Jump to content

Γκαπυ


kota

Recommended Posts

Καλημερα σε ολουςσας να με ξανα και πολυ χαρουμενος αφου τα Γκαπυ μου γεννησαν μικρα! :);)

Αποφασισα να μην τα βαλω στην γεννηστρα αφου μου ειχατε πει!!

8α η8ελα να μου πειται κα8ε ποτε να τα ταιζω ποσο και χρησιμες πληροφοριες!!

Ειναι παρα μα παρα πολυ γλυκα!

Τα βλεπω μες στο ενυδρειο και τα μεγαλα τα Γκαπυ δεν τα κινηγανε (καμια φορα σπανια) αλλα αυτα ειναι γρηγορα και ξεφεβγουν!!

Ειναι τελεια σας παρακαλω πολυ συμβουλες!!!

Α και τα ταισα πριν απο λιγο ελπιζω να φαγανε τα μικρα!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τα μικρά σου!Θα πρέπει να τα ταίζεις με την ίδια τροφή όπως και τα μεγάλα guppy αλλά την τροφή να την τρίβεις ώστε να παίρνει μορφή σκόνης για να την τρώνε τα μικρά.Επίσης μπορείς να βάλεις κερατόφυλλο (αληθινό υδρόβιο φυτο)για να μπορούνε τα μικρά σου να κρύβονται απο τυχόν επιθέσεις των ενήλικων ψαριών. Τάιζέ τα 3 φορές την ημέρα και κανε 15-20% αλλαγή νερού κάθε 3 ημέρες.Επίσης προτείνω (αν και θα σου βρομίσει λίγο το ενυδρείο) να τα ταίζεις που και που με κροκό αυγού.Για περισσότερες πληροφορίες για τον κροκό αυγού διάβασε παρακάτω:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=15042&hl=

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τα μικρά σου!Θα πρέπει να τα ταίζεις με την ίδια τροφή όπως και τα μεγάλα guppy αλλά την τροφή να την τρίβεις ώστε να παίρνει μορφή σκόνης για να την τρώνε τα μικρά.Επίσης μπορείς να βάλεις κερατόφυλλο (αληθινό υδρόβιο φυτο)για να μπορούνε τα μικρά σου να κρύβονται απο τυχόν επιθέσεις των ενήλικων ψαριών. Τάιζέ τα 3 φορές την ημέρα και κανε 15-20% αλλαγή νερού κάθε 3 ημέρες.Επίσης προτείνω (αν και θα σου βρομίσει λίγο το ενυδρείο) να τα ταίζεις που και που με κροκό αυγού.Για περισσότερες πληροφορίες για τον κροκό αυγού διάβασε παρακάτω:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=15042&hl=

Παιδια 8α η8ελα να ρωτησω αν καποιος ξερει ποσο καιρο 8ελει ενα Γκαπυ για να μεγαλωσει????

Απο τα Γκαπυ μου που γεννησαν μονο 1 επιβιωσε :);) και το εχω 9 ημερες και το βλεπω να μεγαλωσε απο την πρωτη στιγμη που το ειδα σε καμια 10 ημερες λετε να μεγαλωσει??

Για να μην μπορουν να το φανε τα μεγαλα μου Γκαπυ!

Έγινε επεξεργασία - kota
Link to comment
Share on other sites

Bάλε φυτά... limnophyla, ceratophyllum, cabomba, java moss είναι από τα ιδανικότερα για κρυψώνες και βόσκημα. Θα σου μεγαλώνουν περισσότερα και γρηγορότερα αφού τρώνε συνεχώς οργανισμούς που δεν βλέπεις και ζούν στα φυτά. (βιοφίλμ, άλγες, πρωτόζωα...) Και το στρές θα είναι μικρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Bάλε φυτά... limnophyla, ceratophyllum, cabomba, java moss είναι από τα ιδανικότερα για κρυψώνες και βόσκημα. Θα σου μεγαλώνουν περισσότερα και γρηγορότερα αφού τρώνε συνεχώς οργανισμούς που δεν βλέπεις και ζούν στα φυτά. (βιοφίλμ, άλγες, πρωτόζωα...) Και το στρές θα είναι μικρότερο.

Ναι ομως δεν μου απαντησες στην ερωτηση μου.

