Jump to content

Σίδηρος


Recommended Posts

Καλησπέρα πάλι και από εμένα, λόγω εξεταστικής έχω παραμελήσει το ενυδρείο μου και εκτός από την αμμωνία που ρίχνω 10 σταγόνες κάθε πρωί, το φως 10ωρο, το CO2 που της coca cola και μια αλλαγή κάθε 15 μέρες δεν έχω κάνει κάτι. Η καφέ άλγη έφυγε από μόνη της, μετρήσεις έχω καιρό να κάνω.

Τα φυτά μου όμως valisneria, anubia και ένα άλλο δεν δείχνουν καθόλου πρόοδο. Οι ανούμπιες βγάζουν καινούργια φύλλα, αλλά η valisneria δεν μεγαλώνει.. Διάβασα ότι εδώ ότι ίσως έχουν έλλειψη σιδήρου και πήρα seachem flourish όπως είχαν γράψει σε ένα άλλο παιδί εδώ μέσα. Υπάρχει τεστ για το σίδηρο ή πρέπει να "διαβάζω" τα φυτά; Χρειάζεται και κάποιο άλλο λίπασμα; Τα φυτά που έχω είναι σχετικά εύκολα. Έχω απλό χαλίκι και είχα βάλλει μερικές ταμπλέτες της nutrafin.

Υπάρχει πρόβλημα με την αμμωνία που ρίχνω (επειδή δεν έχω ψάρια) και το σίδηρο ή τα άλλα λιπάσματα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση από μένα:

κάθε πότε ρίχνουμε σίδηρο στα φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πάλι και από εμένα, λόγω εξεταστικής έχω παραμελήσει το ενυδρείο μου και εκτός από την αμμωνία που ρίχνω 10 σταγόνες κάθε πρωί, το φως 10ωρο, το CO2 που της coca cola και μια αλλαγή κάθε 15 μέρες δεν έχω κάνει κάτι. Η καφέ άλγη έφυγε από μόνη της, μετρήσεις έχω καιρό να κάνω.

Τα φυτά μου όμως valisneria, anubia και ένα άλλο δεν δείχνουν καθόλου πρόοδο. Οι ανούμπιες βγάζουν καινούργια φύλλα, αλλά η valisneria δεν μεγαλώνει.. Διάβασα ότι εδώ ότι ίσως έχουν έλλειψη σιδήρου και πήρα seachem flourish όπως είχαν γράψει σε ένα άλλο παιδί εδώ μέσα. Υπάρχει τεστ για το σίδηρο ή πρέπει να "διαβάζω" τα φυτά; Χρειάζεται και κάποιο άλλο λίπασμα; Τα φυτά που έχω είναι σχετικά εύκολα. Έχω απλό χαλίκι και είχα βάλλει μερικές ταμπλέτες της nutrafin.

Υπάρχει πρόβλημα με την αμμωνία που ρίχνω (επειδή δεν έχω ψάρια) και το σίδηρο ή τα άλλα λιπάσματα;

Ευχαριστώ.

θύμισέ μου τι φωτισμό και υπόστρωμα έχεις? Λίπανση στις ρίζες γίνεται?

Και μια ερώτηση από μένα:

κάθε πότε ρίχνουμε σίδηρο στα φυτά;

Ανάλογα με το ενυδρείο φτιάχνεις και μία ρουτίνα που εφαρμόζεις, τα συμπτώματα έλλειψης θρεπτικών είναι ο γνώμονας για να φτιάξεις τη ρουτίνα σου, οι εταιρίες που τα φτιάχνουν πάντως προτείνουν μια ελλάχιστη και μία μέγιστη δοσολογία για νορμάλ φύτεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πάλι και από εμένα, λόγω εξεταστικής έχω παραμελήσει το ενυδρείο μου και εκτός από την αμμωνία που ρίχνω 10 σταγόνες κάθε πρωί, το φως 10ωρο, το CO2 που της coca cola και μια αλλαγή κάθε 15 μέρες δεν έχω κάνει κάτι. Η καφέ άλγη έφυγε από μόνη της, μετρήσεις έχω καιρό να κάνω.

Κακός δεν έκανες μετρήσεις τουλάχιστον θα έπρεπε να γνωρίζουμε τα βασικά ώστε να δούμε αν η κακή ανάπτυξη οφείλετε στο νερό ή στην έλλειψη του CO2.

