Jump to content

Πως θα στήσω ένα μικρο ενυδρειάκι??


Recommended Posts

Πρίν λίγες μέρες μου έκαναν ένα μικρό ψαράκι δώρο.... το συγκεκριμένο ψαράκι δεν είχε καλό τέλος...Οι λόγοι είναι φαντάζομαι γνωστοί, λίγο πολύ απ΄ότι διάβασα είχανε και άλλοι την ίδια τραγική εμπειρία με εμένα.

Το προηγούμενο ψαράκι δεν κατάφερα να σώσω... Παρ'ολα αυτά μου μπήκε το μικρόβιο... Αποφάσισα λοιπόν, αφού δεν κάνω κάτι καλύτερο στη ζωή μου αυτές τις ημέρες να στήσω ένα μικρό ενυδρείο... (12Λ, καθαρά 10Λ)απο την αρχή. Έμαθα για τον κύκλο του αζώτου και για το στήσιμο του ενυδρείου με αμμωνία (να είναι καλά ο delta που μου έδωσε τα φώτα του και όλα τα παιδία που με βοήθησαν και στην αναγνώριση του ψαρίου μου...) και απο αύριο κίολας θα πάω να προμηθευτώ ότι μου είναι απαραίτητο για το στρώσιμο...

Υπάρχει ένας περιορισμός όμως... Λόγω οικονομικών δυσχεριών (...δεν κάνω κάτι καλύτερο αυτές τις μέρες στη ζωή μου....) δεν μπορώ να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο... Οπότε θέλω τη συμβουλή σας όσον αφορά το τι ψαράκι να πάρω που να μπορεί να ζήσει σε ένα μικρό ενυδρείο μέχρι να μπορέσω να του αγοράσω ένα μεγαλύτερο και κατά προτίμηση να είναι "ανθεκτικό" ψαράκι....

"Ακούω" τις προτάσεις σας και τη γνώμη σας!!!

:);):thumbup::(:bigemo_harabe_net-180::rasp::D:angry2::angry2::thumbup::):):):):)

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα φιλτρακι με ρυθμιζομενη ροη,ενα θερμαντικο σωμα που να χωρα στο ενυδρειο,μια μικρη ριζα,

δεσε επανω στην ριζα μια anubia nana,βαλε χαλικακι,στρωσε το φιλτρο,διαλεξε ενα ομορφο μονομαχο

και απολαυσε τον.

Link to comment
Share on other sites

Ένα εντυπωσιακό μονομάχο σκέφτομαι... με κανένα τρελό χρώμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Προμηθεύσου τα παραπάνω....για πραγματικά

μετά.....θα απολαύσεις και εσύ το ψάρι σου...

και το ψάρι το καινούριο σπίτι που του ετοιμμάζεις.

Καλή συνέχεια και κράτα μας ενήμερους :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην βάλεις ρίζα σε τόσα λίγα λίτρα(και εγώ τόσα έχω με μονομάχο) γιατί θα κλείσει όλο το ενυδρειάκι... άσε που δε θα βρεις κιόλας μια τόσο μικρή ρίζα εύκολα. Θα σου έλεγα να βάλεις όσα πιο πολλά φυτά μπορείς να το κάνεις μία μίνι ζουγκλίτσα. Από φυτά κάνε μια έρευνα στο site και δες όσα έχουν χαμηλές απαιτήσεις και επέλεξε ανάλογα με το γούστο σου... καλή αρχή και από ε΄μενα και θα δεις σύντομα ότι οι μονομάχοι είναι πολύ ωραία ψάρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι και αυτή μια άποψη.

Έχω παρατηρήσει όμως στον δικό μου μονομάχο,

πως στη μη ασβεστολιθική πέτρα που του έχω...

την χρησιμοποιεί...για ''ξεκούραση'' και πολλές φορές για να κρύβεται.

Έχω επίσης δει σε μικρό ενυδρείο μικρή ρίζα στημένη σαν αψίδα...και εκεί

της συμπεριφέρεται ο μονομάζος...ανάλογα.

