Jump to content

Κατασκευή Mini-ενυδρείου (ολα σε ένα)


mobmaniac

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Επειδή εχω ενα ενυδρείο 200 λιτρα, και χριάζομαι να απομονώνω καμια φορα καποιο ψάρι (θεραπίες γένες κτλ...) σκευτηκα να φτιάξω ενα μικρό ενυδρείο για ράφι!

Σας δείχνω το σχέδιο που εύτιαξα για να μου πείτε τυχόν λάθη που έχω κάνει και δέν τα έχω σκευτεί!

Το όλο σύστημα θα είναι δύο κομάτια, το πίσω μέρος που θα έιναι το φίλτο (το οποίο θα αφερείτε για να μπορεί να καθαριστεί) και μπρωστά το κανονικό ενυδρείο χωρίς να φένοντε τα εσωτερικά, άσχημα φίλτρα μεσα!

Η είσοδος του νερού στο φίλτο θα είναι σαν υπερχίληση του ενυδρείου και η έξοδος θα γίνετε με μια αντλία που θα επιστρέφει το νερό πάλι μέσα, θα έχω πρόβλημα με αυτο? (να τραβάει δηλαδή νερό μόνο απο την επιφάνεια)

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας!

post-6558-1214305073_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως και τα εσωτερικά της Juvel, όπως και τα sump, λειτουργεί με την αρχή των συγκοινωνούντως δοχείων, οπότε αρκεί να μελετήσεις βάσει αυτού, τα ύψη των διαφραγμάτων στην κατασκευή σου ωστε το νερό να κινείται άνετα.

Επίσης, δεν νομίζω οτι χρειάζεται να βγαίνει όλο το κουτί για να καθαριστεί, αρκεί η ρουτίνα συντήρησης των φίλτρων Juvel και να προσέξεις ωστε να κινείται άνετα το χέρι σου μέσα, ειδικά αν το κουτί θα γίνει από γυαλί πιστεύω καλύτερα να είναι ένα σώμα με το ενυδρείο.

Καλή επιτυχία στην κατασκυή σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ένα από τα ποιο δύσκολα κομμάτια μιας τέτοιας κατασκευής με "ενσωματωμένο" φίλτρο ιδιοκατασκευής, είναι να καταφέρεις να έχεις άνετη και σωστή κυκλοφορία νερού η οποιά θα περνάει από όλα τα υλικά ακόμα και όταν αυτό θα έχει ψιλομαζέψει "χοντράδια".

Εάν δεν έχεις εμπειρία επ'αυτού, νομίζω πως καλό θα ήταν να κάνεις αρκετά τεστ πριν το θέσεις σε κανονική λειτουργεία... Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα και φυσικά θα συμβουλευόμουν κάποιον ειδικό (που άνετα θε βρεθεί εδώ μέσα)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

Δεν είναι ακριβώς συγκοινωνούντα δοχεία (επειδή θέλω να αποφύγω μικροδιαρροές σε κάθε αποσύνδεση για καθάρισμα). Το φίλτρο θα έχει χαμηλότερη στάθμη και θα πέφτει το νερό με κάποιο σωληνάκι υπερχείλισης μέσα. Θα περνάει απο τα 3 στάδια (μάλλον: βιολογικό υλικό, σφουγγάρι και κάποιο λεπτό σφουγγάρι στο τέλος). Μετά η αντλία θα το ανεβάζει πάλι στο ενυδρείο.

Δεν ξέρω πως είναι το φίλτρο της Juvel που λες. ;) Μονο το εξωτερικό φίλτρο της JBL εχω χρησιμοποιήσει...

Το κάνω να βγαίνει, για να μπορώ πολύ άνετα να το μεταφέρω και να το καθαρίσω!

Ζητώ λοιπόν τις γνώμες των ειδικών! :)

Στην φωτογραφία έχω ανοίξει τις πλάτες για να το δείτε και να μου πείτε τη γνώμη σας!

Η κυματιστή γραμμή υπολογίζω να είναι η στάθμη του νερού...

θα καταφέρω τίποτα, τι λέτε?

post-6558-1214334120_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το μεγάλο θετικό του εγχειρήματός σου είναι ότι θέλεις να δημιουργήσεις. Το έχεις σκευτεί αρκετά αλλά μερικά σημεία χρειάζονται περισσότερη προσοχή.

