Jump to content

ΑΠΟΡΙΕΣ


loris

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,θα ηθελα την βοηθεια σας σε μερικα θεματακια τα οποια δεν γνωριζω λογο απειριας στο αντικειμενο για να εχω ενα σωστο και υγειες δισκοενυδρειο.δηλωνω δισκοαρρωστια :) .Σημερα λοιπον εκανα αλλαγη με το γνωστο σε πολλους τροπο(νερο απο δοχειο και 30% εβδομαδιαια)χωρις α/ο ακομα βεβαια.Δiωχνοντας τα clown (απο τρια τωρα ενα,για τα σαλιγκαρια) ειμαι ετοιμος να παρω Corydoras,το θεμα ειναι ποσα μπορω να βαλω μεσα στο ενυδρειο μου,που ειναι το rio 180,γνωριζοντας πως πανε κοπαδιαστα. Στο ενυδρειο μου εχω:fluval 405,co2 bio system,sera air 275,συστημα ψυξης ή συντηρηση θερμοκρασιας με Elliwel ic915,αληθινα φυτα διαφορων ειδων οχι πολλα,3 ξυλα,λαμπες Τ5 εργοστασιακες.Απο ψαρια:4 red malboro,10 ροδοστομους,8 καρδιναλιους,2 πλακοστομους,1 clown.Μετρησεις: ph=6-6.5,kh=4,gh=7,fe=0.5,nh4-nh3=0,no2=0.Λειτουργει 3μηνες.Photo απο κινητο..

post-7639-1213118988_thumb.jpg

post-7639-1213119015_thumb.jpg

post-7639-1213119045_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,θα ηθελα την βοηθεια σας σε μερικα θεματακια τα οποια δεν γνωριζω λογο απειριας στο αντικειμενο για να εχω ενα σωστο και υγειες δισκοενυδρειο.δηλωνω δισκοαρρωστια :) .Σημερα λοιπον εκανα αλλαγη με το γνωστο σε πολλους τροπο(νερο απο δοχειο και 30% εβδομαδιαια)χωρις α/ο ακομα βεβαια.Δiωχνοντας τα clown (απο τρια τωρα ενα,για τα σαλιγκαρια)

Καλύτερα να τον βγάλεις και αυτόν..μόνος του θα είναι συνεχεια κρυμένος και στρεσαρισμένος και ίσως το μεταδίδει και στους δίσκους

ειμαι ετοιμος να παρω Corydoras,το θεμα ειναι ποσα μπορω να βαλω μεσα στο ενυδρειο μου,που ειναι το rio 180,γνωριζοντας πως πανε κοπαδιαστα. [

6 είναι μια χαρά

b]Στο ενυδρειο μου εχω:[/b]fluval 405,co2 bio system,sera air 275,συστημα ψυξης ή συντηρηση θερμοκρασιας με Elliwel ic915,αληθινα φυτα διαφορων ειδων οχι πολλα,3 ξυλα,λαμπες Τ5 εργοστασιακες.Απο ψαρια:4 red malboro,10 ροδοστομους,8 καρδιναλιους,2 πλακοστομους,1 clown.Μετρησεις: ph=6-6.5,kh=4,gh=7,fe=0.5,nh4-nh3=0,no2=0.Λειτουργει 3μηνες.Photo απο κινητο..

πολύ καλή δουλειά και προσεγμένο ενυδρείο!

αντε βάλε και μια ΑΟ και είσαι αρχηγός!

Να τα χαίρεσαι τα δισκάκια σου!

;)

Link to comment
Share on other sites

antriko να ξερεις οτι καποιες ιδεες στο ενυδρειο μου,ειναι δικες σου και σε ευχαριστω για τη βοηθεια(διαβαζοντας το δικο σου θεμα)..Η photo ειναι μετα απο αλλαγη και ετσι τα πραγματα ειναι λιγο φοβισμενα..Δεν διαφωνω με τον clown το ξερω,αλλα θελω να δω αντιδρασεις και αναλογος θα πραξω.Αυριο παω για καινουργια μωρακια Corydoras.Ξερω πως εχεις και εσυ το ιδιο ενυδρειο,καθε ποτε κανεις αλλαγη και ποσο; EΛΛΑΔΑΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΙΚΗ!!!

post-7639-1213125408_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

antriko να ξερεις οτι καποιες ιδεες στο ενυδρειο μου,ειναι δικες σου και σε ευχαριστω για τη βοηθεια(διαβαζοντας το δικο σου θεμα)..Η photo ειναι μετα απο αλλαγη και ετσι τα πραγματα ειναι λιγο φοβισμενα..Δεν διαφωνω με τον clown το ξερω,αλλα θελω να δω αντιδρασεις και αναλογος θα πραξω.Αυριο παω για καινουργια μωρακια Corydoras.Ξερω πως εχεις και εσυ το ιδιο ενυδρειο,καθε ποτε κανεις αλλαγη και ποσο; EΛΛΑΔΑΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΙΚΗ!!!

