Jump to content

Αρχάριος-Θέλω να φτιάξω ένα θαλασσινό ενυδρείο για χταπόδι!


Recommended Posts

Είμαι ολοκαίνουργιος στο χώρο και θα ήθελα να μαθω από που να ξεκινήσω για να στήσω ένα θαλασσινό ενυδρείο με κύριο σκοπό να έχω 1-2 χταπόδια αλλά και κάτι άλλο σε ψάρι ή οστρακόδερμο(αστακό,καραβίδα) το οποίο να συμβιώνει.Τα χταπόδια δεν θέλω να γίνονται τεράστια οπότε πιστεύω ότι θα υπάρχει κάποιο είδος το οποίο θα έχει συγκεκριμένη ανάπτυξη.Επειδή χάθηκα στα τόσα άρθρα και δεν βρήκα κάπου να λέει για χταπόδια μήπως είναι εύκολο να βοηθήσει κάποιος να αρχίσω να πέρνω μπρος!Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!:)

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και καλως ηρθες στο aquazone.....!!!!! ;)

πολυ καλη φαση αλλα το χταποδακι θα την κοπαναει απο το ενυδρειο...... :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να σε καλωσορησω στην παρεα μας

Το ενυδρειο που θελεις να φτιαξεις το εχει επιχηρησει ενας φιλος μου

και ειναι πολυ ιδιαιτερα αλλα και πολυ ομορφα επισις.Ειναι και οικονομικο αφου ολα θα τα παρεις απο την θαλασσα.

Θα πρεπει να παρεις ενα ενυδρειο ή κυβο ή ενα 120 λιτρα(γιατι δεν θελουμε να γινει και τερατακι)

Επειτα θα πας στην θαλασσα και θα παρεις βραχους οι οποιοι να ειναι γεματοι ζωντανια πανω(αλγη-οργανισμοι κλπ) και αμμο...Να προτιμησεις μπολικο βραχο γιατι τα χταποδια δεν κολυμπαν και τους αρεσει αν σκαρφαλονουν στους βραχους...Οι βραχοι να σχηματιζουν 1 μεγαλη τρυπα στο κατω μερος 1 μεσαια στη μεση και μια μικρη καπου στην ακρη ετσι ωστε να εχει περιοχες να κρυφτει και να τσαρκαρει...Στην 1 τρηπα να βαλεις κατι μικρο πηλυνο αγγειο ή ενα γυαλινο μπουκαλι μπηρας γιατι στην θαλασσα τα χρησιμοποιουν σαν φωλια...Στις αλλες δεν θελεις τιποτα....Να ξερεις οτι αλλους οργανισμους δεν μπορεις να βαλεις γιατι θα τα ξεπαστρεψουν....Οσο για το αν θα βγουν απο το ενυδρειο να εισαι σιγουρος...Η ιδεα με το δυχτη ειναι καλη αλλα πρεπει να ειναι καλα στερεωμνη και χωρις χαραμαδρες...Τωρα το χταποδακι θα πας μια μερα στη θαλασσα με μια μασκα και μια σακουλα ή κουβα και θα το βγαλεις αν το βρεις...2 ΧΤΑΠΟΔΙΑ= ΘΑΝΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ 1(ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες.Πρεπει να ξερεις επισης οτι σε περιπτωση stress του χταποδιου αυτο θα απελευθερωση μελανι,οπως ηδη ξερεις οτι κανει στο φυσικο του χωρο.Σε αυτη την περιπτωση τι κανεις?Πρεπει να μην σε βλεπει οταν εσυ κανεις καποιες εργασιες στο ενυδρειο ακομα και οταν θα το ταιζεις.... :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα δυστηχος δεν γινεται να κρατησεις χταποδι στο ενυδρειο.οι λογοι ειναι διαφοροι αλλα ο πιο σημαντικος ειναι οτι δεν αντεχει στην αιχμαλωσια και δεν μπορει να κρατηθει σε ενυδρειο.το μονο χταποδι που ειδα σε ενυδρειο ηταν στο ΠΑΡΙΣΙ που αυτο δεν ειναι ενυδρειο ειναι ωκεανος και ενας αλλος λογος ειναι η μελανη που αφηνει οπως προανεφεραι ο φιλος μας VΕΝΟΜ