Λίγα φυτά προτείνω στο μονομαχο-ενυδρειάκι. Τα απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα για τον κύκλο του αζώτου και για το στήσιμο του ενυδρείου με αμμωνία

Εχει απορριφθεί η μέθοδος αυτή .

Link to comment
Share on other sites

O κύκλος του αζώτου...ισχύει όπως τον έμαθες.

Υπάρχουν πλέον στην αγορά σκευάσματα που

χρησιμεύουν στο στρώσιμο του ενυδρείου (δλδ του φίλτρου)

Χρησιμοποιείς αυτά, τα οποία κυκλοφορούν ως ''ζωντανά βακτήρια''

και με τη βοήθεια του αντιχλωρίου....ξεκινάς το ενυδρειάκι σου :)

Link to comment
Share on other sites

Διότι δεν είναι σωστό να βάζουμε στο νερό ουσίες που είναι δηλητηριώδεις .

Αλλωστε τα βακτήρια που θέλουμε να δημιουργηθούν σε 40 ημέρες και να έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος τους θα γίνει .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=108162

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

stav, θερμαντηρας σε ενυδρειο 10 λιτρων;...

Link to comment
Share on other sites

stav, θερμαντηρας σε ενυδρειο 10 λιτρων;...

Why not?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν το έχω ψάξει ποτέ...

αλλά υπάρχουν θερμαντήρες για τόσα λίγα λίτρα;

Επίσης, εκτός από τους περιορισμούς του κάθε θερμαντήρα σε λίτρα ( δλδ από τόσα μέχρι τόσα lt.)

γράφουν με έντονα γράμματα να μην μπαίνουν σε μικρά ενυδρεία, πόσο μάλλον πλαστικές κατασκευές.

Δε νομίζω ότι υπάρχουν γυάλινα στα Petshop των 10lt.

Klik το δικό σου τι είναι;

Για πες μας...προχωράει καλά και τι έχεις κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα γυαλινο 8λτ που δεν χρησιμοποιω, αν το θελει η φιλη μας μπορω να της το δωσω... Εχω ηδη ενα 125λτ και ενα 70 λτ μεσα στο δωματιο μου και αν εβαζα και το 8λτ και το 25λτ που εχω θα με πεταξουν εξω απο το σπιτι :wootwoot: και θα κοιμαμαι μεσα σε γυαλα :wootwoot::) Χμμμ :chair: τωρα που το σκεφτομαι μπορει να ειναι και ωραια :chair:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Τα τροπικα ψαρια (οπως ο μονομαχος που αναφερθηκε πιο πανω) απαιτουν συγκεκριμενη θερμοκρασια για τη διαβιωση τους.

Αν δεν μπαινει θερμαντηρας στο ενυδρειο δεν φταιει ο θερμαντηρας αλλα το ενυδρειο δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν το έχω ψάξει ποτέ...

αλλά υπάρχουν θερμαντήρες για τόσα λίγα λίτρα;

Επίσης, εκτός από τους περιορισμούς του κάθε θερμαντήρα σε λίτρα ( δλδ από τόσα μέχρι τόσα lt.)

γράφουν με έντονα γράμματα να μην μπαίνουν σε μικρά ενυδρεία, πόσο μάλλον πλαστικές κατασκευές.

Δε νομίζω ότι υπάρχουν γυάλινα στα Petshop των 10lt.

Klik το δικό σου τι είναι;

Για πες μας...προχωράει καλά και τι έχεις κάνει;

Είναι γυάλινο, 10λίτρα με πλαστικό καπάκι....

Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστευω οτι η ριζα ισως μπουκωσει καπως το ενυδρειο.εκτος αν μπορεσεις να βρεις καμια ριζα πιο.. μικροκαμωμενη.πολλα φυτα, απο την αλλη, θα δωσουν καλυτερο αποτελεσμα αλλα και τις απαραιτητες κρυψωνες στο ψαρακι.

ο θερμαντηρας ειναι απαραιτητος ,οπως σου ειπαν και τα παιδια παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...