Jump to content

Boyu Tl-550 New Reef


fbs

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ξεκινάω και εγώ δειλά δειλά το δικό μου reef.

Το ενυδρείο είναι το Boyu TL-550, και ο σκοπός είναι να βάλω τα ζωντανά από Σεπτέμβρη. Μέχρι τότε μόνο αραγωνίτης, βράχος και στρώσιμο.

Θα ξεκινήσω παρουσίαση των φάσεων βήμα βήμα. Κάθε σχόλιο και παρατήρηση δεκτή. Επίσης κάθε βοήθεια από τους ειδικούς υποχρεωτική :)

Αφού πλύθηκαν όλα τα υλικά και το ενυδρείο επιμελώς, αφαιρέθηκαν τα μακαρόνια και οι βιόσφαιρες, και στην θέση τους μπήκε αντιφώσφορος ,υαλοβάμβακας καθώς και ενεργός άνθρακας.

Επίσης αντικαταστάθηκε η ‘μαμά’ αντλία και την θέση της πήρε μια spare juwel 1000 l/h από το ενυδρείο του γλυκού. Έπειτα το ενυδρείο γέμισε με νερό με προσθήκη αντιχλωρίου, γιατί δεν υπάρχει προς το παρών R.O. και τέθηκε σε λειτουργία για 24 ώρες.

xsbtw114s07ul9s0k5dl_thumb.jpg

3p5n0ue5ip8dlhhaby2q_thumb.jpg

Την επόμενη μέρα προστέθηκε αλάτι της Red sea σύμφωνα με τις οδηγίες (4 Kgr) και μπήκαν σε λειτουργία 2 επιπλέον αντλίες για την διάλυση αυτού. Επίσης μπήκε σε λειτουργία το skimmer.

Αυτή την στιγμή η αλατότητα είναι στα 1023 - 1024 (σύμφωνα με το υδρόμετρο της red sea) περιμένω μέσα στην εβδομάδα refractometer από ebay.

r1ulc1lqovyub7nelcot_thumb.jpg

2wboajodlg53nqlxz9uf_thumb.jpg

Η θερμοκρασία είναι στους 32c και αυτό είναι ένα πρόβλημα. Φυσικά ο θερμοστάτης είναι εκτός. Ψάχνω τρόπο να βάλω coolers χωρίς να χαλάσω το καπάκι.

Επόμενο βήμα προσθήκη μέσα στην εβδομάδα 20kgr ζωντανού αραγωνίτη carib sea (θα φτάσει τι λέτε?)

Επίσης υπολογίζω να βάλω κάπου στα 10kgr ζωντανό βράχο. Πολλά λίγα??

Μια βόηθεια τώρα. Θα βγάλω λίγο νερό πριν βάλω των αραγωνίτη γιατί το παραγέμισα. Μετά πως φτάνω την αλατότητα στα 1025?

Stay tuned ……

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εύχομαι καλή επιτυχία στην εξέλιξη του μικρού σου ύφαλου.

Η ποσότητα των 10 κιλών βράχου θα είναι αρκετή για ενυδρείο 100 λίτρων. Η άμμος αν θέλεις να είναι πλήρως λειτουργική, θα πρέπει να σχηματίσει ένα στρώμα 8+ εκατοστών.

Την αλατότητα, μπορείς να την αυξήσεις τώρα, προσθέτοντας λίγο αλάτι ακόμα και κάνοντας μετρήσεις. Αργότερα, που θα έχουν μπει τα ζωντανά υλικά, θα πρέπει να αφαιρείς μια ποσότητα νερού σε ένα κουβά να αυξάνεις την αλατότητα με προσθήκη αλατιού και κατόπιν αφού διαλυθεί να το ξαναρίχνεις.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,εχουμε ακριβως το ιδιο και πιστευω οτι το συγκεγκριμενο νανο θα σε καταπληξει,εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος,καλη συνεχεια στην δουλεια σου.....

