Jump to content

Mantis Shrimp


stratos

Recommended Posts

Καποιος φιλος εστησε ενα Ριφ ενυδρειο και ως συνηθως βιαστηκε και αρχησε να φορτωνει με Γαριδες Ερημητες,κ.τ.λ.Το κακο ηταν οτι για παραδειγμα ενω εβαζε 3 Lysmata h Wurdemani μετα απο λιγες μερες

αφαντες οι Γαριδες.Το προβλημα γνωστο και η αιτια απλη μαλλον κατα την αγορα του ζωντανου βραχου

του ηρθε πακετο και μια για πολλους ανεπιθημητη Odontodactylus scyllarus η αλλιως Mantis.Αφου εστεισε

καραουλη ολκληρο το βραδυ τελικα την εντωπισε.Μετα απο δισκολο κυνηγητο αναγκαστηκε να την αφαιρεσει μαζι με το βραχο μεσα σε ενα κουβα.Ευτυχως γνωριζε πως αν επροκειτο για Μαντις το θεμα με ενδιεφερε

γιατι δεν ειχα ποτε.Κι ετσι τη εσωσα απο βεβαιο θανατο μιας και ηθελε να παρε εκδικηση για το κακο που του εκανε στις υπολοιπες Γαριδες.Ετσι πλεον η Odontodactylus scyllarus εδω και τρεις μερες βρισκεται στην κατοχη μου.

Ενυδρειο της Τετρα 30λ.Για Γαριδες

Το μεγεθος της δεν ξεπερναει τα 4,5 εκατ. με χρωματατα σκουρο πρασινο

Φιλτραρισμα αντικατεστησα το εσωτερικο με το 2213 της Εχαιμ οπου περιεχει 3 σφουγγαρια με διαφορετικες τρυπες,μακαρονι,σουμπστρατ,ενεργο ανθρακα αντιφοσφωρο και τερμα επανω υαλοβαμβακα.Οι συνθηκες

νερου ειναι οπως του μεγαλου ενυδρειου ενω καθε εβδομαδα θα αλαζω το 1 τριτο δηλαδη 10λ. φρεσκο νερο.

οι συγκατικοι ειναι δυο ερημητες,2Paracentropyge venusta,1Chromis viridis οπου αν και κοπαδοψαρο ηταν το τελευταιο που ειχε.Αυτο το Σετ απ το εκανα την τελευταια βδομαδα και ως σημερα δεν εχω εληψεις απο τους συγκατοικους τους οποιους εχω μεσα επειδη ταιζωπαγωμενη τροφη και δεν θελω να μενουν υπολειματα οπως επεισης και καποιες φορες την εβδομαδαδινω και κοματακια Στιντε φις οπου δεν μπορω να πω πως τρωει με λαιμαργια.

Οποιαδηποτε πληροφορια ,παρατηρησηη και συμβουλη θα ηταν χρησιμη μιας και πρωτη φορα ασχολουμαι με Μαντις,επεισης θα ηθελα να ξερω αν υπαρχουν πολλα ειδη Μ.και αν ναι καποια σελιδα θα με βοηθουσε πολυ.

post-736-1214160962_thumb.jpg

post-736-1214160996_thumb.jpg

post-736-1214161046_thumb.jpg

post-736-1214161066_thumb.jpg

post-736-1214161097_thumb.jpg

post-736-1214161119_thumb.jpg

post-736-1214161158_thumb.jpg

post-736-1214161251_thumb.jpg

post-736-1214161335_thumb.jpg

post-736-1214161360_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκτος το προβλημα των Φωτο ξεχασα να γραψω οτι στο συστημα περιλαμβανεται και μια Κοραλια Νανο για την καλυτερη οξυγωνοση.

post-736-1214163007_thumb.jpg

post-736-1214163021_thumb.jpg

post-736-1214163040_thumb.jpg

post-736-1214163059_thumb.jpg

post-736-1214163076_thumb.jpg

post-736-1214163099_thumb.jpg

post-736-1214163122_thumb.jpg

post-736-1214163171_thumb.jpg

post-736-1214163203_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εκανες πολυ καλα και τη κρατησες.πολυ ενδιαφερον ζωο.ομως δεν υπαρχει κινδυνος να σπασει το τζαμι?

--

επισης ισως να χρειαζεται λιγο παχυτερο στρωμα αμμου.δε ξερω ποσο εχεις μεσα.

Έγινε επεξεργασία - smernaros
Link to comment
Share on other sites

εκανες πολυ καλα και τη κρατησες.πολυ ενδιαφερον ζωο.ομως δεν υπαρχει κινδυνος να σπασει το τζαμι?

--

επισης ισως να χρειαζεται λιγο παχυτερο στρωμα αμμου.δε ξερω ποσο εχεις μεσα.

Γιαυτο φιλε μου smernaros παρα πανω εγραψα οποιος ξερει κατι η ειναι κατοχος

ενως Μαντις καλο ειναι να γραψει 2,3 πραγματακια οπως για τη διατροφη η γενι

κοτερα για να της προσφερω οσο το δυνατον τις καλυτερες συνθηκες.