Δεν μπορω να βρω φυτα τα ξεχναω!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 8α η8ελα να ρωτησω αν καποιος ξερει ποσο καιρο 8ελει ενα Γκαπυ για να μεγαλωσει????

Απο τα Γκαπυ μου που γεννησαν μονο 1 επιβιωσε :);) και το εχω 9 ημερες και το βλεπω να μεγαλωσε απο την πρωτη στιγμη που το ειδα σε καμια 10 ημερες λετε να μεγαλωσει??

Για να μην μπορουν να το φανε τα μεγαλα μου Γκαπυ!

1) Τα γκάπι δυστυχώς αργούν να μεγαλώσουν είμαι στούς 3 μήνες και το μέγεθος του μεγαλύτερου είναι 1,5cm περίπου και αρχίζουν να διακρίνονται τα χρώματα ουράς και σώματος

2) Τα μικρά που γενήθηκαν στο ενυδρείο ελεύθερα δεν επέζησαν το πολύ ενα ???

3) Ολα τα μικρά που γενήθηκαν σε γενετήστρα και τα κράτησα τουλάχιστων 1.5 μήνα σε αυτήν ζούν όλα .

Τα παρακολουθείς καλύτερα και τα ταίζεις πιο ποιοτηκά .

4) η διατροφή στην γενετήστρα είναι πιο καλή και ταίζεις μόνο τα μικρά γκαπι με τροφές , κρόκο κ.λ.π.

συνήθως τα μεγάλα γκάπι τρώνε τα περισσότερα και τα μικρά μένουν νηστικά ή τα τρώει κανα μεγάλο γκαπι τα μικρά .

Πιστέυω πως τους 2 πρώτους μήνες καλό είναι τα μικρά γκαπι να βρήσκονται χώρια απο τα μεγάλα γκάπι .

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

1) Τα γκάπι δυστυχώς αργούν να μεγαλώσουν είμαι στούς 3 μήνες και το μέγεθος του μεγαλύτερου είναι 1,5cm περίπου και αρχίζουν να διακρίνονται τα χρώματα ουράς και σώματος

2) Τα μικρά που γενήθηκαν στο ενυδρείο ελεύθερα δεν επέζησαν το πολύ ενα ???

3) Ολα τα μικρά που γενήθηκαν σε γενετήστρα και τα κράτησα τουλάχιστων 1.5 μήνα σε αυτήν ζούν όλα .

Τα παρακολουθείς καλύτερα και τα ταίζεις πιο ποιοτηκά .

4) η διατροφή στην γενετήστρα είναι πιο καλή και ταίζεις μόνο τα μικρά γκαπι με τροφές , κρόκο κ.λ.π.

συνήθως τα μεγάλα γκάπι τρώνε τα περισσότερα και τα μικρά μένουν νηστικά ή τα τρώει κανα μεγάλο γκαπι τα μικρά .

Πιστέυω πως τους 2 πρώτους μήνες καλό είναι τα μικρά γκαπι να βρήσκονται χώρια απο τα μεγάλα γκάπι .

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!! :)

Οποτε να βαλω το 1 μικρο μου Γκαπυ μονο του στην γεννηστρα???

Να ρωτησω και κατι αλλο αν το βαλλω στην γεννηστρα ποσο και κα8ε ποτε 8α το ταιζω??? Εχω διαβασει πως καλο 8α ειναι να το ταιζω 3 φορες την ημερα αρα πρωι μεσημερι βραδυ εεε???

8α το αφηνω και καμια μερα νηστικο???

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!! :)

Οποτε να βαλω το 1 μικρο μου Γκαπυ μονο του στην γεννηστρα???

Να ρωτησω και κατι αλλο αν το βαλλω στην γεννηστρα ποσο και κα8ε ποτε 8α το ταιζω??? Εχω διαβασει πως καλο 8α ειναι να το ταιζω 3 φορες την ημερα αρα πρωι μεσημερι βραδυ εεε???

8α το αφηνω και καμια μερα νηστικο???

Προσοχή στην γενετηστρα άν είναι αυτή που είναι μέσα στο μεγάλο ενυδρείο και επιπλέει θέλε κάθε μέρα να την σηκώνεις ώστε να ανανεονεται το νερο . όι μικρές σχησμάδες δεν βοηθούν να ανανεόνεται το νερό εύκολα .

