

No3:0

Δοκίμασα να ριξω το ph με Ph minus αλλα τιποτα...

Το νερο της βρυσης μου βγαζει 8 και οι μετρησεις γινονται με τα υγρα tests της sera.

Και σαν να μην εφταναν ολα αυτα χθες μετρησα και νερο απο το νεο μονομαχο ενυδρειο μου και εκει τα ιδια Ph 8 Gh 12 (!!!) Kh 7 . Επειδη στο 18 λτ εχω βαλει μεσα και ριζα τα περιμενα αλλιώς τα πραγματα.

Και στα δυο ενυδρεια απο πετρα... υπαρχει μονο χαλαζιακη αμμος.

Υποφερουν τα ψαρακια μου?

Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες! :bowdown:

Το νερό που βγάζει η βρύση τι τιμές έχει?

Μια καλή λύση για μείωση pH kH gH είναι δοκιμές με τύρφη για ενυδρειακή χρήση σε διάφορες ποσότητες και αλλαγή ανά διαφορετικά διαστήματα μέχρι να βρείς πότε σου κάνει πιό κατάλληλο το νερό.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Το νερο της βρυσης βγαζει 8.

Την τυρφη θα την βαλω στο φιλτρο στην θηκη για τον ανθρακα (εχω εσωτερικο της resun)?

Στο μικρο τι να κανω που εχω ενα μικρο φιλτρο που περνει μονο σφουγγαρακι?

Link to comment
Share on other sites

Για μείωση Ph μπορείς να κάνεις αυτά που αναφέρονται εδω:

http://www.istellas.gr/aquarium/my_hints_ph_adjust.html

εκτός του 4ου κατά σειρά που δεν σου το συνιστώ.

Το ερώτημά μου είναι γιατί να θέλεις να κατεβάσεις το Ph σε guppοενυδρείο; Για κοίτα λίγο εδώ :

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις σας...

To 8.5 δεν ειναι πολυ ακομα και για guppy?

Διαβαζα στο complete aquarium guide οτι το 9 ειναι το ανωτατο οριο για να επιβιωσει οποιοδηποτε ειδος.

Επιπλεον μαζι με τα guppy δυστηχως συγκατοικουν 3 καρδιναλιοι και 1 cory sterbai τα οποια μου ειπαν απο το pet shop οτι δεν εχουν προβλημα και μετα διαβασα οτι τελικα εχουν τελειως διαφορετικες αναγκες.

Ο μονομαχος δεν υποφερει με το ph 8.0? κατι δεν πρεπει να κανω και για αυτον ?

Link to comment
Share on other sites

Nαι το 8,5 είναι οριακό ακόμη και για τα guppy αλλά σίγουρα είναι ακατάλληλο για τα υπόλοιπα ψαράκια σου. Από την στιγμή που έχεις στην βρύση σου 8άρι (παρόμοιο έχω κι εγώ) θα πρέπει να κοιτάξεις την λύση της τύρφης ή του CO2 ενώ καλό θα έκανε και η αγορά μιας αντίστροφης όσμωσης. Την τύρφη μπορείς να την προσθέσεις στο φίλτρο αφού την τοποθετήσεις σε κάποιο είδος διάτρητου υλικού (πχ κάλτσας ή ειδικής θήκης που έχουν τα petshop) ή να προετοιμάζεις το νερό της αλλαγής με αυτή σε κάποιο δοχείο πριν το προσθέσεις στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα προχωριστω με την τυρφη γιατι τα οικονομικα μου δεν αντεχουν α/ο.

Μια τελευταια ερωτηση. Πως προετοιμαζω το νερο με την τυρφη? Την βαζω πχ σε ενα κουβα με νερο μεσα σε ενα τουλι και την αφηνω? Ποια ειναι η ποσοτητα που βαζουμε ανα λιτρο?

Σας ευχαριστω και ελπιζω να μην σας κουρασα με τις ερωτησεις μου

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά εδω:

http://www.aqua-fish.net/show.php?h=aquariumpeat

κι όπως λέει κι ο τύπος :

"Now you can start to experiment with peat. I wish you good luck and remember, be patient and careful"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...