Jump to content

Βοήθεια!!!


klik

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Είμαι καινούρια και άσχετη!!! Θέλω την βοήθεια σας!

Λοιπόν, σήμερα το απόγευμα μου έκαναν δώρο ένα πανέμορφο ψαράκι με χρυσοκόκκινο χρώμα(όπως τα χρυσόψαρα). Και το όνομα αυτού Νέμο (από τη γνωστή ταινία). Το πρόβλημα μου είναι λοιπόν ότι εκτός από μικρά πτερύγια έχει διπλή ουρά.... σε κάτι φίλους που έκανα την περιγραφή μου είπαν ότι είναι μονομάχος...και αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε είναι και θηλυκό...(από όσα έμαθα από κάποια σελίδα στο δίκτυο).Θα μου ήταν πολύτιμη η βοήθειά σας, ως προς την αναγνώρηση του ψαρίου μου!

Έχω και μια δεύτερη απορία.... Ο Νέμο είναι πολύ ώρα στο πάτο του ενυδρείου(βέβαια κουνιέται) και δεν έχει το φάει το φαγητό που του έβαλα... Θα πρέπει να ανησυχώ?

Link to comment
Share on other sites

οκ σε λίγα λεπτάκια θα την έχεις!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια δεν εχω ιδεα τι ειναι............αλλα μονομαχος δεν ειναι σιγουρα....... :)

καλως ηρθες στο aquazone..........!!!!! ;):thumbup::(:bigemo_harabe_net-180::rasp::D

πεσ λιγα πραγματα για το ενυδρειο σου.....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!Καλώς σας βρήκα!

Τι να σου πω...ειναι μικρο ενυδρείο... (ας υποθέσουμε 5L) άδειο προς το παρόν...με ένα μοναχικό ψαράκι χωρίς ταυτότητα,καθησμένο στον πάτο του ενυδρείου και νυστικό!!!!Τέλεια!! Μου το έκανε δώρο ο καλός μου...που επίσης δεν έχει ιδέα απο ενυδρεία!Αυτά!Του είπαν τι είναι στο pet shop όπου το πήρε αλλά δεν θυμάται και έτσι να'μαι εδω να ψάχνω πληροφορίες και να μαθαίνω πράγματα που ούτε καν είχαν περάσει απο το μυαλό μου!Και εννοείται οτι τώρα θέλω και εγώ το δικό μου μεγάλο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Είναι χρυσόψαρο μάλλον Veiltail.

Διάβασμα και για τις απορίες σου εδώ ήμαστε

ΥΓ. Καλωσόρισες κιόλας :)

Έγινε επεξεργασία - Ronnie21
Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν ειμαι ο καταλληλος ανθρωπος για να σε συμβουλεψει αλλα πιστευω πως καλυτερα θα ηταν να

επιστρεψεις το ψαρακι πισω.......... :thumbup: να διαβασεις λιγο και με την βοηθεια των παιδιων να φτιαξεις ενα τρελο

ενυδρειακι!!! :)

οπως μπαινεις στο aquazone.gr στην αρχη πανω-δεξια καπου λεει μετατροπες...εκει καπου λεει υπολογισμος

ογκου νερου στο ενυδρειο για τσεκαρε το γιατι 5lt χλωμο μου φαινεται.....

επισης ακριβως διπλα στις μετατροπες υπαρχουν τα αρθρα......εκει μπορεισ να βρεις απειρες πληροφοριες που

μπορει να σε βοηθησουν αλλα και να σε κατατοπισουνε προσ τα που πρεπει να κινηθεις.........υπομονη να

εχεις............καλη συνεχεια και καλως ηρθες...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι χρυσοψαρο και χρειαζεται ενα ενυδρειο 30 με 40 λιτρα,φιλτρο,θερμαντικο σωμα.Μεχρι να

παρεις ολα αυτα κανε καθημερινες αλλαγες νερου 2 με 3 λιτρα για να μπορεσεις να κρατησεις

χαμηλα τα επιπεδα της αμμωνιας,ταιζε λιγο.

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας! jasonation έμαθα και πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο μου! 10L,και δεν του φαίνεται βρε παιδιά! Όσο για το ότι ειναι κολλημένο στον πάτο και σέρνεται θα πρέπει να ανησυχήσω? Στεναχωριέμαι που είναι έτσι! Εχθές τουλάχιστον κολυμπούσε και έβγαζε και λίγο στο στόμα του έξω από το νερό. Τώρα κολυμπάει μεν αλλά στον πάτο δε......