Νηστικά δεν νομίζω .

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στην γενετηστρα άν είναι αυτή που είναι μέσα στο μεγάλο ενυδρείο και επιπλέει θέλε κάθε μέρα να την σηκώνεις ώστε να ανανεονεται το νερο . όι μικρές σχησμάδες δεν βοηθούν να ανανεόνεται το νερό εύκολα .

Νηστικά δεν νομίζω .

Ναι αυτη ειναι δηλαδη κα8ε μερα 8α την σηκωνω???

λιγο πιστευω 8α την σηκωνω ετσι εεε??

Το εβαλα το μικρο μεσα με πολυ μεγαλη δυσκολια ομως!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειδες οτι δεν χρειαζοταν να κλεισεις την μαμα μεσα σε γεννηστρα. Δεν μπορω να καταλαβω τωρα γιατι πρεπει να φυλακισεις τον μικρουλη. Αφου καταφερε και εζησε τοσες μερες εχει μειωθει ο κινδυνος να το φανε οι μεγαλοι. Η γνωμη μου ειναι να το αφησεις ελευθερο μεσα στο ενυδρειο. :)

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειδες οτι δεν χρειαζοταν να κλεισεις την μαμα μεσα σε γεννηστρα. Δεν μπορω να καταλαβω τωρα γιατι πρεπει να φυλακισεις τον μικρουλη. Αφου καταφερε και εζησε τοσες μερες εχει μειωθει ο κινδυνος να το φανε οι μεγαλοι. Η γνωμη μου ειναι να το αφησεις ελευθερο μεσα στο ενυδρειο. :)

Ναι ομως φοβαμε να μην τον χασω και αυτον εξαλλου η γεννηστρα ειναι μεγαλουτσικια και μπορει να παιζει εκει περα ανετα! ;):thumbup:

Αν και δεν νομιζω να χωραει στα στοματα των μεγαλων Γκαπυ λεω να τον αφησω μια εβδομαδα ακομα μεσα και μετα τον ελευ8ερωσω τι λετε λοιπον??? :(:bigemo_harabe_net-180:

Έγινε επεξεργασία - kota
Link to comment
Share on other sites

Ναι ομως φοβαμε να μην τον χασω και αυτον εξαλλου η γεννηστρα ειναι μεγαλουτσικια και μπορει να παιζει εκει περα ανετα! :);)

Αν και δεν νομιζω να χωραει στα στοματα των μεγαλων Γκαπυ λεω να τον αφησω μια εβδομαδα ακομα μεσα και μετα τον ελευ8ερωσω τι λετε λοιπον??? :thumbup::(

να παιζει???? αστον ελευθερο να μαθει με τους υπολοιπους. Η γεννηστρα εχει πολλα μειον. μπορει να κανει μεγαλυτερο κακο στο ψαρακι. Καλα τι λεγαμε την προηγουμενη φορα για την γεννηστρα? Ακομα δεν την πεταξες?????

Link to comment
Share on other sites

να παιζει???? αστον ελευθερο να μαθει με τους υπολοιπους. Η γεννηστρα εχει πολλα μειον. μπορει να κανει μεγαλυτερο κακο στο ψαρακι. Καλα τι λεγαμε την προηγουμενη φορα για την γεννηστρα? Ακομα δεν την πεταξες?????

Καλα αμα ειναι ετσι 8α τον αφησω ελευ8ερο αλλα να ξερεις οτι φοβαμε πολυ!!!

Οχι την γεννηστρα δεν την πεταξα! :);)

Για να τον δω πως 8α κανει οταν τον αφησω! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλα αμα ειναι ετσι 8α τον αφησω ελευ8ερο αλλα να ξερεις οτι φοβαμε πολυ!!!

