Jump to content

απορια για μετρησεις αφρικανοενυδρειου


TAntwnhs

Recommended Posts

εκανα τεστ στο ενυδρειο μου και θελω να μαθω αν οι μετρησεις που εκανα ειναι καλες η οχι.

τα ψαρια που εχω ειναι αφρικανες.

NO3 mg/l : 0

NO2 mg/l : 1

GH : 14-21

KH : 17-18

PH : 7,6-8

αν δεν ειναι καλες θελω να μου προτεινετε λυσεις!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

Link to comment
Share on other sites

Απο ποια λυμνη ειναι τα ψαρια σου ? Ποσα λιτρα ? Πες μας καποια πραγματα για το ενυδρειο σου . Με τι μετρας ? Τωρα γενικα οι μετρισεις για αφρικανοενυδρειου ειναι σε καλο δρομο !

Link to comment
Share on other sites

ειναι απο την λιμνη malawi τα ψαρια και το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα.

λειτουργω 2 εξωτερικα φιλτρα ενα prime 20 και ενα prime 30,600 και 900 l/h αντιστοιχα.

εχω 2 Pseudotropheus demasoni , ενα ζευγαρι Pseudotropheus sp. Acei και αλλο ενα ζευγαρι που δεν θυμαμαι την την επιστημονικη του ονομασια αλλα αν δεν κανω λαθος εκει που τα πηρα μου τα ειπαν blue dolphins.

επισης εχω εναν συνοδοντη, εναν κλοουν ,ενα botia blue και αλλο ενα πατοψαρο που δεν ξερω το ονομα του.

μετρησεις εκανα γιατι νομισα οτι ειδα καφε αλγη σε μια πετρα και δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο η κακο και τι να κανω!

επισης σκεφτομαι να βαλω και ενα ζευγαρι Labidochromis caeruleus sp. Yellow.

Link to comment
Share on other sites

Για λιμνη malawi τα λιτρα ειναι οριακα , λιγα καλιτερα να κοιταγες για tanganiyka , θα ειχες περισοτερες επιλογες !

Link to comment
Share on other sites

καταρχην το NO2 πρεπει να ειναι μηδεν και δεν ειναι λογω ιχθυοφορτισης μαλλον..ξεκινα αμεσα αλλαγες νερου και ταϊζε λιγοτερο για μερικες μερες..

οι υπολοιπες μετρησεις ειναι καλες..το ph μονο προσπαθησε να το φερεις στο 8..

τωρα για την συνθεση τι να πουμε??εγω δεν καταλαβαινω ποιος ο λογος να ρωτας καποια πραγματα καπου,να στα λενε με ολη την καλη διαθεση τοσα ατομα,να σου δινουν πληροφοριες και γνωμες,και να βγαινεις μετα να ποσταρεις και να εχεις κανει του κεφαλιου σου... :)

σου ειπαν οτι στα 120λιτρα ειναι ακαταλληλα για malawi,παρα μονο για ενα χαρεμακι labidos που και αυτο ειναι πολυ οριακο..!!επισης ολα τα mbuna μπαινουν σε μορφη χαρεμιων 1αρσ-3θηλ τουλαχιστον και οχι σε ζευγαρια..

απο αυτα εσυ καταλαβες να βαλεις σε 120 (μικτα) λιτρα 2demasoni που ειναι απο τα πιο επιθετικα mbuna(και για τα οποια λεμε να βαζουμε τουλαχιστον 10-12 σε καθε ενυδρειο),2 acei που γινονται μεγαλα,και 2blue dolphin τα οποια αν ειναι αυτα θα εχεις παρα πολυ μεγαλο προβλημα...??

τα υπολοιπα ψαρια και να εφταναν τα λιτρα θα επρεπε να τα δωσεις διοτι δεν ειναι για τοσο σκληρα νερα..

προσωπικα δεν ξαναποσταρω πανω σε αυτο το θεμα διοτι νομιζω δεν θα εχει αντικρυσμα..αλλωστε τα ειχα ξαναπει αυτα..

καλη συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites

κανω του κεφαλιου μου?????????? :)

φιλε μου εγω τα ψαρια αυτα τα ειχα πριν γραφτω στο φορουμ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και δεν εβαλα οτι ηθελα αλλα οτι μου προτεινε ο πετσοπας!!!!!!!!!!

οσο για τα labidochromis μου ειπε οτι μπορω να βαλω ενα ζευγαρι ακομα και ρωτησα την γνωμη σας!!!

μην βγαζεις λοιπον συμπερασματα χωρις να ξερεις και πανω απο ολα μην επιτηθεσαι!!!(εγω τουλαχιστον αυτο καταλαβα)

Link to comment
Share on other sites

κανω του κεφαλιου μου?????????? :thumbup:

φιλε μου εγω τα ψαρια αυτα τα ειχα πριν γραφτω στο φορουμ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και δεν εβαλα οτι ηθελα αλλα οτι μου προτεινε ο πετσοπας!!!!!!!!!!