Και επίσης έχω να πώ και να ευχαριστήσω τον Ronnie21 που έκανε σωστή αναγνώριση. Ναι, τώρα μάλιστα οι φωτογραφίες που βλέπω μοιάζουν περισσότερο με το ψάρι μου! Θα διαβάσω, να μάθω και άλλα!

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας!

Link to comment
Share on other sites

Είναι χρυσόψαρο και όπως είπαν οι προηγούμενοι έχει ανάγκη από ένα πιο ''υγιές΄΄ περιβάλλον. (φίλτρο, θερμοστάτη, φυτά κ.λ.π.) Απλά ένα τέτοι περιβάλλον χρειάζεται 2-3 εβδομάδες για να γίνει(στρώσιμο ενυδρείου). Καλή συνέχεια λοιπόν, και υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ....διαβασα για το στρώσιμο του ενυδρείου...το θέμα είναι ότι εγώ έχω ήδη το ψαράκι...στο ενυδρειάκι. Στο κατάστημα απ'όπου τον αγόρασε ο φίλος μου δεν του έδωσαν ούτε φίλτρο, ούτε θερμοστάτη...μήπως θα έπρεπε να αγοράσω??Και εννοείται ότι το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο...ο κύκλος του αζώτου δεν γίνεται γιατί ούτος ή άλλως δεν έχω φίλτρο κτλ...οπότε μάλλον να περιμένω σύντομα το τέλος του? :);)

Βρε παιδιά ανησυχώ κιόλας γιατι ΔΕΝ τρώει... και άλλοι μου λένε να βγάζω την τροφή και άλλοι να την αφήνω μέσα! Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε και σ'αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Αχ....διαβασα για το στρώσιμο του ενυδρείου...το θέμα είναι ότι εγώ έχω ήδη το ψαράκι...στο ενυδρειάκι. Στο κατάστημα απ'όπου τον αγόρασε ο φίλος μου δεν του έδωσαν ούτε φίλτρο, ούτε θερμοστάτη...μήπως θα έπρεπε να αγοράσω??Και εννοείται ότι το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο...ο κύκλος του αζώτου δεν γίνεται γιατί ούτος ή άλλως δεν έχω φίλτρο κτλ...οπότε μάλλον να περιμένω σύντομα το τέλος του? :);)

Βρε παιδιά ανησυχώ κιόλας γιατι ΔΕΝ τρώει... και άλλοι μου λένε να βγάζω την τροφή και άλλοι να την αφήνω μέσα! Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε και σ'αυτο??

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις κατα την γνωμη μου ειναι να πας πισω το χρυσοψαρο (αμμεσα) στο μαγαζι να στο αλλαξουν με εναν μονομαχο ο οποιος μπορει να ζησει στο 10 λιτρο που εχεις αγοραζοντας βεβαια και ενα φιλτρο και εναν θερμοστατη και σκουρο χαλικακι για να βαλεις στον πατο.

Δεν ειναι αναγκη να παρεις αμεσως τον μονομαχο, μπορεις να τους πεις οτι θα τον παρεις μετα απο 15-20 μερες (το ελαχιστο) αφου στρωθει το ενυδρειο σου.

Έγινε επεξεργασία - visionmaster
Link to comment
Share on other sites

Αχ....διαβασα για το στρώσιμο του ενυδρείου...το θέμα είναι ότι εγώ έχω ήδη το ψαράκι...στο ενυδρειάκι. Στο κατάστημα απ'όπου τον αγόρασε ο φίλος μου δεν του έδωσαν ούτε φίλτρο, ούτε θερμοστάτη...μήπως θα έπρεπε να αγοράσω??Και εννοείται ότι το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο...ο κύκλος του αζώτου δεν γίνεται γιατί ούτος ή άλλως δεν έχω φίλτρο κτλ...οπότε μάλλον να περιμένω σύντομα το τέλος του? :bigemo_harabe_net-180::rasp:

Βρε παιδιά ανησυχώ κιόλας γιατι ΔΕΝ τρώει... και άλλοι μου λένε να βγάζω την τροφή και άλλοι να την αφήνω μέσα! Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε και σ'αυτο??

Καταρχην καλως ορισες στο χομπυ μας. :)

Ολοι καπως ετσι αρχιζουμε, με αγχος κλπ ;)

Μη τρομαζεις, με την βοηθεια των παιδιων εδω, τη δικη σου θεληση και λιγο διαβασμα σε θεματα κατ'αρχην που σε ενδιαφερουν αμμεσα, θα ερθεις σε μια σειρα.

