Jump to content

ΘΑΝΑΤΟΣ Apple-snails ???


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

Είμαι ένας νέος χομπίστας και προσπαθώ να μαθαίνω και να αναπτύξω το ενυδρείο μου, όσο καλύτερα μπορω.

Περνάω στο θέμα μας τώρα.

Εχω ένα 90αρι εδώ και ένα 4μηνο φυτεμένο και με 5 τιγράκια. Μέχρι στιγμής εκτός από ένα μεγάλο πρόβλημα άλγης δεν είχα άλλα προβλήματα.

Πρόσφατα έβαλα 4 apple-snails. Mε το που τα βούτηξα μέσα, αρχίσανε να κάνουν δουλειά μια και η άλγη που είχα ήταν κορυφή (και σε ποιότητα και σε ποσότητα) :)

Μετά από 2-3 μέρες όμως παρατήρησα μια ατονία.. δεν τα έβλεπα να τρώνε, να κινούνται.. ήταν συνέχεια κρυμένα στο καβούκι τους και πολλές φορές επέπλεαν στο νερό.

Προχτές κοιτάζω ένα καβούκι και παθαίνω πλάκα.. ήταν άδειο.. και ταυτόχρονα παρατηρώ το άψυχο σώμα (μάλλον) του ενός να επιπλέει... ήταν κατι σαν μια άμορφη μάζα, λες και είχε λιώσει από οξύ. Το ίδιο και άλλο ένα μετά από λίγο και στα άλλα 2 είχε ξεκολήσει αυτό το κέρατο που έχουν για βεντούζα....

Ε Χ Ω Π Α Θ Ε Ι Π Λ Α Κ Α

Τα βγάζω και τα άλλα έξω, τα ακουμπάω με το δάχτυλο αν κινούνται...τπτ..ούτε φωνή ούτε ακρόαση...

Τι γίνεται βρε παιδιά?? Τα τιγράκια μου είναι σε άριστη κατάσταση, τρώνε, κινούνται, συμπεριφέρονται νορμαλ

Μετρήσεις PH 6,8

KH 6

GH <6

NO2 + NO3 0

Υπόψην ότι είχα ξεκινήσει μια θεραπεία κατά της άλγης με το PROTALON-707, με την διαβεβαίωση του μαγαζιού (πολύ γνωστό στον χώρο), ότι δεν βλαπτει ψάρια κ.λ.π.

Υπάρχει κάποιος που ξέρει τι μπορεί να συμβαίνει???

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

τεστ αμμωνιας εχεις κανει? το ph ειναι χαμηλο για σαλιγκαρια θελουν 7+ για να χτισουν ενα

γερο καβουκι.... Παντως οταν βλεπεις μαζικους θανατους απο σαλιγκαρια κατι δεν παει καλα

με το νερο σου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι με το που έφτασε η θερμοκρασία του νερού στους 28, άρχισαν να ατονούν και έχασα και ένα μεγαλούτσικο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι με το που έφτασε η θερμοκρασία του νερού στους 28, άρχισαν να ατονούν και έχασα και ένα μεγαλούτσικο...

Aπ ότι έχω διαβάσει όμως, δεν παίζει πρόβλημα θερμοκρασίας, μια και οι 28 βαθμοί είναι μια χαρά για αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Προσαρμογή τους έκανες...? Αν και δε νομίζω να είναι από κει το πρόβλημα...

Από σκληρότητες δε νομίζω να είναι το πρόβλημα... Απλώς απ' ότι ξέρω όταν έχεις μαλακό νερό μπορεί να δεις τρύπες στα κελύφη τους ή "ραγίσματα" και γενικότερα να έχουν μαλακότερο και λιγότερο ανθεκτικό κέλυφος με συνέπεια να έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής... Αλλά το να πεθάνουν όλα με τη μία απ' το μαλακό νερό λίγο απίθανο μου φαίνεται...

Πάντως εγώ προσανατολίζομαι σε αυτό:

Υπόψην ότι είχα ξεκινήσει μια θεραπεία κατά της άλγης με το PROTALON-707, με την διαβεβαίωση του μαγαζιού (πολύ γνωστό στον χώρο), ότι δεν βλαπτει ψάρια κ.λ.π.