Τα φυτά μου όμως valisneria, anubia και ένα άλλο δεν δείχνουν καθόλου πρόοδο. Οι ανούμπιες βγάζουν καινούργια φύλλα, αλλά η valisneria δεν μεγαλώνει.. Διάβασα ότι εδώ ότι ίσως έχουν έλλειψη σιδήρου και πήρα seachem flourish όπως είχαν γράψει σε ένα άλλο παιδί εδώ μέσα.

Εμένα με ενδιαφέρει από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι έχεις έλλειψη σιδήρου.

Υπάρχει τεστ για το σίδηρο ή πρέπει να "διαβάζω" τα φυτά; Χρειάζεται και κάποιο άλλο λίπασμα;

Υπάρχει τεστ αλλά είναι ανακριβής η μετρήσεις του για αυτό καλλίτερα είναι να διαβάζεις τα φυτά.

Παράλληλα με το σίδηρο χρειαζόμαστε μακρο-μικροστοιχεία.

Τα φυτά που έχω είναι σχετικά εύκολα. Έχω απλό χαλίκι και είχα βάλλει μερικές ταμπλέτες της nutrafin.

Τη κοκκομετρία και πόσο ύψος έχει το χαλίκι.

Υπάρχει πρόβλημα με την αμμωνία που ρίχνω (επειδή δεν έχω ψάρια) και το σίδηρο ή τα άλλα λιπάσματα;

Η μεγάλες δώσεις αμμωνίας μπορούν να κάψουν ή να επιβραδύνουν την ανάπτυξη των φυτών

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά, άργησα να απαντήσω γιατί άργησα να πάρω μετρήσεις λόγω εξεταστικής, οι τιμές του νερού είναι ήταν από πριν καλές έδειχναν ότι έστρωνε σιγά σιγά. Συγκεκριμένα βάζω μετρήσεις για 6 Ιουνίου και για 24 Ιουνίου για να φανούν οι διαφορές.

ημερ. 6/6

ΚΗ 9

GH 10

NH3 0.25

NO2 0

NO3 6

PH 7

ημερ. 24/6

KH 8

GH 10

NH3 0

NO2 0

NO3 30

PH 7.6

Οι τιμές προέκυψαν από υγρά τεστ της API, για την NH3 και τα ΝΟ2 οι τιμές είναι σίγουρα μηδέν, βγήκαν κατακίτρινο και τελείως γαλάζιο τα τεστ, παλιά δεν ήταν τόσο ξεκάθαρη η απόχρωση. Από τις 6/6 έχει γίνει μόνο μια αλλαγή νερού και εκτός από αμμωνία (την οποία σταμάτησα 3 μέρες πριν) πρόσθεσα ένα καπάκι flourish iron. Να σημειωθεί ότι το μίγμα μου για το CO2 είναι στα τέλη του, βγάζει πολύ αραιά φυσαλίδες. Αλλά αυτό άρχισε πριν 4 μέρες, η μειωμένη ανάπτυξη ήταν πολύ πριν από αυτό.

Απαντώ στις ερωτήσεις:

@viciouscircle:

1. Φωτισμός arcadia fresh water lamp 18w. Είναι λίγα για τα λίτρα μου, αλλά περιμένω να κοπεί το πλέξι γκλας για να φτιάξω δικό μου φωτιστικό με πληροφορίες που βρήκα εδώ.

2. Υπόστρωμα όχι. Χαλίκι μόνο 1-3mm, πριν από 2 μήνες που το έστησα έβαλα κοντά στις ρίζες nutrafin starter tabs.

@Χρήστο:

1. Οκ, λάθος μου, μην τα παίρνεις όμως φίλε! :thumbup: Δεν νομίζω ότι έφταιγε το CO2. Κοίτα και τις μετρήσεις πιο πάνω.

2. Από το aquazone. :)

3. Ναι το ξέρω ότι χρειάζονται, αλλά μήπως είναι νωρίς επειδή τα φυτά που έχω τώρα είναι πολύ χαμηλών απαιτήσεων; Αν όχι έχεις να προτείνεις κάποιο λίπασμα; Μόλις βρω χρόνο θα φτιάξω και ένα φωτιστικό, οπότε τότε θα το κάνω πυκνοφυτεμένο και θα χρειαστεί σίγουρα καλό λίπασμα! Εκτός από το συνδυασμό της seachem που είναι πολύ δημοφιλής εδώ έχεις κάποια πρόταση;

4. Χαλαζιακό χαλίκι, 1-3mm. Μεσο ύψος 4-5 cm.

