Jump to content

κατασκευη με πλακες καρυστου


Recommended Posts

καλησπερα παιδια.σκοπευω να ανακαινισω την εμφανιση στο ενυδρειο με τις κιχλιδες αμερικης που εχω και θελω να κατασκευασω σπηλιες απο πλακες καρυστου.ποια κολλα προτεινεται για να κολλησω τις πλακες μεταξυ τους και να ειναι απολυτα ασφαλης για το ενυδρειο????

Link to comment
Share on other sites

σιλικονη

την σιλικονη θελω να την αφησω για τελευταια επιλογη γιατι θα ηθελα καποια κολλα λιγοτερο ελαστικη και πιο σκληρη.επισης η σιλικονη δεν κραταει καιρο στις πετρες πανω.καμια αλλη ιδεα????

Link to comment
Share on other sites

καποια αλλη κολλα παιδια πιο εξειδικευμενη????

Link to comment
Share on other sites

εποξικη δυο συστατικων;

δεν ξερω εαν ειναι τοξικη μολις στεγνωσει

παντως γινεται πολυ σκληρη

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

bison- montage kit 310 ml :)

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις βεβαια οτι οι πλακες καρυστου λογικα θα σου ανεβασουν τη σκληροτητα.. Τις εχεις ελεγξει?

Για τι ψαρια τις προοριζεις?

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω από το μάθημα ορυκτολογίας και εδώ, ανήκει στην ίδια κατηγορία, βέβαια δεν είναι κόπος να περάσω από το εργαστήριο και να το εξακριβώσω... :)

Link to comment
Share on other sites

"Στην αγορά, ως σχιστόλιθοι χαρακτηρίζονται πολλά πετρώματα που έχουν ως κοινό τους χαρακτηριστικό το ότι σχίζονται σχετικά εύκολα σε πλάκες (σχιστόπλακες)…"

Δε μιλαει για τη συσταση τους.

Απλα θυμαμαι καποιος τις ειχε δοκιμασει με ακουφορτε και αφριζαν πολυ.

Link to comment
Share on other sites

τις δοκιμασα με υδροχλωρικο οξυ και αφρισαν ελαχιστα.αυτες που εχω εχουν χρωμα ανοιχτο γκριζοπρασινο.τα ψαρια που εχω ειναι γκριν τερορ,συνοδοντες,ζεβρες,τζακ ντεμσυ και ενας πλακοστομος

Link to comment
Share on other sites

bison- montage kit 310 ml :)

ευχαριστω για την απαντηση

παιδια συμφωνειτε οι υπολοιποι με αυτην την κολλα?????

Έγινε επεξεργασία - aquamania
Link to comment
Share on other sites

up!

Link to comment
Share on other sites

εχει καποιος αλλος γνωμη για αυτην την κολλα τελικα ή για καποια αλλη καταλληλη????περιμενω προταση για κολλα προκειμενου να προχωρησω στην κατασκευη....

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σε απανταει κανείς μάλλον κανείς δεν την γνωρίζει.

Η εναλλακτική λύση είναι η εποξική ρητίνη, πολύ γερή κόλα και όχι μόνο. Τώρα μην με ρωτάς που θα την βρεις στην Ελλάδα γιατί δεν γνωρίζω, εγώ την παρήγγειλα από το ebay.

Link to comment
Share on other sites

εγω, θα εβαζα σιλικόνη. Δεν νομιζω να πάθει κάτι σε βάθος χρόνου και αλλωστε δεν θα ρίσκαρα την υγεία του ενυδρείου μου κάνοντας κατι που δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει καλά. Το οτι η σιλικόνη είναι ελλαστική είναι καλό και όχι κακό.

Επειδή και εγω θέλω να κάνω κάτι παρόμιο κάποιος φίλος με συμβούλεψε να βάλω πέτρες καρύστου. Κάνοντας και εγω το πείραμα με το οξύ αφριζαν όλες. Το έκανα πάλι, αφού τις εβραζα για δύο μέρες!!! Και πάλι άφριζαν. Το ρισκάρεις λοιπόν? Λυπησου εκτος από τα ψαρακια σου και τον κόπο σου.

Καλύτερα να μας πεις κάποιος (μιας και ενδιαφερει και μενα) που μπορούμε να βρούμε στη φυση κατάλληλες πέτρες σε περιοχές που δεν έχουμε ούτε ηφαιστια, ούτε λίμνες. Μόνο βουνα και θάλασες.

ΘΑΝΑΣΗΣ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια.οι πλακες οι οποιες εχω εγω δεν αφρισανε πολυ και πριν 3 χρονια τις ειχα στο ενυδρειο μου απλα τις εβγαλα για να βαλω πετρες απο λαβα προκειμενου να γινει πιο αγριο το τοπιο.οσο καιρο τις ειχα περιπου ενα χρονο τα ψαρια μου ητανε υγιεστατα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...