οσο για τα labidochromis μου ειπε οτι μπορω να βαλω ενα ζευγαρι ακομα και ρωτησα την γνωμη σας!!!

μην βγαζεις λοιπον συμπερασματα χωρις να ξερεις και πανω απο ολα μην επιτηθεσαι!!!(εγω τουλαχιστον αυτο καταλαβα)

δεν εκανα καμια επιθεση...συγγνωμη αν το πηρες ετσι..τα παρακατω νομιζω εξηγουν τον τονο μου... :)

αρχικα δεν αναφερομαι σε απαντησεις αυτου του φορουμ...το ειπα και πριν..

στις 28 Μάϊ δεν ειχες κανενα απο τα ψαρια και ρωτουσες να μαθεις σχετικα με το αν μπορεις να φιλοξενησεις αφρικανες...σε εκεινο το φορουμ πηρες πολλες γνωμες και απαντησεις που σου ελεγαν να μην το κανεις και τους λογους για τους οποιους δεν πρεπει να το κανεις...αυτα περιπου 20μερες πριν...

τωρα αν το μελος εκεινο που λεγεται Antwnhs και εχει ακριβως το ιδιο ενυδρειο με σενα,με ιδιες διαστασεις,και ρωτουσε για αφρικανες ειναι αλλο ατομο τοτε να απολογηθω δημοσια γιατι σε μπερδεψα και πραγματικα λυπαμαι..

αν ομως εισαι εσυ,τοτε νομιζω οτι η φραση που χρησιμοποιησα "κανεις του κεφαλιου σου" στεκει..διοτι οταν ρωτας και παιρνεις απαντησεις και μετα κανεις οτι σου πουν στο pet-shop αυτο ισχυει..διοτι απο οσα εγραψες εκει ακομη σκεφτοσουν να βαλεις ψαρια πριν 20μερες.. ;)

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν ξερω για ποιο πραγμα αναφερεσαι!

τα ψαρια τα εχω πανω απο μηνα!

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜ!

και αυτο που ρωτησα ειναι αν ειναι καλες οι μετρησεις μου γιατι παρατηρησα καφε αλγη!

πριν σχολιασεις λοιπον θα επρεπε να ησουν σιγουρος οτι ειμαι αυτος που αναφερεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

τοτε με συγχωρεις και ζητω ειλικρινα συγγνωμη γενικα αν προκαλεσα θεμα.... :thumbup:

ξαναλεω δεν εκανα καμια επιθεση... :)

προχωραμε λοιπον..μπορεις να ανεβασεις καμια φωτο και να δωσεις περισσοτερες λεπτομεριες για το ενυδρειο και την φιλτρανση να σου δωσουμε αλλες εναλλακτικες??γιατι τον τωρινο συνδιασμο δεν μπορεις να τον κρατησεις χωρις προβληματα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ δεν πειραζει το θεμα εληξε!

συγνωμη και απο εμενα αν ημουν καπως επιθετικος!

δυστοιχως δεν εχω ψηφιακη φωτογραφικη για να βαλω φωτογραφια.

φιλτρανση:2 εξωτερικα φιλτρα ενα prime 20 και ενα prime 30,600 και 900 l/h αντιστοιχα.

εχω βαλει λευκη αμμο στον βυθο και εχω φτιαξει αρκετες κρυψωνες για τα ψαρια.

εχω βαλει δοκιμαστικα και ενα φυτο ανουμπια.

Link to comment
Share on other sites

τι προβληματα μπορει να προκυψουν?

Link to comment
Share on other sites

σου ειπαν οτι στα 120λιτρα ειναι ακαταλληλα για malawi,παρα μονο για ενα χαρεμακι labidos που και αυτο ειναι πολυ οριακο..!!επισης ολα τα mbuna μπαινουν σε μορφη χαρεμιων 1αρσ-3θηλ τουλαχιστον και οχι σε ζευγαρια..

σε 120 (μικτα) λιτρα 2demasoni που ειναι απο τα πιο επιθετικα mbuna(και για τα οποια λεμε να βαζουμε τουλαχιστον 10-12 σε καθε ενυδρειο),2 acei που γινονται μεγαλα,και 2blue dolphin τα οποια αν ειναι αυτα θα εχεις παρα πολυ μεγαλο προβλημα...??

τα υπολοιπα ψαρια και να εφταναν τα λιτρα θα επρεπε να τα δωσεις διοτι δεν ειναι για τοσο σκληρα νερα..

Καλημέρα TAntwnhs τα προβλήματα στα αναφέρει ο Giannis-malawi έχεις εντελώς αταίριαστα ψάρια σε χαρακτήρα, σε συνθήκες , σε μέγεθος και και και .... οπότε είναι σίγουρο ότι κάτι δεν θα πάει καλά. ξεκίνα με τα labidos ένα χαρεμάκι μικρό και σιγά σιγά με υπομονή και διάβασμα θα καταλάβεις πολλά.

π.χ. ο κλόουν που έχεις μέσα γίνεται πολύ μεγάλο Chromobotia (Botia) macracanthus

Όπως και το blue dolphin

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...