Jump to content

ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ.....!!!!!!


Recommended Posts

Ξήλωσα σχεδόν όλα τα φυτά από το "δάσος" του ενυδρείου μου. Άφησα μόνο κάποια τα οποία θεώρησα πως είναι έυκολο να διακρίνεις τί βρίσκεται στο φύλλωμά τους.

Συμπέρασμα:

Ένα καλό και ένα κακό νέο....

Το καλό:

Βρήκα την προνύμφη...

Το κακό:

Δεν ήταν αυτή που είχα δει την πρώτη φορά :) (αυτή ήταν εμφανώς μικρότερη και χωρίς φτερά)

Επίσης ανακάλυψα πως υπάρχουν και άλλα όντα που κυκλοφορούν στο νερό. Δεν είναι άμεσα εμφανή με γυμνό μάτι. Απλά βλέπω κάτι μικρές τελίτσες να κολυμπάνε (ιδιαίτερα γρήγορα). Έχω την εντύπωση πως είναι τα άλλα όντα που έβαλα σε φώτο ποιο πάνω... Τελικά, μάλλον δεν τα εξαφάνισα.....

Από τα παραπάνω κατάλαβα:

α) πως πρέπει να ξηλώσω κάθε φυτό και σπηλιά μπας και βρω και άλλες προνύμφες.

β) πως δεν με "πάνε" τα ενυδρεία...

Αυτή τη στιγμή έχω τα φυτά σε ένα κουβά και μουλιάζουν μέσα σε νερό βρύσης (με χλώριο) μπας και πεθάνουν οι ανεπιθύμητοι οργανισμοί. Η προνύμφη που βρήκα, είναι μέσα σε ένα σφηνοπότηρο με ένα μικρό κλαδάκι κερατόφυλλο. Την έχω βγάλει φωτογραφίες τις οποίες και θα σηκώσω σήμερα-αύριο.

Ερώτηση πολύ σημαντική:

Υπάρχει κάτι σαν θεραπεία;;; Κάποιο φάρμακο ή όποιο υγρό που μπορεί να απομακρύνει κάθε τι "κακό";;;

Ρωτάω γιατί πολύ φοβάμαι πως όσο κι αν ψάξω, αν υπάρχουν και άλλες προνύμφες, μικρές, μπορεί να μην τις βρω. Αλήθεια πόσες μπορεί να είναι;;;

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως θα επρεπε να ειναι μονο μια. Δεν εχουν φτερα σε αυτο το σταδιο. Αρα μηπως αυτη που βρηκες ειναι η αρχικη? Για φαρμακα ξεχασε το θα διαλυθει ολη η βιολογια του ενυδρειου σου.... Δεν μπορω να θυμηθω απο που αλλα θυμαμαι οτι παντα εβρισκες μια, ισως γιατι κανιβαλιζονται? Η να αφηνει μονο μια ανα λακκο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστευω αμεσως μολις στο εγραψα κοιτα τι βρηκα...

This action is repeated many times in quick sequence (about once every second or two), as the female makes a circle around the open water area. I assume she is laying only one egg at a time, since I lost count after about 50 passes. It would make sense to spread her eggs out, since the baby dragonflies would probably eat each other if there was nothing else convenient

Χαχαχα ντισκοβερι τσανελ εχω γινει :).

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστευω αμεσως μολις στο εγραψα κοιτα τι βρηκα...

This action is repeated many times in quick sequence (about once every second or two), as the female makes a circle around the open water area. I assume she is laying only one egg at a time, since I lost count after about 50 passes. It would make sense to spread her eggs out, since the baby dragonflies would probably eat each other if there was nothing else convenient

Χαχαχα ντισκοβερι τσανελ εχω γινει :).

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, γεννάει πολλά αυγά αλλά αλληλοσκοτώνονται τα μικρά...

Αυτό βέβαια δεν με καθησυχάζει καθότι το ενυδρείο είναι ιδιαίτερα πυκνοφυτεμένο, οπότε μπορεί και να μην είχαν βρεθεί ώστε να σκοτώσει η μία την άλλη.

Το ότι δεν είναι η ίδια αυτή που βρήκα με αυτή της φωτογραφίας το κατάλαβα από τα φτερά... και όταν λέω φτερά, εννοώ αυτά τα μικρά που έχει στην πλάτη της αυτή της φωτογραφίας. Αυτή που βρήκα δεν έχει απολύτως τίποτα.

Όταν σηκώσω φωτογραφίες θα το δεις και θα μου πεις...

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν...

