Jump to content

ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙ ΓΙΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ


Recommended Posts

Καταρχάς κάνετε πολύ καλή δουλειά!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω για νέο στήσιμο θαλασσινού.

Έχω ένα Juwel Vision 450 l με Malawi και Φίλτρο Fluval FX5.Εχω αποφασίσει να το κάνω θαλασσινό.-

Θέλω μια μεγάλη βοήθεια για των εξοπλισμό

SKIMMER:

α) Tunze Doc skimmer 9020 ή

β) Deltac external AP851

A/O: IEM 380 FM

WATER PUMPS:

α) Tunze nano stream 6025 ή

β) Hydor koralia 1 water cirulation pumps 1300LPH ή

γ) Hydor koralia 2 water cirulation pumps 2300LPH

ΦΩΤΙΣΜΟΣ: Δεν έχω ιδέα

ΦΙΛΤΡΑ: αυτό που έχω είναι αρκετό ή θα χρειαστώ κάποιο άλλο (και ποιο συγκεκριμένα)

ΨΥΞΗ: Titanium refrigaretor 500

Ξέρω είναι πολλές η ερωτήσεις αλλά θέλω να κάνω καλή δουλειά.

Το ενυδρείο θα είναι fish only και ίσως μελλοντικά να γίνει reef.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηρθες στη θαλασσα!!Τωρα στο θεμα του εξοπλησμου για skimmer εγω προσωπικα θα επερνα το Tunze μονο και μονο επειδη δεν υπαρχει απο οτι ξερω αντιπροσοπος της deltec στην Ελλαδα μπορει να κανω και λαθος εδω οι πιο εμπειροι θα σου πουν ακριβως, παντως εγω εχω το μικρο αδερφακι και νομιζω οτι κανει μια χαρα τη δουλεια του εχω το 9005!Τωρα για τις water pumps νομιζω οτι θες 2*κοραλια 4 το λιγοτερο ή τις αντιστοιχες της TUNZE και νομιζω ειναι και λιγες(εγω προσοποικα θα χρεισιμοποιουσα 6*κοραλια 3 αντιδιαμετρικα). Για φωτισμο το ιδανικο ειναι λιτρο και watt δηλαδη κοντα στα 400watt θα ειναι το ιδανικο και για πιο δυσκολα κοραλια, προτημησε Τ5 λαμπες ή HQI που θεωρουνται απο τις καλυτερες για θαλασσινα ενυδρεια!Φιλτρο δεν θα χρειαστεις καθολου τη δουλεια θα την κανει ολη ο ζωντανος βραχος(περιπου σε ογκο το 10% του ενυδρειου σου δλδ κοντα στα 40 κιλα θα χρειαστεις) παρολο που σκεφτεσαι για αρχη fish only θα σου ελεγα να παρεις ολο το βραχο ζωντανο!Στο εσωτερικο φιλτρο μονο θα εχεις ανθρακα και αντιφωσφορο!Η ψυξη μια χαρα αν και με τη ΔΕΗ εχεις δεν εχεις το ιδιο ειναι...ελπιζω να βοηθησα και καλη συνεχεια!Οι πιο εμπειροι θα σου πουν και τις λεπτομεριες που κανουν τη διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

deltec ειναι εκατονταδες φορες καλυτερο απο το Tunze :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της συμβουλές σας. Μάλλον θα προτιμήσω Tunze nano 6025 και για Skimmer το Deltac external AP 851. Αλλά θα περιμένω και άλλες συμβουλές. Όσων αφορά της αγορές θα γίνουνε από το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και από εμένα στο θαλασσινό κομμάτι του Aquazone!

Λοιπόν, έχουμε και λέμε...

Τα λίτρα σου είναι μια χαρά για να φτιάξεις ένα πανέμορφο reef. Θα σου πρότεινα το deltec για skimmer, είναι μια χαρα!

Αντίστροφη όσμωση θα σου πρότεινα να επισκεφτείς το www.ro-man.gr, πολλοί από εμάς τους έχουμε εμπιστευτεί!

Όσο αφορά την κυκλοφορία είναι ένα πολύ δύσκολο κεφάλαιο και χρήζει ιδιαίτερης προσοχής και μελέτης. Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις 4 nanostream και στη συνέχεια κινείσαι ανάλογα.

Φωτισμός? Ακόμα ένα δύσκολο κομμάτι!!!

2 metal halide 150w και 2 blue actinic νομίζω θα σε καλύψουν.

Το φίλτρο που διαθέτεις θα σου φανεί χρήσιμο για να το χρησιμοποιήσεις για το χημικό σου φιλτράρισμα!!!

Για το ψυκτικό πολλοί χρησιμοποιούν τα teco ή της aquamedic

Προτού προβείς σε αγορές και κατασκευές διάβασε τα άρθρα που θα βρεις στο forum και επίσης φρόντισε να είσαι βέβαιος για κάθε σου βήμα!

Τσεκαρε και λίγο το θέμα με το sump γιατί δεν είδα να αναφέρεσαι κάπου!

Καλη συνέχεια σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να βάλω τα έξις

Για skimmer deltec MCE 600 όπως έχω αναφέρει το ενυδρείο θα γίνει fish only και πολύ μετά (6-12 μήνες) για reef θα μου κάνει δουλεία.

Waterpumps: Tunze nano 6025 x 4. Αλλά σκεφτόμουνα Tunze nano 6055 & Safety connector 6005 x 2 όμως μου είπαν πως δεν αξίζει και καλύτεροι δουλειά θα κάνει ο 6025 x 4 παρά ο 6055 x 2.

R/O: aqua medic units standart 150 l/h

Για sump δεν θα βάλω γιατί όπως καταλαβαίνεις πρέπει να γίνου τρύπες και άστα να πάνε.

Καλώς σε βρήκα Νίκο.

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια φιλε για το ξεκινημα σου στην θαλασσα.Οπλισου με υπομονη μη κανοντας βιαστικες κινησεις ιδιαιτερως τωρα στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε μην πέσεις στην παγίδα και διπλοπληρώσεις εξοπλισμό!

Εννοώ ότι καλά θα κάνεις να προνοείς και να σκέπτεσαι ότι το πας για reef!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να τρυπησεις για το sump υπαρχουν εξωτερικες υπερχειλισεις που κανουν πολυ καλη δουλεια!!!Νομιζω οτι το sump στα λιτρα σου ειναι must εγω εχω 120 λτ και σιγα σιγα ξεκιναω το sumo γιατι δεν παει χωρις οπως θελω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...