- Ταισμα 2-3 φυλλαρακια την ημερα ειναι αρκετα μεχρι να παρεις φιλτρο, γιατι θα γεμισει αμμωνια το νερο απο την τροφη που μενει και θα δηλητηριαστει το ψαρι.

Να φροντιζεις να μη μενει αφαγωτη τροφη γενικα ( http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=656 )

- Κανε μεχρι να παρεις φιλτρο, καθημερινες αλλαγες στο νερο (το ενα τριτο δηλαδη 3 λιτρα, για να απομακρυνεται μερος της αμμωνιας) με νερο απο τη βρυση που θα το εχεις αφησει να παρει θερμοκρασια περιβαλλοντος για 1-2 ωρες τωρα το καλοκαιρι ειναι αρκετο.

Επισης πολυ σημαντικο ειναι να ριχνεις μεσα σε αυτο το νερο σωστη δοση αντιχλωριου για να δεσμευει τη χλωρινη κλπ

Το συγκεκριμενο ειναι πολυ αποτελεσματικο και για τα 3 λιτρα που θα αλλαζεις θα βαζεις 2-3 σταγονες (τα 5ml ειναι για 200 λιτρα, και το 1 ml ειναι 20 σταγονες περιπου)

( http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1556 )

Για τον τροπο που θα βγαζεις το νερο θα σε βοηθησει το αρθρο στο τελος σχετικα με τη συντηρηση.

- Το ενυδρειακι ειναι μικρο για το ψαρι, αλλα για λιγο καιρο και οσο ειναι μικρο το ψαρι θα σε "βγαλει".

Το ερωτημα ειναι αν θα στησεις το σωστο "εξοπλισμο" πανω σε αυτο το μικρο ή αν θα πας κατευθειαν σε ενα μεγαλυτερο. (40 λιτρα περιπου για ενα ψαρι ή 60-80 για 2)

Γιατι αν αγορασεις ενα φιλτρο για το μικρο δεν θα σε φτανει για το κανονικο ενυδρειο και θα παει χαμενο.

Καλα, η αληθεια ειναι οτι δεν παει τπτ χαμενο, καποτε θα το χρειαστεις σε κατι, αρκει να εχεις χωρο να φυλας διαφορα τετοια. :thumbup:

- Ο θερμαντηρας δεν χρειαζεται τωρα το καλοκαιρι, αστον για το φθινοπορο, ετσι κι αλλιως τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια "κρυου" νερου και θα διαβασεις σχετικα για αυτα στην κατηγορια, ενω το καλοκαιρι θα χρειαστεις ανεμιστηρα παρα θερμαντηρα για να κρατησεις τη θερμοκρασια κατω απο 25C :(

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=23

Αποφασισε γρηγορα λοιπον σχετικα με το αν θα κρατησεις το 10λιτρο η οχι και αγορασε ενα φιλτρο με σφουγγαρια.

Θα σε βοηθησει να στρωσεις γρηγορα το φιλτρακι αυτο το αρθρο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

- Ξεκινα το διαβασμα απο εδω Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

- Συντηρηση ενυδρειου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4649

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι,

Να μην υπολογιζεις τον ογκο του ενυδρειου για τους υπολογισμους σου σε δοσολογιες κλπ αλλα τα πραγματικα λιτρα νερου.

Θα μετρας δλδ τη στηλη του νερου, υψος απο το χαλικι (αν εχεις) και πανω μεχρι την επιφανεια.

Και θα αφαιρεις και τον ογκο του εξοπλισμου ή διακοσμητικων που υπαρχει μεσα στο ενυδρειο.

Πχ ενα ενυδρειο εχει διαστασεις 50Χ25Χ40 ο ογκος του ειναι (50Χ25Χ40) /1000 = 50λιτρα

Αν ομως εχει κατω 5 ποντους υψος χαλικι και εχεις αφησει και 2 ποντους κενο αερα μεχρι το καπακι το οποιο εχει και αυτο υψος 5 ποντους πανω απο τη γυαλα, το νερο εχει πραγματικο υψος 28.

Αν εχεις και εσωτερικο φιλτρο και πετρες ή ξυλα κλπ συνολικου ογκου 5 λιτρα.

Τα πραγματικα λιτρα νερου ειναι (50Χ25Χ28) /1000 = 35 - 5 = 30λιτρα.

