Jump to content

Προτάσεις για το νέο ενυδρείο;


Recommended Posts

Τελικά δεν μπορώ να περιμένω. :D Εκτός από τις έννοιες που έχω με τα άλλα ενυδρεία θέλω να κάνω ένα ΔΙΚΟ ΜΟΥ, με το δικό μου στίγμα.

Σκέφτομαι για ένα κοινωνικό 100Χ40Χ50 με εξωτερικό EHEIM 2217, πυκνοφυτεμένο (αν και πρώτη επαφή με ζωντανά φυτά), βάση ιδιοκατασκευή.

Ο τζαμάς πιστεύω είναι η εύκολη λύση, αν και θα ήθελα να το κάνω μόνος μου (βλέπε http://tsamisaquarium.com/Selides/Themata/kataskEnydr.htm). Χρειάζονται κόντρες ; (που δεν συμπαθώ). :D

Μπορώ να κάνω βάση-σκάφη να περιβάλλει τον πάτο του ενυδρείου και πώς (plexiglass;)

Κανένα καλό μαγαζί (φτιάξτο μόνος σου) για την ξύλινη βάση-ντουλάπια (βλέπε http://tsamisaquarium.com/Selides/Themata/kat_base.htm) ή μήπως υπάρχει στην αγορά κάτι καλό και φτηνό;

Και το θέμα που με καίει...κατασκευή καπακιού! Υπάρχει κάποιο άρθρο για βήμα-βήμα κατασκευή;

Ο φωτισμός να είναι 3Χ20; (φυτά χαμηλών απαιτήσεων). Για effex καλά δεν θα ήταν και μία λάμπα νυκτός;

Βιβλιογραφία υπάρχει για την κατασκευή;

Μην με απογοητεύσετε..περιμένω πολλά από εσάς! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

θα σου απαντήσω ένα ένα στα ερωτήματά σου...

Ανάλογα με το τζάμι που θα χρησιμοποιήσεις εξαρτάται και το αν θα βάλεις κόντρες. Εγώ προσωπικά θεωρώ τις κόντρες απαραίτητες σε όλες μου τις κατασκευές ενυδρείων, κι αυτό γιατί με κάνουν να κοιμάμαι ήσυχος. Πιστεύω πάντως ότι με 10άρι τζάμι και κόντρες πάνω κάτω είσαι υπερκαλυμένος.

Ποιος ο λόγος να βάλεις σκάφη κάτω από τον πάτο του ενυδρείου? Για τυχόν διαρροές? Δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητά της...

Σχετικά με το καπάκι μπορείς να δεις το σχετικό link ΕΔΩ και ΕΔΩ.

Όσον αφορά τη λάμπα νυκτός, μην πάρεις καμιά σαν αυτές των ντισκοτέκ :D Μπορείς να πάρεις Cold cathode blue για υπολογιστή και να την εφαρμόσεις στο καπάκι. Το έχω κάνει και δουλεύει καλά. Για τις υπόλοιπες λάμπες είσαι λίγο χαμηλά για πυκνοφυτεμένο (περίπου 0,3 Watt/lt). Εξαρτάται τι φυτά θα βάλεις μέσα. Πες μας τι φυτά σκέφτεσαι να βάλεις για να βρούμε λύση.

Όσο για την ξύλινη βάση που σκέφτεσαι να φτιάξεις υπολόγισε ότι θα πρέπει να μπορεί να σηκώσει γύρω στα 400 κιλά. Άρα πρέπει να είναι safe. Πρόσεξέ την :D

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να βάλεις σκάφη κάτω από τον πάτο του ενυδρείου? Για τυχόν διαρροές? Δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητά της...

Όσον αφορά τη λάμπα νυκτός, μην πάρεις καμιά σαν αυτές των ντισκοτέκ :D Μπορείς να πάρεις Cold cathode blue για υπολογιστή και να την εφαρμόσεις στο καπάκι. Το έχω κάνει και δουλεύει καλά. Για τις υπόλοιπες λάμπες είσαι λίγο χαμηλά για πυκνοφυτεμένο (περίπου 0,3 Watt/lt). Εξαρτάται τι φυτά θα βάλεις μέσα. Πες μας τι φυτά σκέφτεσαι να βάλεις για να βρούμε λύση.

