Jump to content

Ετοιμάζομαι...


Recommended Posts

Ξανά καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.

Μπαίνω ευθύς αμέσως στο θέμα μου για να μην μακρυγορώ!

Μετακομίζω σύντομα και ήρθε επιτέλους η ώρα να εκπληρώσω ένα όνειρο πολλών ετών, ένα ενυδρείο reef.

Σαν άνθρωπος που μου αρέσει πάρα πολύ η θάλασσα καί ό,τι σχετίζεται με αυτήν, θέλω να κατασκευάσω ένα ενυδρείο (θεωρώ μεγάλο) το οποίο θα αποτελεί centerfold του χώρου.

Η σκέψη μου είναι να το φτιάξω έτσι ώστε να έχει μήκος περι τα 2 μέτρα και πλάτος έως 1,20 και να αποτελεί το διαχωριστικό ανάμεσα σε κουζίνα και τραπεζαρία-σαλονιού.

Το ύψος ακόμα δεν το έχω αποφασίσει, άρα και τα λίτρα είναι ακόμα υπο συζήτηση, σημειώνω πως δεν έχω εμπειρία στο θέμα απλά είναι κάτι που θέλω εδώ και καιρό.

Η κατασκευή θα επιδιώξω να έχει και ένα αρκετά μεγάλο χώρο στο πλάι ώστε να μπορέσουν να μπουν τα όποια μηχανήματα απαιτούνται στην περίπτωση.

Ερώτηση πρώτη λοιπόν και ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός :

Πόσο θα ήταν ένα καλό ύψος για κάτι τέτοιο ?

Ερώτηση δέυτερη :

Θεωρείτε πως είναι πολύ μακρόστενο σαν κατασκευή πράγμα που ίσως αποτελέσει πρόβλημα στην κυκλοφορία του νερού ή την ομαλή εξέλιξη του οικοσυστήματος?

Και άλλη μία για να κλέισω :

δεν έχω κατανοήσει ακόμα πως το νερό γίνεται θαλασσινό και κατα πόσον θέλει αλλαγη.

ξέρω ότι ενυδρεία γλυκού νερού κατα καιρους θέλουν αλλαγή νερου, ισχύει το ίδιο και δω?

Σας ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

ξανακοιτώντας τα σχέδια του χώρου και όπως προκύπτει απ αυτά μπορώ να διαθέσω μέχρι και 1,80 στο μήκος.

Οποτε το λέω απλά σαν διόρθωση του προηγούμενου post.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες.

Δεν εχω τοσο κατατοπιστικες απαντησεις ..μιας και δεν εχω τις γνωσεις αλλα εδω μεσα θα βρεις πολλη πληροφορια και γνωση οπως και ανθρωπους που εχουν την θεληση να σε καθοδηγησουν..

Με ολα αυτα και με προσωπικη μελετη θα ισσοροπησεις τον ενθουσιασμο σου (που δεν ειναι κακο να υπαρχει)και θα διαπιστωσεις οτι τετοιο μεγεθος θαλλασινου ειναι ονειρο για παρα πολλους και ισως εδω και πολλα χρονια.. :)

Το κοστος τραιναρει τους περισσοτερους και χρειαζεται αρκετο 'ψαξιμο' γενικοτερα..

Καλωσηρθες και παλι και καλο ξεκινημα ;)

Υ.Γ. αλλαγες ειναι απαραιτητες και μεγαλες για τα λιτρα σου ..

και οσο για το πλατος μια χαρα εως και .. υπεραρκετο..

υψος ..προσωπικα θα το εκανα 70 cm.

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες στο θαλασσινό aquazone !

1,80 χ120 ?

μεγάλο ενυδρείο .. για να φτάνεις παντού εύκολα πρέπει να κρατήσεις το υψος 50-60 εκ

το νερό για το θαλασσινό ενυδρείο το φτιάχνουμε προσθέτοντας ειδικό αλάτι σε πολύ καθαρό νερό λχ νερό από αντίστροφη όσμωση

οι αλλαγές νερού είναι απαραίτητες σύμφωνα με τη ρουτίνα συντήρησης του ενυδρείου

τι ενυδρείο θέλεις να κάνεις ? μόνο με ψάρια η και κοράλλια ?

είναι σημαντικό για τον εξοπλισμό που θα χρειαστείς ..

ότι άλλο θέλεις.. εδώ είμαστε . :) .

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες στο θαλασσινό aquazone !

1,80 χ120 ?

μεγάλο ενυδρείο .. για να φτάνεις παντού εύκολα πρέπει να κρατήσεις το υψος 50-60 εκ

Αρκετά θα έλεγα, είναι κοντά στο ενάμιση κυβικό όπως το υπολογίζω!

είναι πάντως κάτι που θέλω όπως προείπα εδώ και χρόνια, και δεν συμβιβάζομαι !

Θέλω να φτιάξω κάτι μοναδικό και ΄προκειμένου να μετανιώσω αργότερα και να μην μπορώ να επέμβω είναι καλύτερα να γίνει μία κι έξω!