Αλλο να βαζεις ενα υγρο (φαρμακο πχ) με δοσολογια για 50 λιτρα και αλλο για 30 :)

Link to comment
Share on other sites

katarxas kaloshrthes....t psaraki s einai ena vailtail opws hpan k t paidia k tha symfwnhsw m tn delta66 g ola osa hpe!!!!!!!!!!omws mhn kaneis tn xazomara p ekana k gw.............mhn valeis mazi m tn monomaxo s k allon arseniko h ena thyliko tha SFAXTOUNE k oxi tipota krima t psaria!!!!!!!!!!!.....................ama thes des t apo katw arthro p leei <<<<<<<<<<akouste k peite m k tha deis einai ena diko m>>>>>>>>>>>tha deis t ekana k gw.telospantwn kalh synexeia!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια διαβασα πολλες προτασεις για θερμοστατη αλλα μαλλον ξεχασατε οτι τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου.....

Link to comment
Share on other sites

τα greeklish δεν ειναι ευαναγνωστα και ολοι καλο ειναι να χρησιμοποιουμε ελληνικους χαρακτηρες....

Link to comment
Share on other sites

παιδια διαβασα πολλες προτασεις για θερμοστατη αλλα μαλλον ξεχασατε οτι τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου.....

....Ο θερμαντηρας δεν χρειαζεται τωρα το καλοκαιρι, αστον για το φθινοπορο, ετσι κι αλλιως τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια "κρυου" νερου και θα διαβασεις σχετικα για αυτα στην κατηγορια, ενω το καλοκαιρι θα χρειαστεις ανεμιστηρα παρα θερμαντηρα για να κρατησεις τη θερμοκρασια κατω απο 25C :)
Link to comment
Share on other sites

:) στην παρεα μας! εγω θα σου προτινω να παρεις ενα μεγαλητερο ενυδρειο γιατι ετσι κι΄αλλοιος αφου σου μπηκε το μικροβιο σε λιγο καιρο θα θες πιο μεγαλο!!!!!!!σου μηλαω εκ πειρας!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια διαβασα πολλες προτασεις για θερμοστατη αλλα μαλλον ξεχασατε οτι τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου.....

Σωστός ;):thumbup:

Καλώς ήρθες και απο μένα λοιπόν..όπως θα κατάλαβες έχεις λίγο μελέτη :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Άρα το σίγουρο είναι ότι θέλω ένα φίλτρο και ίσως και ένα μεγαλύτερο ενυδρείο! Τώρα καταλαβαίνω γιατί τα χρυσόψαρα που μου έπαιρναν μικρή δε ζούσαν παραπάνω απο κανένα μήνα!Τότε όμως δεν υπήρχε το AZ να μάθω πράγματα!Ουτε το internet για να μορφωθώ!!!

Να σας πω κάτι δεν θέλω να το πάω πίσω!! Το αγαπάω ( :) )αυτό το ψαράκι... και θα προσπαθήσω να το κρατήσω στη ζωή! Ψυχούλα έχει! Του έχω βάλει και πραγματάκια μέσα στο ενυδρείο... και νομίζω ότι περνάει καλύτερα απο την πρώτη μέρα(που ήταν αυτό και το ενυδρείο). Δεύτερο ψαράκι δεν του βάζω, να μάθω πρώτα με το ένα και μετά θα πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο(που νομίζω μέχρι τότε θα έχω μάθει τα πάντα για τις ιχθυοκαλιέργιες(κοίτα που όταν έδινα πανελλήνιες δεν ήθελα ούτε να τις ακούσω...αλλά μάλλον έχασα πολλά...λέτε να κάνω μεταπτυχιακό???ρητορική είναι η ερώτηση...)!!!

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια διαβασα πολλες προτασεις για θερμοστατη αλλα μαλλον ξεχασατε οτι τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου.....

Μεγα λαθος,τα χρυσοψαρα χρειαζονται μια σταθερη θερμοκρασια 22 βαθμων Κελσιου.Τωρα το καλοκαιρι

φυσικα δεν χρειαζεται θερμαντικο σωμα με τις υψηλες θερμοκρασιες που επικρατουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία να σας ενημερώσω ότι το ψαράκι ..... είχε άσχημο τέλος...

Στεναχωρίεμαι πολύ... αλλά απ'την άλλη το περίμενα κίολας... Όταν άρχισα να ψάχνω περισσότερα στοιχεία... το περίμενα ότι δεν θα ήταν μακροχρόνια η ζωή του. Τέλος πάντων,το επόμενο ψαράκι μου νομίζω θα έχει καλύτερη τύχη!

Θα φτίαξω πρώτα το ενυδρειάκι μου θα το στρώσω και μετά ψαράκι!!!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την βοήθειά σας και το ενδιαφέρον που δείξατε!

:);):thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...