Όσο για την ξύλινη βάση που σκέφτεσαι να φτιάξεις υπολόγισε ότι θα πρέπει να μπορεί να σηκώσει γύρω στα 400 κιλά. Άρα πρέπει να είναι safe. Πρόσεξέ την :D

10793[/snapback]

Καλησπέρα και σε σένα Γιάννη.

Υπέθετα πως με την σκάφη θα αγγαλιάζεται καλήτερα το ενυδρείο και ίσως να ελάφρυνε τις πλευρές από το φορτίο και την πίεση. Μάλλον νόμιζα λάθος.

Όσον αφορά το καπάκι, θα μπω στα site και θα τα μελετήσω.

Για λάμπα νυκτός έχω διαβάσει για την blue light αν δεν κάνω λάθος.

Για φυτά σκέφτομαι όλες τις Anubias, Microsorium Pteropus, Riccia fluitans, Ceratophyllum demersum, Rotala rotundifolia, Hemianthus micranthemoides, Ludwigia repens, Lysimachia nummularia, Elodea (Egeria) densa, Hygrophila corymbosa "Siamensis". Αν όχι όλα, κάποια από αυτά.

2 λύσεις έχω για τη βάση: ή χοντρά MDF (25mm) ή μεταλλικό σκελετό (dexon) ντυμένα με MDF.

Link to comment
Share on other sites

Από τα φυτά που γράφεις κάποια είναι χαμηλών και κάποια υψηλών απαιτήσεων. Εγώ θα πρότεινα καμία λάμπα παραπάνω ή τουλάχιστον να το έχεις προβλέψει... έτσι ώστε να φθάσεις 0.5w/lt. Αν έχεις παραπάνω μπορείς να τις διαχείριστεις, αν έχεις λιγότερες τότε άντε να κάνεις πατέντες σε στημένο ενυδρείο.

Επίσης, θα προτιμούσα ένα 2ο φίλτρο. Ίσως δύο 2215. Ή ένα και ένα.

Φιλικά, Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το 2ο φίλτρο... Το ένα 2217 θα γυρίζει το νερό του ενυδρείου σου περίπου 5 φορές την ώρα, καλή κυκλοφορία... Θα μπορούσες για αρχή να ξεκινήσεις με ένα 2217 και αν στην πορεία δεις ότι χρειάζεσαι δεύτερο για backup ή ακόμα περισσότερη κυκλοφορία πας και σε ένα δεύετερο 2217. Δεν βρίσκω το λόγο να πας από την αρχή σε 2 2215 μια και ανεβάσει την τιμή. Αν από την άλλη δεν έχεις πρόβλημα οικονομικό... τι να πω πάρε 2 2217 και ρυθμίζεις τη ροή τους με βάνα.

Σχετικά με τα φώτα... Γιατί λες ότι θα βάλεις 3χ20W? Αφού χώρο θα έχεις. Μπορείς να πας σε 3χ30W που είναι σε μήκος περίπου 92 εκ. Άρα θα έχεις 90W σε Τ8 δηλ 0.45W/lt. Ή αν θες μπορείς να πας σε Τ5 για καλύτερη απόδοση και πιο φωτεινές ή ακόμα και σε συνδυασμό αυτών αφού το καπάκι θα το φτιάξεις μόνος σου και δεν θα χεις πρόβλημα χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το 2ο φίλτρο... Το ένα 2217 θα γυρίζει το νερό του ενυδρείου σου περίπου 5 φορές την ώρα, καλή κυκλοφορία... Θα μπορούσες για αρχή να ξεκινήσεις με ένα 2217 και αν στην πορεία δεις ότι χρειάζεσαι δεύτερο για backup ή ακόμα περισσότερη κυκλοφορία πας και σε ένα δεύετερο 2217. Δεν βρίσκω το λόγο να πας από την αρχή σε 2 2215 μια και ανεβάσει την τιμή. Αν από την άλλη δεν έχεις πρόβλημα οικονομικό... τι να πω πάρε 2 2217 και ρυθμίζεις τη ροή τους με βάνα.

10804[/snapback]

Καλησπέρα σε όλους.