το νερό για το θαλασσινό ενυδρείο το φτιάχνουμε προσθέτοντας ειδικό αλάτι σε πολύ καθαρό νερό λχ νερό από αντίστροφη όσμωση

οι αλλαγές νερού είναι απαραίτητες σύμφωνα με τη ρουτίνα συντήρησης του ενυδρείου

τι ενυδρείο θέλεις να κάνεις ? μόνο με ψάρια η και κοράλλια ?

είναι σημαντικό για τον εξοπλισμό που θα χρειαστείς ..

ότι άλλο θέλεις.. εδώ είμαστε . :) .

Θέλω να κάνω κάτι με κοράλλια αλλά και ψάρια, να μην είναι υπερπλυθησμένο, πράγμα δύσκολο σε αυτό το μέγεθος, αλλά και βασικότερα, να μην χαθεί η αίσθηση του νερού. Δεν θέλω να βρω ένα σωρό όμορφα κοράλλια ας πούμε και να μην έχω που να τα βάλω! Πρώτον τα λυπάμαι και δεν θα ήθελα να ξεκινήσω να αντικαθιστώ βράχους, και δέυτερον και κυριότερον θα ήταν πιστέυω ασύμφορο το κόστος (χωρίς να ξέρω τιμές) χωρίς λόγο.

Σιγά σιγά θα το εμπλουτίσω.

Το θέμα για την ώρα είναι πως δεν ξέρω ποιός θα μπορούσε να μου κατασκευάσει κάτι τέτοιο και να δουλέψει σωστά!

Όπως είπα και πριν με απασχολέι το μήκος του ενυδρείου μιας και θέλω να αποτελέσει μέρος του σπιτιού και όχι προσθήκη!

Thanks for your anwers BTW

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει παρόμοιο ενυδρείο, όσον αφορά το πλάτος, και είναι καταπληκτικό.

Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να το μελετήσεις αρκετά, ώστε να μη γίνουν κατασκευαστικά λάθη, τα οποία θα είναι δύσκολο να διορθωθούν μεταγενέστερα.

Κατασκευαστές υπάρχουν πολλοί, που θα σε εξυπηρετήσουν, αφού πρώτα γίνει ο σωστός σχεδιασμός.

Τα μηχανήματα και οι βοηθητικές δεξαμενές, τοποθετούνται κάτω από το κυρίως ενυδρείο, μέσα στο έπιπλο.

Καλό θα είναι να βρίσκεται κοντά σε μπαλκόνι, ώστε να τοποθετηθεί εξωτερικά το ψυκτικό.

Φρόντισε να ενημερωθείς αρκετά προτού ξεκινήσεις το όλο εγχείρημα, για να μην αυτοσχεδιάζεις αλλά να εφαρμόσεις τις κατασκευαστικές γνώσεις που υπάρχουν. Σε αυτό θα βοηθήσει πολύ ένας καλός και έμπειρος κατασκευαστής, ο οποίος θα εφαρμόσει τις υποδείξεις ενός καλού και έμπειρου, αντίστοιχα συμβούλου. Και τέτοιοι δεν είναι απαραίτητα οι υπάλληλοι ενός μικρού-μεσαίου ή μεγάλου ενυδρειακού καταστήματος.

Καλή συνέχεια και περιμένω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την υλοποίηση των σχεδίων σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα μηχανήματα και οι βοηθητικές δεξαμενές, τοποθετούνται κάτω από το κυρίως ενυδρείο, μέσα στο έπιπλο.

Καλό θα είναι να βρίσκεται κοντά σε μπαλκόνι, ώστε να τοποθετηθεί εξωτερικά το ψυκτικό.

Βάσει διαρύθμισης του χωρου όπως το βλέπω, θα έχω πολύ χώρο κάτω απο το ενυδρέιο και στο πλάι.

Δεν έχω σκοπό να βάλω έπιπλο, θα τοποθετηθεί πάνω σε χτισμένο πάσο το οποίο μπορώ να αφήσω κενό απο κάτω.

δεν θα έχω δυνατότητα να το βάλω κοντά σε μπαλκόνι, αλλά μπορώ άπαξ και θα το κατασκευάσω απαρχής να κάνω ότι χρειαστεί.

Σημειώνω πως το σπιτι είναι στα τούβλα, άρα οι ευκολία κατασκευής είναι μεγάλη όσο αφορά αυτό το κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραιο το εγχειρημα σου!

Προς στιγμην θα σου προτεινα να επικεντρωθεις στα κατασκευαστηκα και μόνο σε αυτά μιας και το σπιτι ειναι σε τετοιο σταδιο.

Μιλαμε για ενα μεγαλο ενυδρειο με πολυ πολυ βαρος, κανε μια κουβεντα με τον μηχανικο!

Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω ειμαι καπου σε αυτο το σταδιο...

4 κυκλοφορητες με 3500 λτ/ωρα και 2 εξωτερικα φιλτρα eheim κανω δουλεια η πρεπει να προμηθευτω (παλι) αλλον εξοπλισμο???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...