Jump to content

Μέσα στο φίλτρο βάζω το καλτσάκι με την τύρφη ή σε μια γωνιά του ενυδρείου


Recommended Posts

:) Καλημέρα. Θέλω να ρίξω το Ph και έβαλα το σακουλάκι με την τύρφη σε μια γωνία του του ενυδρείου μου 180 λίτρα. Είναι σε φάση στρωσίματος. Το Ph του ήταν 8 θέλω να το κατεβάσω λίγο. Το έχω βάλει σε μία γωνία του ενυδρείου μου. Εκανα καλά; Πόσες μέρες πρέπει να το έχω μέσα. Πότε να το βγάλω; Αν φθάσει 7-7.5 Ph θα σταθεροποιηθεί αν το βγάλω; Και πότε πρέπει να το ξαναβάλω και για πόσεις μέρες; Εχω ελάχιστη αμμωνία - μηδενισμένα νιτρώδη - και νιτρικά 12. Ευχαριστώ εκ των προτέρων;
Link to comment
Share on other sites

την τυρφη την βαζεις στο φιλτρο.την αλλαζεις καθε μηνα με νεα(αναλογα το τι σου προτεινει ο κατασκευαστης)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι της Jwell Vission 180. Το αγόρασα από το Waterin. Οταν λες ο κατασκευαστής τι εννοείς....

Υπάρχει κ κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω.... από την εταιρεία του ενυδρείου ή το μαγαζί που το πήρα; :)

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να την χρησιμοποιεις συνεχεια για να εχεις το επιθυμητο ΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αυτό θα κάνω κ συγνώμη για τις περίεργες ερωτήσεις που κάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

οταν θελεις να ασχοληθεις με ενυδρεια κακο ειναι να μην ρωτας.πρεπει να ρωτας για να μαθεις.κανενας αλλωστε δεν γεννηθηκε γνωριζοντας αλλα εμαθε στην συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά μερικές φορές αισθάνομαι ότι είμαι πολύ μα πολύ στην αρχή. Και αυτό συμβαίνει από την στιγμή που άρχισα να διαβάζω σχετικά με τις απαιτήσεις του ενυδρείου. Τελικά έχει πολύ ενδιαφέρον το να φτιάξεις ένα ενυδρείο.

Εχω κολλήσει κ ασχολούμαι συνέχεια με αυτό όταν εχω χρόνο. Τα λέμε. ;):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...