Jump to content

Παραξενη Συμπεριφορα Amphiprion Ocellaris (cuvier 1830)


mbarb

Recommended Posts

Καλημερα!

Παρατηρώ μια πολύ παράξενη συμπεριφορά καθε βράδυ στον Νεμο μου η οποία με στεναχωρεί και με ανησυχεί.!

Συγκεκριμένα τις πρωινές ώρες και μέχρι να κλείσουν το βραδυ τα φώτα ο νεμο μου παιζει με την ροη των κυκλοφορητών.! Καθεται μπροστα τους και προσπαθεί να αντισταθεί στο ρεύμα νερου που δημιουργούν.! τρώει κανονικά και γενικά δεν βλέπω κάτι παράξενο μέχρι να κλείσουν τα φώτα τότε είναι που πραγματικά ανησυχώ.!!

Με κλειστά φώτα λοιπον και μετα απο ενα δυοωρο τριωρο (ανοιχτα τα φώτα στο σαλονι που βρίσκεται το ενυδρείο)......ο Amphiprion ocellaris συμπεριφέρεται σαν να έχει χάσει όλες τις δυνάμεις του και να παλεύει να κρατηθεί στην ζωή.!

Στην κυριολεξία τον παιρνει το ρευμα των κυκλοφορητων και τον πεταει επανω στα βραχια.....εκεινος χτυπαει επανω στα βραχια... στα τζαμια....γενικα όπου τον στελνει το ρευμα κανοντας νωχελικές κινήσεις κουνώντας τα πτερύγια του χωρίς να προσπαθεί να αντισταθει....γυρναει καθετα τελείως με το κεφάλι προς τα κάτω πέφτει προς τον αραγωνιτη... γυρνάει στο πλαι...με λίγα λόγια δειχνει να μην τα καταφερνει. Την πρωτη φορα που το παρατηρησα αντιλαμβανεστε όλοι τι συμπερασμα εβγαλα......(δεν την βγαζει....αυριο θα είναι.......) και όμως

Το πρωι.......ειναι παλι μια χαρα.....σαν να μην τρέχει τίποτα κοντρα στο ρεύμα να παλεύει με όλη του την δυναμη και παντα να τα καταφέρνει...δείχνει πολύ δραστήριο και δεν αντιμετωπίζει κανένα απολύτως πρόβλημα.! Τον έχω απο τις 12/06 στο ενυδρείο και το έχω παρατηρήσει αλλες 4 φορες αυτο .

Τι συμβαίνει το βράδυ στο ενυδρείο μου......??

Το ενυδρείο λειτουργει 1,5 μηνα και φιλοξενεί και 3 γαριδουλες......καθαριστές

Αμμωνια 0

ΝΟ2 0

Ν03 15 ( με καθοδική πορεία)

PH 8,2

KH 6

Συγνώμη εαν σας κούρασα....και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μανος...

Link to comment
Share on other sites

η' θελει να καθαρισει λιγο το σωμα του.

μην ανησυχεις

βάλε καμιά γαριδούλα cleaner :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας...

Cleαner εχω βαλει 3 μαζι με τον Amphiprion Ocellaris μπηκαν....εχτες πηρα άλλον έναν διοτι οταν είδα να δικαιολογήτε της συμπεριφορά αυτη και να με καθησυχαζετε αυτο που σκεφτηκα ...ειναι......οτι ειναι μονος του.!!!

Οταν λοιπον μπηκε ο νεος Amphiprion Ocellaris μεσα στο ενυδρείο.......ο παλιος εκανε σαν τρελος......δεν πιστευα οτι μπορει να ειναι τόσο κοινωνικα....

Το βραδυ...??? τιποτα απολυτως.....δεν παρατηρηθηκε η παραξενη αυτη συμπεριφορα...ηταν μαζι διπλα διπλα....τελειως ήρεμα.....

Τωρα την στιγμη που γραφω...και οι δύο μαζι..διπλα διπλα.......προσπαθουν να αντισταθουν στα ρευματα του νερου..!!

Πολυ ομορφη εικόνα.!

Σας ευχαριστώ και πάλι.!

Link to comment
Share on other sites

Ανεμονη εχεις

ετσι εκανε εκαναν και τα δικα μου μεχρι που απεκτησαν σπιτακι για να πλαγιαζουν το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...