Οχι την γεννηστρα δεν την πεταξα! ;):thumbup:

Για να τον δω πως 8α κανει οταν τον αφησω! :(

Η καλυτερη λυση εκτος απο τα φυτα που λες οτι δεν μπορεις να βρεις, ειναι να του εχεις μια κρυψωνα που να χωραει μονο αυτος και οχι τα μεγαλα ψαρακια. ετσι θα μπορει να κρυβεται αν τον κυνηγανε. εγω εχω ενα μπεμπη περιπου 4 ημερων και τρωει μαζι με τους μεγαλους. πλεον δεν τον κυνηγανε :)

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση εκτος απο τα φυτα που λες οτι δεν μπορεις να βρεις, ειναι να του εχεις μια κρυψωνα που να χωραει μονο αυτος και οχι τα μεγαλα ψαρακια. ετσι θα μπορει να κρυβεται αν τον κυνηγανε. εγω εχω ενα μπεμπη περιπου 4 ημερων και τρωει μαζι με τους μεγαλους. πλεον δεν τον κυνηγανε :)

Καλα που μου το ειπες 8α παω να βρω μια κρυψωνα που να χωραει μονος του!!

Μακαρι και εμενα να τρωει με τα μεγαλα 8α ειμαι ευτυχισμενος!!! :bigemo_harabe_net-180::rasp::D

Στο ενυδρειο μου εχω μονο 2 Γκαπυ ενα αρσενικο και ενα 8υλικο!!

Λιγα ειναι??

να παρω καμια λοχονα?? ;):thumbup::(

Η μια μου η Γκαπινα πανω στην γεννα της μας εφυγε! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Καλα που μου το ειπες 8α παω να βρω μια κρυψωνα που να χωραει μονος του!!

Μακαρι και εμενα να τρωει με τα μεγαλα 8α ειμαι ευτυχισμενος!!! :(:bigemo_harabe_net-180::rasp:

Στο ενυδρειο μου εχω μονο 2 Γκαπυ ενα αρσενικο και ενα 8υλικο!!

Λιγα ειναι??

να παρω καμια λοχονα?? :);):thumbup:

Η μια μου η Γκαπινα πανω στην γεννα της μας εφυγε! :D

Για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου η εμπειρία με τα γκάπυ είναι ότι στα μικρά ισχύει ο κανόνας της φυσικής επιλογής. Από τη γέννα, τα πιο αδύναμα τα τρώνε οι γονείς τους πριν προλάβεις καν να τα δεις εσύ. Αυτά που καταφέρνουν να επιβιώσουν μετά τις πρώτες ημέρες είναι τα πιο γρήγορα, πιο ικανά και πιο τσαχπίνικα και δεν έχουν καμιά ανάγκη ιδιαίτερης φροντίδας. Ακόμα κι αν δεν τους βάλεις κρυψώνες, αυτά θα βρουν (τα δικά μου κρύβονταν πίσω από το θερμοστάτη!).

Οπότε εκτιμώ ότι το δικό σου δεν χρειάζεται πλέον προστασία, όμως οι κρυψώνες απλά θα του κάνουν τη ζωή πιο εύκολη και λιγότερο αγχωτική. Αν δεν βρίσκεις αληθινά φυτά, βάλε έστω πλαστικά, βάλε κανένα ξυλαράκι κι αυτό θα τη βρει την άκρη. Ωστόσο, τα αληθινά φυτά προσθέτουν πολύ στο ενυδρείο και αισθητικά αλλά και λειτουργικά, οπότε έχε το στο μυαλό σου να το ψάξεις λίγο με τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε?

Για 30 λιτρα τι λες λοιπον??

Link to comment
Share on other sites

Για 30 λιτρα τι λες λοιπον??

Λεω οχι. Να μην βαλεις αλλα ψαρακια. Γιατι μαλλον το ζευγαρι θα κανει μωρακια. φτανουν αυτα τα δυο και ο μικρουλης

Link to comment
Share on other sites

Λεω οχι. Να μην βαλεις αλλα ψαρακια. Γιατι μαλλον το ζευγαρι θα κανει μωρακια. φτανουν αυτα τα δυο και ο μικρουλης

Ok σας ευχαριστω πολυ ολους σας!!

αμα εχουμε καμια ακομα γεννα 8α σας ειδοποιησω! :);):thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

Ok σας ευχαριστω πολυ ολους σας!!

αμα εχουμε καμια ακομα γεννα 8α σας ειδοποιησω! :);):thumbup::(

Ελπιζω να γινει γρηγορα.Φτανει να προλαβεις να φροντισεις για τις κρυψωνες που λεγαμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...