Jump to content

Πρόβλημα με Deltec Skimmer


stepap

Recommended Posts

Καλησπέρα σας... Πριν 2 μέρες έβαλα σε λειτουργία το νέο μου skimmer της DELTEC το APF600.Κατά τη διάρκεια της ημέρας έγινε μια στιγμιαία διακοπή ρεύματος και παρατήρησα πως η αντλία aquabee σταμάτησε να παράγει φυσαλίδες.Η αντλία είχε κολλήσει και ζεστάθηκε.. την έκανα κομμάτια και είδα πως ήταν εντάξει. Αφού την τοποθέτησα στην πρίζα άρχισε να παράγει φυσαλίδες με την 3η προσπάθεια όμως και τώρα λειτουργεί άψογα... αλλά το πρόβλημα υπάρχει......Είχε κανείς σας παρόμοιο περιστατικό??? ;) Τι προτείνετε να κάνω? Σκέφτηκα να βάλω UPS στο SKIMMER αλλά δεν είναι λύση αυτό. Σας ευχαριστώ.... :)

Link to comment
Share on other sites

Η αντλια σταματησε κατκ τη διαρκεια της διακοπης ρευματος.Δωσε μας λιγα στοιχεια για το

ενυδρειοσου ποσα λιτρα ειναι κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι ένα 600 λίτρα reef,κάτω απο το οποίο έχω το sump. Το skimmer το τροφοδοτώ με μια αντλία eheim 1000 l/h. η διακοπή ρεύματος ήταν της στιγμής και η φτερωτή της αντλίας κόλλησε,μιλάω για την aquabee που παρέχει στο skimmer τις φυσαλίδες. Όταν έβγαλα και ξανά έβαλα την πρίζα, η αντλία έκανε θόρυβο σαν να είχε αέρα μέσα της και δεν δούλευε σωστά. Δοκίμασα να φυσήξω από το σωληνάκι που τραβάει αέρα η αντλία και δούλεψε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...