Jump to content

Νεο ενυδρειο


nidal

Recommended Posts

:) ΚαλοΡίζκο και να το χαίρεσαι
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

φοβερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

SUPER!!!!!

Link to comment
Share on other sites

UPDATE :thumbup:

Πές μου ότι ο Alenquer δεν κοιτάει τυχαία το κούτσουρο?????

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον μαλλον τυχαια..............

Ευχομαι ομως στο μελλον να εχει καποιο σκοπο :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φτου ασχήμια, βιοτοπικό Αμαζονίου και δεν έχει "Loricariidae" :thumbup:

Εχει αλλα αντε βρες τα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γιατί μας ρο κάνεις αυτό???γιατί μας βασανίζεις?

πανέμορφο το ενυδρείο σου νίνταλ!και τα δισκάκια φαίνοντε μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις για τα ψαρια και την ποιοτητα τους?για το ενυδρειο και τα λιγα λιτρα ?η για τον ατιμο που γλυκοκοιταει το ξυλο?Αντε και γρηγορα σε χαρες και γενητουρια :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::thumbup::thumbup:

ΔΙΔΑΞΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Αφεντικόόόόόόόόόόόό

Ξεκινάμε Μέσα στο Μήνα και Πάλι απο την αρχή

το δικό μου θα είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!!

(Λέμε και καμια... να περάσει η ώρα:thumbup::thumbup:)

Link to comment
Share on other sites

αμάν ωρε Nidal.....μας ξέκανες!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε πολύ Νιντάλ,που με το απαράδεκτο βιβλίο του Heiko και το ακόμα πιο απαράδεκτο ενυδρείο σου μας βάζεις να ξυλόσουμε τα ενυδρεία μας για να φτίαξουμε βιοτοπικά!!Μάγκα μου είναι καταπληκτικό και κάθε φορά που το βλέπω καλύτερο!!Να σαι καλά για να το χαίρεσαι και να μας δίνεις τα φώτα σου!

:(:hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δύο πράγματα αναστατώνουν την ζωή και ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι...οι όμορφες γυναίκες κι ο Νidal με τους δίσκους του!!!!...........Λυπάμαι γιατί δεν μπορώ να κάνω άλλο ένα ενυδρείο σπίτι με δίσκους..(θα με διώξουν απο το σπίτι) :wub: μπορώ όμως να το κάνω στο παροπλισμένο τροχόσπιτο του κήπου...... :P

Αξιος δάσκαλε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σε αυτο το thread θα σας παρουσιασω βημα βημα, απο την κατασκευη μεχρι και την τελικη ολοκληρωση του, το νεο μου ενυδρειο διαστασεων 200cm*70cm*90cm το οποιο α φιλοξενησει..................μα τι αλλο απο δισκους!!!

Στην κατασκευη βοηθησαν (Για την ακριβεια δεν με αφησαν να κανω και τιποτα!!!) το κατασκευαστικο team του Ωκεανου (Αποστολος-Γιαννης-Γιωργος!!!), ο Βαγγελης απο τον Καρχαρια και η πιο γνωστη Ακουαζονιστικη φατσα γνωστη και ως ΣΤΑΜΑΤΗΣ τους οποιους και ευχαριστω αφανταστα :P:ninja::blink:

Ξεκιναμε λοιπον με μερικες φωτογραφιες απο την κατασκευη του :hysterical:

:blink::hysterical::hysterical::hysterical::rasp::blink::hysterical::hysterical::blink:

Link to comment
Share on other sites

Mιας και απ'οτι βλεπω επανεφεραν το θεμα ζητώ UPDATE!

Nidal καμια νεα φωτο?? :P

Link to comment
Share on other sites

Mιας και απ'οτι βλεπω επανεφεραν το θεμα ζητώ UPDATE!

Nidal καμια νεα φωτο?? :P

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=31321&st=0

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Απλα καταπληκτικο !!!! :rasp:

Ευχομαι να καταφερω να αποκτησω και εγω καποια στιγμη κατι αναλογο ... εστω και το μισω :thumbdown:

Μπορεις να μας πεις ποσο σου στοιχισε περιπου η κατασκευη αυτη ???