Θα σου εκφράσω την γνώμη μου με μερικούς προβληματισμούς, περισσότερο σαν τροφή για συζήτηση.

Παρότι έχεις αφήσει περιθώριο στο διαμέρισμα που θέλεις να βάλεις το αφαιρούμενο κομάτι του φίλτρου αν σου κωλήσει με την βοήθεια του νερού το ένα γυάλί με το άλλο, δεν υπάρχει περίπτωση να το ξεκωλήσεις παρά μόνο αν το σπάσεις.

Η σκέψη της ευκολίας του να αφαιρείς το φίλτρο με τα υλικά για καθαρισμό σε βάζει σε μπελάδες χωρίς λόγο.

Κάθε πότε θα καθαρίζεις το φίλτρο;

Υπάρχει λόγος να βαρύνεις την κατασκευή με τόσο γυαλί;

Αν θέλεις να το κάνεις κάντο με καλαθάκι από πλαστικό ή άλλο μη λείο υλικό.

Άν δεν είναι πλήρως συγκινονούντα δοχεία το εμπρός με το πίσω μέρος, έχεις σκευτεί τι θα γίνει άν :

α. Μπλοκάρει το σωληνάκι υπερχείλισής σου;

β. Μπλοκάρει ή μειωθεί η απόδοση της αντλίας επιστροφής ή διακοπεί το ρεύμα;

Επίσης σε μια τέτοια κατασκευή η στάθμη του νερού πρέπει:

α. Πάντα να διατηρείται πάνω από το ενδιάμεσο σημείο επικοινωνίας του πίσω διαμερίσματος και

β. Κάτω από το σημείο που άν αδειάσει όλο το νερό του διαμερίσματος της αντλίας επιστροφής στο μπροστινό μέρος να μην υπερχειλίσει.

Για ποιό λόγο και πως θα καταφέρεις να έχει χαμηλότερη στάθμη το φίλτρο στο πίσω μέρος από το μροστινό μέρος;

Άρα θέλει προσοχή με το ύψος, την διατομή, την θέση της υπερχείλισης και την ροή της αντλίας επιστροφής.

Ρίξε μια ματιά στις συνημμένες οδηγίες από γνωστό ενυδρείο για έμπνευση.

Percula_503.00_.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το μεγάλο θετικό του εγχειρήματός σου είναι ότι θέλεις να δημιουργήσεις. Το έχεις σκευτεί αρκετά αλλά μερικά σημεία χρειάζονται περισσότερη προσοχή.

Θα σου εκφράσω την γνώμη μου με μερικούς προβληματισμούς, περισσότερο σαν τροφή για συζήτηση.

Παρότι έχεις αφήσει περιθώριο στο διαμέρισμα που θέλεις να βάλεις το αφαιρούμενο κομάτι του φίλτρου αν σου κωλήσει με την βοήθεια του νερού το ένα γυάλί με το άλλο, δεν υπάρχει περίπτωση να το ξεκωλήσεις παρά μόνο αν το σπάσεις.

Η σκέψη της ευκολίας του να αφαιρείς το φίλτρο με τα υλικά για καθαρισμό σε βάζει σε μπελάδες χωρίς λόγο.

Κάθε πότε θα καθαρίζεις το φίλτρο;

Υπάρχει λόγος να βαρύνεις την κατασκευή με τόσο γυαλί;

Αν θέλεις να το κάνεις κάντο με καλαθάκι από πλαστικό ή άλλο μη λείο υλικό.

Άν δεν είναι πλήρως συγκινονούντα δοχεία το εμπρός με το πίσω μέρος, έχεις σκευτεί τι θα γίνει άν :

α. Μπλοκάρει το σωληνάκι υπερχείλισής σου;

β. Μπλοκάρει ή μειωθεί η απόδοση της αντλίας επιστροφής ή διακοπεί το ρεύμα;

Επίσης σε μια τέτοια κατασκευή η στάθμη του νερού πρέπει:

α. Πάντα να διατηρείται πάνω από το ενδιάμεσο σημείο επικοινωνίας του πίσω διαμερίσματος και

β. Κάτω από το σημείο που άν αδειάσει όλο το νερό του διαμερίσματος της αντλίας επιστροφής στο μπροστινό μέρος να μην υπερχειλίσει.

