Jump to content

Το ενυδρείο μου!


Recommended Posts

Το ενυδρείο μου είναι 100lt με φίλτρο,αεραντλία και θερμοστάτη ΕΗΕΙΜ και θερμόμετρο!

Έχει πετραδάκια, ένα πλοίο-ναυάγιο και ένα κοχύλι μέτριο που ανοίγει και κλείνει με την αεραντλία!

Ακόμα τώρα έβαλα ένα δείκτη αμμωνίας μόνιμο που κρατάει ένα χρόνο για να βλέπω τι γίνεται με την αμμωνία..

Τα ψαράκια μου είναι τα εξής:

1) Ένας γλύφτης που δεν μπόρεσα να τον βρω στον κατάλογο των ψαριών γλυκού νερού. Είναι ανοιχτόχρωμος κάπως πράσινο με γκρι..

2) Ένα pelvicachromis subocellatus, το οποίο μου είπανε από κει που το πήρα ότι η κοιλιά του ροζίζει και θα γίνεται πιο έντονη με τον καιρό αλλά το έχω αρκετούς μήνες και μία γίνεται ροζ μία ασπρίζει!

3) Ένα brochis splendens, δηλαδή το γατόψαρο μου.

4) Ένα catoprion mento-το δολλάριο μου!Το οποίο έχω να πω ότι έχει μεγαλώσει αρκετά (πρέπει να το έχω 8 μήνες).

5) 3 hemigrammus bleheri από τα οποία είχα πιο πολλά αλλά κάποια ψόφησαν καθώς σας είπα ότι έχω πρόβλημα και ψοφάνε αρκετά.

6) 2 hemigrammus erythrozonus-τα οποία τόσο καιρό που τα έχω πάρει είναι από τα λίγα ψάρια μου που δεν έχουν πάθει τίποτα!

7) 2 paracheirodon innesi-δηλαδή 2 νέον και έχω χάσει αρκετά από αυτά.

8) 2 poecilia reticulata, τα οποία μου είχανε πει ότι δεν κάνει να τα βάλω με τα υπόλοιπα ψάρια αλλά μου τα φέρανε δώρο και είναι μια χαρά!

9) 2 pterophyllum athlum-δηλαδή 2 αγγελόψαρα!

10) 1 trigonostigma espei (rasbora espei)-το οποίο το πήρα μαζί με άλλα 3 αλλά αυτά τα 3 φόφησαν την ίδια μέρα που τα πήρα.

11) Έχω ένα ακόμη ψάρι που δεν ξέρω αν το βρήκα σωστά στον κατάλογο αλλά ίσως είναι αυτό pangasius hypophthalmus. Είναι ένα μαύρο ψάρι που είναι συνέχεια μέσα στο καράβι κρυμμένο και βγαίνει κυρίως το βράδυ.

12) Ακόμα έχω 1 silver shark.

13) Και 4 βαμμένες χήρες από τις οποίες η μία είναι φωσφορίζουσα.

14) Τέλος 1 trichogaster leerii.

Μου είπατε στο άλλο τόπικ ότι έχω αρκετά ψάρια αλλά έτσι μου είπανε στο pet shop που πήγαινα.

Το ενυδρείο το πήρα τον Αύγουστο και έχω χάσει καμιά 20αρια ψαράκια..

Δεν ξέρω τι άλλες λεπτομέρειες πρέπει να σας δώσω...Περιμένω τα σχόλια σας!

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια σου είναι όντος μπολικα...και αν δεν κάνεις κάτι οι απόλειες θα συνεχίσουν :)

Βάλε και καμιά φωτό!Μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού και τι και πόσο βιολογικό υλικό έχει το φίλτρο σου όπως και πιό μοντέλο είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού και τι και πόσο βιολογικό υλικό έχει το φίλτρο σου όπως και πιό μοντέλο είναι αυτό?

Κάθε μήνα περίπου κάνω αλλαγή νερού!

Τι εννοείς με το βιολογικό υλικό??

Αndrikos τι κάτι πρέπει να κάνω ????

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μήνα περίπου κάνω αλλαγή νερού!

Τι εννοείς με το βιολογικό υλικό??

Αndrikos τι κάτι πρέπει να κάνω ????

Όλα αυτά τα ψάρια δεν ταιριάζουν να είναι στο ίδιο ενυδρείο και είναι και πολλά!

Ένας λόγος παραπάνω για να κάνεις συχνότερες αλλαγες νερού (κάθε 10 μέρες).

Αποφάσησε ποια ψαράκια θέλεις να κρατήσεις, διάβασε γι αυτά συνθήκες διαβίωσης και εμείς εδώ είμαστε ότι χρειαστεις.

:);)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, αγχώθηκα και μόνο που διάβασα τα ψάρια που φιλοξενείς στο ενυδρείο σου.

Όταν ξεκινάς την ενασχόλησή σου με το χόμπυ, περνάς αυτή τη φάση (εγώ την πέρασα σίγουρα!) Δεν ξέρεις ποιο ψάρι να πρωτοδιαλέξεις και στο τέλος γεμίζεις το ενυδρείο σου με ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλά και εντελώς ασυμβίβαστα μεταξύ τους ψάρια.

Στην αρχή δε, είμαστε όλοι και ξεροκέφαλοι. Ό,τι και να μας πει κάποιος, εμείς το δικό μας: Εμένα ζουν μια χαρά τα ψάρια μου, δεν υποφέρουν, τα προσέχω, τα αγαπώ, κλπ.