Και εγώ θέλω να μάθω πόσο στοίχισε η κατασκευή του απαίσιου ενυδρείου σου!! :buttrock: (Θα σου χρεώσω τις καρδιολογικές εξετάσεις μετά την παρολίγο καρδιακή προσβολή που κόντεψα να πάθω όταν είδα το βιντεάκι σου!! :thumbup: )Ήθελα κι εγώ να παραγγείλω ένα ενυδρείο με 90cm ύψος και εκτός των χρημάτων -1300 ευρώ-που με έκαναν να το ξανασκεφτώ,όλοι ήταν αρνητικοί για την λειτουργικότητα.Το ήθελα φυτεμένο και μου λέγαν πως οποιουσδήποτε και οσουσδήποτε λαμπτήρες και να χρησιμοποιήσω,δεν θα καταφέρω να δώσω το απαραίτητο φως που χρειάζονται τα φυτά,λόγω του μεγάλου βάθους.Μου μίλησαν για δυνατους κυκλοφορητές και οτι θα εχω πρόβλημα στην οξυγόνοση του νερού και γενικά ότι θα είναι ένα δύσκολο και προβληματικό ενυδρείο!

Κάτι που με τρόμαξε πολύ,ήταν το μεγάλο βάρος του ενυδρείου και της ενισχυμένης βάσης του.Μένω σε πολυκατοικία στον δεύτερο όροφο και μου είπαν ότι μπορεί να το βρω κάποια μέρα στον πρώτο!Μου είπαν για τον βασικό κανόνα ΔΥΟ ΤΟΝΟΙ ΑΝΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟ ΜΕΤΡΟ και σε παλιά πολυκατοικία σαν την δική μου ΕΝΑΜΙΣΗ ΤΟΝΟΣ!!!Ε,δεν ήθελε και πολύ,το ξανασκέφτηκα και το ακύρωσα.

ΚΑΙ ΕΡΧΕΣΑΙ ΤΩΡΑ ΕΣΥΥΥΥΥ :excl:

ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΦΩΝΑΞΕΙ ΕΝΑ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟΟΟΟ!!!!!!!!! :excl:

;)^_^^_^:blush::thumbup::ninja::blink::rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

respect και απο μένα! :ninja::D:D μπορεις να μας κανεις μια παρουσίαση κατασκευής ολοκληρου του ενυδρίου? απο την αρχη πχ παχος τζαμιων,κατασκευη και υλικα sump, κατασκευη υπερχίλισης (απορω πως στηρίζονται οι σωλήνες) αντλία επιστροφής........ θα βοηθούσε πιστευω πολυ κοσμο και πανω απ ολα εμενα! ευχαριστω και ξανα respect! :welcome:;);)

Link to comment
Share on other sites

respect και απο μένα! :ninja::D:D μπορεις να μας κανεις μια παρουσίαση κατασκευής ολοκληρου του ενυδρίου? απο την αρχη πχ παχος τζαμιων,κατασκευη και υλικα sump, κατασκευη υπερχίλισης (απορω πως στηρίζονται οι σωλήνες) αντλία επιστροφής........ θα βοηθούσε πιστευω πολυ κοσμο και πανω απ ολα εμενα! ευχαριστω και ξανα respect! :welcome:;);)

Καλησπερα!

Κατ' αρχην ευχαριστω για τα καλα σας λογια!

Στις απαντησεις τωρα. Τα τζαμια που χρησιμοποιηθηκαν ηταν 15mm τα περιμετρικα και 20mm ο πατος ενω χρειαστηκαν διπλες δεκαρες κοντρες πανω και κατω! Στο sump εχω χρησιμοποιησει πολυ Siporax και SubstratPro, αστερακια, σφουγγαρια και φυσικα τυρφη. Η ολη κυκλοφορια στηριζεται σε μια Eheim Compact 5000.

Οι σωληνες στηριζονται στις μουφες που κουμπωνουν στις τρυπες στο τζαμι καθως κολλιουνται πανω τους.

Μια τετοια κατασκευη κομπλε, υπολογισε την περιπου στα 3000 ευρω!

Οτι αλλο θες να ρωτησεις, εδω ειμαστε! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...