Jump to content

Κόκκινα βράγχια και λαχάνιασμα!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Θελω τη βοήθεια σας, γιατί τα χάνω :)

Στο ενυδρείο μου εχω 5 red phantom και 7 νεον που τα βράγχια τους είναι κατακόκκινα!

Το ενα phantom ισα που κουνάει και έχει το στόμα πάντα ανοικτό!

Ξέρει κανεις τί πρέπει να κάνω?

Αμονία και ΝΟ2 ειναι 0. το ΝΟ3 περιπου 10. PH περίπου 7,8

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=146090

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=145770

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=143082

Σε γενικές γραμμές αυτο που θέλω να σου πω με τα λινκ αυτά είναι οτι θέλουμε κι αλλες πληροφορίες σχετικά με το ενυδρείο και τα ψάρια για να προσπαθήσουμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα με σχετική ασφάλεια .

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια τα γράφω στο προφίλ μου... το ενυδρείο είναι φυτεμένο, λειτουργεί περίπου 4 μήνες.

(τα guppy και platy τα έβαλα χθες)

Μια παλιότερη φωτογραφία (τώρα εχει πυκνότερα φυτά): http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=17371

Νερό βάζω απο RO και βάζω και tetra vital (το GH είναι περίπου 11 γιατί σκληραίνει απο τις πέτρες μάλλον...)

Σχετικά με το phantom, μάλλον ηταν πληγωμένο άσκημα στο πάνω μέρος του στόματός του απο ενα "μαχαιρόψαρο" (αν το λένε έτσι) το οποίο και επέστρεψα στο μαγαζί που μου το έδωσαν!

Αν και τα βράγχια στα άλλα, είναι κόκκινα, δεν βλέπω να έχουν όμως κάποιο άλλο πρόβλημα στη συμπεριφορά τους. (Υπάρχει περίπτωση να έγινε αυτό απο το κυνηγητό το βράδυ? γιατι αυτο το μαχαιρόψαρο μόνο βράδυ εμφανιζόταν, δεν το είδα καθόλου τις 4 μέρες που ηταν στο ενυδρείο. Σε αυτές τις 4 μέρες έχασα και 4 νεον...)

Ακόμα παρατήρησα οτι στο ένα αρσενικό gourami rainbow dwarf εμφανίστηκε ενα πρήξιμο στην κοιλιά και ενα αλλο στη μέση του σώματος του περίπου (αυτό πρέπει να το εμφάνισε τις 2 τελευταίες μέρες) και κάθετε σε μια γωνία, κοντά στην επιφάνεια του νερού λίγο λαχανιασμένο.

αυτά, τι άλλο πρέπει να σας πω?

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Κανένας ρε παιδιά?......

Σήμερα είναι κόκκινα και τα βράγχια στα guppy....

Και απεβίωσε και το gourami...

Κάτι μου λέει οτι θα τα χάσω όλα :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε mobmaniac συγνωμη για τη καθυστέρηση αλλα δεν ειχα μπει μεσα .

λογο του οτι θελω πολλες πληροφορίες ακόμα σου γραφω το τηλέφωνο μου με π.μ. να με παρεις .

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτό σε βοηθήσει να επικεντρώσεις σε συμπτώματα. Aσθένειες ψαριών

Εγώ λόγω του οτι έγινε απότομα, θα υπέθετα πτώση του ανοσοποιητικού λόγω στρες από τα νέα ψάρια ή και μεταφορά ασθένειας από αυτά βακτηριακής.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας ρε παιδιά?......

Σήμερα είναι κόκκινα και τα βράγχια στα guppy....

Και απεβίωσε και το gourami...

Κάτι μου λέει οτι θα τα χάσω όλα :)

Φιλε μου το προβλημα που εχεις δεν ειναι το χρωμα των βραγχιων. Στα περισσοτερα ψαρια τα βραγχια ειναι κατακοκκινα και δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο που σε εχει κανει, να "σταθεις" εκει. Αυτο που βλεπω στο προφιλ σου και διαβαζω σε οσα εγραψες, ειναι οτι εχεις ψαρια ασυμβατα ως προς τις συνθηκες νερου μεταξυ τους. Τα Γκαπι, Μολλυ θελουν αλκαλικο νερο, ενω τα Νεον, γκουραμι κλπ. θελουν μαλακο και οξινο π.χ. Το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να μετρησεις τις τιμες του νερου σου και στη συνεχεις να αποφασισεις βαση αυτων τι ψαρια θα εχεις. Ψαξε λιγο τα προφιλ των ψαριων και κανε τις επιλογες σου. Μονο λιγο συντομα, γιατι ειναι απολυτα φυσικο, να κλαις τα ψαρακια που δεν φταινε τιποτα.-

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις διοξειδιο για τα φυτα σε μεγαλη ποσοτητα και πνιγονται?

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις συμβουλές σου!

