Jump to content

Boyu Tl-550 New Reef


fbs

Recommended Posts

Καλημέρα νεώτερα από το Project.

Ο clarkii είναι καλύτερα. Ξεκίνησα θεραπεία με melafix και σήμερα είναι η 7η μέρα θεραπείας και το μάτι πηγαίνει πολύ καλύτερα. Το ψαράκι έχει ξεθαρρέψει πάρα πολύ τρώει σαν τρελός και γενικά δείχνει καλά. Όσο κάνω θεραπεία έχω κλειστό skimmer και UV.

Σήμερα είναι η τελευταία μέρα θεραπείας και στις οδηγίες τις API λέει να κάνω μια αλλαγή 25% και αν χρειάζεται να συνεχίσω την θεραπεία.

Έβαλα και εξωτερικό φίλτρο ένα eheim 2236 το οποίο έχει μέσα αντιφώσφορο , άνθρακα (μόλις τελειώσει η θεραπεία) και wood pool.

Πριν περίπου 10 ημέρες είχα γεμίσει στο πάνω μέρος του βράχου καφέ άλγη και στα πιο κάτω μέρη πράσινη. Επίσης ο αραγωνίτης σε κάποια σημεία μπροστά και εκεί που ακουμπάει στο τζάμι έγινε καφέ.

Εδώ και περίπου 3 ημέρες η καφέ άρχισε να σπάει σε κομμάτια και να φεύγει από τον βράχο. Σήμερα έχει εξαφανιστεί και παραμένει μόνο στο κάτω μέρος των τζαμιών. Η πράσινη άλγη σιγά σιγά καταναλώνεται από το clean crew.

Μετρήσεις κάνω κάθε μέρα και έχω σταθερά τις παρακάτω :

Nh3/Nh4 = 0 (Api test)

No3 = <20 (Api test)

No2 = 0 (Api test)

Kh = 12 (Tropic Marin test)

Ph = 8,0 (Ph μετρο)

Po4 = < 0 (Salifert test)

Ca = 310 (Salifert test)

MG = 930 (Salifert test)

Sg = 1025 (Refractometer)

Απ’ ότι βλέπετε έχω πρόβλημα με Ca & Mg. Κέ Ψάλτη τι προτείνεται να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν χρεισιμοποιείς κάποιο πρόσθετο για το Ca & Mg?

Θα σου πρότεινα τα προιόντα της Kent marine ή της seachem

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει ακόμα κάποιο πρόσθετο. Απο την προσωπική σου εμπειρία ποιό θα διάλεγες για την κάθε δουλεία (Ca + Mg)

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα χρησιμοποιω της seachem αλλα και τα δυο ειναι εξησου καλα η αποφαση δικια σου!Ή του μαγαζιου που θα τα παρεις γιατι καιρο τωρα επερνα οτι ειχε στο μαγαζι(μεταξυ ΚΕΝΤ και seachem παντα)!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα turbo calcium & turbo magnesium της Seachem. Ξεκίνησα να βάζω βάση των οδηγιών και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους. Επανέρχομαι εν μέσω εορτών που έχω καταφέρει να ξελασκάρω λίγο. Δυστυχώς λόγω δουλειάς και άλλων υποχρεώσεων δεν έχω πολύ χρόνο να γράφω στο forum. Παρ’ όλα αυτά παρακολουθώ καθημερινά και ασχολούμαι επίσης με τα ενυδρεία μου καθημερινά.

Ας κάνω ένα Update από την τελευταία φορά. Ο clarkii που είχε εμφανίσει pop eye είναι πλέον υγιέστατος και μεγαλώνει.

Στην παρέα έχουν προστεθεί ένα ocellaris (το ξέρω λάθος clarkii έπρεπε να βάλω αλλά λόγω της κόρης έγινε η παραχώρηση), ένα μικρό blue tank, μια salaria, και δύο γαρίδες lysmata. Τα ζωντανά φτου φτου είναι υγιέστατα και τρώνε όλο τους το φαί.

Υπάρχουν επίσης 4 σαλιγκάρια και 4 ερημίτες.

Από κοράλλια τώρα 1 βραχάκι με RICORDEA YUMA, ένα με ZOANTHIDS, και ένα με EUPHYLLIA.

Μετρήσεις :

Nh3/Nh4 = 0 (Api test)

No3 = <20 (Api test)

No2 = 0 (Api test)

Kh = 8 (Tropic Marin test)

Ph = 8,1 (Ph μετρο)

Po4 = < 0 (Salifert test)

Ca = 420 (Salifert test)

MG = 1280 (Salifert test)

Sg = 1025 (Refractometer)

Δυστυχώς όντας αρχάριος έκανα ένα από τα συνηθισμένα λάθη. Έβαλα δύο αστερίες. Έναν PROTOEASTER και έναν ARCHASTER TYPICUS. Τι κάνω να πάω προς τις αγγελίες??

Επίσης έχω πρόβλημα με κυανό στο εμπρός μέρος του ενυδρείου. Η κυκλοφορία είναι καλή αλλά το κυανό επιμένει.

Τέλος στις φωτογραφίες που ανεβάζω θα δείτε δύο με υποψία για aptaisia. Παρακαλώ για βοήθεια. Δυστυχώς ο βράχος δεν βγαίνει εύκολα. Είναι aptaisia? Αν ναι να κάνω ένεση με ξύδι?

Εύχομαι ξανά χρόνια πολλά με υγεία για όλους.

PS Τα κοραλλάκια μου με τι να τα ταίσω?

post-6709-1230580438_thumb.jpg

post-6709-1230580458_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - fbs
Link to comment
Share on other sites

Navy σε ευχαριστώ για το link. Αυτά που έχω στο ενυδρείο (δες φωτό) δεν μοιάζουν με την φωτό του link. Αυτά που έχω έχουν άσπρο σωλήνα και μόλις πλησιάζω τσουπ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω βλέπω aptaisias...

Μηπως ειναι σπιρογραφος????

Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι κακος ο οργανισμος????

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό η νέα χρονιά. Σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι σπιρογράφος. Αλλά δεν μοιάζουν με αυτούς που έχω ήδη. Πάντως στο site που μου έδωσε ο navy δεν το βρήκα. Κάνα site με σπιρογράφους.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκα ένα site και έψαξα. Κατά 90% είναι αυτό στην φωτό. Το αναφέρει ως "Apomatus, a temperate serpulid worm"

Ξέρεις κανείς κάτι παραπάνω ?

Ευχαριστώ

post-6709-1230746202_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...