Jump to content

ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΦΡΕΣΚΙΑΣ ΤΡΟΦΗΣ


MAMBO

Recommended Posts

Καλησπερα στους φιλους συνχομπίστες.

Θα ήθελα να φτιάξω φρέσκια τροφή (πλούσια σε βιταμίνες και πρωτείνη) για τα Oscar μου και κάπου έχω ακούσει οτι υπάρχουν συνταγές που περιέχουν μοσχαλοκαρδιά και κάτι άλλα συστατικά που δυστυχώς δεν θυμάμαι αλλά ούτε και την δοσολογία του κάθε συστατικού μπορώ να θυμηθώ.

Παρακαλώ όπως μου δώσετε μερικές ιδέες για συνταγές που έχετε φτιάξει και αρέσουν στα κρεατοφάγα ψάρια γενικότερα (όπως τα Oscar) προκειμένου να αποφύγω τυχόν λάθη. Αν κάποιος μου έλεγε για φρέσκια τροφή που έχει φτιάξει για Δίσκους (τα οποία είναι ευαίσθητα ψάρια) θα αισθανόμουν ακόμα πιο ασφαλής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έγινε επεξεργασία - MAMBO
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στους φιλους συνχομπίστες.

Θα ήθελα να φτιάξω φρέσκια τροφή (πλούσια σε βιταμίνες και πρωτείνη) για τα Oscar μου και κάπου έχω ακούσει οτι υπάρχουν συνταγές που περιέχουν μοσχαλοκαρδιά και κάτι άλλα συστατικά που δυστυχώς δεν θυμάμαι αλλά ούτε και την δοσολογία του κάθε συστατικού μπορώ να θυμηθώ.

Παρακαλώ όπως μου δώσετε μερικές ιδέες για συνταγές που έχετε φτιάξει και αρέσουν στα κρεατοφάγα ψάρια γενικότερα (όπως τα Oscar) προκειμένου να αποφύγω τυχόν λάθη. Αν κάποιος μου έλεγε για φρέσκια τροφή που έχει φτιάξει για Δίσκους (τα οποία είναι ευαίσθητα ψάρια) θα αισθανόμουν ακόμα πιο ασφαλής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μπορείς να κοιτάξεις αυτό http://www.cichlid-forum.com/articles/food_recipes.php ,μήπως σε ενδιαφέρει.

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφες συνταγές και πλήρεις και ειδικά η European Shrimp Mix φίλε Σωκράτη

Που μπορούμε όμως να βρούμε τα συστατικά που ζητούνται?

Νομίζω πάντως οτι ειναι πολυ ενδιαφέρον το θεμα γιατι αν συγκεντρώσουμε αρκετες συνταγες μπορουμε να φτιάξουμε και καλύτερες τροφές (απο τις ετοιμες) αλλα και πολυ πιο οικονομικές.

Έγινε επεξεργασία - MAMBO
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να εμπλουτίσεις το μείγμα σου και με αυτο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry147983

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφες συνταγές και πλήρεις και ειδικά η European Shrimp Mix φίλε Σωκράτη

Που μπορούμε όμως να βρούμε τα συστατικά που ζητούνται?

Νομίζω πάντως οτι ειναι πολυ ενδιαφέρον το θεμα γιατι αν συγκεντρώσουμε αρκετες συνταγες μπορουμε να φτιάξουμε και καλύτερες τροφές (απο τις ετοιμες) αλλα και πολυ πιο οικονομικές.

Εύκολα βρίσκεις τα υλικά ( γαρίδες , αρακά , ζελατίνη ) απο supermarkets , πολυβιταμίνη απο pets και σπιρουλίνα απο pets ή απο καταστήματα φυσικής διατροφής όπως αναφέρει και το αρθρο.Προσοχή η σπιρουλίνα να μήν έχει προσμίξεις.

Ενδιαφέρουσα πρόταση αγαπητέ Σταμάτη ;)

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα βρίσκεις τα υλικά ( γαρίδες , αρακά , ζελατίνη ) απο supermarkets , πολυβιταμίνη απο pets και σπιρουλίνα απο pets ή απο καταστήματα φυσικής διατροφής όπως αναφέρει και το αρθρο.Προσοχή η σπιρουλίνα να μήν έχει προσμίξεις.