Τελικά, όταν τα ψαράκια αρχίζουν να "φεύγουν" το ένα μετά το άλλο, η χαρά του ενυδρείου φεύγει και έρχεται η απογοήτευση. Νομίζω ότι κανένας μα κανένας δεν μπορεί να αισθάνεται καλά με το ενυδρείο του όταν μέσα σ'αυτό υπάρχουν άρρωστα και στη συνέχεια ψόφια ψαράκια...

Αν διαλέξεις ένα - δυο είδη που να σου αρέσουν περισσότερο από τα υπόλοιπα και κρατήσεις έναν λογικό πληθυσμό από αυτά, πίστεψέ με θα το χαρείς πολύ περισσότερο (καθώς και τα ψαράκια σου :) )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας....

Εγώ όταν πήρα το ενυδρείο μου είπαν από το pet shop να βάλω μόνο δύο χρυσόψαρα...

Τα έβαλα και αργότερα έβαλα ένα γλύφτη(όπως μου είπαν)

Και έπρεπε να φύγω για κάποιες μέρες και πήρα την αυτόματη ταίστρα της EHEIM και όταν γύρισα όλα είχαν ψοφήσει και τα τζάμια ήταν πράσινα από την άλγη...

Ρώτησα τι έγινε και μου είπαν ότι ο γλύφτης που έβαλα μάλλον ήταν άρρωστος και πέθαναν και τα άλλα!

Άρχισα λοιπόν να βάζω σιγά-σιγά ψαράκια...Εγώ δεν ήξερα πόσα να βάλω οι έμπειροι μου έλεγαν....

Υπήρξε και περίοδος που είχα και 30 ψάρια μαζί με τις γαρίδες και τα σαλιγκάρια τα οποία τώρα δεν έχω....

Δεν ήξερα πόσα να βάλω...Μου είπαν ότι μπορώ μέχρι 30 περίπου!

Έκανα λοιπόν αυτά που έπρεπε...Μέχρι που άρχισα να έχω θανάτους....

Κουράστηκα λοιπόν και πήγα αλλού...

Εκεί μου είπαν αυτά που μ είπατε κ σεις...Ότι έχω πολλά ψάρια...

Μου έδωσαν τον έλεγχο της αμμωνίας τον οποίο έβαλα στο ενυδρείο αλλά μου δείχνει ότι όλα οκ!

Ακόμα μου έδωσαν εκτός από το αντιχλώριο που βάζω να βάζω και βακτήρια κάθε φορά που αλλάζω το νερό.

Αντιχλώριο: Tetra Aqua, Aqua safe

Bακτήρια: Τetra Safe Start

και ακόμα ένα που δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι: Tetra Aqua, Easy Balance

Ακόμα μου είπαν να κάνω αλλαγή νερού αυτή τη φορά το 1/3(από το 1/4 που έκανα τις άλλες φορές) και να βάλω από αυτά τα 3 και αλάτι-aquarium salt.

Θέλω να μ πείτε αν έχετε χρόνο αν αυτά πιστευέτε είναι σωστά!

Και ακόμα τι εννοείτε με το βιολογικό υλικό που έχει το φίλτρο γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς είναι...

Τα ψάρια μου πως θα τα μειώσω ακριβώς?

Τι να τα κάνω αυτά που έχω?

Link to comment
Share on other sites

δινεις-χαριζεις σχεδον τα μισα απο τα ψαρακια σου.

μετρας αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα.

προγραμματιζεις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου παντα με χρηση αντιχλωριου περιπου στο 30-40% του νερου του ενυδρειου σου...

δεν χρειαζεται να ριχνεις περιττα ζουμια χωρις λογο..(υγρα βακτηρια βαζουμε οταν στρωνουμε ενα ενυδρειο και οχι συνεχεια..

βιολογικο υλικο θεωρειται το υλικο που βρισκεται μεσα στο φιλτρο σου.πχ σφουγγαρια η αλλα υλικα τα οποια αποικιζονται απο ωφελιμα βακτηρια που ειναι και η ζωη σε ενα ενυδρειο...

ποτε δεν πλενουμε το φιλτρο μας-η τα υλικα του κατω απο τη βρυση,αλλα μονο με νερο του ενυδρειου για να μην χασουμε την βιολογια λογω του χ΄λωριου που περιεχει το νερο(της βρυσης)....

Link to comment
Share on other sites

1)Πως το περιγράφω το βιολογικό υλικό?

2)Και πως κάνω αυτούς τους ελέγχους που μου ανέφερες?

Και για ποιο λόγο πρέπει να τους κάνω?Ρωτάω για να μάθω κάποια πράγματα....

Link to comment
Share on other sites

1)Πως το περιγράφω το βιολογικό υλικό?

2)Και πως κάνω αυτούς τους ελέγχους που μου ανέφερες?

Και για ποιο λόγο πρέπει να τους κάνω?Ρωτάω για να μάθω κάποια πράγματα....

αγαπητη μου φιλη,χρειαζεσαι αρκετο διαβασμα για να μπορεις να καταλαβεις τα βασικα που πρεπει να ξερει ενας χομπιστας.

πρεπει να προμηθευθεις υγρα τεστ με τα οποια μετρας το νερο του ενυδρειου σου,και ετσι γνωριζεις τι πρεπει να κανεις...

ΕΔΩ1και

ΕΔΩ2

το βιολογικο υλικο σου ξαναλεω μπορει να ειναι η ''γλιτσα'' που μπορει να υπαρχει στο σφουγγαρι που τυχον θα υπαρχει στο φιλτρο σου.....

για τα υπολοιπα ,καλο σου διαβασμα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...