Χαιρομαι που και γω με τη σειρά μου μπορώ να φανώ χρήσιμος :)

Όσο για τις αλλαγές, αρχικά έκανα κάθε 7 μέρες...τώρα έκανα μετα απο 14 και βλέπω οτι "αντέχεται"

Στα 180λ αλλάζω 60 όλο απο ΑΟ με την προσθήκη των σχετικών ζουμιών κτλ.

ΕΛΛΑΔΑΡΑ ;)

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις αλλαγές, αρχικά έκανα κάθε 7 μέρες...τώρα έκανα μετα απο 14 και βλέπω οτι "αντέχεται"

.....σου φαινεται οτι ''αντεχεται''...

ξαναγυρισε στην εβδομαδιαια....

Link to comment
Share on other sites

.....σου φαινεται οτι ''αντεχεται''...

ξαναγυρισε στην εβδομαδιαια....

Σεβασμός στην εμπειρία!...Πάω να βάλω την ΑΟ να δουλέυει :)

Link to comment
Share on other sites

Παντος να ξερεις οτι και εγω πηστευω οτι 15 μερες ειναι πολλες για αλλαγη..ο καθενας οπως το βλεπει τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

θα μου προτεινεται μια α/ο,μονο απο ρο-μαν ομως και τη σταδιο θα ειναι.περιμενω απαντησεις....

Link to comment
Share on other sites

Αντίστροφη Όσμωση Professional 4 Σταδίων 285 l/d με μονάδα DI,βλεπω γι'αυτην.Αλλα δεν ξερω αν υπερβαλλω,λογο που υπαρχουν διαφορα σε διαφορες τιμες,για μας τους δισκακιδες τι μας κανει,ειναι καλυτερο να ειναι περισσοτερα σταδια;Αυτο ειναι ποσιμο;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ποσιμο το νερο απο α/ο.ειναι πολυ καθαρο απαλαγμενο απο διαφορα μεταλλα και ιχνοστοιχεια.θα πρεπει το νερο απο α/ο να το προετοιμαζεις σε ενα δοχειο προσθετωντας τα απαραιτητα σκευασμτα για να ρυθμισεις το gh ,kh που ειναι μηδενικα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις πολλες λεπτομεριες για το θεμα ετοιμασιας νερου σε παρακαλω,θελω αρκετη βοηθεια,δεν ξερω καθολου και τι ακριβως βαζω στο δοχιο..Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

θα σου αναφερω ενα παραδειγμα για το τι κανω εγω .εχω ενα βαρελι για τροφιμα 40 λιτρων.ριχνω το νερο απο α/ο .εχω βαλει και εναν κυκλοφορητη ,εναν θερμοστατη,και ενα θερμομετρο.παιρνω π.χ. το ro right το οποιο περιεχει ιχνοστοιχεια και ρυθμιζεις το gh.βαζω σε λειτουργια τον κυκλοφορητη.περναει μια μερα και κανω μετρηση του gh με υγρα τεστ.αν η ενδηξη που εχω μου κανει κανω και ενα τεστ του kh .αν η τιμη του μου κανει τοτε ριχνω μια ματια και στο θερμομετρο.αν η θερμοκρασια ειναι κοντα σε αυτην του νερου του ενυδρειου τοτε ειμαι ετοιμος να το ριξω μεσα στο ενυδρειο.αν παλι το κΗ δεν ειναι καλο βαζω λιγη μαγειρικη σοδα και με συνεχης μετρησεις το φτανω στην επιθυμητη τιμη. Ελπιζω να βοηθησα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάνω το ίδιο σε βαρέλι 80 λίτρων!Πιστεύω είναι το ιδανικό για αλλαγές για το ενυδρείο που έχουμε (Ριο 180 :) )!Να υπολογίσεις πως σε αυτό το βαρέλι βάζω 2 καπάκια Ro-Right και 2 καπάκια Discus Essential αλλά εξαρτάται και απο το τι νερό θα βγάζει η a/o σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,θα ηθελα την βοηθεια σας σε μερικα θεματακια τα οποια δεν γνωριζω λογο απειριας στο αντικειμενο για να εχω ενα σωστο και υγειες δισκοενυδρειο..........