5. Γνωρίζω τους κινδύνους της αμμωνίας, αλλά δεν απαντάς φίλε. ;) Υπάρχει πρόβλημα να προσθέτω αμμωνία μαζί με τα υπόλοιπα λιπασματα; Επηρεάζονται; Επειδή δεν έχω ψάρια σε άλλο thread μου πρότειναν να ρίχνω αμμωνία για να υποκαταστήσω τα απόβλητα των ψαριών.

Σας ευχαριστώ και τους 2, ή όποιους άλλους απαντήσουν με κάποια πρόταση για το πρόβλημά μου!

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

Η φυτομάζα δεν είναι αρκετή ακόμα για να απορροφήσει το άζωτο που ρίχνεις με την αμμωνία και για αυτό γίνεται τελικά νιτρικά με τον κύκλο του αζώτου, οπότε μείωσε την αμμωνία που ρίχνεις μέχρι να έχεις νιτρικά 0-5, έτσι και οι άλγες δεν θα το εκμετελλεύονται.

Για τις λάμπες... δοκιμάζω εδώ και λίγο καιρό μετά από προτροπή φίλου που έχει καλή εμπειρία, full spectrum της jbl, δεν λέω οτι δεν υπάρχουν άλλοι συνδυασμοί όπως π.χ arcadia και sylvania που κάνουν καλή δουλειά, αλλά οι full spectrum στα 4000 kelvin και ειδικά για ενυδρείο χωρίς ψάρια, θα δώσουν το καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα και τη βέλτιστη ανάπτυξη για αυτά τα watt.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Είναι αλήθεια ότι έχω λίγη πράσινη άλγη που μαζεύεται σαν χνούδι πάνω στο πίσω τζάμι. Για την λάμπα που λες δυστυχώς εδώ στην Πάτρα μόνο arcadia κυκλοφορεί, θα ξαναψάξω όμως.

Γενικά πάντως από τις τιμές μου το ενυδρειάκι είναι στρωμένο έτσι; Σκεφτόμουν να βάλλω μερικές γαριδούλες, αν και έχω πρόβλημα με την θερμοκρασία. Αυτή τη βδομάδα χτυπάει 29.5 χαλαρά, φοβάμαι ότι δεν θα αντέξουν.

σε ευχαριστώ και πάλι! :);)

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο θα εκτιμούσα και μια απάντηση από εσένα! ;):)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

.... αν και έχω πρόβλημα με την θερμοκρασία. Αυτή τη βδομάδα χτυπάει 29.5 χαλαρά...

Κι οτι ηθελα να ρωτησω θερμοκρασιες, γιατι δεν τις ειχες στις τιμες πιο πανω.

Αυτο ειναι νομιζω το προβλημα κατ'αρχην.

Κατεβασε λιγο αυτη (<28 ή και 27) και αν συνεχιζονται τα προβληματα βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να ρίξω τη θερμοκρασία έχω διαβάσει πολύ στο aquazone, αλλά θα καταλήξω στην all times classic μέθοδο με ανεμιστήρια για pc. Λες αυτός να είναι ο λόγος της αργής ανάπτυξης;

Αμμωνία έχω σταματήσει να ρίχνω. Επειδή όμως δεν έχω ψάρια θα την ξαναρχίσω και θα πορευτώ ανάλογα με τις μετρήσεις που παίρνω, γιατί ο καθένας μου προτείνει άλλα! Τελικά πρέπει να βρω τι δουλεύει για το δικό μου ενυδρείο μόνος μου χωρίς να ρωτάω πολλά πολλά!! :)

Το μόνο που ρωτάω καιρό τώρα και δεν μου έχει απαντήσει κάποιος είναι αν η αμμωνία μπορεί να επηρεάσει τα υπόλοιπα λιπάσματα ή δρα ανεξάρτητα.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που ρωτάω καιρό τώρα και δεν μου έχει απαντήσει κάποιος είναι αν η αμμωνία μπορεί να επηρεάσει τα υπόλοιπα λιπάσματα ή δρα ανεξάρτητα.

Ευχαριστώ!

Δεν επηρεάζει ούτε θετικά ούτε αρνητικά στο λίπασμα.