Ενδιαφέρουσα πρόταση αγαπητέ Σταμάτη ;)

Φιλικά Σωκράτης :)

Αγαπητέ Σωκράτη αρχικά θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις φτάξει την συνταγή European Shrimp Mix έχεις ταϊσει με αυτή τις κιχλίδες σου και μπορείς να μας πεις τις παρατηρήσεις σου.

Επιπλέον οι απορίες μου σχετικά με τα υλικά είναι οι παρακάτω:

1) 2 lbs (0,91Kg) Whole Shrimp. Τώρα τους δίνω τις αποξηραμένες της Omega αλλά φρέσκες ή κατεψυγμένες στο ίδιο μέγεθος (και μάλιστα ολόκληρες) είναι δύσκολο να βρεθούν. Μήπως να έβρισκα έτοιμες και καθαρισμένες απο supermarket?

2) 2 lbs (0,91Kg) Green Peas. Απλό να βρεθεί απο supermarket.

3) 2 tsp. Spirulina Powder. Να υποθέσω κουτάλι της σούπας ή του γλυκού?

4) 100 gms. Gelatin Powder. Αυτό δεν ξέρω καν τι είναι και που μπορω να το βρω.

5) 10 drops Liquid Multi-vitamins. Εύκολο στην εύρεση.

Πιστεύω ότι αν προσθέταμε και λίγα σκελίδια σκόρδο (όπως στην τελευταία συνταγή - έχω και τροφή όμως με σκόρδο) θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Παρακαλώ τις αποψεις σου όπως και των υπολοιπων.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Σωκράτη αρχικά θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις φτάξει την συνταγή European Shrimp Mix έχεις ταϊσει με αυτή τις κιχλίδες σου και μπορείς να μας πεις τις παρατηρήσεις σου.

Επιπλέον οι απορίες μου σχετικά με τα υλικά είναι οι παρακάτω:

1) 2 lbs (0,91Kg) Whole Shrimp. Τώρα τους δίνω τις αποξηραμένες της Omega αλλά φρέσκες ή κατεψυγμένες στο ίδιο μέγεθος (και μάλιστα ολόκληρες) είναι δύσκολο να βρεθούν. Μήπως να έβρισκα έτοιμες και καθαρισμένες απο supermarket?

2) 2 lbs (0,91Kg) Green Peas. Απλό να βρεθεί απο supermarket.

3) 2 tsp. Spirulina Powder. Να υποθέσω κουτάλι της σούπας ή του γλυκού?

4) 100 gms. Gelatin Powder. Αυτό δεν ξέρω καν τι είναι και που μπορω να το βρω.

5) 10 drops Liquid Multi-vitamins. Εύκολο στην εύρεση.

Πιστεύω ότι αν προσθέταμε και λίγα σκελίδια σκόρδο (όπως στην τελευταία συνταγή - έχω και τροφή όμως με σκόρδο) θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Παρακαλώ τις αποψεις σου όπως και των υπολοιπων.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αγαπητέ φίλε εγώ δεν έχω φτιάξει την συνταγή.

Σίγουρα κάποιοι φίλοι θα την έχουν μαγειρέψει και θα μας πούν τις εντυπώσεις τους.

Οπως είπα μπορείς να πάρεις γαρίδες κατετυψυγμένες απο το supermarket.

Όταν λέει tsp εννοεί κουταλάκι του τσαγιού ή του γλυκού ( δηλ. 5 ml ) ΟΧΙ όμως της σούπας.

Η ζελατίνη πουλιέται στα supermarket ( σε συσκευασίες σκόνης ή φύλλων) ρώτα και θα σου δώσουν.

Αυτή χρησιμοποιείται για να ΄' δέσουν " τα υλικά μεταξύ τους.

Δεν διαφωνώ να μπεί και σκόρδο αντίθετα θα έχει ενδιαφέρον.

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρης καθαρή σπιρουλίνα την αλλη εβδομάδα θα παραγγείλω απο αμερικη .

Βιταμίνες εχει ο Νιντάλ σε υγρη μορφη κατι πολυ καλες , δεν θυμάμε ποια μαρκα ειναι για να σου πω .

Η συνταγη αυτη ειναι πολυ καλη μπορεις να την προχωρήσεις .

Για HUFA δεν το συζητω θα ερθης να σου δωσω ειναι πολυ σημαντικό να εμπλουτισης τη τροφή σου.

Θα δω και για Beta Glucan μηπως βρω για την ενίσχυση του ανοσοποιητικου συστήματος των ψαριών .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...