Jump to content

Η πρώτη μου απώλεια....


mahites9

Recommended Posts

δυστυχώς μόλις ΄συνηδητοποίησα ότι είχα την πρώτη απώλεια μετά από 8 σχεδόν μήνες αρμονικότατης συμβίωσης των 3 red belly μου με 3 πλέκο.εκεί που έβλεπα το ματς είδα τα πιράνχας να παλεύουν να φάνε ένα κομμάτι.μόλις πλησίασα κατάλαβα ΄τοι ήταν ότι απέμεινε (το κεφάλι βασικά) από το 1 πλε΄κο.....

και που νόμιζα ότι τα τάιζα συχνά.τα τάιζα μέρα παρά μέρα μία γαρίδες και μία ξηρά τροφή.λέτε να αυξήσω τη δόση της τοφής ή να ταίζω κάθε μέρα???τα πιράνχας είναι περίπου 9 μηνών.

εβαλα και μία φότο από το πλέκο μου....

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και μία φότο από το πλέκο μου....

ωχχχχχχ....να μην τις δει ο τζιμ... :);)
Link to comment
Share on other sites

Τη φωτο γιατι την εβαλες για να μας αναψεις?Γιατι δεν βγαζεις τα πλεκο απο .εκει ουτε συ αλλος τα Πιρανια

δεν ειναι ψαρια εμπιστοσυνης μπορουν χρονια να συνυπαρχουν ειρηνικα το ειδιο ειδος και στην συνεχεια

να βρεις το ενα oti to μισοεφαγαν.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο φίλος stratos. Βγάλε τους πλέκο γιατί αργά ή γρήγορα θα έχουν την ίδια τύχη. Εγώ στα δικά μου έχω βάλει aple snail και μέχρι τώρα είναι όλα μια χαρά. Μόνο μια επίθεση είχα μεταξύ τους. Αλλά έσωσα τον τραυματία (βαριά ) και τώρα το έχω μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

η συμβιωση των πιρανχα με αλλα ειδη απαιτει καποιες προυποθεσεις.

1)μεγαλο ενυδρειο

2)φυτα + ξυλα, δηλαδη κρυψωνες

3)χαμηλος φωτισμος + σωστες συνθηκες νερου (ph, θερμοκρασια κτλ), αρα λιγοτερο στρες κ λιγοτερη νευρικοτητα.

4)τα ψαρια που θα συνυπαρχουν με τα πιρανχα θα πρεπει να βρισκονται απο πριν στο ενυδρειο

5)τα πιρανχα θα πρεπει απο μικρη ηλικια να μαθουν να συνυπαρχουν με τα αλλα ψαρια που θελουμε να εχουμε στο ενυδρειο

6)κατα τη γνωμη μου κοπαδι θεωρειται τα 5 + πιρανχα για να μην εχεις το προβλημα που ειχα εγω.

7)καλο κ καθημερινο ταισμα με μεγαλη ποικιλια τροφων ακομα κ 2 φορες την ημερα.

τα παραπανω ειναι απο προσωπικη εμπειρια κ απο πολυ διαβασμα...

τωρα στην περιπτωση σου αφου δεν ξερουμε πολλα (ουτε καν το μεγεθος του pleco) προτεινω την αμεση απομακρυνση τους, αφου ειχες ενα τετοιο κρουσμα.

τα σαλιγκαρια ειναι μια λυση αλλα κ αυτη οχι σιγουρη.

υ.γ. την φωτο κακως την εβαλες

Link to comment
Share on other sites

φιλε σορυ για το υφος μου,αλλα το οτι εβαλες μια φωτογραφια ενος διαλυμενου pleco για μενα σημαινει ποσο

ενδιαφεροσουνα για αυτον...... :);):thumbup::(

με λιγα λογια εννοω πως αφου ειπες την ιστορια σου....δεν ηταν αναγκη να μας δειξεις και την φωτο....