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο μενα ελπιζω συντομα να εχεις εναν ωραιο υφαλο στο σπιτι σου!Τωρα για τη θερμοκρασια χωρις να χαλασεις το καπακι μπορεις να παρεις ιδεα απο το θεμα του Νικου_Κρικ στη κατηγορια nano reef εχει ακριβως το ιδιο tank με εσενα!Ελπιζω να σε βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. jumaru82 το έχω δεί του Νίκου_Κρικ και μάλλον για κάτι τέτοιο σε DIY με βλέπω. Απόψε έχω πάει στους 34c. Θα σας κρατάω ενήμερους. venom έχεις pm

Link to comment
Share on other sites

αμα η θερμοκρασια ανεβει πολυ η παρα πολυ ,ενω στο ενυδρειο εχουμε μονο αραγωνιτη και βραχο και τπτ αλλο,

πειραζει?????????????? :)

Link to comment
Share on other sites

αμα η θερμοκρασια ανεβει πολυ η παρα πολυ ,ενω στο ενυδρειο εχουμε μονο αραγωνιτη και βραχο και τπτ αλλο,

πειραζει?????????????? :)

Καλό είναι η θερμοκρασία να μην ξεπεράσει τους 30 βαθμούς και για μεγάλο διάστημα, γιατί οι μεγάλοι οργανισμοί του βράχου, θα έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Νεώτερα από το project. Έκανα ένα DIY πρόχειρο με ανεμιστήρες τύπου tunze και το έχω βάλει σε λειτουργία από το πρωί. Θα σας ενημερώσω το βράδυ τι έγινε με την θερμοκρασία.

Μου κάνει εντύπωση πάντως τόσο υψηλή θερμοκρασία (34c) σε σχέση με το Trigon 350 που είναι στον ίδιο χώρο το οποίο έχει 26.7 σταθερά (βέβαια με 3 ανεμιστήρες ελεγχόμενους από eliwell)

Το άλλο που με προβληματίζει είναι η θολούρα. Αφού έριξα το αλάτι και μετά και ενώ αυτό έχει διαλυθεί πλήρως έχω μια θολούρα ακόμα. Είμαι στην 2η μέρα μετά την προσθήκη αλατιού.

Link to comment
Share on other sites

Μην σε ανυσηχει η θολουρα, θα διαλυθει μονη της....

Αν θες μπορεις να προσθεσεις ενα μηχανικο φιλτρο να κρατα τα αιορουμενα

Link to comment
Share on other sites

Λόγω δουλειάς πάω αργά αργά. Μάλλον όμως έτσι πρέπει ειδικά για το Θαλασσινό. Συνέχεια λοιπόν. Η πατέντα με τα ανεμιστηράκια έπιασε. Είμαι στους 26.5c με ελεγκτή τον eliwell. Βέβαια υπάρχει μπόλικη εξάτμιση νερού. Στην φωτό η προσωρινή πατέντα. Θα φτιαχτεί καλύτερα και θα ανεβάσω νέες φωτό.

s8wig05wijlrr85o6sxb_thumb.jpg

Σήμερα μπήκε και ο αραγωνίτης (20 κιλά) και περιμένω να αρχίσει να ξεθολώσει για άλλη μια φορά.

Μέσα στην εβδομάδα ελπίζω να βάλω ζωντανό βράχο ώστε να αρχίσει ο κύκλος του αζώτου και να επιστρέψω.

3ttky5ifexz2f94t37lv_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την αλατοτητα την ρυθμισες?αν οχι καντο πριν μπει ο βραχος.