Σε μικρή συγκέντρωση είναι θετικό για τα φυτά ενώ κατά άλλους επιστήμονες ακόμα και η μικρές ποσότητες είναι αρνητικό για τα φυτά (η απόψεις διίστανται μεταξύ των επιστημόνων)

Το σίγουρο είναι ότι δρα αρνητικά έως καταστροφικά στα φυτά στης μεγάλες συγκεντρώσεις (ανάλογα τα mg/lit.)

Για αυτό προσωπικά προτείνω να μην χρησιμοποιούμε αμμωνία σε καμιά περίπτωση. Με την αμμωνία δεν στρώνουμε ενυδρείο απλός ενεργοποιούμε έναν από τους πολλούς κύκλους του ενυδρείου. Πιο ολοκληρωμένο (όχι τέλειο) στρώσιμο κάνουμε με την τροφή και την σταδιακή φόρτιση του ενυδρείου με ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις σχετικά με την αμμωνία και τα λιπάσματα.

Μια διευκρίνηση: Το δικό μου πλέον είναι στρωμένο, ο λόγος που πιστεύω ότι χρειάζεται αμμωνία είναι επειδή είναι φυτεμένο και δεν έχει ψάρια. Αν είχε ψάρια η απαιτούμενη αμμωνία θα ερχόταν φυσικά από τα ψαράκια, τώρα που δεν έχω ψάρια δεν χρειάζεται να ρίχνω εγώ αμμωνία;

Link to comment
Share on other sites

...είναι φυτεμένο και δεν έχει ψάρια....

και γιατι δεν βαζεις?

καποια ειναι οτι πρεπει για να σου διατηρουν τα φυτα σε καλη κατασταση.

http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_algaeeaters.htm

Link to comment
Share on other sites

τώρα που δεν έχω ψάρια δεν χρειάζεται να ρίχνω εγώ αμμωνία;

Δεν χρειάζεται να ρίχνεις αμμωνία αν δεν έχεις ψάρια ρίχνε καθημερινά λίγα φυλλαράκια τροφής στην στήλη του νερού και επιδίωξε μερικά να ρουφηχτούν από το φίλτρο σου έτσι θα διατήρησης την βιολογία σου.

Link to comment
Share on other sites

@ delta66

Φίλε μου, ο σκοπός μου είναι ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο. Προς το παρόν είναι απλά φυτεμένο, μέχρι να γίνει πυκνο-φυτεμένο θα περάσει καιρός και θα υπάρχουν πειραματισμοί με το CO2 και θα επηρεάζεται πολύ εύκολα το pH. Οπότε μέχρι να το κάνω όσο πυκνό θέλω και να ισορροπήσει εκεί δεν βάζω ψάρια. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι που η θερμοκρασία είναι στο κόκκινο. Παρόλα αυτά το link σου είναι χρήσιμο, για το μέλλον όμως!

 @ Χρήστο

Ωραία, μου έλυσες και την απορία και μου εξήγησες κιόλας γιατί δεν προτείνεις την αμμωνία! Σου είμαι υπόχρεος! Μια τελευταία απορία: διαβάζω συχνά εδώ μέσα για την "στήλη του νερού", τι εννοούμε με αυτόν τον όρο;

Ευχαριστώ

Υ.Γ. μόλις βρω και την ψηφιακή μου θα σας στείλω και καμιά pic!

Link to comment
Share on other sites

Στήλη νερού = το νερό του ενυδρείου

Συνήθως χρησιμοποιούμε αυτήν την έκφραση όταν θέλουμε να τονίζουμε πχ που να βάλουμε το λίπασμα.

Αν λέγαμε σκέτο <<βαλε λίπασμα στο ενυδρείο σου>> ο κάθε ένας μπορεί να το αντιλαμβάνονταν διαφορετικά και ο ένας να έβαζε στο νερό του ενυδρείου και ο άλλος στον βυθό του ενυδρείου. Με την φράση ΄΄στήλη νερου ΄΄ αποσαφηνίζουμε σε πιο σημείο αναφερόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Ευχαριστώ φίλε. Γενικά διαβάζω διάφορα threads και μαθαίνω πολλά από τις καίριες συζητήσεις που ανοίγεις κατά καιρούς όπως για το σκούπισμα ή για το αντιχλώριο. Είσαι χιλιόμετρα μπροστά!

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...