Link to comment
Share on other sites

@ jasonation : Silence..... i'll kill you :)

@ mahites9 : ;) Βγαλε τη φωτο, δεν ξερω αν ειναι ντροπη για το φορουμ, αλλα εμενα τουλαχιστον που το διαβαζω, με προσβαλλει.

Link to comment
Share on other sites

1)από τη στιγμή που ενοχλεί τόσο πολύ να τις βγάλω αλλά δεν ξέρω πως.....αν μπορείτε πείτε μου και έχει γίνει αμέσως

2)η φότο δεν έχει να κάνει με το πόσο ενδιαφερόμουν για το πλέκο μου......και πιράνχας να ήταν που όπως υπονοείτε ενδιαφέρομαι πιο πολύ πάλι μπορεί να ανέβαζα μια φότο

3)δεν είχα καμία όρεξη να προσβάλω κάτι ή να σας θίξω.......απλά σε παλαίότερα ποστ είχα δει φότο από νεκρά ψάρια χωρίς κανένα αρνητικό σχόλιο και θεώρησα ότι καλώς ή κακώς το γεγονός έγινε και δε αλλάζει....είναι κάτι το οποίο συμβαίνει και μια φωτογραφική αποτύπωση το κρατάει τουλάχιστον στη μνήμη...υποτίθεται ότι αυτό το φόρουμ είναι για ανταλλαγή απόψεων εμπειριών και καθετί που έχει να κάνει με ενυδρεία, καλό ή κακό......δεν΄έκανα σχόλια του στυλ

''ουάου δείτε τα κόκαλα πως έιναι, πως πετάγετε το μάτι και τετοια''

και στην τελική εγώ έχασα ψάρι και όχι εσείς........

Link to comment
Share on other sites

Τα υπολοιπα pleco που ειχες μαζι με τα πιρανχας τα εβγαλες η ακομα μαζι ειναι και περιμενουν την σειρα τους?

Link to comment
Share on other sites

1)από τη στιγμή που ενοχλεί τόσο πολύ να τις βγάλω αλλά δεν ξέρω πως.....αν μπορείτε πείτε μου και έχει γίνει αμέσως

2)η φότο δεν έχει να κάνει με το πόσο ενδιαφερόμουν για το πλέκο μου......και πιράνχας να ήταν που όπως υπονοείτε ενδιαφέρομαι πιο πολύ πάλι μπορεί να ανέβαζα μια φότο

3)δεν είχα καμία όρεξη να προσβάλω κάτι ή να σας θίξω.......απλά σε παλαίότερα ποστ είχα δει φότο από νεκρά ψάρια χωρίς κανένα αρνητικό σχόλιο και θεώρησα ότι καλώς ή κακώς το γεγονός έγινε και δε αλλάζει....είναι κάτι το οποίο συμβαίνει και μια φωτογραφική αποτύπωση το κρατάει τουλάχιστον στη μνήμη...υποτίθεται ότι αυτό το φόρουμ είναι για ανταλλαγή απόψεων εμπειριών και καθετί που έχει να κάνει με ενυδρεία, καλό ή κακό......δεν΄έκανα σχόλια του στυλ

''ουάου δείτε τα κόκαλα πως έιναι, πως πετάγετε το μάτι και τετοια''

και στην τελική εγώ έχασα ψάρι και όχι εσείς........

1. θα πας στα συννημενα σου στο προφιλ σου και θα αφαιρεσεις τις φωτο αυτες.

2. ΟΚ

3. ΟΚ. εγω δεν τις ειχα δει, αν τις ειχα δει το ιδιο θα ελεγα. :)

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλεις πλέκο με πιράνχα πρέπει να έχεις πολλές κρυψ΄νες όπως ξύλα.Τα πιράνχα είναι ψάρια θηρευτές και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να τους έρθει.Μπορούν να συμβιώσουν με πλέκο εφόσον ο πλέκο είναι μεγάλος αρκετά μεγαλύτερος απο τα πιράνχα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...