Jump to content

Ηρθα και εγω με τις αποριες μου


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα.Διαβαζω εδω και αρκετο καιρο το forum και εχω μαθει αρκετα πραγματα απο εσας.Θα ηθελα να σας ρωτησω ορισμενα πραγματακια.Ενα απο τα ενυδρεια που εχω ειναι θαλασσινο 100 lt περιπου κ τρεχει εδω κ 4 χρονια.Μεσα εχει βραχο κ 4 μικρα ψαρακια.Το θεμα μου ειναι οτι θελω να το αντικαταστησω με ενα αλλο μεγαλυτερο 200-250 lt.Καποια που εχω βρει ειναι στις κλασσικες διαστασεις 1,00x40x50.Πως σας φαινετε κατι τετοιο?Το κακο ειναι οτι δεν θελω να ξεφυγω απο το 1m μηκος γιατι ειναι οριακα τα πραγματα.Το αλλο θεμα μου ειναι η κατασκευη sump που θελω να κανω μεσα στο επιπλο.Ποσα διαμερισματα θα ηταν καλο να εχει?Και επισης εχω μπερδευτει με το πως κατεβαινει το νερο απο το ενυδρειο στο sump.Δεν ρωταω κατι αλλο προς το παρων,αλλα εδω γυρω θα'μαι με τις αποριες μου :) .Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες.

Τα τυποποιημένα ενυδρεία σε περιορίζουν, αρκετά, στις διαστάσεις. Θα σου πρότεινα να φτιάξεις μια ιδιοκατασκευή, που θα σου επιτρέψει να εκμεταλλευτείς καλύτερα το χώρο που διαθέτεις, φτιάχνοντας ένα ενυδρείο περισσότερο λειτουργικό, με μεγαλύτερο πλάτος, αλλά και με χοντρότερο κρύσταλλο, για λόγους ασφαλείας..

Με τον ίδιο τόπο θα σχεδιάσεις και θα κατασκευάσεις το sump, το οποίο αποτελείται από τρία κύρια διαμερίσματα ή τέσσερα, όταν υπάρχει και refugium. Τα ενδιάμεσα διαφράγματα βοηθούν για να τοποθετούνται τα υλικά για την μηχανική και χημική φίλτρανση.

Η τροφοδοσία νερού από το κυρίως ενυδρείο, γίνεται με υπερχείλιση, η οποία μπορεί να είναι κολώνα με τρύπα στον πάτο ή και έτοιμη η οποία τοποθετείται στο πλάι.

Κάνοντας αναζήτηση στις λέξεις "sump" και "υπερχείλιση", θα βρεις πολλές πληροφορίες. Ότι απορίες προκύψουν μπορούμε να τις συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω καταλαβει οτι η κατασκευη ειναι οτι καλυτερο αλλα το θεμα ειναι οτι δεν το εχω κανει ποτε κ ουτε κ υπαρχει καποιος γνωστος με γνωση επανω σε αυτο για να με βοηθησει.Εκτος κ αν προσφερετε καποιος απο εδω :) .Ειναι πολλα τα λιτρα κ δεν θελω να το διακυνδυνευσω μονος μου γιατι δεν λεει να φυγουν κατω 200 lt νερο!Εχω ψαξει αρκετα για το sump σε παλιοτερα αρθρα.Για να μην μπω στη διαδικασια να κανω τρυπες στο ενυδρειο αν το παρω ετοιμο οι αλλες λυσεις ειναι εξισου αξιοπιστες με αυτην?Κ αν τι προτεινετε απο υπερχειλυση?Εννοω ποια μαρκα.Επισης αν προσφερετε καποιος φιλος να μου δειξει το δικο του ωστε να καταλαβω επ'ακριβως κ να μου δωσει πληροφοριες θα ημουν ευγνωμων ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα σε καμιά περίπτωση να κολλήσεις ένα ενυδρείο μόνος σου. Υπάρχουν ειδικοί κατασκευαστές, οι οποίοι κατασκευάζουν κάθε είδους ενυδρείο, ανάλογα με τις απαιτήσεις του χομπίστα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες για καταστηματα που κατασκευαζουν ενυδρεια?Εστω με πμ αν δεν μπορειτε απο εδω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ παλι.Θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες σχετικα με το πως μπορω να κανω αντικατασταση ενυδρειου.Τι θελω να πω.Οπως σας ειπα στην αρχη εχω ενα μικρο περιπου 100lt κ αυριο θα παρω ενα 250lt το οποιο ειναι στημενο θαλασσινο.Εχει βιολογικο φιλτρο,αραγωνιτη,ζωντανο βραχο κ καποια ψαρια μεσα.Ποιος ειναι ο σωστος τροπος να κανω την αντικατασταση του μικρου με το μεγαλο?

Έγινε επεξεργασία - geos3
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.Εννοεις ανεξαρτητα το ενα με το αλλο η καπως αλλιως?Καποιος πιο ευκολος τροπος υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...