Jump to content

Eleooooooosssssss


Recommended Posts

http://www.tolibra.com/test/BannerAnim.gif

ELEOS mexri k o kampourakis m tn allon sto<<koinwnia wra mhden>>vgalane g t papagalopsara

re paidia exw dei k gw vamena psaria exw diavasei arketa alla poly t lyphthika t kaimena t psaria eini apanthropoi.......!!!!!!!!!.........shmera t edeixe pros t telos opoios t eide............ :);):thumbup::(:bigemo_harabe_net-180:

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις γραφε με ελληνικα σε παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

οκ λοιπον σημερα βγαλανε προς τ τελος τς εκπομπης <<κοινονια ωρα mega>>για τα βαμενα παπαγαλοψαρα ενα μονο εχω να πω ΕΛΕΟΣ τυρανανε τα καιμενα τ ψαρια μονο και μονο για να πουλησουνε!!!!!!!!!!ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!!!!! :);):thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο που λες φιλε μου.Θα ηθελα μια μερα να πιασω εναν που τα βαφει να παρει μια 15κιλη μπογια και να αρχισω να τον βαφω.Θα του πω εγω του αρεσει ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

εεε ενταξυ τωρα μην το κανουμε και θεμα...

ασ μην ξεχναμε οτι στην δικη μασ κοινωνια πολυς κοσμος, κυριος γυναικες, βαφοντε για να ειναι πιο ομορφες....

και μην νομιζετε πως εχουν επιλογή , τους το επιβαλει ο περιγυρος.

και εγω δεν θα αγοραζα ποτε βαμενο ψαρι, ή κοραλι... αλλα δεν μπορω να τους στειλω στον Κεαδα επιδι ειναι 'ομορφοκεντικοι' ή επιφανιακοι ή οχι οσο ζωοφιλοι οσο εγω....

(η αποψη αυτή ισως παραείναι φιλελευθερη... οπως ειμαι και εγω :) )

Υ.Γ. sorry για την ορθογραφεια

Έγινε επεξεργασία - phaerimm
Link to comment
Share on other sites

εεε ενταξυ τωρα μην το κανουμε και θεμα...

ασ μην ξεχναμε οτι στην δικη μασ κοινωνια πολυς κοσμος, κυριος γυναικες, βαφοντε για να ειναι πιο ομορφες....

και μην νομιζετε πως εχουν επιλογή , τους το επιβαλει ο περιγυρος.

και εγω δεν θα αγοραζα ποτε βαμενο ψαρι, ή κοραλι... αλλα δεν μπορω να τους στειλω στον Κεαδα επιδι ειναι 'ομορφοκεντικοι' ή επιφανιακοι ή οχι οσο ζωοφιλοι οσο εγω....

(η αποψη αυτή ισως παραείναι φιλελευθερη... οπως ειμαι και εγω :) )

Υ.Γ. sorry για την ορθογραφεια

sorry φιλε,εχεις καταλαβει τον τροπο με τον οποιο φαβονται?

αλλο να το θες κι αλλο να στο επιβαλλουν!

βεβαιως και θα το κανουμε θεμα!

Link to comment
Share on other sites

το βιντεακι του ψινακι το ειδε κανεις?

ειμαστε κοινωνια τετοια, οσο ζωοφιλοι ειμαστε τοσο φιλανθρωποι

και ειναι αναγκασμενες οι γυναικες να βαφοντε(μαλια νυχια προσωπο φακοι επαφης), να τριπιουντε(μποτοξ σκουλαρικια), και να τραβιουντε με νιστερια και ολα τα συναφει...

εξαναγκασμος λεγετε οταν η κοινωνια σε περιθωριοποιει αν δεν κανεις αυτο που περιμενει απο εσενα.

τα ψαρια δεν τα εξαναγκαζουν, δεν τα πιθουν οτι χωρις χρωμα ειναι αχριστα ασχημα μηδαμινα...

δεν λεω οτι δεν ειναι χιδεο... λεω απλα οτι αυτη ειναι η κοινωνια που ζουμε

το ''να μην το κανουμε θεμα'' ειναι επιδει θα πρεπει να ντρεπομαστε περισοτερο για το πως φερομαστε στους ανθρώπους, οχι επιδει ειναι αποδεκτο να παραμορφωνουμε τα ψαρια

και παλι, αυτή ειναι η δική μου αποψη... δεν χριαζετε να συμφωνεισει κανεις

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια ομως δεν εχουν ελευθερη βουληση ουτε μπορουν να διαλεξουν.. :thumbup:

επισης οτι και να επιβαλει η κοινωνια ο ανθρωπος παντα εχει το δικαιωμα της επιλογης και της κρισης αναλογα με την προσωπικοτητα του..ολα ειναι θεμα παιδειας και ατομου..

