Jump to content

Νεο Tank


jumaru82

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι του γλυκου εδω και καιρο εχω ενα θαλασσινο reef αλλα επειδη ειμαι φοιτητης δεν το χαιρομαι καθημερινα και αποφασισα να στεισω ενα ενυδρειο με εναν μονομαχο για παρεα στο σπιτι το φοιτητικο!Δεν θελω να ταλαιπορισω το ζωντανο οπως βλεπω αλλους γιαυτο και θελω τα φωτα σας στο τι ακριβως χρειαζετε!!Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε! :)

Δοκιμασμένο από εμένα και από άλλους:

Λίτρα: 25+

Θερμοστάτης στους 26

Φωτισμός: 1-2 λαμπίτσες φθορισμού pl για τα φυτά

Φίλτρο: ήρεμο και όχι ανατάραξη όλης της επιφάνειας (ακίνητες περιοχές για φωλιά--bubble-nest) με σφουγκάρι ή και άλλο βιολογικό, και υαλοβάμβακα για αντικατάσταση

Υπόστρωμα: ψιλό χαλίκι ή άμμος, ουδέτερο πάντα

Φυτά: κάποια χαμηλά για να κρύβεται στον πάτο και κάποια που θα καλύπτουν εν μέρει την επιφάνεια για να νοιώθει ασφάλεια και να κάνει ευκολότερα φωλιά.

Κάποια ξύλα χωρίς σκλήθρες που εξέχουν.

Φύλλα καρυδιάς ή ινδικής αμυγδαλιάς.

Apple snail μικρού-μεσαίου μεγέθους για καθαρισμό-διάσπαση νεκρής ύλης

Αλλαγή νερού 25% ανά εβδομάδα.

Αυτά είναι νομίζω τα τέλεια, αλλά και με μικρές τροποποιήσεις-συμβιβασμούς πάλι θα είναι άρχοντας, όποιες διορθώσεις παρακαλώ, με ενδιαφέρουν και εμένα. ;)

Καλή τύχη! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα είπε όλα.

Θέλω να προσθέσω ότι από τα περισσότερα

...μικρά ενυδρεία λείπει το background, οπότε

μην παραλείψεις να βάλεις σκουρόχρωμη ενυδρειακής

χρήσηςαφίσα στο εσωτερικό ή κάποιο σκουρόχρωμο χαρτόνι

εξωτερικά, στο πίσω τζάμι.

(εφόσων το ενυδρειάκι είναι μιας όψης)

Link to comment
Share on other sites

@ viciouscircle τελεια προταση :)

Τα φυλλα αμυγδαλιας εννοεις τα Indian Almond Leaves?

Πολυ καλα, απελευθερωνουν ουσιες που κανουν καλο στο ψαρι και βοηθα στην προληψη ασθενιων.

Επισης βοηθα λιγο και στο μαλακωμα και την οξυτητα του νερου.

Το σαλιγγαρι παιζει αν θα το δεχτει, καλο ειναι να ειναι ηδη το σαλιγγαρι μεσα οταν θα ερθει ο κυριος.

@ poseidon11 ναι στο background οχι στο σκουροχρωμο και οτι κανει καθρεφτη, γιατι αγχωνει το ψαρι και ειναι συνεχεια στο flaring.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ, σύντομα θα παρουσιάσω το 30λιτρο μονομαχοενυδρείο μου στο οποίο τα έχω εφαρμόσει όλα ευλαβικά :) .

Τα φύλλα που εννοώ είναι αυτά, μαζεύω από τον κήπο μου που τα φυτά είναι εγγυημένα καθαρά, θα φέρνω σε κάθε συνάντηση για δοκιμή γι' αυτό...

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ!!! ;)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ, σύντομα θα παρουσιάσω το 30λιτρο μονομαχοενυδρείο μου στο οποίο τα έχω εφαρμόσει όλα ευλαβικά :) .

Τα φύλλα που εννοώ είναι αυτά, μαζεύω από τον κήπο μου που τα φυτά είναι εγγυημένα καθαρά, θα φέρνω σε κάθε συνάντηση για δοκιμή γι' αυτό...

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ!!! ;)

Θα τα πουμε σε 15 μερες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μου διαφεύγει κάτι? ;)

.....θα φέρνω σε κάθε συνάντηση για δοκιμή γι' αυτό...

:) Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

12/7 δεν είναι η επόμενη συνάντηση? :thumbup:

OK εχεις δικιο.

Νομιζα καθε 15 μερες ειναι ο καφες.

Ειχα διαβασει "Κάθε δεύτερο Σάββατο του μήνα" και νομιζα λαθος, καθε δυο Σαββατα. ;)

Μη ξεχνας οτι το Σαββατο ειναι η πρωτη φορα που ηρθα και γνωριστηκαμε :)

Link to comment
Share on other sites

:) No problem!

Μακάρι να ήταν συχνότερα, χαίρομαι να γνωρίζω από κοντά άτομα που έχω συμπαθήσει και μόνο από τα γραπτά. ;) Θα τα ξαναπούμε, έγιναν πολύ ωραίες κουβέντες προχθές!

Link to comment
Share on other sites

Delta66 για πες μου για το σκουρόχρωμο.

Δεν το ήξερα βασικά, νόμιζα πως είναι καλό να

είναι σκουρόχρωμο το background.

Ισχύει επομένως για όλα τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Delta66 για πες μου για το σκουρόχρωμο.

Δεν το ήξερα βασικά, νόμιζα πως είναι καλό να

είναι σκουρόχρωμο το background.

Ισχύει επομένως για όλα τα ψάρια?

Κοιτα θα σου πω εκ πειρας (μικρης :) ) που εχω.

Στο κοινωνικο φυτεμενο που εχω δεν υπαρχει προβλημα με το μαυρο φοντο, οταν το δοκιμασα ομως στο μονομαχο εκανε συνεχως flaring οπως με το καθρεφτη.

Και καλα μια φορα τοσο και για πολυ λιγο, για να ξυπνανε τα αιματα, μπορει να ειναι καλο για το ψαρι αλλα το συνεχες στρες δεν θα βγει σε καλο.

Το μονο μαυρο φοντο που δεν εχει προβλημα αλλα δεν μ'αρεσει εμενα η υφη του και η "πλαστικουρα" του, ειναι το μαυρο 3D φοντο της juwel http://www.juwel-aquarium.de/en/strukturrckwnde56.htm που μπαινει μεσα στο νερο ομως.

τελικα του εβαλα μια αφισουλα μπλεδιζον που ειχα και επειδη ειμαι ψιλοψειρας μπορει στο καινουριο που θα του φτιαξω να βαλω 3D αλλα ριζα http://www.juwel-aquarium.de/en/motive_bac...428.htm?cat=559 εκτος κι αν φτιαξω εγω τιποτα diy

Link to comment
Share on other sites

Βαλε στο πισω μερος του ενυδρειου σου βαλισνεριες και θα εισαι οκ με το μαυρο φοντο, εγω ετσι τους εχω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...