1. Εάν έβαζα συστοιχεία σφουγγάρια στο ενυδρείο με δυνατό κυκλοφορητή και το EHEIM 2217 δεν θα ήμουν καλυμένος από φίλτρανση;

2. Ενδύκνειται η τρύπα στον πάτο για το φίλτρο;

3. Γιάννη, τί εννοείς όταν λες "φορμάικα" για την κατασκευή του 30lt ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

1. Εάν έβαζα συστοιχεία σφουγγάρια στο ενυδρείο με δυνατό κυκλοφορητή και το EHEIM 2217 δεν θα ήμουν καλυμένος από φίλτρανση;

2. Ενδύκνειται η τρύπα στον πάτο για το φίλτρο;

3. Γιάννη, τί εννοείς όταν λες "φορμάικα" για την κατασκευή του 30lt ενυδρείου;

10959[/snapback]

1. και με το 2217 σκετο εισαι καλυμενος.......για αρχη .

2. δεν θα το συνιστουσα :D

υ.γ. για το θεμα καπακι νομιζω οτι υπαρχει σχετικο αρθρο στις σελιδες που αναφερεις...

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

...

2. Ενδύκνειται η τρύπα στον πάτο για το φίλτρο;

3. Γιάννη, τί εννοείς όταν λες "φορμάικα" για την κατασκευή του 30lt ενυδρείου;

10959[/snapback]

Όσο για την τρύπα στον πάτο, εξαρτάται ποιος θα στην κάνει και πως θα τη στεγανωποιήσει... Εγώ έχω 4 των τριών εκ διάμετρο και 1 των 5 εκ διάμετρο και όλα είναι τέλεια. Αλλά εξαρτάται ποιος θα τις κάνει. Αν είναι να τις κάνεις μόνος σου και δεν έχεις ξανακάνει... άστο καλύτερα :D

Όταν λέω φορμάικα, εννοώ λεπτό φύλλο ξύλου που λέγεται έτσι (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα,

Όσον αφορά τη λάμπα νυκτός, μην πάρεις καμιά σαν αυτές των ντισκοτέκ :D Μπορείς να πάρεις Cold cathode blue για υπολογιστή και να την εφαρμόσεις στο καπάκι. Το έχω κάνει και δουλεύει καλά.

10793[/snapback]

Γιάννη καλημέρα. Έχω μία ερώτηση:

Την Cold cathode blue την έχεις βάλει με μετασχηματιστή; Πως παρέχεις ρεύμα; :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νεκτάριε,

την cold cathode την έχω βάλει σε ένα μετασχηματιστή (power pack) που το έχω ρυθμίσει στα 12 V με τον γνωστό τρόπο κόψε-ράψε! Έκοψα τα καλώδια κοντά στο βύσμα που είναι για pc και εκεί κόλλησα (με κολλητήρι) τα καλώδια του μετασχηματιστή - αφού πρώτα μέτρησα να δω ποιο είναι το θετικό και ποιο το αρνητικό!

ΠΡΟΣΟΧΗ στην πολικότητα, αλλιώς μπορείς να το κάψεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νεκτάριε,

την cold cathode την έχω βάλει σε ένα μετασχηματιστή (power pack) που το έχω ρυθμίσει στα 12 V με τον γνωστό τρόπο κόψε-ράψε!

12453[/snapback]

Καλημέρα Γιάννη.

Με 7euro, έναν παλιό μετασχηματιστή και λίγο μαστροχάλασμα έχω ένα τέλειο αισθητικό αποτέλεσμα. Παρ' ότι άχαρο το 60άρι μου με τα πλαστικά φυτά, με "πανσέληνο" είναι χάρμα οφθαλμών.

Σ' ευχαριστώ για την ωραία ιδέα! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιάννη.

Με 7euro, έναν παλιό μετασχηματιστή και λίγο μαστροχάλασμα έχω ένα τέλειο αισθητικό αποτέλεσμα. Παρ' ότι άχαρο το 60άρι μου με τα πλαστικά φυτά, με "πανσέληνο" είναι χάρμα οφθαλμών.

Σ' ευχαριστώ για την ωραία ιδέα! :D

12562[/snapback]

No problem :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...