Για ποιό λόγο και πως θα καταφέρεις να έχει χαμηλότερη στάθμη το φίλτρο στο πίσω μέρος από το μροστινό μέρος;

Άρα θέλει προσοχή με το ύψος, την διατομή, την θέση της υπερχείλισης και την ροή της αντλίας επιστροφής.

Ρίξε μια ματιά στις συνημμένες οδηγίες από γνωστό ενυδρείο για έμπνευση.

Percula_503.00_.pdf

Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σου! κάποια απο τα λεγόμενα σου δεν τα ειχα σκεφτει!

Σχετικα με το γυαλί εχεις δίκιο, δεν με τρέλανε και εμένα σαν ιδέα, αλλά που θα βρω κατι σε αυτές ακριβός τις διαστάσεις? :thumbup:

Το κόλλημα πιστεύω οτι Θα μπορούσα να το αποφύγω τοποθετώντας κόπια πλαστικά καλαμάκια στο πάτο και γύρο γύρο ίσως...

Τρα για τα άλλα,

α) Αν μπλοκάρει η υπερχείλιση και εχει αρκετό νερο να βγαλει η αντλία, μάλλον θα περάσει το νερό στο χόρο που είναι το φίλτρο, αλλά οχι μέσα στο φίλτρο :(

Αν το έκανα σταθερό δίπλα στο ενυδρείο και οχι αποσπόμενο, θα πέρναγε πάλι στο χώρο της αντλίας και θα το επέστρεφε παλι μέσα χωρίς να κάνει κύκλο απο τα υλικά, αλλά τουλάχιστο δεν θα υπάρξει άλλο πρόβλημα (ουτε να πάθει καμιά ζημιά η αντλία)

β) με αυτό δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα, οσο λιγότερο νερό βγάζει η αντλία, τόσο λιγότερο θα επιστρέφει απο την υπερχείλιση μέσα στο φίλτρο...

Σχετικά με τη στάθμη, θα είναι τόσο το νερό, ώστε (ενω η αντλία είναι κλειστή) η στάθμη του φίλτρου να ειναι στο επιθυμητό σημείο οταν εχει σταματήσει να τρέχει η υπερχείλιση. Ανοίγοντας μετά την αντλία, όσο νερο τραβάει η αντλία και πετά μέσα στο ενυδρείο, τόσο θα φεύγει απο την υπερχείλιση και θα μπένει πάλι στο φίλτρο... (ελπίζω να μην έχασα τίποτα ;) )

Αρα η λύση μάλλον θα είναι να μήν είναι εν τέλη αποσπόμενο το φίλτρο αλλά μέσα στον χόρο που είχα σκοπό να βάλω το "καλαθάκι"...

κάθε σχόλιο δεκτό απο όλους!

και σας ευχαριστώ για τα "ΑΝ" :)

το επόμενο "α" είναι λογικό και το "β" θα έλυνε εν μέρη το πρόβλημα της φραγμένης υπερχείλισης αλλά όχι και τη ζημιά της αντλίας αν λειτουργεί χωρίς νερό μέσα...

Έγινε επεξεργασία - mobmaniac
Link to comment
Share on other sites

Η υπερχείληση θα πρέπει να έχει άνοιγμα που θα υποστηρίζει με το παραπάνω την παροχή της αντλίας, αλιώς το φίλτρο θα αδειάζει πιό γρήγορα από ότι θα γεμίζει, πρόσεξέ το αυτό! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκανα και την αλλαγή στο σχέδιο οπότε τώρα φίλτρο και ενυδρείο θα είναι ένα...

Καμία άλλη παρατήρηση κανείς?

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας :blink:

post-6558-1215502875_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα προβλημα που θα αντιμετωπίσεις με αυτο το σχεδιασμο είναι ότι έχεις πολυ μικρο περιθώριο για εξάτμιση του νερού.

Εννοω δηλαδη ότι αν λειψεις καποιες μερες το καλοκαιρι, το νερο θα κατεβει κατω απο την τρυπα εισοδου του φιλτρου.

Γνωμη μου ειναι να βαλεις και μια εισοδο χαμηλα, ωστε και καλυτερη κυκλοφορια του νερου να εχεις και αυτο το προβλημα να αποφυγεις.

Για τον ιδιο λογο πρεπει να δεις ποσο ψηλο θα γινει το μεσαιο χωρισμα του φίλτρου (εκαι που το νερο περναει απο επάνω. Γνωμη μου να το αφησεις αρκετα χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...