δηλωνω δισκοαρρωστια :) .Σημερα λοιπον εκανα αλλαγη με το γνωστο σε πολλους τροπο(νερο απο δοχειο και 30% εβδομαδιαια)χωρις α/ο ακομα βεβαια.Δiωχνοντας τα clown (απο τρια τωρα ενα,για τα σαλιγκαρια) ειμαι ετοιμος να παρω Corydoras,το θεμα ειναι ποσα μπορω να βαλω μεσα στο ενυδρειο μου,που ειναι το rio 180,γνωριζοντας πως πανε κοπαδιαστα. Στο ενυδρειο μου εχω:fluval 405,co2 bio system,sera air 275,συστημα ψυξης ή συντηρηση θερμοκρασιας με Elliwel ic915,αληθινα φυτα διαφορων ειδων οχι πολλα,3 ξυλα,λαμπες Τ5 εργοστασιακες.Απο ψαρια:4 red malboro,10 ροδοστομους,8 καρδιναλιους,2 πλακοστομους,1 clown.Μετρησεις: ph=6-6.5,kh=4,gh=7,fe=0.5,nh4-nh3=0,no2=0.Λειτουργει 3μηνες.Photo απο κινητο..

Για υγειες ενυδρειο θα χρειαστεις να κανεις τουλαχιστον αυτες τις αλλαγες απο αυτα που ξερω.

- Παρε ενα 400αρι ενυδρειο

- Δωσε και το αλλο clown (ειναι κοπαδοψαρα)

- Παρε παγιδα για τα σαλιγγαρια (πιανει σε μια μερα οσα σαλιγγαρια θα φαει ο clown σε ενα μηνα)

- Κοπαδι γατοψαρα γινεται απο 8-10 και πανω, αλλα δεν μπορεις να βαλεις απ'οτι βλεπω.

Εχεις χοντρο χαλικι. Τα corydoras θελουν πολυ ψιλο χαλικι (0,3-0,8mm) μισο χιλιοστο περιπου και οχι κοφτερο ή αμμο.

Αν τα βαλεις σε αυτο το χαλικι σε λιγο καιρο θα χασουν τα μουστακια του και καθως με αυτα βρισκουν την τροφη τους δεν θα επιζησουν (τα μουστακια δεν ξαναβγαινουν αν χαθουν)

- Βγαλε φυτα βαλε ξυλο (να φτανει να κρυβονται απο πισω ανετα τα δισκακια). Φυτα σε 28+ που θελουν οι δισκοι δεν επιζουν

- Θελεις φιλτρα με χαμηλη ροη αλλα με μεγαλη χωρητικοτητα για βιολογικα υλικα. (δεμ ξερω πως τα εχεις ρυθμισει, απλα το αναφερω)

- Οι πλεκο δεν ξερω τι ειδος ειναι αλλα να κοιταξεις ποσο μεγαλοι γινονται (υπαρχουν και πλεκο που γινονται 1 μετρο) και αν ειναι απο το ειδος που κολλανε τη νυχτα στους δισκους.

Φιλικα Σπυρος Δελτα.

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωνω

Εγω λοιπον ή θα αλλαζα ενυδρειο και θα επαιρνα ενα 400αρι για να εχω κοινωνικο με δισκους (στην αλλαγη θα εβαζα και το σωστο χαλικι) ή θα τα εδινα ολα εκτως των δισκων και μολις ξεχωριζε ενα ζευγαρι θα το κραταγα στα 180 λιτρα και τα αλλα θα τα εδινα (αντε να αφηνα και 10 carninal και τα corydoras αλλα μονο leucomelas ή sterbai που αντεχουν θερμοκρασιες, τα μεν μεχρι 30 τα δε μεχρι 28)

Φιλικα παντα Σπυρος Δελτα.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις απαντησεις και το ενδιαφερoν σας αλλα να βαλουμε τα πραγματα στην θεσh τους..το ενυδρειο μου ειναι σiγουρα 180 και μiλαμε παντα γιαυτο το ενυδρειο τον 180λτ και τιποτα αλλο προς το παρων.Ο clown θα φυγει την τριτh με την αλλαγη,εφοσον βεβαια θα ερθει η α/ο που παραγγειλα..καταλαβα τι χρειαζεται στην προετοιμασια του δοχειου με νερο απο α/ο,εγω προσωπικα κανω αλλαγη καθε βδομαδα 40λτ και τα αποτελεσματα αυτου με ανταμοιβουν..Τα Corydoras εχουν πιασει κατευθειαν δουλεια..Τωρα αντιμετωπιζω ενα προβλημα που απο χτες το ειδα,οι πλακοστομοι και μερικοι καρδιναλιοι ανεβαινουν πανω για οξυγονο,οι δισκοι οχι τοσο αλλα η αναπνοη τους φαινεται διαφορετικη..τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μετα απο αρκετο καιρο και ψαξιμω στα δισκοενυδρεια...

βλεπω το θεμα που ειχα γραψει και γελαω...