Να ξέρεις (κι εγώ εγκυκλοπαιδικά το ξέρω κι όχι από προσωπική εμπειρία) ότι τα σαλιγγάρια και οι γαρίδες και γενικά όλα τα ασπόνδυλα είναι πολύ ευαίσθητα σε μέταλλα και σε φάρμακα... Βέβαια το συγκεκριμένο φάρμακο δεν το γνωρίζω, αλλά προς τα εκεί κλίνω. Ίσως μας πει κάποιος που το γνωρίζει...

Πάντως να αποφεύγεις να χρησιμοποιείς φάρμακα του εμπορίου και ειδικά για περιπτώσεις άλγης, πολλών σαλιγγαριών κτλ, περιπτώσεων δηλαδή που δεν υπάρχει αρρώστια... Ακόμα και στις αρρώστιες χρησιμοποίησε κάποιο φάρμακο μόνο αν είσαι 100% σίγουρος ότι γνωριζεις ποια αρρώστια υπάρχει στο ενυδρείο σου κι ότι το φάρμακο που πήρες κάνει γι' αυτή την αρρώστια...

Ελπίζω να σε βοήθησα...!!! :)

Αααααααααα και λυπάμαι για τα σαλιγγαράκια σου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσαρμογή απ' ότι έχω διαβάσει δεν χρειάζονται τα σαλιγγάρια....

Το νερό της Αθήνας είναι "σκληρό", αλλά έτσι κ αλλιως δεν είχαν πρόβλημα με το κέλυφος...

Οσο για το PROTALON, επαναλαμβάνω ότι με διαβεβαίωσαν απο το μαγαζί, το οποίο είναι επώνυμο

και σίγουρα θα το έχετε επισκεφτεί, ότι δεν βλάπτει τα ψάρια. Τώρα, αν βλάπτει μόνο σαλιγγάρια

και όχι ψάρια.. τι να πω... μου φαίνεται κουφό.

Χρησιμοποίησα φάρμακο για την άλγη γιατί είχα "τρελλό" πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Προσαρμογή απ' ότι έχω διαβάσει δεν χρειάζονται τα σαλιγγάρια....

Προσαρμογή χρειάζονται όλοι οι οργανισμοί που βάζουμε στο ενυδρείο μας... Κανονικά χρειάζονται προσαρμογή και τα φυτά...

Το νερό της Αθήνας είναι "σκληρό", αλλά έτσι κ αλλιως δεν είχαν πρόβλημα με το κέλυφος...

Οκ εξάλλου και γω όπως σου είπα δε νομίζω να προέρχεται απο κει το πρόβλημα...

Οσο για το PROTALON, επαναλαμβάνω ότι με διαβεβαίωσαν απο το μαγαζί, το οποίο είναι επώνυμο

και σίγουρα θα το έχετε επισκεφτεί, ότι δεν βλάπτει τα ψάρια. Τώρα, αν βλάπτει μόνο σαλιγγάρια

και όχι ψάρια.. τι να πω... μου φαίνεται κουφό.

Δεν είναι καθόλου κουφό... Ο πωλητής σου είπε ότι δεν πειράζει τα ψάρια και λογικό είναι αφού τα φάρμακα της αγοράς προορίζονται για τα ενυδρεία μας... Αν τα πείραζαν δε θα τα χρησιμοποιούσαμε... Δε σου μίλησε για σαλιγγάρια... Τα σαλιγγάρια και οι γαρίδες είναι μια άλλη ιστορία... Είναι πολύ ευαίσθητα στα φάρμακα ακόμη και στα ενυδρειακά (τουλάχιστον στα περισσότερα)...:)

Χρησιμοποίησα φάρμακο για την άλγη γιατί είχα "τρελλό" πρόβλημα...

Ακόμη και σε τέτοιες περιπτώσεις απ' ότι έχω ακούσει από έμπειρους τα σκευάσματα κατά της άλγης δε λύνουν το πρόβλημα, μειώνουν την άλγη η οποία με την πρώτη ευκαιρία ξαναφουντώνει... Καλύτερα απέφευγέ τα... Πάντως ελπίζω να λύθηκε πλέον το πρόβλημα...

;)

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα της άλγης λύθηκε....

Τώρα μαζεύω πτώματα..... :)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα της άλγης λύθηκε....

Τώρα μαζεύω πτώματα..... ;)

Εντάξει, όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι... Συμβαίνουν... Καιρός για νέα αρχή...!!! :thumbup:

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...