υπαρχουν πολλες γυναικες και κοπελες που δεν τρυπιουνται και δεν βαφονται ολη την ωρα και μην σου πω οτι αρκετες ειναι και πιο ωραιες απο κατι τσιρκα που κυκλοφορουν με οτι μπορεις να φανταστεις πανω τους.. :);)

δεν το λεω για να ερθουμε σε αντιπαραθεση..απλως κανω ενα σχολιο πανω στην αποψη σου,με την οποια μπορει να μην συμφωνω σε μερικα σημεια,ειναι ομως απολυτα σεβαστη.. :(:bigemo_harabe_net-180:

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια ομως δεν εχουν ελευθερη βουληση ουτε μπορουν να διαλεξουν.. :thumbup:

επισης οτι και να επιβαλει η κοινωνια ο ανθρωπος παντα εχει το δικαιωμα της επιλογης και της κρισης αναλογα με την προσωπικοτητα του..ολα ειναι θεμα παιδειας και ατομου..

υπαρχουν πολλες γυναικες και κοπελες που δεν τρυπιουνται και δεν βαφονται ολη την ωρα και μην σου πω οτι αρκετες ειναι και πιο ωραιες απο κατι τσιρκα που κυκλοφορουν με οτι μπορεις να φανταστεις πανω τους.. :);)

δεν το λεω για να ερθουμε σε αντιπαραθεση..απλως κανω ενα σχολιο πανω στην αποψη σου,με την οποια μπορει να μην συμφωνω σε μερικα σημεια,ειναι ομως απολυτα σεβαστη.. :(:bigemo_harabe_net-180:

Ωραία τα λες Γιάννη :rasp:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω οτι ο γιαννης τα λεει πολυ ωραια

ειναι λιγο τραβηγμενο να εξισωνω την ψυχολογική πιεση που δεχοντε οι ανθρωποι να γινουν πιο εμφανισιμοι με την βιαιη αλαγη της εμφανισης ενος ψαριου που δεν μπορει καταλαβει γιατι πρεπει να γινει πιο θελκτικο εμπορευμα.

στα ψαρια δεν υπαρχει επιλογη... ισως αν μπορουσαν να επιλεξουν ... μπορει να επελεγαν να γινουν πιο πολυχρωμα πιο θελκτικα ουτος ωστε ο Κωστακης και η Αννουλα να τα φερουν στο σπιτι τους και να τα αγαπανε περισσοτερο, μπορει αυτη η αγαπη να είναι αυτο που χριαζετε ενα αχρωμο ψαρακι που δεν του δινει κανεις σημασια...

παντος καπως ετσι δουλευει για τους ανθρωπους... και εμεις θεωρουμαστε νοημονες (τρομαρα μας)

(το παρακανα παλι... :) )

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε εδώ .

Η δικιά μου η άποψη είναι οτι όσο και να φωνάζουμε εμείς δεν πρόκειται να γίνει τίποτα απολύτως .

Είναι καθαρά θέμα παιδείας των νεοελλήνων και όχι μόνο .

Δειται σε πόσα άλλα πράγματα γύρω μας υπάρχει αυτή η έλλειψη σεβασμού .

Απο τα μικρά και απλά ξεκινήστε και θα καταλάβετε οτι δεν υπάρχει ο σεβασμός από όλους μας στο βαθμό που θα έπρεπε να είναι , ακόμα και σαν τρόπος που γράφει ο κάθε ένας μας εδώ .

Γενικά πάντως δεν έχουμε εκπαιδευτή στο να κατανοούμε την αρμονία γύρω μας .

Link to comment
Share on other sites

το βιντεακι του ψινακι το ειδε κανεις?

ειμαστε κοινωνια τετοια, οσο ζωοφιλοι ειμαστε τοσο φιλανθρωποι

και ειναι αναγκασμενες οι γυναικες να βαφοντε(μαλια νυχια προσωπο φακοι επαφης), να τριπιουντε(μποτοξ σκουλαρικια), και να τραβιουντε με νιστερια και ολα τα συναφει...

εξαναγκασμος λεγετε οταν η κοινωνια σε περιθωριοποιει αν δεν κανεις αυτο που περιμενει απο εσενα.