Όπως είπα και πιο πάνω, είχα βγάλει σχεδόν όλα τα φυτά από το ενυδρείο, τα οποία πρώτα ξεψίρισα και ανακάλυψα μία προνύμφη η οποία όμως δεν ήταν η αρχική που είχα δει. Ο λόγος που το κατάλαβα και τις ξεχώρισα είναι η έλλειψη των "φτερών" που είχε η δεύτερη σε σχέση με την πρώτη...

Αυτή είναι η δεύτερη η οποία είναι και αισθητά πιο μικρή σε μέγεθος:

Aquarium029_resize.jpg

Τα φυτά, λοιπόν, δεν τα ξαναέβαλα μέσα στο ενυδρείο αφού ήμουν σίγουρος πως δεν είχα βρει την πρώτη προνύμφη και τα άφησα μέσα σε ένα κουβά με νερό βρύσης, μπας και το χλώριο έκανε τη "δουλειά" του. Αυτόν το κουβά τον σκέπασα με ένα καπάκι απλά για να μη σκονίζονται τα φυτά και έφυγα για δουλειά.

Γυρίζοντας από την δουλειά, ήμουν αποφασισμένος πως θα το βρω το παλιοζούζουνο και θα το εξόντωνα. Σκέφτηκα να ξεκινήσω πάλι από τα φυτά που είχα μέσα στον κουβά και έβγαλα το καπάκι. Αυτό που αντίκρισα ήταν... Δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Απλά είδα μία λιβελλούλα πάνω στην επιφάνεια του νερού. Αμέσως πήγα να πάρω την φωτογραφική μηχανή να αποθανατίσω την στιγμή, αλλά αυτή βρήκε την ευκαιρία και το έσκασε (μέσα στο δωμάτιο φυσικά). Κοιτάζοντας ποιο προσεχτικά τα φυτά είδα ακριβώς κάτω από το σημείο που καθόταν η λιβελλούλα αυτό εδώ...

Aquarium033_resize.jpg

Τί είναι;;; Το πουκάμισο της προνύμφης. Καλά καταλάβατε... Είχαμε μεταμόρφωση από προνύμφη σε κανονικό έντομο. Το έντομο αυτό είναι το παρακάτω:

Aquarium032_resize.jpg

το οποίο το έπιασα ζωντανό μετά κόπων και βασάνων.

Θέματα προς συζήτηση:

Την προνύμφη την έχω μέσα σε ένα σφηνοπότηρο με λίγο κερατόφυλλο και την έχει καταβρεί. Σκέφτομαι να την ρίξω για τροφή σε σαλαμάνδρες που έχω και μάλλον αυτό θα κάνω αύριο.

Την λιβελλούλα από την άλλη την έχω επίσης ζωντανή σε ένα αναποδογυρισμένο πλαστικό ποτήρι. Το μήκος της είναι περίπου 4 εκατοστά. Το μόνο σίγουρο είναι πως αν την έχω αρκετό καιρό και τώρα έφτασε στο σημείο να μεταμορφωθεί, μου έχει φάει ΠΟΛΛΑΑΑΑΑ ψαράκια... Δεν ξέρω όμως γιατί, δεν της κρατάω κακία. Θεωρώ πως πραγματοποιήθηκε ένα ακόμα θαύμα της φύσης με θύματα που θα υπήρχαν ούτως ή άλλως και στη φύση... Αύριο θα την αφήσω ελεύθερη!!! Της αξίζει!!! Στην τελική θέλω η θυσία των μικρών μου να πιάσει τόπο :)

Και το μέγα ερώτημα:

Μήπως πρέπει το τόπικ να μεταφερθεί στις αναπαραγωγές;;;;;; ;)

ΥΓ: Ο φυσικός εχθρος της λιβελλούλας ποιος είναι;;; Κάτι μου λέει πως θα αναπαράγω και κάτι τέτοιο :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πηγα να σου πω οτι αφου ειχε φτερα ηταν πριν το σταδιο της μεταμορφωσης......

Link to comment
Share on other sites

:) Εγώ να σταματήσω να ψάχνω μιας και βρήκες όλη την οικογένεια?

Άντε βρέ..... Έκανες ένα μικρό τροπικό παράδεισο στο κέντρο της πόλης, με οικογένειες ψαριών, οικογένειες εντόμων, σαλαμάνδρες.... Αντε και στον κροκόδειλο τώρα ;)

Υ.Γ. Κούκλα η λιβελλούλα σου και συμφωνώ να την αφήσεις ελεύθερη. Μερικές φορές η φύση γίνεται λίγο σκληρή αλλά έτσι κρατάει τις ισορροπίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω όμως γιατί, δεν της κρατάω κακία. Θεωρώ πως πραγματοποιήθηκε ένα ακόμα θαύμα της φύσης με θύματα που θα υπήρχαν ούτως ή άλλως και στη φύση... Αύριο θα την αφήσω ελεύθερη!!! Της αξίζει!!!