Θα ψάξω να βρω λοιπόν το Ektozone που μου πρότεινες για αρχή και ελπίζω να βοηθήσει!

viciouscircle,

Έχω ψάξει και εκεί αλλά μόνο για αμμωνία λέει για τα κόκκινα βράγχια, αλλά ειναι 0 (με υγρα τεστ της API)

Diskus fan,

Το ξέρω αυτο που μου λές για το νερό, αλλά απο οτι είχα διαβάσει για τα guppy (κτλ) αν και θέλουν σκληρό νερό οτι δεν θα έχουν πρόβλημα σε μέτριας σκληρότητας νερό, λάθος κατάλαβα?

Theofilos Patra,

Ουπς! διοξείδιο έχω αλλά δεν ξέρω αν είναι πολύ! (περίπου μια φυσαλίδα αν α δευτερόλεπτο μπαίνει)

Το έκλεισα επιτόπου! και έβαλα φυσαλίδες αέρα να λειτουργούν, τις οποίες σπάνια βάζω γιατί έχω καταλάβει οτι με τα φυτά δεν θα είχα πρόβλημα οξυγόνου... πάλι λάθος κατάλαβα? :)

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές, θα προσπαθήσω να βγάλω και φωτογραφεία να δείτε...

Έγινε επεξεργασία - mobmaniac
Link to comment
Share on other sites

Θελω να μου πεις ποσο ΚΗ ΡΗ εχεις ( βρυσης και ενυδρειου). Ειναι πιθανο να πνιγεις τα ψαρια σου απο διοξειδιο. Το πρωι πριν ανοιξουν τα φωτα τα ψαρια ειναι κατω απο την επιφανεια και ανασαινουν γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

Μολις μίλησα τηλεφωνικά με το φίλο mobmaniac δεν μπόρεσα να καταλήξω αν πράγματι υπάρχει ασθένεια και ο λογος ειναι οτι τα ψαρια δεν δείχνουν απο τη συμπεριφορά τους κάτι και δεν υπάρχουν απώλειες απο οταν βγήκε το μαχαιρόψαρο απο μεσα .

Του ζήτησα να μας βαλει φωτογραφίες των ψαριών για να δούμε ολοι τη κοκκινιλα αν ειναι φυσιολογικη ή οχι .

Για λογους προληπτικους του ζητησα να κανει μια αλλαγη νερου το μισο απο αντίστροφη όσμωση που εχει και να προσθέση Εκτοζον .

Αξιο απορίας ειναι πως γινεται να βαζει νερο απο αντιστροφη οσμοση και η ολικη σκληρότητα να ειναι 9 GH και η ανθρακική 10 ΚΗ .

Περιμένουμε νέα .

Link to comment
Share on other sites

Θελω να μου πεις ποσο ΚΗ ΡΗ εχεις ( βρυσης και ενυδρειου). Ειναι πιθανο να πνιγεις τα ψαρια σου απο διοξειδιο. Το πρωι πριν ανοιξουν τα φωτα τα ψαρια ειναι κατω απο την επιφανεια και ανασαινουν γρηγορα?

Μόλις τώρα μέτρησα απο το ενυδρείο:

PH: 7 και

KH: 6 (ειχα αρκετές μέρες να το μετρήσω)

Βρύσης εννοείς αυτό που βάζω απο την RO?

Ξέχασα να σου πω Σταμάτη οτι έκανα μια αλλαγή νερού χθες το 1/4 όπως κάνω συνήθως...

Να αλλάξω πάλι σήμερα? και πόσο? το 50%?

Link to comment
Share on other sites

Θα βρω το πινακα να σου πω περιπου αν εισαι σε ανεκτα ορια. Εχεις παρατηρησει το φαινομενο που περιεγραψα στα ψαρια σου κατα τη διαρκεια των κλειστων φωτων? Ιδιως πριν το ξημερωμα ή πριν ανοιξουν τα φωτα?

Ειδα το πινακα, δεν δειχνει να εχεις πολυ διοξειδιο μαλλον.

Έγινε επεξεργασία - Theofilos_Patra
Link to comment
Share on other sites

Θα βρω το πινακα να σου πω περιπου αν εισαι σε ανεκτα ορια. Εχεις παρατηρησει το φαινομενο που περιεγραψα στα ψαρια σου κατα τη διαρκεια των κλειστων φωτων? Ιδιως πριν το ξημερωμα ή πριν ανοιξουν τα φωτα?

Ειδα το πινακα, δεν δειχνει να εχεις πολυ διοξειδιο μαλλον.

Οχι, τα ψάρια δεν ειναι στην επιφάνεια...

τωρα αυτο για την ανάσα δεν ξέρω τι εννοείς γρήγορα, δεν ξέρω ποιο είναι και το κανονικό :) αλλά νομίζω οτι είναι όπως πάντα η ανάσα τους.

Με το διοξείδιο και την αεραντλία τι να κάνω? (τωρα εχω κλείσει το διοξείδιο και λειτουργεί μόνο η αεραντλία...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να το πειραξεις αστο οπως ηταν. Απλα παρατηρησε το βραδυ αν γινετε αυτο το φαινομενο μονο. Τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Για χαρά και πάλι!

Φωτογραφία ακόμα δεν κατάφερα να βγάλω, θα ερθει ενας φιλος μου με καλή μηχανή....

Αντι το EKTOZONE, μπορώ να πάρω αυτο: http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=56 ?