Δεν ηξερα τιποτα και ακομα δεν ξερω πολλα...παντα θα μαθαίνεις κατι,απλος κανω σύγκριση απο τοτε...

Οι δισκοι ειναι ενα πραγμα περίεργο...ειδικα η εκτροφης...

Σημερα εχω ενα ενυδρειο 300λιτρον και ενα 110λιτρον...

Στο 300' μου εχω μεσα ζευγαρι δισκους(ενας malboro απο τοτε και μια θηλύκια bleu face) ,δυο aplle,και 5 cory...

Πλήρως βιοτοπικο...

Ενα φιλτρο 2080 με pro...

Απο μετρησεις οπου και τα δυο εχουν τις ιδιες(300' και110') ειναι:

ph-5,80-6

kh-0

gh-0

Tds-110pps

θερμοκρασια:29,5C με eliwell kai 2Χ300W.

Στο 110 ειναι ενυδρειο για ολες τις χρήσεις...

προς το παρων φιλοξενεί ενα ζευγαρι δισκον(παλι ενας mal απο τοτε και μια bleu) δυο sp3 ζευγαρι,δυο cory και τελος μερικα aplle...

Ολα αυτα θα αλλαξουν πολυ συντομα..

θα δοθει το ζευγαρι που ειναι γονιμο και παραγει μαζι με το ενυδρειο(300')

και θα μπει στην θεσει του ενα 600 ή 750,αναλογα τι θα πει η παντοφλα,με αγριους δισκουλιδες...

και αλλο ενα 2080,δυο στο συνολο...που το ενα θα εχει pro και το αλλο siporax...

Μια φωτο οταν ειχα 6 δισκους στο 300',που πραγματικα ηθελαν και αλλο χωρο...οι δυο δισκοι δόθηκαν και ηταν απιστευτη!!!

301.jpg

Έγινε επεξεργασία - loris
Link to comment
Share on other sites

όλοι μας ετσι και βρούμε τις πρώτες μας δημοσιεύσεις θα ρίξουμε πολύ γέλιο!!!! :bowdown:

το καλό είναι οτι τελικά κάτι μας μένει και κάτι καλυτερεύουμε στα ενυδρεία μας

με αυτά που γράφονται σε αξιόπιστα forum!!!

περιμένουμε με αγωνία και την παρουσίαση(ελπίζω και ευχομαι) του 750αριου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ξεραϊλα, μεγάλο δισκοενυδρείο και...άγριοι δίσκοι!!! Τι καλύτερο μπορεί να ακούσει κανείς...? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετο καιρο και ψαξιμω στα δισκοενυδρεια...

βλεπω το θεμα που ειχα γραψει και γελαω...

Δεν ηξερα τιποτα και ακομα δεν ξερω πολλα...παντα θα μαθαίνεις κατι,απλος κανω σύγκριση απο τοτε...

Οι δισκοι ειναι ενα πραγμα περίεργο...ειδικα η εκτροφης...

Σημερα εχω ενα ενυδρειο 300λιτρον και ενα 110λιτρον...

Στο 300' μου εχω μεσα ζευγαρι δισκους(ενας malboro απο τοτε και μια θηλύκια bleu face) ,δυο aplle,και 5 cory...

Πλήρως βιοτοπικο...

Ενα φιλτρο 2080 με pro...

Απο μετρησεις οπου και τα δυο εχουν τις ιδιες(300' και110') ειναι:

ph-5,80-6

kh-0

gh-0

Tds-110pps

θερμοκρασια:29,5C με eliwell kai 2Χ300W.

Στο 110 ειναι ενυδρειο για ολες τις χρήσεις...

προς το παρων φιλοξενεί ενα ζευγαρι δισκον(παλι ενας mal απο τοτε και μια bleu) δυο sp3 ζευγαρι,δυο cory και τελος μερικα aplle...

Ολα αυτα θα αλλαξουν πολυ συντομα..

θα δοθει το ζευγαρι που ειναι γονιμο και παραγει μαζι με το ενυδρειο(300')

και θα μπει στην θεσει του ενα 600 ή 750,αναλογα τι θα πει η παντοφλα,με αγριους δισκουλιδες...

και αλλο ενα 2080,δυο στο συνολο...που το ενα θα εχει pro και το αλλο siporax...

Μια φωτο οταν ειχα 6 δισκους στο 300',που πραγματικα ηθελαν και αλλο χωρο...οι δυο δισκοι δόθηκαν και ηταν απιστευτη!!!

301.jpg

Και εγω το ιδιο!!!! :buttrock::bowdown: Παντως παλιοτερα τα πηγαινες καλυτερα ...............με την ορθογραφια.- :buttrock::buttrock::buttrock::hysterical::bowdown::):(:blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...