Jump to content

αραγωνιτης απο την Ελλαδα


Recommended Posts

Βρηκα που υπαρχει αραγωνιτης που μπορει να μπει στα ενυδρεια θαλασσινου και γλυκου νερου με κιχλιδες :)

Δεν εχει σχεδων καμια διαφορα απο αυτο ζωντανο που πωλανε στα καταστηματα.

Του εκανα ολα τα τεστ και ειναι οντος αραγωνιτης με σπασμενο κοχιλι μαζι.

Το βρηκα στην Ελαφονησο, στην παραλια Σιμου.

Αλλα πρεπει να παιρνεις απο μερικα σιμεια μεταξει θαλασσας και στερεας.

Εφερα και λιγο βραχο, τον εβαλα και αυτο στο ενυδρειο μου, να δω πως θα παει ;) Οταν εβαζα κομματια βραχου στο ξυδι, "εβρασε".

Τον αραγωνιτη εχει στο ενυδρειο μου απο τον Μαιο και παει παρα πολυ καλα. Ειναι και σε ομορφο λευκο χρωμα με ροζ κομματια απο τα κοχιλια.

Καλη λυση για μεγαλα ενυδρεια, αλλα πρεπει να πας ταξιδι και να κουβαλεισεις ... μονο αν το συνδεασεις με διακοπες :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η ιδεα σου και :) για την βοηθεια αλλα γιατι να μην κανει και απο αλλα νισια ; ( γιατι εγω θα παω σε αλλο ) ;) !

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η ιδεα σου και :) για την βοηθεια αλλα γιατι να μην κανει και απο αλλα νισια ; ( γιατι εγω θα παω σε αλλο ) ;) !

Aν βρεις κατι παρομοιο, θα κανει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με αλλα λόγια εγώ που θα χρειαστώ 100-120 κιλά αραγονιτη… σώθηκα?

Θα πάω για μπάνιο στην καλύτερη παραλία στην Ελλάδα και θα γυρίσω με 300 ευρώ δωρεάν αραγονίτη στο πορτμπαγκάζ!!!!

Βέβαια χριαζομε τουτου…

Ψήνετε κανείς? Μέσα προς τέλη Αυγούστου? Ένα διήμερο … κάνω εγώ τις βενζίνες… πάμε Σάββατο γυρνάμε Κυριακή….

Link to comment
Share on other sites

Aν βρεις κατι παρομοιο, θα κανει :)

Eυχαριστω RAIN ! ;)

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕΕΕΠ! Σας τσάκωσα! :thumbup:

Αφήστε κάτω τις παραλίες ρεεε! :):(

Θα πάω Σαντορίνη και έχω ψηθεί να φέρω λίγη άμμο από την μαύρη παραλία για ένα μικρό τανκ... θα μας πάνε μέσα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην σας δει κανείς ;):) γιατί η αμμοληψία από της παραλίες απαγορεύεται από τον νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Ψήνετε κανείς? Μέσα προς τέλη Αυγούστου? Ένα διήμερο … κάνω εγώ τις βενζίνες… πάμε Σάββατο γυρνάμε Κυριακή….

Τον αυγουστο θα ειναι πολυ δυσκολο να μαζεψεις αυτο που θελεις ;)

Οπως ειχα γραψει δεν ειναι ολη η παραλια απο τον αραγωνιτη...

Θα εχει πολυ κοσμο και θα ανακαψουν ολο με την απλη αμμο.

Εγω πηγα τον Μαιο και εβρησκα κοντα στους βραχους μερικες μικρες περιοχες, σαν λυμανακια, που εχει μαζεψει η θαλασσα σπασμενο τριμμενο κοχιλλι και τριψα απο ασβεστ. σκελετους. Αυτα επερνα με προσοχη, περιπου 0.5 εκ. στο βαθως στην γραμμη που ερχετε η θαλασσα.

Και δεν ειναι και κοντα απο το παρκινγκ :) . Παραλια ειναι μεγαλη, μερικα χιλομετρα...

Αλλα με πολυ θεληση ... :thumbup:

Εγω μαζεψα περιπου 30 κιλα και τα παρατησα, πονουσε η πλατη μου :(

Link to comment
Share on other sites

απο επιμονη ειμαι στο full αλλα χρονο θα εχω μονο τοτε... και την θυμαμε την παραλια... ειναι γεματη τον αυγουστο... δυσκολο...

θα το επανεξετασο τοτε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...