Jump to content

Ροή νερού και φιλτράρισμα


Recommended Posts

Όπως λοιπόν το φιλοσοφούσα το θέμα :D μου προέκυψε η εξής απορία:

Έχω ένα εξωτερικό φίλτρο 2026 professionel II της eheim. Αυτό λοιπόν έχει ρυθμιζόμενη ταχύτητα ροής νερού. Για τη σωστή φίλτρανση του ενυδρείου παίζει ρόλο η ταχύτητα ροής, η χωρητικότητα του κάδου του φίλτρου ή και τα δύο;;;

Μήπως ξέρει κανείς που πρέπει να ρυθμίσω το λεβιεδάκι του φίλτρου ώστε να έχω σωστή φίλτρανση για ενυδρείο 200 λίτρων μικτών; :D

Μεγάλο μπερδεγουεη!

:D (δεν κολλάει πουθενά, απλά το είδα και μου άρεσε!)

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο παίζουν ρόλο. Η ταχύτητα ροής για να μπορεί να έχει κίνηση το νερό του ενυδρείου σε όλα τα σημεία και να μπορεί να αναδεύει την επιφάνεια σε όλο το μήκος του ενυδρείου για την σωστή οξυγόνωση του νερού. Συνήθως παίρνουμε φίλτρο με αντλία ικανή να γυρνάει τα λίτρα του ενυδρείου μας 4 με 5 φορές την ώρα (προσωοικά προτιμώ 5). Έχω ένα 2024 με αντλία 750lt/h για ένα 120 λιτ ενυδρείο και στο μήνα επάνω αρχίζει και μπουκώνει. Αν στα σηκώνει όλα στο ενυδρείο, μειώνεις την ροή και ανάλογα με το μπούκωμα την αυξάνεις σταδιακά. Ξεκίνα από την μισή ροή. Ο κάδος παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο στην βιολογική φίλτρανση, ο δικός σου είναι υπεράρκετος για τα λίτρα σου, μπορείς να έχεις και μικρό overstocking από ψάρια, θα το αντέξει άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...