τα ψαρια δεν τα εξαναγκαζουν, δεν τα πιθουν οτι χωρις χρωμα ειναι αχριστα ασχημα μηδαμινα...

δεν λεω οτι δεν ειναι χιδεο... λεω απλα οτι αυτη ειναι η κοινωνια που ζουμε

το ''να μην το κανουμε θεμα'' ειναι επιδει θα πρεπει να ντρεπομαστε περισοτερο για το πως φερομαστε στους ανθρώπους, οχι επιδει ειναι αποδεκτο να παραμορφωνουμε τα ψαρια

και παλι, αυτή ειναι η δική μου αποψη... δεν χριαζετε να συμφωνεισει κανεις

Τελειως φιλικα θα πω γιατι διαφωνω με το σκεπτικο σου.

Εδω τυγχανει να μιλαμε για ψαρια.

Θα μπορουσα και γω να πω, μα τι λετε ρε παιδια, σας πειραζουν τα βαμμενα ψαρια και οτι δεν ειμαστε φιλανθρωποι και και και....., και δεν σας πειραζει που μου εσκασε το λαστιχο στο αμαξι?

Ο καθενας με τον πονο του.

Εδω μιλαμε λοιπον για τα ψαρια που δεν εχουν προβλημα με την εμφανιση τους για να την αλλαξουν οπως καποιες κυριες, τα οποια τα παιρνουν με το ζορι και τα βαφουν.

Εδω μπορεις να δεις το "ιστιτουτο καλλονης"

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...em.php?news=957

και εδω μπορεις να δεις τι γινεται εναντιον αυτου του γεγονοτος

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...em.php?news=513

(αντε για να δουμε στη λιστα και ελληνικο σημαιακι με ελληνικα μαγαζια που δηλωνουν συμμαχια)

"Those shops who sign our pledge agreeing not to stock dyed fish will receive a poster to display in their shop, and we'll print their names in the magazine and on the website."

Εγω θα προτιμουσα να ψωνισω απο τα μαγαζια που εχουν αυτο το ποστερ. :)

@ phaerimm Το θεμα της φιλανθρωπιας που θιγεις ειναι πολυ σημαντικο και πιο σοβαρο απο τα βαμμενα ψαρια αλλα θα το συζητησουμε σε αλλο θεμα ;)

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο ειναι η δημοκρατια και το να εισαι φιλελευθερος,αρκει να εχεις μετρα και σταθμα τα οποια δεν θα κατακρεουργουν την φυση και την ανθρωποτητα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω πως μια φορα εμεις ΟΣΟ και να το συζηταμε εδω δεν προκειται να γινει τιποτα και αυτα που λετε για ελευθερες βουλησεις ειναι ολοσωστα αλλα...........εντελως φιλικα επιτρεψτε μου να διαφωνησω με οσους αναφερονται στις γυναικες.παιδια τις γυναικες κανεις δεν τις εξαναγκαζει να βαφτουν,μονες τους το επιλεγουν.και κατι ακομα οι βαφες που χρησιμοποιουνται απο τις γυναικες δεν ειναι καρκινογονες κατι εντελως αντιθετο με αυτες των ψαριων..........οι οποιες μεγαλωνουν και τον βαθμο θνησιμοτητας των ψαριων οπου βαφονται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :);) ....

Link to comment
Share on other sites

μηπως.... αν βρισκαμε εναν τροπο...

να συγκεντροσουμε ονοματα, και το ποσο που ξοδευει ο καθεις μας για τα ενυδρεια του(τον τζιρο μας)... με ρητή δηλωση πως θα προτιμουμε τα μαγαζια που δεσμευοντε να μην φερνουν 3-4 προιοντα...

το συγκεκριμενο φορουμ εχει αρκετα μεγαλη δυναμη στην ελληνικη αγορα.

2-3 μαγαζια ειμαι σιγουρος οτι θα δεσμευτουν.... φτανει να μην ειμαστε πολυ απαιτιτικοι... κατι σαν σγκεντρωση ηλεκρτονικων υπογραφων.

ειμαι σιγουρος πως καποιοι καινουργοι για προβολη και μονο θα το εκαναν.... και καποιοι παλιοτεροι δεν τα θελουν αλλα ειναι επιχειριματιες πρεπει να τους δειξουμε οτι κερδιζουν κατι για να παρουν τετοια δεσμευση.....

βαμενα ψαρια, βαμενα κοραλια, fish piercing... 20040201.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...