Απο εδω και πολλα χρονια λεω οτι εχοντας καποιος ενα ενυδρειο σπιτι του ειναι σαν να προσπαθεί να κλειση ολη τη φύση σε ενα κουτί .

Φυσικα και να την αφησεις ελευθερη αν και δεν ξέρουμε αν θα καταφέρει να πάρει το δρόμο της.

Εχω ομως και ενα ερωτημα μηπως θα πρεπει να μην την αφήσεις ελεύθερη ;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δείς τι παθαίνει κανείς!!!

Ασε ελεύθερη την λιβελλούλα! Κρίμα είναι.... σκέψου την σαν παιδί! Τη φροντιζες (εν αγνοίαν σου βέβαια) σαν παιδί σου και τώρα έφτασε η στιγμή να ανοιξει τα φτερά της και να πετάξει μακριά!!! Για όσο ζουν... γιατι νομίζω ζουν λίγο!!

Καλό καθάρισμα στο ενυδρείο!!

ΠΡΟΤΑΣΗ: Τι θα έλεγες να ξεκίναγες και ένα ενυδρείο για αναπαραγωγή λιβελλούλων??

Ισως σε αυτό το ενυδρείο προκύψει ο κροκόδυλος που τόσο ποθείς! :) (Αστειεύομαι βέβαια!)

Link to comment
Share on other sites

Απο εδω και πολλα χρονια λεω οτι εχοντας καποιος ενα ενυδρειο σπιτι του ειναι σαν να προσπαθεί να κλειση ολη τη φύση σε ενα κουτί .

Φυσικα και να την αφησεις ελευθερη αν και δεν ξέρουμε αν θα καταφέρει να πάρει το δρόμο της.

Εχω ομως και ενα ερωτημα μηπως θα πρεπει να μην την αφήσεις ελεύθερη ;

Για να είμαι ειλικρινής σκεφτόμουνα να την κρατήσω κάπου (με κάποιον τρόπο) σε ένα "κουτί-κλουβί" για να έβλεπα και την δική της ζωή... Επειδή όμως δεν γνωρίζω τίποτα γι'αυτά τα έντομα (τί τρώνε, πως ζούνε κλπ) προτίμησα να την αφήσω ελεύθερη μετά από μία μέρα σκλαβιάς στο πλαστικό ποτήρι ;) Αν κατάλαβα καλά πρότεινες κι εσύ το ίδιο...

@ katerinan

Τί να σου πω... Εγώ βρήκα 2 και υπάρχει η πιθανότητα να προήρθαν από το φυτάκι σου, χωρίς να αποκλείεται να ήρθε κατευθείαν σε μένα. Απλά πρόσεχε τα γκαπάκια σου. Σε μένα έκανε επίθεση στο ένα, χωρίς ευτυχώς να το πιάσει. Επίσης έχω να σου πω πως σήμερα γεννήσαμε :) 3 χαριτωμένα γκαπάκια (αυτά είδα τουλάχιστον) τα οποία κρύβονται στα κερατόφυλλα ενώ τα θηλυκά αν τα δούμε δεν χάνουνε την ευκαιρία να τα πάρουν στο κυνήγι... Είναι γρήγορα όμως τα άτιμα :thumbup:

Σας ευχαριστώ όλους και κυρίως τον Θεόφιλο ο οποίος είναι η προσωποποίηση του Animal Planet :bigemo_harabe_net-180:

Όταν βρω κάτι τέτοιο...

059.jpg

...θα σας ενημερώσω :(

Link to comment
Share on other sites

Περιμενα σημερα να περασει απο το μαγαζι μου ενας γνωστης καλος στα εντομα (καθηγητης πανεπιστημίου )για να μας πει ......... δυστυχώς ......δεν.....

Link to comment
Share on other sites

Περιμενα σημερα να περασει απο το μαγαζι μου ενας γνωστης καλος στα εντομα (καθηγητης πανεπιστημίου )για να μας πει ......... δυστυχώς ......δεν.....

Ενδιαφέρον θα είχε πάντως...

Γαμώ το, δεν πιάνω και το τζόκερ να μην έχω ανάγκη από δουλειά να ασχολούμαι μέρα νύχτα με τέτοια....

Αν κάποια στιγμή δεις τον γνωστό σου και ρωτήσεις, θα ήθελα να μάθω γενικώς πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

εαν βρείς κανένα μικρό, το θέλω για παρέα του δικού μου......... :);):thumbup:

post-867-1214744484_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...