Ωραια πατεντα,αντε αντε update!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλατότητα έχω στα 1023 - 1024 σύμφωνα με το υδρόμετρο. Περιμένω και το refractometer μέσα στην εβδομάδα από ebay να δω και τι θα λέει και αυτό. Έχει δουλέψει κανείς υδρόμετρο Red Sea μαζί με refractometer ώστε να ξέρουμε πόσο διαφορά υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως η ενδειξη τους ειναι παραπανω απο αυτή του refractometer.Ετσι ασε την αλατοτητα εκει που ειναι και ξανατσεκαρεις μετα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει κι εγω αυτο του ebay για να σε βγαλω απο πιθανων αγχος δουλευει σωστα... :)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι.............................σημερα πηρα κσι εγω το boyu και δεν καταλαβαινω κατι με το πατημα του

δεξιου κουμπιου πρεπει να ανοιγουν και τα 4 φωτα? γιατι εμενα ανοιγουν μονο τα 2....... :)

Link to comment
Share on other sites

ενα πλαστικο που εχει μεσα το boyu μακρυ ποθ εχει μια υποδοχη για μια βεντουζα,τι ειναι? :)

Link to comment
Share on other sites

ενα πλαστικο που εχει μεσα το boyu μακρυ ποθ εχει μια υποδοχη για μια βεντουζα,τι ειναι? :blink:

ειναι ενα εξτρα στηριγμα σε περιπτωση που θες να βαλεις κυκλοφορητη!

τι ακριβως εκανες με τα φωτα και σου αναψαν ολα μετα?

Link to comment
Share on other sites

ανοιξα το πλαστικο καπακι και εσπρωξα την λαμπα,δεν ειχε καλη επαφη..... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσε η εισαγωγή του ΖΒ. Μπήκαν σχεδόν 10 κιλά. Στις φωτογραφίες μια τοποθέτηση πρόχειρη. Φτίαχνω νέα εξέδρα γιατί αυτή που έκανα δεν μου αρέσει και θα κάνω νέα τοποθέτηση του βράχου. Μέτρηση με ρεφρακτόμετρο αλατότητα 1025. Οπότε από σήμερα ουσιαστικά αρχίζει το στρώσιμο. Θα επανέλθω με νεώτερα και μετρήσεις του νερού. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

7e7vghwtpaoxfezijjd7_thumb.jpg

85hnzcc0b0orc157t9lc_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία...

Πρόσεξε μόνο να μην αλλάζεις συνεχώς θέσεις το βράχο σου γιατί με αυτό τον τρόπο μειώνεις την ταχύτητα του στρωσιματος

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!!!!

Υπομονη τωρα στο θεμα κουραρισματος και μετρησεις!

Ετοιμασου να δεις διαφορους οργανισμους να σαλευουν,κυριως το βραδυ.

Αν βρεις κατι και εισαι περιεργος να μαθεις τι ειναι,ανεβασε το να το δειξεις εδω σε φωτο!

Καλη συνεχεια....

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Θα ανεβάσω το βράδυ φωτο με το τελικό (πιστέυω) στήσιμο του βράχου για τα σχολιά σας.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό παίδεμα με το που και πως θα κάτσει ο βράχος, να το αποτέλεσμα. Συνολικά τοποθετήθηκε 12,5 kgr βράχος.

Γενικά η κυκλοφορία του νερού δείχνει καλή και ο βράχος κατά 90% έχει πατήσει στην βάση που έφτιαξα.

Επίσης δημιουργήθηκαν αρκετές κρυψώνες για τους μελλοντικούς κατοίκους.

Οι κυκλοφορητές είναι προσωρινά έτσι μέχρι να έρθουν οι koralia από ebay.

bvjdzuscq95dwrvdo12u_thumb.jpg

abx28h7ht9ynld68yygx_thumb.jpg

l15a13s91q7uypvzq06a_thumb.jpg

afa2uanpb056rflhigxl_thumb.jpg

Και οι πρώτες μετρήσεις :

sg=1024

ph=7,9

kh=11

Amonia=0

nitrit=0

nitrate=10

Temperature=26.7

Έγινε επεξεργασία - fbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...