μου είπαν οτι είναι κατι αντίστοιχο της API. τι λέτε και εσείς? καλά μου το είπαν?

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα και έβαλα μιας και είναι και για προλιπτική χρήση δεν νομίζω να κάνει κακό...

Τις παρατηρήσεις μου τωρα, οσα ψάρια έχουν έντονα κόκκινα βράγχια, δεν δείχνουν τίποτα περίεργο στη συμπεριφορά τους.

Είδα ενα phantom και ενα guppy σαν να είναι πρισμένα τα βράγχια τους μέσα και εχει ανοίξει το "δέρμα" όπως οταν εκπνέουν, αλλά μόνιμα! :)

Και η άλλη παρατήρηση, ψάρια όπως τα gourami, γλείφτες (δεν ξερω όνομα), και molly που δεν έχουν τίποτα περίεργο τα βράγχια τους, έχουν φουσκωμένα στομάχια και ανασαίνουν γρήγορα! (αλά όρεξη για φαγητό έχουν όλα!) Όπως έγραψα και παραπάνω το ενα gourami μου απεβίωσε μετα απο 2 μέρες φουσκωμένου στομαχιού...

Είναι δυνατόν να είναι άλλη αρρώστια αυτή? ή είναι η ίδια και εχει διαφορετικά συμπτώματα?

Μπορεί να είναι κάποιο βακτήριο και άλλα να τα επηρεάζει στο στομάχι και άλλα στα βράγχια?

Δεν καταλαβαίνω τι γίνετε στο ενυδρείο μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχουν dropsy? Ψαξε φωτογραφιες στο ιντερνετ για αυτο το συμπτωμα. Και πες μας αν ειναι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχουν dropsy? Ψαξε φωτογραφιες στο ιντερνετ για αυτο το συμπτωμα. Και πες μας αν ειναι αυτο.

Ok θα το ψάξω και θα σας πω!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να είναι dropsy σε αρχικό στάδιο πιστεύω...

Μάλιστα να σας πώ οτι είχα χάσει 3 θηλυκά guppy πριν ένα μήνα που ειχαν φουσκώσει υπερβολικά!

(νόμιζα οτι ήταν απο εγκυμοσύνη, αλλά δεν ξέρω αν τελικά ήταν από αυτο, δεν ειχα σκεφτεί το ενδεχόμενο αρρώστιας τότε...)

Να πάω να πάρω λέτε φάρμακο για εσωτερικές βακτηριδιακές ασθένειες?

σας ανέβασα και μερικές φωτογραφίες που κατάφερα με τα χίλια ζόρια να βγάλω...

post-6558-1214656054_thumb.jpg

post-6558-1214656063_thumb.jpg

post-6558-1214656092_thumb.jpg

post-6558-1214656108_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αν και δεν ειναι καθαρες οι φωτογραφιες πιστεύω οτι τα ψαράκια σου ειναι μια χαρα .

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αν και δεν ειναι καθαρες οι φωτογραφιες πιστεύω οτι τα ψαράκια σου ειναι μια χαρα .

Πολύ θα ήθελα να το πιστέψω αλλά δεν ειναι :)

Το gourami, αφου το τάισα 2 μέρες με αρακά βρασμένο, ξεφούσκωσε λιγο και δείχνει καλύτερα...

Σήμερα το ενα phantom ανοιγοκλείνει το στόμα του συνεχώς κολυμπάει με μικρής διάρκειας απότομες κινήσεις, σχεδόν το παρασέρνει η ροή του νερού και τα μάτια του (ειδικά το ενα) έχουν πεταχτεί έξω!

Τι να κανω? ;)

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

To MELAFIX της API που σας είπα οτι πείρα λέει οτι κάνει και για θεραπεία για τα μάτια, να το βάλω για τις 5 μέρες που λέει στις οδηγίες?

Link to comment
Share on other sites

χθες έχασα το ενα phandom... φυσικά οι γαρίδες το εξαφάνισαν πρίν το καταλάβω και ετσι δεν μπόρεσα να το βγάλω φωτογραφία... :)

Με τι θεραπεία τι να κάνω λέτε? να τη συνεχίσω? τα άλλα δεν έχουν τίποτα στα μάτια, αλλα μόνο τα βράγχια τους...

Έψαξα και για διάφορες φωτογραφίες phandom στο internet και σε οτι είδα δεν είναι ετσι εμφανή αυτη η κοκκινίλα που έχουν τα δικά μου...

Νομίζω οτι μέρα με τη μέρα θα χάνω και ένα, και δεν θα ξέρω και γιατί...

Εχω αφιερώσει πολύ χρόνο και χρήμα στο ενυδρείο μου και πίστευα οτι δεν θα είχα τόσους θανάτους. Αν συνεχίσουν να "φεύγουν" ενα ενα, νομίζω οτι θα απογοητευτώ εντελώς... ;)

Οι γαρίδες μου έλεγαν οτι είναι πολύ ευαίσθητες σε όλα, αλλά εν τέλη ειναι οι μόνες που δεν καταλαβαίνουν τίποτα...

Έγινε επεξεργασία - mobmaniac
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...