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Και βεβεα μπορεις να κρατησεις χταποδι στο ενυδρειο :)

Καποες φορες ειδα και πολυ μικρα τροπικα οχταποδια (5-6 εκ). στα pet-shop στην Αθηνα :thumbup:

Μονο μην παιρνεις το Blu ring που ειναι επικυνδινος ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους ειμαι ακομα στην αναζητηση οποτε εχουμε πολυ δρομο μπροστα!Σημερα αυριο θα παρω σβαρνα τα pet shops να δω τι λενε και αυτοι....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ πάντως το κράτησα πάνω από ένα μήνα στο ενυδρείο και δεν πέταξε ούτε μελάνι ούτε βγήκε βόλτα στο σπίτι. Μόλις ανατάραζα με το δάχτυλο μου το νερό ερχόταν και του έδινα γαρίδα να φάει και έφευγε. Μια μέρα όμως του έστησε καρτέρι ο ροφός και πάει….

DSC00268.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε καλωσορίζω στο forum μας και ιδιαίτερα στην ειδική κατηγορία του Μεσογειακού ενυδρείου!!

Ήδη έχεις πάρει αρκετές πληροφορίες, που θα σε βοηθήσουν σε ένα καλό ξεκίνημα.

Όταν το χταποδάκι εξοικειωθεί με το περιβάλλον, αλλά και μαζί σου, δεν πρόκειται να αφήσει ποτέ μελάνι. Αν στην αρχή συμβεί κάτι τέτοιο, μια φρέσκια ποσότητα άνθρακα, καθώς και μια μερική αλλαγή, θα βοηθήσει.

Ένας φίλος μου, έβαλε ένα μέτριου μεγέθους, χταπόδι, όταν τοποθέτησε το βράχο στο reef ενυδρείο του. Σκοπός του ήταν να εξολοθρεύσει όλους τους ανεπιθύμητους οργανισμούς, που συνόδευαν το ζωντανό βράχο.

Οι εμπειρίες του από τη σχέση που αναπτύχθηκε μεταξύ τους, ήταν κάτι το εξαιρετικό. Η καλύτερη ευχαρίστηση του χταποδιού, ήταν να παρακολουθεί τηλεόραση. 'Έτσι μόλις ο φίλος άνοιγε την τηλεόραση, αμέσως το χταποδάκι κόλλαγε στο τζάμι και παρακολουθούσε με τις ώρες, χωρίς να έχει κανένα άλλο ενδιαφέρον, μέχρι να κλείσει η συσκευή. Αξίζει να σημειωθεί ότι είχε μεγάλη αδυναμία στα μεταγλωττισμένα Βραζιλιάνικα.

Η στιγμή του αποχωρισμού, όταν ελευθερώθηκε και πάλι στη θάλασσα, ήταν σπαρακτική.

-Δώσε ιδιαίτερη προσοχή στην επιλογή των φυσικών θαλασσινών υλικών που θα χρησιμοποιήσεις. Στις ειδικές σελίδες μας θα βρεις πολλές πληροφορίες για αυτό..

Καλή συνέχεια και περιμένουμε με πολύ ενδιαφέρον τα νέα για την εξέλιξη του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το κράτησα πάνω από ένα μήνα στο ενυδρείο και δεν πέταξε ούτε μελάνι ούτε βγήκε βόλτα στο σπίτι. Μόλις ανατάραζα με το δάχτυλο μου το νερό ερχόταν και του έδινα γαρίδα να φάει και έφευγε. Μια μέρα όμως του έστησε καρτέρι ο ροφός και πάει….

DSC00268.jpg

:D:thumbup::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και γίνετε να κρατήσεις χταπόδι στο ενυδρείο. Παραπάνω θα διάβασες πολλά. Μια καλή ιδέα θα ήταν να πεταχτείς στο cretaquarium και να πάρεις ορισμένες πληροφορίες. Υπάρχει χταπόδι αυτή την στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...