Οσο αφορα το τζαμι αλλος μου εχει πει οτι μπορει ανετα να σπασει τζαμι 0,4mm

κι αλλος ο,6mm,παντως η δικη μου δεν τη θεωρω τοσο χαζη να σπασει και να

χαλασει το σπιτι της.Η Προσωπικη μου αποψη ειναι πως ενα ζωντανο φθανει σε

αυτο το σημειο οταν λιμοκτονει η και καποιους αλλους λογους οπου δυστυχως

τωρα δεν εχω χρονο να γραψω.Παντως Ευχαριστω εκ των προταιρων.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αυτό είναι το όπλο της έχει παρατηρηθεί να σπάει ακόμα και 12cm τζάμι!!!

http://www.solvinzankl.de/html/english/gal...20scyllarus.htm

εκτοξεύεται με την ταχύτητα της σφαίρας και έχει μεγάλη ακρίβεια.

Δεν λέω πως θα σπάσει το τζάμι σου δεν είναι χαζή ίσα ίσα το αντίθετο θα το καταλάβεις με το καιρό πόσο έξυπνο ζωντανό είναι. :thumbup:

μπορείς να βρίσκεις καβουράκια ζωντανά να ρίχνεις θα τα τιμήσει ιδιαίτερα, η κομμάτια γαρίδας ξεφλουδισμένα που θα τα στηρίζεις σε ένα καλαμάκι και θα το κουνάς μπροστά στην φωλιά της.

τώρα όσο αφορά της συνθήκες είναι αρκετά ανθεκτική δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.

βίντεο!! :)

μην το επιχειρήσεις

http://www.youtube.com/watch?v=YFYE985OwG8...feature=related

ξεκίνα από εδώ. :(

http://reefcentral.com/forums/forumdisplay...p;x=13&y=13

http://www.stomatopod.com/phpBB3/

http://reefkeeping.com/issues/2004-03/jf/feature/index.php

παλιότερο θέμα ;)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=9694&st=0

Link to comment
Share on other sites

Παραπανω καποιος αναφερθηκε για την αμμο.Εχωπεριπου3,4εκατ. αλλα αν χρειαζεται

θα βαλω περισοτερο.Με τα κοραλια πως τα παει?

Link to comment
Share on other sites

Η δίκια σου είναι από τα είδει που τους αρέσουν να φτιάχνουν το σπίτι τους στους βράχους.

πάντως δεν θα έκανε κακό στο σύστημα σου ένα βαθύτερο υπόστρωμα!!

κοράλλια δεν πειράζουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν πειραζουν τα κοραλια αυτο ειναι παρα πολυ καλο.Θα το κανω μινι ριφ.

Link to comment
Share on other sites

ειχα δει σε ενα ντοκυμαντερ οτι οι μαντις εχουν την φωλια τουσ στιν αμμο την οποια μπορουν να την σκαψουν μονο πριν ενηλικιωθουν αφου μονο τοτε εκρινουν καποιο ειδους σαλιο που λειτουργει σαν σταθεροποιητικο αμμου, με τιν ενηλικιωσηγ χανουν αυτο το σαλιο και για αυτο συμβιωνουν με ενα αλλα ειδος γαριδας που η μεν μαντις της προσφερει ασφαλεια και η δε κραταει το λαγουμι καθαρο!!!δεν ξερω σε πιοο ειδος μαντις αναφεροταν μιας και υπαρχουν αρκετα..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

: :) εκτος απο το ενυδρειο 450λιτρα τωρα εχω ξεκινησει ενα 110 λιτρα ακομα και θα ηθελα καποια στιγμη και εγω να αποκτησω μια mantis :) μια και μου αρεσει παρα πολυ!!!!!!!!

μαλιστα νομιζω οτι μπορει να εχω στο 450 γιατι ακουω ολη μερα καποιους ηχους... και πολυ δυνατα μαλιστα.... αλλα δεν εχω καταφερει να εντοπισω κατι και δεν εχω χασει και κανεναν οργανισμο μεχρι στιγμης!!!!!!! .... :thumbup:

η δικια σου ειναι πολυ ομορφη να σου ζησει !!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω οτι ο λογος που επαναφερω το θεματακι ειναι αν γινεται να μου πειτε πως την πιασατε!!!!!!!! για να το κανω και εγω

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ.... :) αλλα σχεδον συνεχεια ακουω τακ τακ οταν κοιταω προς το σημειο δεν μπορω να δω τιποτα¨......και βραδυ εχω κοιταξει και παλι τιποτα....αλλα εχω και καβουρια μηπως αυτα κανουν τον θορυβο?

Link to comment
Share on other sites

Κατι πολυ ενδιαφερον που διαβασα ειναι οτι περα απο πολυ εξυπνες, εχουν και την πιο ανεπτυγμενη οραση σε ΟΛΟ το ζωικο βασιλειο. :) .

Επισης τα χρωματα της αμφανιζονται μονο στην ανηλικιωση.Μικρη ειναι σχετικα αχρωμη-μονοχρωμη

Μπραβο για την προσπαθεια σου :) .Δινε μας κατα καιρους πληροφοριες για την πορεια της γαριδας σου.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ.... :) αλλα σχεδον συνεχεια ακουω τακ τακ οταν κοιταω προς το σημειο δεν μπορω να δω τιποτα¨......και βραδυ εχω κοιταξει και παλι τιποτα....αλλα εχω και καβουρια μηπως αυτα κανουν τον θορυβο?

Δεν είσαι σίγουρη ότι ναι mantis οπότε ο ήχος μπορεί να είναι οτιδήποτε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

παιδιά καλησπέρα.......

Βρήκα στον καινούριο μου βράχο μια mantis Καταπράσινη...(δεν γίνετε πολύ μεγάλη 12cm max)

Όποιος ενδιαφέρεται να μου στείλει ΠΜ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...